«Рішення будуть знайдені». Юрій Момот про виробництво дронів, потреби ЗСУ та протидію «Шахедам»
- Субота, 05 серпня 2023
Про війну дронів, безпілотні можливості ворога, наша їм протидія, проблеми з випуском вітчизняних дронів та їх озброєння – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» заступник генерального директора «Піранья Тех» Юрій Момот.
Відеоверсія розмови – тут.
Є питання щодо держзамовлення і комплектуючих
– В уряді заявили про виробництво боєприпасів для дронів. Що це змінить для нас і як з цим досі давали собі раду військові?
– До цього часу у нас виготовляли комплектуючі до тих боєприпасів, які були у наших військових. Модернізували їх, щоб вони краще літали і точніше потрапляли в ціль. Це була робота невеликих підприємств або аматорів. Добре, що зараз за виготовлення необхідних для дронів боєприпасів взялася держава.
– Зі слів прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Кабмін цьогоріч виділив 40 млрд гривень для інвестування в українське виробництво дронів. 40 безпілотників українського виробництва вже мають допуск до експлуатації та отримують державні контракти. Чи є ще якісь перешкоди, що заважають їхньому масовому виробництву?
– Наскільки мені відомо, Міноборони ще не сформував потребу щодо кількості дронів, які мали б надійти у ЗСУ. Тому у тих підприємств, які пройшли конкурс, залишилися питання. Подібна ситуація і з постановою. Виробники дронів зараз «шліфують» окремі її пункти. Також є питання щодо комплектуючих.
Бракує дронів-камікадзе, бо вони – одноразові
– Також Денис Шмигаль згадував про 7 типів безпілотників, необхідних нашим військовим. Які саме БпЛА зараз найбільше потрібні нашому війську? Чого бракує?
– Бракує, так званих дронів-камікадзе, бо вони – одноразові. Вказані безпілотники потрапляють в ціль і на цьому їхня робота завершується. Вони – невеликі і під них виробляються боєприпаси.
– Чи є у нас вітчизняні типи безпілотників за якими ми випереджаємо РФ? Бо є інформація, що росіяни активно виготовляють дрони оперативного рівня…
– Ми випереджаємо їх щодо дронів, які літають на 20-40 кілометрів і далі. Вони спроможні прориватися через системи протиповітряної оборони росіян.
– Такі прильоти невідомих безпілотників уже не вперше спостерігаємо навіть у Москві. Які висновки можемо з цього зробити?
– Російська ППО немає чутливості, аби виявляти ті БпЛА, які туди долітають. Фактично, висота на якій вони летять, їхня відбиваюча властивість, не дозволяє радіолокаційним станціям РФ їх виявити.
Не стільки важлива їх кількість, скільки те, як можемо їм протидіяти
– Як зазначили у Повітряних силах, росіяни запускають по Україні «Шахеди» вже власного виробництва. За даними Пентагону, такий завод, збудований з Іраном зможе забезпечити росіян значними запасами таких БпЛА. Як це може вплинути на хід війни?
– Напевно не стільки важлива кількість їх виготовлення, скільки – можливість протидіяти цьому. Міністерство цифрової трансформації активно включилося у цю історію. Дуже багато наших підприємств намагаються розробити комплексне рішення, аби працювати по «Шахедах». Як тільки воно буде знайдене, то їх кількість не матиме жодного значення.
– Також стало відомо про модернізацію «Шахедів». Чим це загрожує?
– Знаємо про це дуже мало. Можемо припустити, що іранці можуть змінити двигун або збільшити вагу боєприпаса, а також поставити додаткове управління, щоб донавести їх на конкретну ціль.
Тобто, якщо зараз ми навчилися за звуком мотору «Шахеда» з’ясовувати його маршрут, то при зміні двигуна, ми на перших порах не зможемо цього робити. Додаткове управління дасть ворогові можливість вражати саме ті цілі, які він обере і завдавати більшої шкоди нашій інфраструктурі.
– А чи можуть збільшити дальність польоту цих модернізованих «Шахедів»?
– Вони й так мають досить значну дальність. Тут питання швидкості, маневру, чи зможе він обходити виявлені системи нашої ППО. Тобто, коли він зможе управлятися на якихось дистанціях, це створить для нас велику проблему. Але ми це розуміємо. Над тим, щоб ефективно проти них боротися, зараз працює багато команд.
РЛС, які у нас є, не можуть виявляти дрони на великих відстанях
– Чи можемо ми збивати дрони ще на підльоті, коли вони далеко від цілі, щоб їхні уламки не руйнували нашу інфраструктуру та будівлі?
– Наразі це – проблема. Ті радіолокаційні станції, що в нас є, не мають можливості ефективно виявляти дрони на великих відстанях. «Шахеди» летять на висоті 250-300 метрів. У більшості випадків наші мобільні групи виявляють їх за звуком двигуна. Окрім цього, дрони здебільшого летять вночі.
Коли рішення щодо виявлення іранських безпілотників на дальніх відстанях буде знайдене (сподіваюся, воно вже майже є), то зможемо їх знищувати значно раніше.
– Що таке «фальш-цілі», створені засобами РЕБ? Як з ними можемо боротися?
– Наразі ми ефективно з такими цілями даємо собі раду. Не можу пояснювати як саме це відбувається.
Канал GPS у «Ланцета» це – його слабке місце
– За даними розвідки, росіяни збільшують виробництво безпілотників типу «Ланцет». Що це за БпЛА, де росіяни їх найбільше застосовують і чи є у них слабкі місця?
– «Ланцет» – досить ефективний, швидкісний і високоманеврений боєприпас. Він наносить значну шкоду нашій техніці і захисникам. Ворог використовує його для важливих цілей: радіолокаційних станцій, броньованої техніки, артилерії. Він працює по стратегічних цілях.
«Ланцет» використовується з безпілотником «ZALA». Вони працюють на однакових частотах. «ZALA» це – розвідник. Він донаводить «Ланцет» для ураження цілі і фіксує влучання.
Знову ж таки, не важлива їхня кількість. Є ознака того, що протидія йому буде запущена. Йдеться про те, що канал GPS у «Ланцета» не захищений. Це – його слабке місце. Однак проблема в тому, що він досить швидкісний і маневрений.
Розмовляла Ніна Сукач
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин