«Росія програє цю війну». Колишній конгресмен США про Трампа, крах Путіна і перспективи мирних перемовин

Фото: Укрінформ

Президент США Дональд Трамп анонсував, що у понеділок, 19 травня, проведе телефонну розмову з лідером РФ Володимиром Путіним, після чого – з президентом України Володимиром Зеленським. Зокрема, Трамп зазначив, що з Путіним має намір обговорити «зупинення кровопролиття» та торгівлю. Після цього дзвінка, разом із президентом України вони поговорять із представниками НАТО. «Сподіваюся, що це буде продуктивний день, буде домовлено про припинення вогню, і ця дуже жорстока війна, війна, якої ніколи не повинно було бути, закінчиться», – написав він. Разом з тим, як зазначають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) Кремль не готує російський інформаційний простір до укладення мирної угоди чи закінчення війни з Україною. В РФ все частіше звучать заклики до затягування війни до тих пір, поки окупанти не досягнуть своїх цілей.

Про перебіг перемовин щодо завершення війни в Україні та ймовірність відновлення військової допомоги зі США Україні – у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» конгресмен США від Республіканської партії (2005-20212 рр.) Джефф Девіс.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Wikimedia

«Росія розуміє лише силу»

– Україна та США підписали угоду щодо корисних копалин. Президент України Володимир Зеленський за результатом підписання цієї угоди та ратифікації Верховною Радою поспілкувався телефоном із президентом США Дональдом Трампом. Як можете оцінити наслідки укладання цієї угоди щодо перебігу перемовин щодо припинення вогню в Україні.

– Слід розглянути ці питання окремо. Позитивним аспектом угоди щодо корисних копалин є те, що вона об’єднує українську та американську економіку. Однак, ще точно будуть опрацьовані додаткові деталі угоди, тому важливо, щоб документ справді був взаємовигідним як для українського, так і для американського народів.

США точно не хочуть експлуатувати ресурси іншої країни в той час, коли вона перебуває в стані війни. Ключем до досягнення таких умов є прозорий і відкритий процес перемовин з обох сторін. Сподіваюся, що в довгостроковій перспективі цю співпрацю вдасться налагодити таким чином, щоб все це призвело до економічного розвитку та тісніших економічних зв’язків між нашими країнами.

Фото: Юлія Свириденко, Фейсбук

Щодо телефонної розмови з президентом Трампом, багато з тих, хто у США працював у часи «холодної війни», не розуміють підходу цієї адміністрації щодо переговорів з Росією, зокрема, того, що сталося на початку. Був дуже розлючений, як і багато моїх колег, через ганебну зустріч Трампа з Зеленським у Білому домі наприкінці лютого. Ми зрозуміли те, що тоді намагався донести до Трампа президент України, зокрема, що Росія ніколи не дотримується умов угод. Це знають люди, які коли-небудь мали справу з росіянами. РФ використовує їх лише для того, щоб виграти час, і безкарно порушує їх, коли їй зручно. У цій поведінці немає ні чесності, ні честі. Росія розуміє лише силу.

Більшість американців підтримують військову допомогу Україні. Сподіваюся, що вона посилиться одразу на кількох рівнях. По-перше, слід ввести санкції про які говорив президент США та інші члени його адміністрації. Якщо їх запровадити правильно, вони завдадуть великої шкоди тому, що залишилося від російської ринкової економіки. Санкції можуть ще більше прискорити негативні процеси в Росії. По-друге, слід відновити значні обсяги військової допомоги Україні для забезпечення ваших сил оборони усім необхідним.

Європа, безумовно, активізується і це дуже обнадійливо. Зараз ми перебуваємо у так званому перехідному періоді. Водночас, останні перемовини президента України із Дональдом Трампом у Ватикані точно вплинули на хід його думок та майбутнє рішення його адміністрації.

«Росія демографічно вмирає та робить свої останні подихи»

– Віцепрезидент США Джей Ді Вест заявив, що Росія вимагає надто багато на перемовинах щодо припинення вогню в Україні. Як можете оцінити це – чи вважаєте ви, що в команді Трампа нарешті почали усвідомлювати, що Путін не хоче миру?

– Війна в Україні – це трагедія, за яку українці платять жахливу ціну. Водночас, назвав би перемовини США з Росією частиною комедійного фільму. Та люди з оточення Трампа нарешті починають розуміти реальність. Президенту США особливо не подобається, коли його виставляють дурним. І, безумовно, радники Трампа неодноразово казали йому про те, що Путін маніпулює ним, адже Кремль не має наміру досягти мирного врегулювання.

Усі бачили маніпуляції, коли Путін надіслав президенту США у подарунок картину, на якій той був зображений. Це ті речі, до яких я точно не звик після майже 50 років у війську та роботі в уряді США. Водночас, зараз команда Трампа почала це усвідомлювати та відмовляється від своїх попередніх заяв, які раніше були дуже однобокими.

Колаж: FT

Це все підтверджує так зване припинення вогню Путіна з 8 по 11 травня, яке він оголосив для захисту свого параду перемоги в Москві. До речі, він порушив його майже 700 разів. Це демонструє справжні наміри Росії. Щодо параду Росії, є один аспект історії, про який у РФ спеціально забувають. Вони не змогли би перемогти Німеччину, якби не отримали підтримку зі США. Зокрема, 300 тисяч вантажівок для виконання логістичних завдань.

Тож історія про те, що Росія є великою державою – це міф. Зараз Росія демографічно вмирає та робить свої останні подихи.

«Є ймовірність відновлення військової допомоги США Україні»

– Президент США Дональд Трамп заявив, що він та його адміністрація наближається до ухвалення критичних рішень щодо припинення вогню в Україні – якими ви бачите ці дії? Чи вважаєте ви, що команда Трампа таки готова запровадити жорсткі санкції щодо РФ, як про це говорять генерал США Кіт Келлог чи американський сенатор Ліндсі Грем?

– Є велика ймовірність відновлення військової допомоги США Україні. Не можу сказати про терміни поставок зброї. На жаль, багато радників президента США не мають досвіду в галузі національної безпеки в сенсі розуміння природи війни та того, що потрібно для вирішення цієї проблеми.

Водночас, вони надалі будуть стикатися із реальністю того, що Путін не хоче угоди. Разом з тим, у США переважна більшість людей хоче, щоб підтримка України продовжувалася. Ба більше, республіканці в Сенаті точно прагнуть об’єднатися із демократами, аби зберегти підтримку України та захистити західні цінності. Йдеться про постійний діалог у Конгресі. Також важливо, щоб Європа активізувалася. Франція та Німеччина зараз рухаються у правильному напрямку, попри деякі внутрішньополітичні проблеми.

Однією з найцікавіших подій параду у РФ було те, кого на ньому не було. Зокрема, жодних авторитетних європейських лідерів. Там були лише представники авторитарних урядів та кількох інших країн, які намагаються зберегти певний нейтралітет.

Сам парад був спробою продемонструвати силу країни, якої насправді немає з точки зору економіки та військової справи. У них немає довгострокового потенціалу для ведення війни, а їх економіка – зазнає краху.

Скрін з відео росЗМІ: Громадське

«Перемога України є ключовою у стримуванні Китаю»

– Очільник Китаю Сі Цзіньпін відвідав військовий парад в Росії, зокрема зустрівся із диктатором Путіним. Пекін підтримав військові цілі Москви в Україні та їхні пропагандистські наративи. Як можете оцінити результати цієї зустрічі і чи очікуєте зміни позиції Китаю щодо війни в Україні?

– Ця зустріч і заяви чітко показують те, що ми знали останні трьох років: Китай підтримує цю війну та залучений до цього. Пекін постачав Росії системи озброєння, товари подвійного призначення, які можна використовувати у зброї, а також надавав Росії іншу торговельну та фінансову підтримку. Путін і Сі Цзіньпін мають одне спільне стратегічне завдання – обмежити вплив Сполучених Штатів і НАТО на заході.

Китай не бажає перемоги України. Сі Цзіньпін замкнувся в собі. Його економіка також у скрутному становищі. Китай програє без значної торгівлі із Заходом. Також там наближаються до демографічного колапсу та ймовірно втратять 500 млн людей до 2050 року.

Перемога України є ключовою у стримуванні Китаю та забезпечення захисту західних цінностей та свобод. Героїчний спротив ЗСУ безумовно змусить Китай переглянути свої агресивні торговельні та військові плани.

Фото: Reuters

Також таким чином вдасться ізолювати Ірак. У Вашингтоні вже починають все це усвідомлювати та обдумувати ухвалення правильних рішень. Стійкість українського народу справила велике враження на людей у США. Україна досі б’ється, не зважаючи ні на що. Звісно, що в будь-якій країні, яка так довго перебуває у стані війни, є свої проблеми та виклики. Разом з тим, бажання України вистояти, захистити свободу, якомога швидше впроваджувати інновації, усе це стало величезним соромом для росіян. яка намагалася зобразити потужною країни.

Країна, яка в чотири рази більша за Україну, напала і, чесно кажучи, вони зазнають поразки на оперативному та стратегічному рівнях. Голова європейського командування збройних сил США, генерал Крістофер Каволі дуже лаконічно висловився про те, що Росія програє цю війну і програла її стратегічно. За його словами, все, що потрібно зробити Заходу та Україні – це вистояти. Заходу потрібно підтримувати Україну всіма можливими способами. Логічним продовженням цього шляху буде вступ України до Європейського Союзу, та зрештою отримання гарантій безпеки від партнерів по НАТО та Заходу.

«Багато американців стали жертвами російської пропаганди»

– Чи можете уявити сценарій, за яким Конгрес США схвалить пакет фінансування для військової допомоги Україні у наступні місяці? Чи бачите можливість застосування іншого механізму щодо поставок зброї до України, зокрема щодо продажу зброї Україні чи європейським союзникам?

– Не маю остаточної відповіді на це питання. Та, зважаючи на мій досвід роботи в Конгресі, можу сказати наступне – те, що політики говорять людям, не завжди сходиться із тим, що насправді відбувається за лаштунками. Зокрема, можуть казати про продаж зброї, а насправді її безкоштовно передати. Мене не дуже хвилюють меседжі, які висловлюються публічно.

Існує велика ймовірність, що США таки продовжать військову допомогу Україні у будь-якому форматі. Також не слід забувати про європейські програми спільного виробництва озброєння. в Україні.

Крім цього, багато американців, на жаль, стали жертвами російської пропаганди. Війна в Україні в оперативному плані виглядає зовсім інакше, ніж те, як її сприймає громадськість. Поширюється багато дезінформації про війну в Україні. Важливо для українського уряду, громадянського суспільства розпочати власну правдиву інформаційну операцію, аби американці розуміли реальний стан справ в Україні. Зокрема, Колбі Баррет, з яким я познайомився під час гуманітарної роботи в Україні, випустив дивовижний фільм «Віра в облозі» (Faith Under Siege), який яскраво зображує реальність того, що робить Росія і за що бореться Україна з точки зору віри. Такі речі є дуже важливими.

Фото: Радіо Свобода

Чим більше інформації Україна може донести до Заходу через соціальні мережі, через медіа, ЗМІ, тим буде краще. Одна з речей, яка є центром тяжіння в цій країні – жінки. Зокрема, матері старші 40 років. Важливо, щоб вони могли почути від жінок в Україні про реалії війни і про допомогу, яку просить український народ.

Хотів би процитувати нашого великого президента часів Другої світової війни Франкліна Рузвельта, який сказав: «Якщо горить будинок сусіда, а в тебе є садовий шланг, позич його сусідові, поки не спалахнув твій дім. При цьому, не кажи йому про вартість шлангу. Коли пожежу загасять, сусід поверне його тобі». Ця фраза відображає справжню сутність американського народу. Україна має донести цю правду та поширити цей меседж серед американців, які мають можливість впливати на світовий порядок денний.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Даніель Ткіє

ДІМ РІА у Львові

Новини