«РФ завдасть удар у відповідь». Петро Черник про операцію у Курській області та чи послабить це інші напрямки

Фото: Дзеркало тижня

Операція у Курській області триває саме так, як ми і розраховували, плацдарм нашої присутності там стає сильнішим, про це заявив президент Володимир Зеленський. «Операція триває саме так, як ми і розраховували. Хоробрість українців робить великі речі», – сказав він. Зеленський також подякував кожному підрозділу, який поповнює наш обмінний фонд за рахунок нових російських військових полонених: «Памʼятаємо про всіх, кого маємо повернути додому».

Разом з тим, США не хочуть дозволяти Україні використовувати в Курській області надану ними далекобійну зброю ATACMS, оскільки вбачають доцільність її застосування для ударів по окупованому Криму, про це пише CNN із посиланням на американських посадовців.

Про операцію українців у Курській області, чи дозволить це відтягнути сили ворога з інших напрямків і як проявлена Росією слабкість вплине на ставлення до неї Китаю чи навіть Білорусі – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий аналітик, полковник ЗСУ Петро Черник.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Львівська політехніка

«Треба понизити градус емоцій»

– В українських медіа бачимо, що є багато позитиву про нашу операцію на Курщині. Однак, ймовірно, командир 80-ки саме цю операцію відмовлявся виконувати, – він помилявся? Чи нас може очікувати негативна інформація?

– Найперше, маємо сильно видихнути і понизити градус емоцій. Як позитивних, так і негативних. Немає нічого гіршого, ніж деталізовувати операцію. Тому прив’язка до будь-якого підрозділу, командира є абсолютно неправильною. Противник стежить за кожним нашим словом і він обов’язково це використає проти нас.

Ця операція є блискучою і це навіть не обговорюється. Є два стратегічні моменти. Перший – їхня найкраща розвідка у світі не змогла зрозуміти, що така операція буде організована. І другий, розвіяно міф про те, що на території ядерної країни не можна проводити бойові операції. І це добре, бо «упав» страх перед Путіним, який може спопелити усе людство.

Тут є один штрих, кажуть, що це уперше, в історії завдано ураження збройним силам, які мають ядерну зброю. Неправда. У 1982 році, так звана Фолклендська війна, коли Аргентина ударила по території, яку Британія вважала своєю, однак та у відповідь ядерною зброєю не відповіла.

Фото: BBC

– Росіяни часто копіюють наші операції. Можемо очікувати, що вони на Чернігівщині теж так зроблять?

Тепер це мало ймовірно, оскільки ми будемо надретельно стежити за тим, що відбувається на їхній території. І для того, щоб їм організувати подібну операцію на Чернігівщині, треба найперше локалізувати Курську операцію. Цей процес триває, вони збираються з силами.

Дуже хибно вважати, що ми там вже тримали цілковиту перемогу. Нагадаю, угруповання «Сєвер», це три області: Бранська, Курська і Білогородська, 75 тисяч людей. Вони зараз дуже ретельно експертують, куди завдавати контрудар і конче це зроблять. Питання лише в якій точці і наскільки він буде масштабний.

«Донеччина у росіян в пріоритеті»

– Після ударів у Курській області можемо очікувати зменшення тиску на Покоровсько-Краматорському напрямках?

– Не поділяю цю точку зору. Насамперед, противник продовжує тиснути на Донеччині. Окрім того, ми думаємо, що розвернути війська – це так просто. Для противника пріоритет виходити на адміністративні кордони Донеччини і він два роки концентрував там сили і засоби. І він не відмовиться від цього.

Також є таке поняття, як бойовий армійський резерв. Головна лінія боєзіткнення в Україні – це 1000 кілометрів, це орієнтовно до 600 тисяч людей з боку противника. Так от резерв за підручником має складати від 10% до 20%, а буває і до 30%. Ці ж сили і засоби є, от саме їх вони і можуть розвернути на Курщину.

А із самого окопу може бути тільки принцип за змішаним підходом. Що це означає? Засвідчено, що з їхнього боку у Курській області воюють строковики. Тож, щоб підсилити їх обстріляними військами, вони якусь частину сил можуть зняти з інших напрямків, але конче їх замістять із цього резерву.

Наголошу, резерв у них значний. Є проблеми і вони наростають, але запас міцності противних ще має.

Обстріл Покровська. Фото: ДСНС

Власне, що в них запас міцності є… А з нашими резервами що? Маємо ким замінити тих хлопців, яких відправили під Курськ?

Хто буде світити такі серйозні речі… Єдине, що твердо хочу сказати, люди, котрі задумали цю операцію, обчисляли абсолютно усі варіанти. Нагадаю слова Наполеона Бонапарта, який стверджував, що війна це така наука, в якій вдається рівно те, що заздалегідь прораховано. Тобто це математика.

«Вікно можливостей у росіян закривається»

– Ще питання щодо російських дій. Скажімо, Часовому Яру у росіян працювала 11-та десантна бригада, її звідти вивели, але на Курщину не відправили. На що чекають?

Обчисляють ситуацію. Операція їх застала зненадська. Вони мислять наступним чином, що повинні нас зупинити, бо ми ще поки рухаємося вперед, друге, застабілізувати і третє, вибити. Це має бути один удар. Вони, до речі, теж не мають права на помилку.

– Чи можемо очікувати такий сценарій, що більш активними стануть напрямки Харківщини, Сумщини і Чернігівщини, а от інші, зокрема на Донеччині трішечки спадуть?

Поки що ні. Донеччина залишиться головною. Йдеться про цикл сухої погоди. Треба протриматися ще буквально до двох місяців – зайдуть дощі і тоді точно усе призупиниться. Росіяни розуміють, що їхнє вікно можливостей закривається і намагаються відбити, якомога більше території.

Фото: АрміяInform

«Чекаємо на дозволи застосовувати далекобійну зброю»

– Ви вже згадували про ядерну зброю… Так виглядає, що у росіян це або вичікування ще якоїсь позиції, або ж пусті балачки. Чи може це допомогти нам отримати ще більше далекобійної зброї, щоб ще активніше працювати по території РФ?

– Однозначно так, але тут не про отримати. Скажімо, ракети ATACMS, які можуть завдавати ударів до 300 кілометрів, ми маємо. Як і ракети Storm Shadow, які можуть стріляти на цю ж відстань.

Офіційно підтверджено отримання нами F-16, до них у комплектації йде ракета AGM-158 JASM, одна з її модифікацій б’’ на 370 кілометрів. F-16 дві такі ракети може брати на борт.

Питання в дозволах їх застосовувати. Сподіваємося, що це рішення все таки ухвалять. Приведу приклад, бо дуже ретельно стежу за цією війною. Червень 2022, HIMARS – це неможливо, це фантастика. Буквально через місяць вони запрацювали, Серпень того ж самого року – MIM-104 Patriot, якщо за рік дадуть, то це буде чудо. Уже в грудні вони діяли в Україні. Місяць говорили про танкову коаліцію. Ніхто вже про танки Abrams, Challenger чи Leopard 2 зараз не згадує. Це саме стосувалося F-16.

Якби ще рік тому хтось сказав, що американці відновлять присутність ракет Tomahawk у Європі, то це би викликало усмішку. А це склалося. Тому отак покроково усе буде рухатися далі.

Фото: Censor

– Наші Сили оборони показали на Курщині, що здатні проводити глибокі рейдові операції. То чому ми їх не могли провести на Харківщині: не вибили ворога із Вовчанська або, наприклад, в такому ж стилі – з Куп’янського напрямку?

Б’ють у найслабшу ланку. Обчислили, що Курщина така, ворог увірував, що ми на подібні операції не здатні. Навіщо лобом ламати мурований паркан, якщо його можна обійти?

«20-25 танків на місяць»

– Аналітики помітили, що росіяни зменшили кількість броньованої техніки у штурмах. Вони її накопичують для чогось, чи це зміна тактики штурмових дій?

Немає стратегічної зміни. На початку війни вони штатно мали у строю 3 400 танків, зараз ми вибили поза 8 400, добігаємо до 9000. Бронетехніки штатної мали у межах 14 тисяч, ми знищили поза 16 тисяч.

Щодо їхніх складів, то роками аналітики займаються обчисленням їхнього потенціалу, однак і досі є різночитання від 15 до 20 тисяч одиниць. Зараз ми цих складів спустошили за найскромнішими підрахунками до 40%.

Будувати нові танки у великих кількостях росіяни не можуть і не зможуть. Радянський Союз мав шість бронетанкових заводів, росіяни один. Будувати можуть тільки Т-90 з нуля, 20-25 танків на місяць.

Фото: Радіо Свобода

Китайці хитрі, а Лукашенко бореться за своє життя

– Слабкість РФ, яку вона продемонструвала в Курській області, як вона позначиться на ставленні до неї Китаю та навіть Білорусі?

Китай уже серйозно експертує цю тему. Але з ними не все однозначно. З одного боку, китайцям вигідно, щоб ця війна продовжувалася. Адже це не тільки наша війна за незалежність, а й світової демократії проти тираній. Якщо математично обчислити і взяти усю політичну систему Землі за одиницю, то 60% її – це авторитарні режими. І Китай їх очолює.

З іншого боку, китайці дуже сильно зацікавлені в системному ослабленні Російської Федерації. Їм вигідно закупляти в них за демпінговими цінами нафта, газу і решта ресурсів. Вони на озері Байкал

вже поставили свої фабрики з бутилювання цієї води. Навіть змусили росіян обчисляти свої торгівельні оборудки в неліквідних юанях.

І от вони таку політику будуть вести. Китайці дуже хитрі. Як свого часу сказав Сі Цзіньпін, коли розглядалося питання поділу РФ, ми ще 100 років можемо чекати.

Фото: Громадське

– А щодо Білорусі?

Лукашенко бореться за своє життя. Чи зараз з боку Путіна є в бік, Лукашенка пас, що мовляв, ця операція сталася через те, що українці зрозуміли, що з твого боку не буде ніякого удару? Звичайно, що так. Білоруси зараз нарощують якісь сили, намагаються показати, що щось там можуть, але є нюанс. Природа працює на нас. Українсько-білоруський кордон – це болота і ліси. Як їх проходити? Можна тільки дорогами. А Україна друга після США за запасами Jawlene. Дуже добре уміємо ними працювати.

«Пошук формули миру ведеться»

– Ще до операції у Курському регіоні йшлося, що на кінець 2024 Україна і Росія можуть підписати якийсь мирний договір, при цьому він може бути не надто сприятливим для України. То як будуть розвиватися події далі?

– Кілька складових відповіді. Всі війни без винятку, або за рідкісними випадками, закінчуються договорами. Зокрема, найдовша формальна війна тривала 335 років між Британським островом і Голландією. Аж у 1986 році був підписаний мир.

Документ якийсь буде. Не поділяю точки зору, що будуть прямі переговори. Застосують технологію, яка була апробована на зерновій угоді. Буде група держав-гарантерів, зокрема, США, Великобританія, Франція, Німеччина, Туреччина, з глобального півдня Китай і ООН, які підпишуть документ з нами. І такі самий підпишуть з росіянами.

Упевнений, що пошук формули миру ведеться. Швейцарський саміт миру у червні ніщо інше, як перший крок і її 100% знайдуть. Нагадаю, що США з Талібаном воювали 20 років, понад рік сиділи за столом переговорів, поки узгодили всі позиції. Однак ставки США-Талібан неспівмірні з Україна-РФ. Важливо, щоб ми до цієї формули миру підійшли з найсильніших переговорних позицій.

Фото: Bloomberg

– Як вибори у США, їхні результати, вплинуть на наближення до оцієї формули?

Неоднозначне питання. Не стою на позиції, що Трамп є абсолютним злом, десь туди зараз схиляються більших політичних аналітиків. Він дуже специфічний, усе може повернути на 180 градусів.

Також пам’ятаймо, що воєнно-промисловий комплекс США відчув смак, грошей. А ці хлопці уміють переконати будь-кого. Стратегічний ударний ядерний авіаносець класу «Джеральд Р. Форд» коштує 2,5 мільярда доларів. Дорожче, ніж космічна станція. Вони підберуть ключі і до його серця.

Хоча із теперішнього аналізу Камала Гарріс для нас все ж таки більш прийнятна.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

оренда квартири Львів

Новини