«Путін і РФ підлещуються до Трампа». Британський науковець про стартові позиції РФ та США щодо миру в Україні

Фото: Голос Америки

Новообраний президент США Дональд Трамп зможе примусити російського лідера Путіна до миру, про це заявив в інтерв’ю американському телеканалу Fox News президент України Володимир Зеленський. На запитання, чи вірить він, що Трамп зможе вплинути на російського президента Путіна і зупинити війну, Зеленський відповів ствердно – із застереженнями. «Це буде непросто, але якщо застосувати всі [важелі], що є у США, то – так, він зможе, – сказав Зеленський. – Тому що він набагато сильніший за Путіна. США сильніші. Їхня економіка сильніша». Президент України додав, що на сьогодні від Путіна залежить дуже багато чого і він може припинити цю війну. Але більшою мірою це залежить від США.

Про політику Байдена, перемовини з Путіним, а також далекобійні удари углиб РФ – у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» професор міжнародних відносин Бірмінгемського університету Скотт Лукас.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Соцмережа Х

«Рішення Байдена знімає кайданки з України»

– Президент Джо Байден дозволив Україні бити углиб РФ ракетами американського виробництва. Сили оборони вперше завдали удару по військовому об’єкту у Брянській області, застосувавши шість ракет ATACMS – що означає це рішення із політичної точки зору?

– Два моменти. По-перше, це рішення безпосередньо пов’язано з ракетами великої дальності. Це, так би мовити, знімає кайданки з України і дозволяє їй вести цю оборонну війну, як вона бажає. На це рішення очікували ще з квітня. Перші ракети ATACMS вже були доставлені в Україну, тому далі буде ще більше ударів. По-друге, це рішення ухвалили для покращення переговорної позиції України в разі перемовин з РФ. Можливість використовувати ці ракети для ударів по Росії дає українцям кращі шанси. Загалом це змусить росіян задуматись над тим, як далеко вони хочуть зайти у своїй війні проти України.

Крім цього, ці далекобійні удари по Росії дозволять Україні утримати захоплену територію в Курській області Росії, де ЗСУ перебувають із серпня. Адже територія на Курщині є розмінною монетою і вона може бути використана для обміну у рамках дипломатичного процесу.

«Трамп спробує скасувати дозвіл бити углиб РФ»

– Ймовірно, рішення Байдена щодо дозволів на далокобійні удари углиб РФ було ухвалено у відповідь на розгортання північнокорейських сил в Курській області?

– Американці справді кажуть, що дозволили використання цих ракет після того, коли дізналися про розгортання військових з Північної Кореї. У той же час, як на мене, це трішки не так. Основну роль у цьому зіграв Дональд Трамп, який прийде до влади у січні 2025. Як тільки він увійде у Білий дім, то США заборонять Україні бити по РФ американськими ракетами. Тут справа у тісних зв’язках Трампа із Владіміром Путіним. Саме через це адміністрація Байдена вирішила діяти уже, інакше Україна втратила би цю можливість.

Вважаю, що члени команди Байдена, які підтримували право України на удари в глиб РФ, врешті-решт змогли переконати президента зробити це. Хоча би заради його політичної спадщини. Вони не могли залишити питання України на розсуд Дональду Трампу, тому вирішили діяти уже.

Фото: Радіо Свобода

– Ви переконані, що Дональд Трамп скасує дозвіл Байдена на нанесення ударів по РФ?

– Це буде не легко зробити. Коли США ухвалюють такі речі, то відповідні інституції починають працювати над цим. В цьому процесі свою роль відіграють Пентагон, Держдепартамент та ЦРУ. Не сумніваюся, що Трамп може порушити це питання у розмові з Путіним та вирішити припинити дію цього дозволу. Водночас, ті відомства, про які я згадав, можуть відмовитися від виконання вказівки Трампа з огляду на ту роботу, яку вони вже провели. Трампу тепер буде набагато складніше скасувати ухвалене рішення Байдена.

«Трамп не має узгодженої політики щодо України та РФ»

– А як це рішення президента Байдена щодо ударів углиб Росії може вплинути на подальшу політику адміністрації Дональда Трампа щодо війни в Україні?

– Перш ніж говорити про вплив на Трампа, давайте згадаємо, що ми чекали на цей дозвіл не лише від США, а й Франції та Великої Британії. Йдеться про британсько-французькі ракети Storm Shadow, адже Вашингтон блокував і це рішення. В той же час, бачимо повідомлення, що перший удар британськими ракетами по РФ уже відбувся. Отже Трамп зіткнеться не лише з інституціями США, але й із союзниками США, які дали дозвіл Україні на удари своїми ракетами по РФ.

Загалом, Дональд Трамп не має узгодженої політики щодо України та Росії, він діє через інтуїцію і хоче досягти припинення війни, проте він з 2016 року пов’язаний із росіянами. Тому питання у тім, чи Трамп підтримає справжні переговори без попередніх умов, а чи – вимоги Путіна. Адже Кремль хоче утримувати не тільки Крим, але й ще чотири регіони в Україні, заборонити Києву вступати в НАТО і обмежити чисельність української армії.

Думаю, що Трамп намагатиметься завершити війну, але питання, яким чином і на яких умовах. Слід сподіватися, що це не відбудеться за рахунок України, навіть якщо ситуація буде дуже складною.

– Чи вірите, що уряд Німеччини після федеральних виборів наступного року може дозволити Україні бити по території РФ ракетами TAURUS?

– Якщо вибори в Німеччині приведуть до влади коаліцію, в якій християнські демократи будуть головною силою, то більш ймовірно, що Німеччина дозволить використовувати Україні ці ракети.

Адже головною перешкодою для ухвалення цього рішення є діючий канцлер ФРН Олаф Шольц, представник соціал-демократів. Якщо до нової коаліції увійдуть «зелені», а Анналена Бербок, міністр закордонних справ, збереже свою посаду, тоді шанси на ухвалення такого рішення зростуть. В той же час, якщо крайні ліві та крайні праві виграють на виборах у Німеччині, тоді шанси зменшаться, адже ці групи, як правило, підтримують, а іноді й просувають позицію Кремля.

Фото: Tagesschau

«Обговрюється припинення вогню у короткостроковій перспективі»

– Агентство Reuters повідомило про готовність Путіна вести перемовини про припинення вогню. Україні, але в обмін на заборону вступу України до НАТО, нейтралітет та зменшення чисельності українських сил оборони. Американські журналісти опитали п’ятьох колишніх та чинних російських посадовців. Оцінить такі ініціативи і стартові позиції РФ для перемовин з Україною?

– Ця публікація є сигналом для Дональда Трампа. Російські чиновники спеціально доносять меседж до Трампа, що Путін готовий говорити з ним. Втім, це не просто умови для переговорів, а їх вимоги. Як я вже казав, росіяни хочуть залишити за собою контроль над більшістю, як не всіма чотирма областями України та Кримом. Ба більше, Кремль може захотіти також зупинити євроінтеграційний процес України.

Зараз потрібно спостерігати за реакцією Трампа на це. Знаємо, що Україна скаже, що такі умови не є адекватними для початку процесу перемовин, адже ніхто не буде поступатися росіянам територією. Фундаментальний принцип: Україна вимагатиме спершу виведення військ, а уже потім – переговори. Кремль, звісно, на це не погодиться. Отже, питання полягає у тім, чи є можливість знайти щось посередині.

Фото: НАТО

– Вірите в можливість припинення вогню в Україні найближчим часом та проведення мирних перемин між Україною та Росією?

– Зараз скажу те, що може бути непопулярним серед українців, бо це не є публічною позицією президента Зеленського. Однак вважаю, що приватно це обговорюється деякими українськими посадовцями на заході. Йдеться про можливе припинення вогню у короткостроковій перспективі. Адже Україна може змиритися із окупацією частини території. Йдеться про Донбас. В обмін на це Україні можуть гарантувати вступ до НАТО та Європейського Союзу. Як це було з західною та східною Німеччиною у часи холодної війни.

Свого часу Німеччина мусіла поступитися радянському союзу деякими територіями. Окупація тривала 40 років, але натомість ФРН отримала гарантії безпеки, членство в НАТО і вступ до Європейського економічного співтовариства. Український уряд розглядає можливість такого сценарію у приватних перемовинах з міжнародними партнерами.

«Слід відкинути росіян подалі»

– Однак Кремль офіційно заперечує участь у перемовинах. Путін відкидає можливість припинення вогню в Україні, про це заявив прессекретар Кремля Пєсков. Він сказав, що заморожування війни є неприйнятним. Що це означає?

Кремль офіційно дійсно говорить, що не погодиться ні на що менше, ніж на визнання окупації території України та анексії. Росія також не збирається вести переговори, поки не поверне під свій контроль Курський регіон.

Отже, питання у тім, як змінити позицію Кремля. Слід завдати більше болю росіянам та відкинути їх подалі. Слід стабілізувати лінію фронту на сході та на півдні Україні, продовжувати утримувати Курську область. І ви повинні мати можливість бити по російських нафтопереробних заводах, авіабазах, військово-морських базах. Іншими словами, якщо Росія буде змушена сидіти в обороні у повітряній війні та війні безпілотників, тоді, можливо, росіяни почнуть обдумувати можливість участі у переговорах, адже за ними не буде ініціативи.

– Які шанси, що Трамп піде проти Путіна, посилить тиск на нього і продовжить підтримку України?

Серед західних експертів, існує кілька версій можливої політики Дональда Трампа у разі провалу мирних перемовин між Україною і РФ. Однак не думаю, що Дональд Трамп стане на бік України, а не Росії, тому що він транзакційний політик. Путін і РФ підлещуються до Трампа, а той ведеться на це. Кремль каже, що Трамп може забезпечити мир. Якби він був чесним, то сказав би, що це війна, яку неможливо зупинити легко.

Фото: DW

«Європа не може замінити допомогу США»

– Дональд Трамп критикує президента Зеленського, що він отримує допомогу від США. Чи може це змінитися?

Так, якщо чиновники у Держдепі, Пентагоні та ЦРУ не будуть погоджуватися з політикою Трампа, почнуть сперечатися, тоді є шанс, що усе зміниться. Вони можуть почати переконувати Білий дім у тім, що Україна потребує підтримки, і вони виступають проти будь-яких спроб її скоротити. Крім цього, багато що залежить від членів Конгресу, особливо від Республіканської партії.

– До речі, чи достатньо членів Конгресу від республіканців зараз готові підтримувати Україну?

– Не впевнений, що достатньо республіканців протистоятимуть Трампу. Україні потрібно продовжувати контактувати з республіканцями в Конгресі та в оточенні Трампа.

– Чи готова Європа замінити американську допомогу Україні і чи це взагалі можливо з фінансової та технічної точки зору?

Буду відвертим. США мають найбільшу армію у світі, це найбільший виробник військового обладнання у світі. Європа не може замінити допомогу з боку США. Якщо Дональд Трамп скоротить допомогу, Європа може спробувати збільшити її кількість.

Відомо про чеську ініціативу щодо боєприпасів. ЄС відіграє ключову роль у наданні економічної та фінансової допомоги для збереження функціонування українського уряду. Європа може надати певну військову допомогу Україні, аби зупинити подальше просування росіян. Брюссель також може профінансувати постачання електроенергії, води та функціонування транспорту. Євросоюз підтримує економіку України, і це може прискорити ваш шлях до європейської спільноти.

Окрім того, якщо Україна стане членом ЄС, а Росія нападе або продовжить атакувати, це стане набагато більшою загрозою для Європи, ніж зараз.

Фото ілюстративне: CNN

«Шольц телефонував Путіну через виклики внутрішньої політики»

– Чи можуть європейські лідери переконати Трампа підтримати Україну та перетягнути його на бік нашої держави, а не Росії?

Безумовно, європейські лідери намагатимуться переконати Трампа у тому, що важливо підтримати Україну. Проблемою є те, що Дональд Трамп ненавидить Європейський Союз. У нього є радники, які намагалися розвалити його під час його першого президентського терміну, але не змогли цього зробити. Вони можуть спробувати зробити це знову.

Тож думаю, що Європейський Союз зробить дві речі. По-перше, буде намагатися вплинути на політику США і працюватиме із американськими інституціями. При цьому, важливо, аби ЄС залишався об’єднаним. Зараз є кілька людей, які виступають проти допомоги Україні, це Віктор Орбан в Угорщині та Роберт Фіцо – у Словаччині. Тому решта Європи має бути єдиною у тому, що Україна є частиної Європи. Йдеться про роль Польщі та країн Балтії. І не потрібен такий лідер, як Олаф Шольца, який порушив єдність Європи, коли подзвонив до Путіна. Необхідна єдина позиція і тоді буде можливість ефективніше комунікувати із США та рештою міжнародної спільноти.

– Чи бачите певний зв’язок між дзвінком Шольца і рішенням Байдена дозволити Україні бити по Росії далекобійним американським озброєнням. Чи не думаєте, що Захід таким чином намагався домовитись із Путіним?

– На Заході розповідають, що Шольц начебто діяв за згодою Байдена та інших лідерів, які намагалися знайти мирне рішення для України. Я так не вважаю, тут основною є внутрішня політика. На початку 2025 року у Німеччині пройдуть федеральні вибори, після яких Шольц втратить свою посаду. Тож він побачив у цьому дзвінку Путіну свій, можливо, останній шанс. Це трохи схоже на те, що робив Еммануель Макрон перед вторгненням у 2022 році, коли приїхав до Путіна і сказав йому, що все можна вирішити без війни. Бачили, як на це відреагував Путін? Він почав вторгнення.

Тому ні, Шольц діяв через виклики внутрішньої політики Німеччини. Не думаю, що за цим стояла адміністрація Байдена.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

оренда квартири Львів

Новини