«Рано чи пізно штраф наздожене». Тарас Грень та Олег Мицик про нововведення у мобілізації

Фото: РБК-Україна

Військові частини отримали право проводити мобілізацію резервістів та військовозобов’язаних, які добровільно бажають служити під час мобілізації, про це йдеться у постанові, яку ухвалив Кабінет міністрів України. Відтепер військовозобов’язані можуть обрати військову частину для служби без звернення до ТЦК. Також до 15 листопада в Україні проведуть аудит підприємств, які мають статус критичних, однак на цей час бронювання не зупинятимуть, про це зазначив перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк. Якщо підприємство визнають «некритичним для держави», питання щодо бронювання буде переглянуто.

Що це за зміни і як вони працюватимуть на практиці, а також – про військовий облік 17-річних, чому ТЦК мобілізують хлопців до 25 років та повістки поштою – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» адвокат Олег Мицик та керівник апарату Львівської ОВА Тарас Грень.

Відеоверсія розмови – тут.

«З цього ланцюжка виключають ТЦК»

– Кабмін вніс зміни до порядку призову громадян на військову службу під час мобілізації. Тепер командири військових частин зможуть самостійно надавати направлення для проходження ВЛК – як це працюватиме на практиці?

Олег Мицик: До сьогодні органом, який мав право видати кінцевий документ, який називається наказ про призов до мобілізації, був лише ТЦК. При цьому, рекрутингові центри бригад теж мусіли своїх людей скеровувати туди. ТЦК проводив цю процедуру: призначав військово-лікарську комісію, здійснював ще якісь перевірки і у випадку придатності виносив наказ про призов людини.

Фото: ЛьвДУВС

ТЦК відверто зловживали цим, бо якщо у них була рознарядка формувати танкову бригаду, а ти приходив з іншим відношенням, то там могли цим знехтувати. Для прикладу, військові частини підібрали собі водія чи кухаря –попробуй їх зараз знайти – та ТЦК порушували оце негласне правило. І через це, щоб надати повну автономність окремим військовим частинам в цій постанові не вказано яким саме, це буде наступний крок їм надали право напряму набирати собі спеціалістів.

Чому у наказі йдеться про ВЛК? Бо це обов’язково процедура для мобілізації, після чого командир видає наказ про зарахування у частину. І з цього ланцюжка виключають ТЦК.

Тарас Грень: Усе ж уточнюю. ТЦК не передає мобілізованого в частину, а в навчальний центр. І зловживання не питання ТЦК, бо вже з навчального центру мобілізований виходить, як військовослужбовець. Саме тому цього року була постанова Кабміну про рекрутингові центри і був сформований окремий пілотний проєкт, за яким за поданнями цих центрів саме Міноборони своїми розпорядженнями передавало мобілізованих в ті частини.

Що потрібно розуміти саме в частині цього нововведення? Раніше всю історію оформляв ТЦК як ви і казали зараз цю функцію передали командиру відповідної частини. Він буде направляти свого потенційного бійця в ВЛК для її проходження і одразу той буде повертатися в частину. Тож буде розвантажуватися ТЦК, не буде зловживань і не буде питання контролю однією особою.

Однак, якщо думаємо, що такий альтернативний спосіб миттєво вирішить всі питання по мобілізації – це не так. Інша справа, що це дає людині право вибору.

«17-річні зобов’язані повідомити про своє існування військовим»

– Ще одне нововведення стосується призовників, яким 17 років. Тепер вони мають стати на військовий облік через Резерв+ або у ТЦК. Інакше – штраф. Як це має виглядати на практиці?

– Це питання відповідальності. Є кодекс України про адміністративні правопорушення, статті, які стосуються правил ведення військового обліку, і у них йдеться про те, що особи відповідного віку повинні зробити це. Без різниці чи в Резерв+, чи у ТЦК, все одно; усі дані зберігаються в реєстрі «Оберіг» і вони мають бути оновлені.

Олег Мицик: Додам, лише те, що раніше цей процес був покладений на заклади освіти, а зараз відповідальність на призовникові. Його зобов’язують у першому півріччі, коли виповнюється 17, самостійно повідомити про своє існування військовим.

Іншими словами, людина, яка виїхала на початку війни за кордон і якій виповнюється 17 зобов’язана і це дуже важливо – зареєструватися у Резерв+. Тоді, по-перше, вона звільняться від відповідальності, а по-друге, навіть перебуваючи за кордоном, вона увійде в правове поле. Якщо ж цього не зробити у цей період, то пізніше, без фізичної явки в ТЦК і без плати штрафу на облік стати уже не вийде.

Фото ілюстративне: УНІАН

– Який розмір штрафу?

Майже дослівно: треба стати на облік протягом половини року, тим, кому цього року виповнюється 17. Розмір штрафу – 25 500.

Тарас Грень: Я би все таки сказав 17 000, бо там класифікація інша.

«Треба бути готовим до максимального штрафу»

Олег Мицик: Можливо і так, але треба бути готовим до всього.Найбільша проблема у тім, що рано чи пізно цей штраф людину наздожене, особливо коли їй доведеться вчиняти певні дії, зокрема консульські за кордоном. Без належного військово-облікового документа цього не вдасться зробити.

Тарас Грень: Теж хочу наголосити, що зараз адміністративна відповідальність персоніфікована і є обов’язок стати на облік. І зверніть увагу, ймовірно вперше в історії, приватний адвокат сказав 25 500, а державний службовець – 17 000.

Фото: Тарас Грень, Фейсбук

Олег Мицик: Виходжу з практики, до мене найбільше звертаються оскаржувати постанови ті, на кого наклали максимальний штраф. Довелося розмовляти з воєнкомами, які казали, що фізично не встигнуть ходити на усі суди щодо штрафів, порадив їм – накладати мінімальні і тоді їх не будуть оскаржувати. Але насправді вони накладають максимальний розмір. А особливо за неявку по повісті, які зараз розсилають.

«ТЦК знайшли шпаринку в законодавстві»

– Давайте про чоловіків, яким 50-60 років, є інформація, що їх можуть звільнити від мобілізації. Там є якась категорія?

– Досі чіткого документу про цю історію не бачив. Судячи з заяв, які озвучувались, йдеться про 50-60 років. Як буде сформований документ, який буде мати відповідну юридичну силу, тоді зможемо це коментувати.

Зі слів нардепів, йдеться виключно про те, що умовний вік мобілізації скоротиться від 60 до 50, але знову наголошу, офіційної частини немає.

– Чи будуть якісь роз’яснення?

Олег Мицик: Є певні, але вони недолугі. Ви ж зрозумійте, уже з фронту 55-річні телефонують і запитують як їх будуть звільняти.

У зв’язку з чим це відбувається? Ймовірно, в нетрях Верховної Ради зрів законопроєкт про те, що люди після 50 з набором певних хвороб і хтось порахував, що їх не варто призивати. Але як тільки якийсь закон приймуть, тож доведеться демобілізувати з ЗСУ тих, хто вже призваний.

Це ж саме відбувається з 25-річними. Вважається, що їх не можна мобілізовувати, при цьому ТЦК знайшли шпаринку в законодавстві. Поясню, у мирний час батьки робили своїм дітям непридатність (або обмежену придатність) і їх не брали на строкову службу. Тоді їх особисті справи з шухлядки, яка називалась «другий відділ воєнкомату», перекладався в четвертий – «відділ мобілізації». Ніхто ж не думав, що буде війна і таким чином вони автоматично з призовників стануть військовозобов’язаними.

По всій країні з цим було багато запитань – це ж несправедливо. Доводилося годинами мамам таких дітей пояснювати, що вони зробили і чому ТЦК має право юридично їх призивати.

Фото ілюстративне: Цензор.нет

«Відповідальність за військовозоб’язаних ніхто не скасовував»

Тарас Грень: Також звернув би увагу на іншу історію. Коли формується нормативний акт, мало хто думає про наслідки. Для прикладу, процедура розбронювання – її не існує. І це є дуже показовий момент. Як і у випадку 25 та 50 років, дайте норму закону, не з віртуальної позиції, яке суспільство буде обговорювати, а – конкретики. І тоді немає потреби щось придумувати. В іншому випадку, це зайва конфліктна ситуація.

Наше законодавство це покривало, яке латають, а воно дереться. Воно має бути прогнозованим, кожна людина має розуміти розвиток думки законодавця.

На чому ще хочу зосередитись, пропонується виключити норми, за яким органи місцевого самоврядування, бізнес, заклади освіти щороку зобов’язані подавати до ТЦК списки громадян, які підлягають взяттю на військовий облік. Тепер ця відповідальність за людиною…

– Саме так, за умови, що ці речі будуть реалізовані.

– Уточню. Для прикладу, у військовій адміністрації уже не буде кадровик чи хтось інший носити ці дані.

– Буде і це є обов’язок.

Колаж: Новини.LIVE

Олег Мицик: У цьому випадку йдеться про тих, кому не має 18 років.

Тарас Грень: Тих людей, які тільки зараз набувають статусу 17-річних і які повинні з’явитися в реєстрі «Оберіг».

– Держслужби, бізнес будуть продовжувати нести відповідальність за своїх військовозоб’язаних?

– Однозначно. Цього ніхто не скасовував.

«Усі цифрові реєстри автоматично з’єднають»

– Про цифровізацію мобілізаційних процесів як саме персональні дані чоловіків будуть автоматично з’являтися в «Оберіг». Яка процедура для чоловіків, які живуть за кордоном?

– Нормативних документів тут теж не бачив. Напевне, найбільш яскравий приклад, це бронювання за 76-ою постановою в електронному кабінеті. Система кооперується з даними Пенсійного фонду, «Оберігом» і формує ту чи іншу дію.

Більш детально можна буде це коментувати, коли це положення з’явиться офіційно. Але усі електронні речі побудовані на єдиному принципі – взаємодії їх баз з іншими.

Олег Мицик: Спробую трохи розширити це питання. Уся інформація про людей мобілізаційного віку ґрунтується на Єдиному реєстрі виборців – там найширший перелік. І тих, кого не було в Резерв+, то саме з цієї причини. І зараз ці реєстри автоматично з’єднають і інформація туди перетече.

Фото: УНІАН

«Повістка поштою і в руки людині»

– Через Резерв+ можна буде перевірити правдивість повісток – про що тут йдеться?

– Уявімо, хтось «пригодував» певний воєнкомат і йому не відправляють повістку. Тому Міністерство оборони придумало інший спосіб: рандомно скеровують повістку на найголовніше оновлення даних – це стан здоров’я, тобто ВЛК.

Тож з усіма 900 000 повістками, які мають до кінця року розіслати, працюватимуть за цим принципом. Поліграфкомбінат їх всіх друкує і їх розсилають. І от вони будуть в Резерв плюс. Нас привчають до цифрової культури, бо багато людей цей додаток не скачали і досі. Є люди, які оновилися у ЦНАП і думають, що їх не побачать.

– То що тепер чекати чоловікам повісток на ВЛК?

Тарас Грень: Безумно, хоча у кожного ситуація може бути різна. Для прикладу, хтось заброньований, в когось ці дані є.

Фото: Слово і Діло

– А хто взагалі їх не оновив?

– Тут принципово. Стовідсотково адмінвідповідальність і всі подальші дії. Люди не оминуть цього.

– Є люди, які по-різному володіють мобільним телефоном. А повістка прийшла через Резерв+ і не всі її зможуть там побачити…

Олег Мицик: Постановою Кабміну передбачено поштою і безпосередньо в руки людині. Через додаток вона не є врученою, її там можна буде перевірити.

Тарас Грень: Щодо Резерв+ поки що цього не має, але я прогнозую, що зміни в законодавстві будуть. Олег Мицик: Зараз про це в законі немає жодного слова.

Щодо цифровізації, є три види відстрочки: в тебе народилась третя дитина, реєстр підтягує, і не треба ходити в ТЦК. Ти студент – довідку Міносвіти підтягує. І третій вид – інвалідність, яка також має бути зав’язана під систему.

Тарас Грень: Підтверджую це. Більш того, навіть було звернення у Кабмін, щоби внести зміни саме щодо формування відстрочки. Бо коли відбувається продовження воєнного стану, відповідно кожних три місяці потрібно оновлювати ці дані, а це формує вал людей.

«Усі критерії бронювання мають економічний характер»

– Економічне бронювання в Україні таки будуть впроваджувати – у чому його суть?

– Не знаю, в якому вигляді його сформують. На сьогодні є дві правові підстави для бронювання. Перше – це 45-та постанова, вона з обмеженим доступом і там йдеться про питання посад. Друга класична – 76-та. Вона містить близько 9 критеріїв всеукраїнських і 12 – регіональних. Усі вони мають економічний характер.

Наскільки озвучується в загальнодоступному доступі економічне бронювання – в розумінні Кабміну чи народних депутатів – буде у тому варіанті, що суб’єктом подання і сплати відповідних сум чи податків, буде безпосередньо людина.

Як воно буде – подивимося, інша справа, вважаю, що на сьогодні економічне бронювання уже існує.

Олег Мицик: Однак критичність визнається не через те, що це залізниця, світло, а за сплатою податків і кількості працюючих людей та прозорості.

Колаж: BBC

– Яка повинна бути офіційна зарплата? І які інші критерії?

Тарас Грень: У Львівській області це 18 000 грн, підняли вище, щоби не було зловживань.

Щодо інших критеріїв, то кількість ВПО не менше 5%, відсутність заборгованості по ЄСВ, понад 40 людей працюючих офіційно. Це питання здорового глузду і виключно економічних категорій.

Олег Мицик: Однак, якщо хтось отримав бронювання на своїх працівників, а завтра їх звільнив, то, знову ж таки, у нас не має процедури розбронювання. І за такі дії не має кримінальної відповідальності.

Є ще один момент, 2 жовтня внесено зміни, за яким люди, які не оновилися в Резерв+, їм не підтягне бронювання у «Дії». Держава таким чином отримала ще один спосіб впливу.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

оренда квартири Львів

Новини