«РФ треба протиставити якість і технології». Селезньов про «Рамштайн-20», паузу на фронті та літаки F-16
- Субота, 23 березня 2024
На базі Повітряних сил США у Рамштайн пройшла 20-та зустріч Контактної групи з питань оборони України. Ще до її початку стало відомо, що Польща і Німеччина домовилися про бронетанкову коаліцію, також у США купляють ракети, які мали б замінити «Тауруси». Йшлося і про дальню артилерію і заяву Чехії про закупівлю снарядів. Про які ще нагальні речі могли говорити на «Рамштайні», який відсоток обіцяної допомоги ми отримуємо від партнерів, чи буде оперативна пауза перед літньою кампанією РФ та коли буде в Україні F-16 – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий оглядач Владислав Селезньов.
Відеоверсія розмови – тут
«Рамштайн-20» або дасть нам надію, або – поверне до реальності
– У Німеччині пройшов черговий «Рамштайн». Які саме сигнали ви там почули?
– Думаю, в першу чергу, там влаштували серйозний «розбір польотів» очільнику Пентагону Ллойду Остіну. Адже через непослідовну позицію США Україна зараз перебуває у дуже кризовій ситуації. Постачання зброї та військової техніки блокуються представниками частини американської політичної еліти. Це виклик, з яким нам належить жити; я скептично ставлюся до перспектив отримання 61 млрд доларів від США. Дай Боже, щоб я помилявся.
Щодо публічної складової, то 20-й «Рамштайн» має або повернути Україні надію щодо сталого забезпечення війська усім необхідним, або повернути до реальності, у якій Україні доведеться розраховувати на власні сили. Зокрема, вітчизняного оборонно-промислового комплексу та підтримку найнадійніших партнерів.
Обіцяють чимало, але отримуємо – 50%
– Американський сенатор Ліндсі Грем під час візиту у Київ закликав нардепів ухвалити закон про мобілізацію, адже Україна мусить збільшити кількість війська. За його словами, це слід зробити, бо Путін після перепризначення може розпочати ще одну хвилю мобілізації. Чи мав він рацію?
– Навряд, чи ми подолаємо путінську армію у кількісному протистоянні. Людські можливості РФ кратно більші, ніж наші. Тому армії Росії мусимо протиставити якісні можливості ЗСУ. У першу чергу, технологічні. Йдеться про системи радіоелектронної боротьби та розвідки, високоточну зброю і дрони, можливості інтегрувати усі наші бойові можливості в єдину інформаційну мережу. Наші дії мають стати максимально болісними для ворога. На цьому наголошував уже колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, про це каже і діючий – Олександр Сирський.
Задача дуже амбітна і нам самим з нею не справитися. Тому, повертаючись до «Рамштайну-20», я розумію, що певні речі залишилися за його лаштунками і це правильно. Не так важливо, чи повідомляють нам про поставки тієї чи іншої техніки і зброї, головне – щоби вона надходила в Україну. У цьому контексті, згадаймо заяву міністра оборони Рустема Умєрова про те, що «лише 50% від обіцяної допомоги західних партнерів трансформуються у фізичні поставки».
Бойові дії продовжуються, ворог ще має ресурси
– Попри довготривалу наступальну кампанію, російські війська продовжують тиснути на окремих ділянках фронту, хоча інтенсивність боїв таки зменшилася. Чи буде оперативна пауза перед літньою кампанією РФ?
– Раніше очільник ГУР Кирило Буданов заявив, що до початку березня наступальний потенціал путінської армії буде вихолощений. Однак сутички не вщухають. Є декілька кризових ділянок фронту, зокрема: Лиманський; також ворог намагається сунути на Часів Яр, в районі Авдіївки та Мар’їнки – пекельні бої. Чинить тиск ворог і на Роботинському виступі.
Росіяни активно використовують артилерію та авіацію, тож говорити, що бойові дії зійшли нанівець – некоректно. Ворог ще має ресурси, хоча дедалі частіше починає використовувати свої стратегічні резерви.
Путін хоче створити на Сумщині «санітарну зону»
– Прикордоння Сумщини зараз під шквальними обстрілами мінометів, артилерії та КАБів. Росіяни стирають села, виникає підозра – чи не готуються вони знову заходити на Сумщину, відсікаючи таким чином Харків? Чи йдеться про створення так званої санітарної зони, яку анонсував Путін?
– На Сумщині зараз кризова ситуація – вона потерпає від шалених обстрілів росіян. Щонайменше третина випущених ворогом керованих авіаційних бомб прилітає саме по прикордонню цієї області. Ворог у такий спосіб намагається реалізувати завдання, яке визначив Путін щодостворення, так званої санітарної зони на кордоні з Україною. Причому, за словами російського диктатора, глибина цієї зони може сягати відстані артилерійського та ракетного озброєння, яке зараз має українська армія. Саме тому Сумська ОВА евакуйовує з кризових районів цивільне населення.
Маємо варто шукати можливості протистояти діям ворога. Зокрема, в рамках ведення контрбатарейної боротьби та артилерійських дуелей, аби нищити ворожі засоби, якими атакують нашу територію. А також шукати можливості щодо використання для цього наших дронів. Можливо, спрямовувати їх по військових летовищах всередині РФ. Знаємо, що більша їх частина розташована на відстанях до 300 км від лінії зіткнення, а отже ці дрони можуть перетворити російські літаки на купу металобрухту.
Про F-16 будемо говорити уже по факту
– Врятувати від таких КАБів могли би довгоочікувані F-16…
– Безумовно. Сподіваюся, згодом нас поінформують, що F-16 нарешті стали на бойове чергування для виконання відповідних місій. В тому числі, в рамках реалізації завдань з протиповітряної оборони і для прикриття з повітря дій нашого війська як на суходолі, так і над акваторією Чорного моря.
Звісно, у нас є певне розчарування. Ми ж пам’ятаємо, як пів року тому міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що на початку березня перша партія винищувачів F-16 вже стане до лав українського війська. Але тепер все переноситься на початок літа. Наразі важко спрогнозувати, чи і це станеться – щоб не розчаровуватися тоді, не потрібно зачаровуватися – зараз. Тож будемо говорити про F-16 уже по факту, коли вони виконуватимуть бойові завдання в небі України.
Хоча мушу підкреслити, що немає зараз «дивовижної зброї», яка спроможна докорінно змінити ситуацію на полі бою. Лише комплексний та системний підхід з використання різних систем озброєння, розвідка, радіоелектронна боротьба – спроможні нам дати ту саму технологічну перевагу на полі бою, а відповідно, і можливість здобути перемогу.
Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин