Рідним зниклих безвісти військових не вистачає зворотного зв’язку – ексміністерка

Скриншот з відео «Першого Західного»

В Україні з травня 2023 року працює Єдиний реєстр зниклих безвісти осіб. Туди потрапляють всі дані про військовослужбовців, які розшукуються. На початок 2024 року у ньому перебували 17 тисяч осіб – але, як військовослужбовців, так і цивільних. Цього року цей реєстр почали адмініструвати в Міністерстві внутрішніх справ.

Однак, якіснішою комунікація з родинами зниклих не стала. Так вважає директорка проєктів ГО «Простір можливостей», ексміністерка у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Оксана Коляда.

Про це вона розповіла в програмі «Головне за день» на «Першому Західному».

«Зазвичай родина не має зв’язку якийсь певний час. Далі дружина чи чоловік починає телефонувати побратимам і отримувати певну інформацію. 

Які покрокові дії? Звісно, звернутись в ТЦК (Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки-ред.). Офіційним підтвердженням про зникнення безвісті є сповіщення. Якщо ти отримуєш сповіщення, в тебе є певний алгоритм  дій, який тобі роз’яснюють в ТЦК. Це заява до поліції, здача ДНК, там ще є кілька інституцій, куди треба звернутись,  також написати в Червоний Хрест для верифікації даних. Тобто, зробити весь спектр дій, який має бути.

Цей алгоритм працює. Не працює система зворотнього зв’язку. Ми не маємо когось визначеного, хто відповідає за цю родину конкретно в контексті зворотнього зв’язку з ними», – визнає Оксана Коляда.

За її словами, в Україні був непоганий досвід Уповноваженого з питань зниклих безвісти в Міністерстві реінтеграції і його регіональних представників. Зараз цю посаду передали в Міністерство внутрішніх справ, однак, комунікацію на рівні регіонів  наразі не помічають. Її здійснюють громадські організації.

«Зараз ми намагаємось зв’язати ТЦК в частині соціальної підтримки  з усіма, хто може володіти якоюсь певною офіційною інформацією, щоб це була точка входу. Щоб родина знала, що вони надають офіційний і зворотній зв’язок стосовно того, що відбувається», – зазначає ексміністерка.

оренда квартири Львів

Новини