«Різкого зростання не буде». Аграрії розповіли, якими будуть ціни на хліб

Фото: Volynpost

Ціни на хліб в Україні слід підвищити, про це заявив президент Всеукраїнської асоціації пекарів і директор компанії «Київ Хліб» Юрій Дученко. За його словами, якщо у квітні хлібопекарні купували борошно по 10 тисяч за тонну, то зараз воно коштує вже 15 тисяч, а до листопада очікується ціна 16-16,2 тисяч. Інша сировина – цукор, соняшникова олія – подорожчали з початку року більш ніж на 20%. Зростають витрати і на електроенергію, логістику, пакувальні матеріали. Дученко наголошує, ціни на хліб мають зрости на 15-20%, якщо ж цього не станеться, то багато хлібозаводів можуть зупинитися і в країні почнуться перебої з хлібом.

То що в Україні відбувається з хлібом, яких цін очікувати та яким є цьогорічний урожай пшениці – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Landlord

«В Україні не можливі перебої з хлібом»

– З’являється інформація про те, що в Україні можливі перебої з хлібом. Яка основна причина?

– Давайте не будемо лякати людей – в Україні не можливі перебої з хлібом. Йдеться про зростання цін на його випікання. Факторів, які вказують на це більш, ніж достатньо і вони пов’язані насамперед з питаннями енергетики, курсом гривні до долара/євро, інфляцією та оплатою праці людей.

Також є питання сировини, однак воно не настільки критичне, оскільки частка пшениці в собівартості хліба не перевищує 20%. Фактори, від яких більш залежні ціни на хліб це випікання, тобто, як я вже казав, використання електроенергії чи газу. А також закупівля обладнання, оснащення за валютну виручку. Причина у тім, що багато людей, які працювали на виробництвах мобілізовані, і для того, щоб замінити людську працю, зараз встановлюються автоматизовані системи. А вони не дешеві.

Більше того, протягом 2024 року ми вже бачили зростання ціни на хліб десь на 10%. Щодо найближчої перспективи, то на кінець літа-початок осені очікуємо їх збільшення ще на 4-6%.

Фото: Ukranews

– Як цього року з урожаєм пшениці? Ви сказали, що у собівартості хліба 20% це пшениця. Чи матимемо добрий урожай?

– Україна вже закінчила збирання ярих зернових культур – це понад 30 мільйонів тонн, з яких частка пшениці складає 21 мільйон тонн. Це при нормі споживання в Україні на рік не більше 5 мільйонів.

Тож Україна себе забезпечила пшеницею, навіть враховуючи, що половина зібраного зерна буде технічним. Цьогорічного врожаю Україні може вистачити на 2-3 роки.

«На 2%-4% щомісяця»

– Як оцінюєте зараз вартість хліба? І чи можливі якісь зміни, щоб ціна не зросла?

– Те, як випікають хліб, – є ринковим. Зокрема, такими є ціни на ринку на електрику, олію… Вони закладаються у собівартість, тому хліб не може коштувати дешевше, ніж у нього вклали.

Однак різкий ріст цін на хліб – на 20%-40% – може призвести до того, що значна частина українців буде менше його використовувати в раціоні і зменшить сімейний бюджет на його купівлю. Це може призвести до закриття підприємств і скорочення працівників.

Тому і стоїть питання, що не буде різкого підняття, буде поступове – на 2%-4% щомісяця, щоб це не суттєво вдарило по сімейних бюджетах українців.

До війни з таким здорожчанням могли б допомогти державні інтервенції. Це коли Аграрний фонд закуповує зерно у період його піку збирання, а потім, протягом року, по мінімальній націнці його продає переробним підприємством. Відповідно, вони б закладали у випікання хліба таку ціну.

Фото: УНІАН

Але в нас війна і такі механізми зараз не працюють. Всі кошти йдуть на Збройні сили України, і ми це розуміємо. Бізнес сьогодні більшою мірою податки сплачує на посилення нашої обороноздатності.

Врахуйте також, що з жовтня через настання холодів знову почнуться відключення і підприємства змушені будуть переходити на генератори. А вони теж є досить коштовними і здорожчать виробництво, а потім ще й реалізацію хліба.

«Буде ріст цін і на інші продукти»

– Також є інформація, що податки в Україні будуть зростати, зокрема акциз на пальне. Ціни на які продукти також можуть зрости в найближчій перспективі?

Якщо оцінюємо усе, що пов’язане з виробництвом і переробкою, то спостерігаємо уже ріст цін на молочні, м’ясні продукти. Навіть овочева група через посуху суттєво не знижується в ціні. Очікуємо, пізнього урожаю і восени ситуація дещо покращиться.

Однак, коли буде закладатися урожай у сховища, то знову ж таки підключається генерація світла. Плюс з вересня піднімуть акциз на пальне, а це ще дасть плюс 5%.

Усі це призведе до того, що в осінньо-зимовий період побачимо ріст на 10-15% по ряду позицій.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

оренда квартири Львів

Новини