Російська ракета, що залетіла у повітряний простір Польщі, була на це запрограмована – Олексій Гетьман

Фото: TVN24

Під час чергового обстрілу України російська ракета 39 секунд перебувала в повітряному просторі Польщі. Це – не випадковість, оскільки ракета летить по заздалегідь прописаній програмі. Якщо НАТО прийме рішення збивати ці ракети, то це – непогано. Якщо ж навколо питання «збивати чи не збивати» триватиме дискусія, то це дуже засмучує. Адже будь-яка крилата ракета здатна нести ядерний заряд.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Олексій Гетьман, військовий експерт, ветеран російсько-української війни.

Відеоверсія розмови – тут.

– Під час останніх масованих обстрілів ворог застосовував БПЛА, балістику, аеробалістичні та крилаті ракети. Ціллю більшості з них були енергооб’єкти. Чому росіяни розпочали такі атаки лише навесні, коли пік споживання електроенергії нижчий, аніж взимку?  

– Цьогоріч, 7 лютого, також був масований обстріл. Після нього, аж до 20 березня тривала перерва. Пояснення цьому лише одне: вони хотіли накопичити ракети. На початку цього року у них залишалося приблизно 800 ракет усіх класів: далекобійних, крилатих, балістичних, тобто Х-101, Х-555, «Іскандер», «Кинджал», «Калібр». Згадані 800 ракет це, приблизно, 15% від того запасу, що був у них на початку повномасштабного вторгнення. Не говорю про С-300, адже це відносно не далекобійні ракети. Орієнтовно вони можуть виготовляти до 100 ракет на місяць. Тож, скоріш за все, вони хотіли накопичити ці далекобійні ракети.  

Обстріли поблизу лінії фронту і прикордоння можуть посилитися

– Як довго можуть тривати такі активні обстріли росіян?

– Як я вже сказав, у них залишилося близько 800 далекобійних ракет. Вони виробляють достатню кількість «Шахедів». Варто розуміти, що, скоріш за все, обстріли «Шахедами» відбуватимуться кожну ніч. У них – велика кількість ракет С-300, ФАБів і КАБів, якими можуть обстрілювати прифронтові та прикордонні території. Лише ракет С-300 – декілька тисяч. Тож усі райони, 100 км від лінії фронту чи прикордоння це – території, що можуть обстрілюватися відносно недалекобійними засобами. Все інше будуть використовувати обмежено.

Усе залежить від того, як саме вони захочуть використовувати ракети. Якщо братимуть із тих 15%, що є таким собі «недоторканним запасом», то тоді можна очікувати… Але враховуючи досвід того, як вони ці ракети берегли, то, скоріш за все, таких масованих атак вже не буде. Звісно, це лише припущення. Хоча я вважаю, що вони не братимуть ракети із цього «недоторканного запасу».

Але найбільш неприємне, що до 100 км від лінії фронту чи прикордоння обстріли можуть збільшитися. Ракет КАБів, ФАБів, С-300 і С-400 у них – достатньо. За офіційними даними від Головного управління розвідки, восени минулого року у них було близько 5 000 ракет С-300.

– Чому вони б’ють саме по об’єктах критичної інфраструктури?

– Попередні атаки, особливо в лютому, були спрямовані на цехи, заводи і все, що пов’язане з військово промисловим комплексом. Суттєвого результату вони не досягли. Зараз обстрілювати енергооб’єкти, щоб позбавити нас тепла, немає сенсу.

Об’єкти на яких, зокрема, виробляємо безпілотні літальні апарати, надводні дрони, безекіпажні катери вони дістати не можуть. Пам’ятаємо, що всі наші підприємства, заводи, лабораторії були у відкритих реєстрах і росіянам про це було відомо. Впевнений, що зараз їх усіх перемістили. Скоріш за все, ці об’єкти розташовані під землею, укріплені. Тож ракетами їх дістати не так легко. Однак усі вони живляться електрикою і потребують багато електрики. Тож росіяни, аби зменшити наші можливості виробляти зброю, б’ють саме по енергетиці.

Ворог може наступати на Харків або Сумщину

– В Росії оприлюднено матеріал, де сказано, що Путін готовий закінчити СВО взяттям Харкова. Бачимо щоденні обстріли Харкова і те, як ворог б’є по прикордонній смузі на Сумщині. Які перспективи нового російського наступу і чи може стати ворожою ціллю Харків?    

– В інтерв’ю «CNN» президент Володимир Зеленський повідомив, що є небезпека російської атаки. Головнокомандувач ЗСУ також сказав, що наступні атакувальні дії можливі наприкінці травня на початку червня.

Чи може це бути Харків або Сумщина? Підготовка до наступальних дій характеризується певними ознаками: збільшується діяльність диверсійно-розвідувальних груп, збільшується кількість обстрілів, руйнується система зв’язку, на прифронтовій території будуються табори, де можна було б розмістити велику кількість військ тощо. Ознаки того, що вони можуть наступати на Харків чи Сумщину – присутні. І про це повідомляє наше військово-політичне керівництво. Чи будуть вони це робити? Про це сказати неможливо.

Також є інформація, що Путін, захопивши Харків, припинить так звану військову операцію. Але я навіть не хочу цього коментувати. Звідки хтось може знати, що думає Путін, якщо такого він не озвучував? Ми можемо аналізувати збільшення військ, тактику, яка може бути використана, але аналізувати те, що хтось знає, що думає Путін…

Ракета, що залетіла в Польщу була на це запрограмована

– Під час чергового обстрілу України російська ракета 39 секунд перебувала в повітряному просторі Польщі. Після цього в НАТО почалися дискусії про те, щоб збивати російські ракети, які рухаються в напрямку країн-членів НАТО. Чи справді Альянс готовий до серйозних дій?   

– У 2015 Повітряні сили Туреччини знищили російський бомбардувальник Су-24, який перебував у повітряному просторі країни протягом 17 секунд. Більше росіяни там не літають. Для них цього було достатньо. Ці люди розуміють тільки силу. Якщо відбуваються дискусії про те, чи збивати ракети, що рухаються в бік країн НАТО, то це – непогано. Ми не проти, щоб вони збивали ці ракети над територією України. Але мені здається, що, скоріше нам доведеться збивати ракети над територією Польщі. Тобто не вони нас будуть прикривати, а ми їх. Але якщо дискусія стосується того чи збивати ці ракети, чи не збивати взагалі, якщо вони трохи залетіли на нетривалий час, то це – засмучує.

Якщо говоримо про пілота літака, то він справді може помилитися. Натомість ракета летить по заздалегідь прописаній програмі. Можна припустити, що вона в повітрі зіпсувалася. Тоді вона б просто припинила маневрувати і полетіла б навмання і некеровано. А у випадку з Польщею вона залетіла і вилетіла. Вона не могла в польоті зламатися, потім відремонтуватися, повернутися на територію України і полетіти до цілей. Вона була так запрограмована. Помилитися під час програмування неможливо. Це була перевірка можливостей протиповітряної оборони Польщі реагувати на такі повітряні загрози.

Якщо на територію країни залітають ракети Х-101, Х-55 чи інші крилаті ракети, що можуть нести ядерний заряд, і після цього починаються обговорення того, чи їх збивати, то таких людей потрібно відправляти на якісь навчання, щоб вони трохи прийшли до тями.

Думаю, вони просто були нездатні її збити. Мені здається, що нам доведеться прикривати прикордонний повітряний простір з усіма суміжними країнами.

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини