«РФ експериментує з бомбами». Експерт про авіаційні спроможності ворога, КАБи та модернізацію ракет

Фото: Радіо Свобода

БпЛА завдали ударів по заводу з виготовлення «Шахедів» та НПЗ у російському Татарстані. Якраз напередодні, міністр цифрової трансформації Іван Федоров заявив, що Україна має дрони, які здатні долати понад тисячу кілометрів. Чому ППО РФ не справляється з такими атаками, якими є авіаційні спроможності росіян, як їм, попри часте застосування важких бомбардувальників вдається підтримати їх на льоту, скільки ракет виготовляє РФ на місяць та наскільки загрозливою є модернізація бомб – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт з авіації Богдан Долінце.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: УНІАН

Проти сучасних загроз з повітря ППО РФ має обмежені спроможності

В мережі є відео, на якому безпілотник влітає у будівлю підприємства, де росіяни, ймовірно, виготовляли «Шахеди». Чому не спрацювала хвалена російська ППО?

– Протиповітряна оборона РФ побудована на основі ще радянського комплексу С-300 та його модернізації С-400, які створювалися, як системи захисту проти літаків. Вони погано справляються з виявленням малих цілей, таких як дрони, що летять на невеликій висоті і можуть огинати рельєф поверхні. Для протидії таким цілям Росія створила комплекс «Панцир-С», але їх у росіян значно менше – близько 100 одиниць на усю РФ.

Наслідки удару по заводу в Єлабузі. Фото: росЗМІ

– З відкритих джерел, в РФ комплексів С-400 є понад 90 одиниць, а С-300 на початок війни – понад 250. Чи достатньо цього, аби прикривати не лише свої війська в Україні, а й територію всередині?

– На сьогодні жодна країна у світі не може стопроцентно закрити усю територію. Такої кількості комплексів, в принципі не існує, особливо, якщо враховувати усі можливі загрози.

Якщо ж говорити про кейс РФ, то усі ці комплекси мають захищати її не лише від України. Територія Росії велика і ППО має бути розосереджена, щоб захищати й інші кордони. З півночі, сходу, зі сторони Азії, аби різні об’єкти (і розвідувальні теж) не могли безперешкодно потрапляти на її територію. Тому близько однієї третини усіх комплексів рівномірно розпорошені уздовж усіх кордонів РФ. Звісно, найбільша їхня концентрація – вздовж кордону з Україною. Там є багатоешелонована система протиповітряної оборони. Для дронів, які використовуються нами, найбільший виклик це пройти оті 50-60 кілометрів «буферної зони». А далі цей безпілотник може безперешкодно летіти у будь-якому напрямку.

Для ракети Х-101 це є новим витком розвитку

Серед ракет, які росіяни використовували для останніх масованих обстрілів України є модернізовані Х-101. Що саме там змінили?

– Є кілька складових. Перше, це зменшення розміру паливного баку, аби збільшити бойову частину ракети. Такий підхід вже не вперше застосовується і особливо в тих випадках, коли ракети необхідно запускати на меншу відстань, ніж запланована при розробці. Їх полегшують, аби зробити ракети потужнішими, з більшою руйнівною силою.

Друга складова – це використання систем активної протидії протиповітряній обороні. Йдеться про випускання теплових пасток або використання, так званий радіомаяків, які мають збивати з курсу чи наводити на себе ракети від наших систем ППО.

З ними ми мали справу ще у 2022 році. Разом з тим, використання теплових пасток – одна з новинок. Це не є чимось надскладним, у світі такі напрацювання були. Але саме для ракети Х-101 це є витком розвитку.

Ракета Х-101, збита 26 січня 2023 року в Вінницькій області. Фото: Вікіпедія

В РФ випускають від 80 до 120 ракет в місяць

Отже, виробництво ракет в Росії хоча й подорожчало, але не завмерло. Скільки приблизно ракет там можуть виготовляти щомісяця?

– Є різні дані. Якщо говоримо саме про тактичні і стратегічні ракети, то їх випускається від 80 до 120 штук. Однак ці цифри не враховують ракети тактичні або оперативного рівня. Тобто, умовно, йдеться про Х-59, яка запускається з літаків, або, наприклад, використання відповідних комплектів модернізованих авіабомб з активним двигуном чи з відповідними крилами, які збільшують відстань польоту. Також цей перелік не включає зенітні перероблені ракети, якими росіяни можуть завдавати ударів по наземних цілях.

Разом з тим, якщо говоримо про основний арсенал, який застосовується при масованих ракетних ударах, то виробництво у названих мною раніше цифрах, попри те, що росіяни багато сил витрачають на те, аби збільшити ці спроможності. Однак ці ракети залежать від іноземних комплектуючих, тому наразі їм це складно зробити.

Фото: росЗМІ

Авіацію РФ підтримують неповне завантаження та «авіаційний канібалізм»

Під час масованих атак ворог, в основному, використовує літаки Ту-95МС, які є носіями ракет Х-101 або Х-555, а також Ту-22М, що несуть Х-22 (меншого радіусу дії). Усі ці літаки є старого виробництва. Як росіянам вдається підтримувати їх на льоту з огляду на таке часте застосування?

– Щодо важких бомбардувальників тактичної авіації, то тут дві складові. З однієї сторони, росіяни використовують ці літаки у неповному завантаженні. Зокрема, якщо говоримо про Ту-95 і Ту-22, то йдеться про використання меншої кількості ракет. Це, як правило, лише 3-4 ракети, при базових можливостях 6-8. Інша складова – їх велика кількість. Зокрема, у РФ зараз є 42 борти Ту-95МС і 66 одиниць Ту-22М. Це дозволяє частину з них використовувати, як донорів запчастин.

Це значно складніше робити з Ту-160, яких у Росії у 2022 році було лише 16 одиниць, до того ж у них українські двигуни від компанії «Мотор Січ».

Фото: Defense Express

Модернізація бомб РФ розширює їхні можливості

Росіяни модернізують КАБи. У чому полягає їхнє вдосконалення? Чи використовує ворог тритонні КАБи?

– Наразі підтвердження використання авіабомб у три тони не було. Бачимо масове застосування авіабомб в діапазоні від ФАБ-250 (фугасні авіабомби, де 250 – еквівалент вибухової потужності) до ФАБ-1500. Але основними, усе ж таки, є 250-ті і 500-і – через їх значну кількість на складах РФ. Вони не вимагають потужних літаків, їх можуть запускати і Су-34 та Су-35. Згадайте, так званий «сушкопад» у лютому, коли частину таких літаків було знищено нашими системами ППО.

Однак росіяни зараз починають експериментувати з модернізацією звичайних авіабомб, створюючи додатковий двигун порохового типу. Він дозволяє запускати ці авіабомби як з наземної пускової установки – на невелику відстань від 10 до 25 кілометрів, так і з повітря, який збільшує радіус польоту до 70 кілометрів. Це робить їх грізною зброєю. Це при тому, що вартість їх виробництва є невисокою і РФ має усі можливості для цього.

Це значно розширює їхні можливості обстрілювати наші території. Бачимо, що відбувається зараз на Сумщині, на Харківщині, на прикордонні, де ворог стирає КАБами цілі села.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини