«Республіканська партія ослаблює США». Професор Нью-Йоркського університету про допомогу Україні та ситуацію у світі

Фото: BBC

Сенат США може затвердити підтримку Україні уже цього тижня. 4 грудня лідер більшості в Сенаті, демократ Чак Шумер планує провести сигнальне голосування щодо запиту президента Байдена про допомогу Україні та Ізраїлю. Як пише Politiсo, заява Шумера тисне на сенаторів, аби ті дійшли згоди щодо безпеки кордону в межах законопроєкту у який і закладено допомогу для двох союзників Штатів – Ізраїлю та України. Через день після коментаря Чака Шумера, під час поїздки у Флориду, спікер Палати представників Майк Джонсон заявив, що Ізраїль і Україна є головними пріоритетами для США.

На що сподіватися Україні, яка виявилася втягнутою у передвиборчі перегони у США; чи можуть нинішні протиріччя в Америці вплинути на її авторитет у світі; чим небезпечні умови, які висувають республіканці – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» професор Нью-Йоркського університету Ігор Айзенберг.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Freeдом

Буде дуже позитивно, якщо законопроєкт Байдена затвердять

– Спікер Палати представників Майк Джонсон зробив заяву про пріоритет допомоги Україні та Ізраїлю. Як насправді виглядає ця ситуація в Конгресі США та чи справді досягнуто консенсусу?

– Згідно з Конституцією США, усі бюджетні законопроєкти повинні спочатку ухвалюватися в Палаті представників. А вона, після того як президент Байден звернувся до Конгресу з проханням прийняти документ «Про невідкладне додаткове фінансування заходів необхідних для забезпечення національної безпеки Сполучених Штатів», ще його не розглядала. Наразі прийнято республіканський законопроєкт «Про допомогу Ізраїлю». За своєю суттю він про позбавлення значної частини фінансування федеральної податкової служби і про передачу цих грошей Ізраїлю.

В Сенаті цей документ не розглядався. Там з самого початку – законопроєкт у президентській версії. Зокрема це – допомога Україні у 61,4 млрд доларів на 2024-ий фінансовий рік; Ізраїлю – 14 млрд доларів; допомога Тайваню, яка міститься під статтею «Допомога країнам Азійського Тихоокеанського регіону» та гроші на зміцнення охорони південного кордону Сполучених Штатів Америки (доволі значна сума). Республіканці ж вимагають ще й обмеження надання політичного притулку та надання статусу біженців тим, хто в’їжджає в США саме через південний кордон. Це достатньо болісно для демократів, бо вони вважають, що Сполучені Штати повинні надавати його усім, хто на це заслуговує. З цього приводу тривають перемовини.

Фото: BBC

Заява Чака Шумера має підштовхнути перемовників. Над цим працює двопартійна група сенаторів. Те, що сказав спікер Майк Джонсон є позитивним, оскільки були побоювання, що в Палаті представників будуть проблеми. Це означає, що він не проти розгляду законопроєкту.

Хочеться сподіватися, що в грудні цей документ стане законом і буде фінансування допомоги Україні, Ізраїлю і Тайваню на увесь 2024-ий фінансовий рік. Обсяг допомоги для України, який запросив президент Джо Байден більший, аніж був у 2023-му фінансовому році. Там більше грошей передбачено і на передачу зброї та боєприпасів Україні з баз Пентагону, і на замовлення та закупівлю зброї у виробників за програмою ініціативи допомоги Україні в галузі безпеки, і на пряму фінансову допомогу Україні.

Республіканці Палати представників виставляють умови

– А чи відомі бодай якісь деталі потенційного голосування? І чи саме в тому обсязі, у якому пропонував президент Джо Байден буде ухвалена ця фінансова підтримка?

– Сподіваюся, що вона буде ухвалена в Сенаті тому, що усі демократи, а їх у Сенаті 51 – підтримають допомогу Україні. Серед 49 республіканців в Сенаті є до 20 осіб, які дуже щиро підтримують Україну. Загалом для прийняття законопроєктів в Сенаті потрібно 60 голосів. Тобто голоси є і я сподіваюся, що Сенат не зменшить асигнування, які запросив Білий дім.

А от щодо Палати представників, то там може бути різне. На ситуацію дуже впливає американська внутрішня політика. У Палаті представників є невелика більшість Республіканської партії, щоправда, це надає їй можливість контролювати порядок денний та головувати в усіх її комітетах. Але усі демократи, окрім кількох ультралівих, точно проголосують за цей законопроєкт. Та й серед республіканців принаймні точно половина буде за нього. Це вже понад 300 голосів. А для того, щоб щось у Палаті представників прийняти, потрібно 218.

Та питання в тому, що зробить спікер Джонсон. В Палаті представників значна частина представників ультраправої фракції Республіканців, які повністю орієнтуються на Трампа і жоден з них, скоріш за все, не проголосує за цей законопроєкт. Чи не буде він боятися, що його може спіткати доля попереднього спікера, якого ультраправі змусили піти з посади, бо їм не сподобалося, що він домовляється з демократами про спільне прийняття законопроєктів?..

Фото: CNN

Також є побоювання, що Джонсон може запропонувати скоротити допомогу Україні, зокрема надавати зброю, але зняти допомогу бюджету. А це знову ж таки затягне увесь процес, бо для того, аби законопроєкт став законом він має бути прийнятий в одній і тій же редакції Сенатом і Палатою представників. Опісля він почне «гуляти» Конгресом, а це може затягнутися надовго.

Прикро, що допомога союзникам, які перебувають у стані війни: Україні, Ізраїлю і Тайваню стає заручником внутрішньополітичних американських чвар. Дуже прикро, що Республіканська партія робить таке. Я не зустрічав подібного в американській історії.

Якщо, скажімо, розглянути підтримку Ізраїлю, то вона завжди була беззаперечною від обох партій, адміністрацій обох партій та Конгресу усіх скликань. А зараз республіканці Палати представників виставляють умови: вони згідні допомагати Ізраїлю, якщо буде зменшено бюджет податкової служби. Бо вони не хочуть, щоб податківці цікавилися податками заможних спонсорів Республіканської партії. А Україні згідні допомогти, якщо в Сполучених Штатах буде більш жорстким законодавство щодо надання притулку. Йде внутрішньополітична боротьба, яку у США називають «культурною війною» (це такий дослівний переклад, можливо і не дуже вдалий). І ця «війна», на жаль, відбивається на дуже важливих речах, які стосуються ролі Сполучених Штатів у світі і загалом того, що відбувається. Бо у світі йде боротьба між демократіями та авторитарними режимами. Ця боротьба – дуже жорстка. Відтак, якщо США бажають бути лідером цієї боротьби, лідером демократичного світу, то мають підтверджувати це лідерство.

Республіканці працюють проти власної армії

– Ця внутрішньополітична американська ситуація має велике значення для підтримки України. Це бачать усі союзники. А РФ, Іран і уся ця «вісь зла» вважають, що демократія у світі стала слабкою. Тож проблема переростає межі США. Як це зараз бачать у країні?

– Є відомий політичний технолог, політолог Стюарт Стівенс, який впродовж багатьох років грав провідну роль у передвиборчих кампаніях республіканських кандидатів у президенти. Він такий класичний республіканець. Стівенс у інтерв’ю з цього приводу сказав, що Республіканська партія зараз ослаблює Сполучені Штати Америки. Тобто, коли республіканці допомагають союзникам, які перебувають у війні з «віссю зла» і обумовлюють це різними, абсолютно внутрішньополітичними чинниками, це ослаблює Америку в очах союзників, світу і, як він висловився, це реально ослаблює американську армію.

Фото: Вікіпедія

Бо допомога Україні та Ізраїлю відбувається таким чином, що Сполучені Штати здебільшого передають зброю та боєприпаси, які зберігаються на базах Пентагону. А на гроші, які виділяє Конгрес Україні, замовляють нову зброю, нові боєприпаси американським виробникам, які отримують більше роботи, компанії отримують прибуток, а американська армія – нову зброю. І от Стівенс каже, що республіканці працюють проти власної армії. Раніше подібного взагалі неможливо було собі уявити, бо Республіканська партія завжди була за збільшення видатків на армію та зброю.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини