Погода внесла корективи в ракетні атаки росіян по енергооб’єктах України – Олексій Гетьман
- Субота, 16 грудня 2023
Окупанти уважно стежать за прогнозами погоди. Вони цільово чекають допоки температура опуститься до мінусових позначок, а тоді вдадуться до масованих ракетних атак по цивільній інфраструктурі. Такі удари спрямовані на те, аби паралізувати міста, залишивши людей без тепла, світла та газу. Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів військовий експерт Олексій Гетьман.
Заразом він пояснив, чому не мав успіху цьогорічний контрнаступ ЗСУ, для чого у західній пресі поширюють неправдиву інформацію, яка впливає на думку наших партнерів та на яке саме озброєння витрачатиме кошти країна-агресор.
Відеоверсія розмови – тут.
– Росіяни дедалі частіше застосовують комбіновані атаки з використанням дронів та ракет, зокрема балістичних. Одна із таких атак також була здійснена на Київ. Чим зумовлені саме такі дії ворога?
– Ми не можемо говорити, що в їхніх діях відсутня логіка. Логіка є. Достеменно будемо знати вже після того, як переможемо і все проаналізуємо. Що стосується атаки на Київ, то згідно з інформацією від офіційних джерел, дійсно були застосовані балістичні ракети. Балістичні ракети росіян це або перероблені ракети С-300, які стріляють на недалеку відстань і не долетіли б до столиці, або «Іскандери» чи «Кинджали» – гіперзвукові ракети, які умовно є балістичними.
Ці запуски були наземними. Із наземних засобів ураження в росіян є лише «Іскандери». Також це могли бути навідні ракети, передані Іраном. Саме зараз вивчаються уламки цих ракет, аби сказати точно. Поки в нас немає інформації про те, що це були точно «Іскандери». Але якщо підтвердиться, що це іранські ракети, то для нас це не дуже добра новина.
Ракетні атаки на Україну залежатимуть від погодних умов
– Чи будуть росіяни чекати похолодання, аби нанести ще потужніші удари по нашій інфраструктурі?
– Будь-яку атаку потрібно підготувати. Вона готується за тиждень, а то й більше. Особисто я щоденно уважно стежу за прогнозом погоди. Прогнози, що були кілька днів тому, коли можна було розпочинати підготовку до ракетних атак, показували зниження температури до -15-20°С. Тобто мали настати холоди із мінусовими температурними показниками. Їхні метеорологи теж порахували, що буде холодно, тож вони почали готуватися до атаки.
Росіяни підготували підрозділи, що мали вивести ракетні установки на позиції. Але погода принесла сюрприз – потепління. Запуск вони здійснили, оскільки було підписане бойове розпорядження, але не тоді, коли холодно, а тоді, коли потеплішало.
Наші партнери з Європи вважають, що це – початок масованих обстрілів нашої країни. Скоріш за все, так і буде. Але якщо в найближчий тиждень зберігатиметься плюсова температура, не думаю, що вони наноситимуть ракетні удари. Росіяни підв’язують свої атаки до температури. Атаки енергетичних об’єктів при мінусовій температурі одразу спричинять проблеми у цивільного населення. Поясню, чому це важливо. Будь-яка військова частина – самодостатня. Якщо, до прикладу, цілком буде зруйновано енергопостачання міста, то військові підрозділи все одно будуть забезпечені теплом, світлом та всім необхідним. Тож коли говорять, що атаки по нашій енергетичній інфраструктурі впливають на нашу армію, яка перебуває у пунктах постійної дислокації, то це неправда.
– Атакуючи цивільну інфраструктуру, ворог розраховує на протести з боку населення? Бо ж якщо у помешканнях українців не буде світла і тепла, це може спонукати людей до акцій протесту…
– Скоріш за все, що вони саме так і думають. Українці виходили на майдани, коли бачили політичні шахрайства з боку державних керівників. Але зараз, коли у помешканнях не буде світла чи тепла, вони навпаки згуртуються біля влади і Збройних сил України, а не підуть на протестні акції. У нас – інша причина протестних акцій, а не така, яку собі змалювали в голові росіяни.
Ця війна не перестала бути гібридною, незважаючи на активні бойові дії на полі бою. У гібридній війні важливою також є інформаційна складова, тому росіяни намагаються максимально використовувати і цей аспект.
Скільки військової сили США використали проти Саддама Хусейна, а скільки дали Україні?..
– Наприкінці року чимало західних видань почали аналізувати, чому не вдався український контрнаступ. Зокрема фахівці «The Wall Street Journal» вважають, що наступний удар Збройні сили України зможуть нанести по позиціях окупантів не раніше 2025 року. Що ви про це думаєте?
– Скоріш за все, такого не буде. Потрібно зрозуміти навіщо вони говорять про невдалі дії наших Збройних сил. За їхньою версією, західні партнери зробили все, що необхідно, передали необхідну кількість техніки та зброї, а ми зробили щось неправильно. У західних журналістів – свобода слова і якщо у когось з них є така думка і вона підтримується певною кількістю читачів, то редактор не може цього заборонити. Отже ця інформація – для внутрішнього споживача за кордоном, а не для українців.
Адже ми чудово розуміємо, як все є насправді. У нас є свої контраргументи. Цим журналістам можна поставити просте запитання: «Скільки насправді було передано зброї?». Скільки її у порівнянні з тією кількістю снарядів, що є в РФ? А скільки було застосовано зброї по техніці і армії Саддама Хусейна, коли його виганяли із Кувейту? Тоді коаліція запустила 280 крилатих ракет «Tomahawk», не рахуючи артилерії і літаків, використала 3700 артилерійських систем, 2000 гелікоптерів, 4000 танків «Abrams», 4000 бронемашин «Bradley», 170 кораблів, що перебували поблизу і 800 000 військовослужбовців. Не кажучи про повне панування у повітрі. А нам передали 31 танк, 20 ракет… Яких успіхів ми мали досягнути?.. Якби проти Саддама Хусейна використали не 4000 танків, а 31 танк цікаво, хто б переміг? Риторичне запитання. Тобто вони впливають на аудиторію у своїх країнах, виконуючи чиєсь політичне замовлення. Важко зрозуміти чиє саме. Це або корисні дурні, або консерви РФ. Саме такою є інформаційна війна, що впливає на рівень підтримки України у світі.
До речі, Валерій Герасімов, начальник генштабу Росії написав кілька наукових праць, де зазначає, що при гібридній війні інформаційна складова має бути більш вагома, ніж військові зіткнення армій на полі бою. Вони це розуміють і вкладають у це велику кількість грошей і сил. І в цьому у них – великі успіхи.
– Загалом росіяни витрачають на цю війну великі кошти…
– Так. Цьогоріч вони витратили понад 80 млрд доларів, наступного року планують витратити більше 128 млрд доларів. Частково на інформаційну складову, частково – на зброю, при тому, що в них є запаси техніки і зброї ще з Радянського Союзу.
Росія і свою зброю вироблятиме, і в Північної Кореї купуватиме
– Росіяни переводять всю економіку на воєнні рейки. Майже третину коштів хочуть спрямувати на утримання армії та російського ВПК. Про що це свідчить?
– Ці кошти точно не підуть на поліпшення матеріального забезпечення військовослужбовців чи їхнє харчування. На людей вони не зважають. У них – великі людські ресурси. Ці кошти будуть витрачатися виключно на військову техніку з якою в них проблеми. Вони купуватимуть її в Північної Кореї, оскільки самостійно не можуть забезпечити свій ВПК і необхідну кількість снарядів. Вони можуть випускати 1,5 млн снарядів на рік, не більше. Це – 4100 пострілів на день. А їм, щонайменше, потрібно 10 000 пострілів. Тобто потрібно десь добрати. Також витрачатимуть кошти на важку техніку. І не потрібно думати, що вони вироблятимуть високотехнологічні ракети чи новітні літаки. Кошти будуть спрямовуватися на виробництво простих, але у великій кількості речей. Це будуть тисячі «Шахедів», трактори з гвинтівками… Головне, щоб це було у великих кількостях. Вони вважають, що можуть досягнути перемоги не якістю, а кількістю. Це їхня традиція.
Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 20 Листопада
- Більше новин