«Робимо укріплення секторально». Маломуж про оборону Авдіївки, німецькі Taurus та пропозицію Макрона
- Четвер, 07 березня 2024
New York Times у статті «Напрочуд слабка українська оборона допомагає росіянам просуватися вперед» наголошується, що прорив російських військ біля Авдіївки частково пояснюється нестачею у Сил оборони боєприпасів через скорочення західної допомоги. Але ще однією з причин називають слабку українську оборону. Чи є проблема з укріпленнями у цьому районі, якою є зараз ситуація на фронті, як трапилося, що стався витік розмови німецьких військових про Taurus та чи вдасться реалізувати пропозицію Макрона щодо військ НАТО в Україні – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 роки) Микола Маломуж.
Відеоверсія розмови – тут.
Основна причина – потреба зберегти людей
– New York Times пояснило невдачі України в Авдіївці нестачею у Сил оборони боєприпасів та слабкою обороною. Що думаєте про це?
– Дані, які публікує NYT, взяті з російських ЗМІ, свідчень окремих військових, у тому числі і наших, але це не дає об’єктивної картини того, що сталося. У нас дійсно є дефіцит боєприпасів, а РФ, за наказом Путіна, застосувала у Авдіївці усі свої сили, включаючи КАБи, ракетні системи, потужну артилерію, аби повністю знищити і місто, і наших воїнів. Тож першою і основною причиною відходу було потреба зберегти людей, які воювали там більше двох років. Це 110-та та інші бригади, які мають великий бойовий досвід.
Біля Тоненького, Первомайського та деяких інших місць справді були окопи, які не могли стримувати удари важкої артилерії і бронетехніку, але основна лінія оборони вже була підготовлена і ми зупинили ворога. Зараз на Авдіївському напрямку ситуація стабілізувалася. Базовий укріпрайон, який у нас є – не відповідає заявам, викладеним у NYT та росіян, які кажуть, що успішно там рухаються. Ми зробили укріплення секторально, а не так, як РФ, яка на десятки кілометрів створила «лінію Суровікіна» або виставила в Донецькій області укріплення з залізничних вагонів та валів. Ці лінії є недоцільними, за умілої стратегії ведення війни їх можна обходити.
Зараз головнокомандувач Сирський виходить з концепції нової стратегії ведення війни, але спочатку потрібно виконати дві основні задачі. Перша – втримати наші позиції. Швидко будуємо укріпрайони: силами наших військових, інженерних військ та цивільних, які їх зводять на стратегічно небезпечних ділянках наступу ворога. Це Куп’янський, Бахмутський, Авдіївський, Мар’їнський напрямки, прикриваємо Роботине, Вербове. Для нас це дуже важливо, бо Путін ставить завдання захопити до виборів усю Донецьку область – взяти Часів Яр, тоді рухатися далі на Костянтинівку, Краматорськ і Слов’янськ.
Зараз ворогові не вдається розширити плацдарм, щоб там не писали у New York Times. Журналісти не знають усієї ситуації, для цього потрібно бути на фронті. Усе бачить лише стратегічне командування – Генштаб, командувачі напрямків і командири бригад на місцях. Саме вони відповідають за конкретні укріпрайони та за створення інженерних споруд, які зараз нарощуються, ще раз підкреслюю – секторально. Це не суцільна лінія, зараз слід стримувати ворога на тих позиціях, де він безпосередньо атакує. На інших же потрібно діяти потужними мобільними групами, які будуть наносити удари з різних флангів, а якщо говоримо про далекобійні артилерію і ракети – по глибоких та середніх тилах, де рухаються резерви ворога.
Так, є недопрацювання і ми це визнали. Стабілізація ситуації біля Авдіївки, Мар’їнки, Куп’янська, Роботиного показує, що ми тримаємо позиції.
Це повна безвідповідальність німецьких військових
– Перехоплені розмови німецьких офіцерів стосовно Taurus наробили багато шуму, зокрема, і в Бундесвері. Як цей факт може вплинути на рішення щодо ракет для України?
– Перехоплення інформації навіть з засекречених засобів є рутинною роботою усіх розвідок світу. Вона постійно ведеться і в мирний час, а у воєнний – в десятикратному розмірі. Контролюється усе: відкриті засоби, напівзакриті та зашифровані, бо розвідка і контррозвідка для цього існують. Але тут надзвичайна ситуація – генерали обговорюють таку важливу тему практично відкритими засобами інформації. Здійснити таке перехоплення дуже легко. Це повна безвідповідальність військових такого рангу. Тим більше інформації, яка є таємною.
Зараз триває розслідування, але те, що російське шпигування ведеться в усій Європі та світу – відомо. Кожне посольство має засоби перехоплення, які перебувають безпосередньо на базі посольства і працюють по кожній країні, включаючи Німеччину. У росіян стоять ще й космічні засоби перехоплення. Не розуміти цього – це означає бути зовсім не підготовленим.
Більшість отриманих матеріалів росіяни не оприлюднюють. Зараз інформацію використано, аби скомпрометувати Шольца, який офіційно відмовлявся від передачі Україні Taurus, а тут німецькі високопосадовці говорять про конкретні цілі, включаючи Керченський міст.
Вважаю, що німецькі військові серйозно прорахувалися. Німеччина має новітні засоби шифрування і виникає багато запитань, чому військові розмовляли по незахищених засобах зв’язку.
Союзники готові підтримати пропозицію Макрона, але з обумовленнями
– А якою є ваша думка щодо пропозиції Макрона про війська НАТО в Україні і надання дозволу французьким спецпризначенцям на перетин кордону? Як розшифрувати ці сигнали?
– Макрон почав обговорювати це питання з урахуванням загрози не лише Україні, а й Європі. Тому розглядаються різні сценарії, включаючи і розміщення обмежених контингентів на території України. Насамперед це будуть не бойові підрозділи, їх використовуватимуть не проти РФ, а для допомоги Україні. Це буде навчання наших військових, розмінування, обслуговування радіолокаційних, дронових систем і подібне.
Стосовно спецпідрозділів, то Макрон та інші заперечують, що він буде направлений для безпосередньої участі у війні. Хіба лише з миротворчою метою або у випадку прямої агресії росіян – тоді його буде безпосередньо застосовано.
Президент Франції дав потужний сигнал не лише союзникам, але й РФ, що у випадку подальшої агресії може бути зовсім інша філософія підтримки. Була проведена аналітика стосовно того, як зреагувала Росія та союзники. Результат підтвердив, що певна їх кількість готові підтримати пропозицію Макрона. Правда, з обумовленням, що наразі це не буде безпосередньо участь у війні, а лише в перспективі – якщо агресія піде далі, то тоді вже і Європа, і НАТО змушені будуть застосовувати усю потугу. Недарма зараз проводиться найпотужніше за час існування НАТО навчання.
Розмовляли Уляна Лаврик
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- Більше новин