Реставратори постійно перевіряють захист і стан закутаних львівських пам’яток – Лілія Онищенко

Фото: Львівський портал

За час повномасштабного вторгнення Росія зруйнувала 945 обєктів культурної спадщини України. Пошкодження зафіксовані у 17 областях. Найбільше – у Харківській, Донецькій, Одеській та Херсонській.

У вересні 2023 року ансамбль історичного центру Львова, Одеси разом із Собором Святої Софії в Києві ЮНЕСКО внесла до списку об’єктів, що перебувають під загрозою знищення через обстріли Росії.

Про те, чи допоможе це врятувати пам’ятки – в програмі «Головне за день» на «Першому  Західному» розповіла радниця голови Львівської тергромади з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко.

«Це дуже добрий крок. Бо внесені ці об’єкти були вже під час війни. І це означає, що нищення чи пошкодження їх буде вважатись воєнний злочином. Документ говорить про те, що ті три міста, що внесені до списку, є під загрозою, незалежно від того, де вони розташовані.  І ми бачимо, як зараз страждає Одеса. Там 120 памяток вже є пошкоджені або знищені. Це вже трактується як воєнний злочин Росії. Це злочин проти людства, бо все-таки об’єкт світової спадщини – це є набуток людства, а не окремої держави. Це  те, що визнано людством, як універсальна світова цінність», – пояснює Лілія Онищенко.

Після початку повномасштабного вторгнення, щоб врятувати культурну спадщину, багато скульптур на архітектурних пам’ятках  у Львові пообгортали захисними матеріалами, а вітражі позакривали захисними екранами. За словами експертки зі збереження пам’яток, робили це інтуїтивно, бо досвіду виконання таких робіт в львівських пам’яткоохоронців не було.

«Нам треба було консультуватись з людьми, які мають такий досвід. А таких людей в світі не є багато. Ми говорили з експертами з Сирії, Алеппо, де були знищені пам’ятки, говорили з тими, хто туди вже потрапив після руйнувань. І вони нам порадили ті конструкції, яких не було в Алеппо. Вони мали зберегти об’єкти, щоб у випадку вибухової хвилі, вони не розлетілись по цілому місту, щоб можна було в тому коконі їх зберегти.

Щодо того, як вони замотані – вони замотані професіоналами. Це реставратори, які зробили все, щоб об’єкти могли дихати. Це паропроникна плівка. Пізніше ще спеціальними конструкціями, які би зберегли пам’ятку, якби вона впала», – розповідає пам’яткоохорониця.

Вона зазначає, що реставратори постійно перевіряють стан пам’яток, бо війна триває довго.

оренда квартири Львів

Новини