Не дивлячись на втрати росіян, говорити про гострий дефіцит у них артилерії не доводиться – військовий оглядач
- Четвер, 06 липня 2023
Останніми тижнями росіяни запускали по Україні непарну кількість «Калібрів», хоча усі пускові носії розраховані саме на парне число. Замість 4 ракет могли застосувати лише 3 одиниці. Пояснень цьому може бути кілька. Або вони економлять крилаті ракети морського базування, або накопичують їх, щоб згодом нанести більш масований удар.
Такої думки дотримується Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив». Про це та про втрати артилерії у росіян він розповів у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний».
Відеоверсія розмови – тут.
Брак артилерії компенсовують танками та гелікоптерами
– Згідно зі зведеннями Генштабу, за останні тижні спостерігаємо суттєві втрати ворожої артилерії. Яка ситуація у росіян із артилерією?
– Не дивлячись на втрати росіян, у них в наявності ще є певна кількість артилерії. У них є серйозні проблеми зі швидкою компенсацією, але поки що говорити про гострий та критичний дефіцит не можна. Хоча за червень дійсно було встановлено рекорд за кількістю знищеної російської артилерії. Зокрема, 688 одиниць тільки ствольної артилерії. Якщо ж говорити про реактивні системи залпового вогню, то це – 57 одиниць, що також становить рекорд.
Чому загально робиться пріоритет саме на знищенні цієї техніки? Тому що зараз сили оборони України вже наближаються до другої лінії оборони російських окупантів. Коли у червні розпочалися активні дії сил оборони України вздовж лінії зіткнення, у Запорізькій області, на Донеччині, то у смузі забезпечення першої лінії оборони ми змусили росіян задіяти увесь потенціал артилерії, що займала приховані позиції по основній лінії оборони та частково в тиловій зоні. Саме тому спостерігаємо велику кількість знищеної артилерії.
Поступово ми виходимо на рівень прямого боєзіткнення вже по другій лінії оборони. Кількість знищеної артилерії також буде не меншою. Чому? Тому що в другій лінії оброни, а це – основна лінія оброни, відбувається основне накопичення їх технічної компоненти: танків, бойових броньованих машин та артилерії.
До речі, є один нюанс. Зараз вони також використовують танки, як артилерію, як самохідні артилерійські установки. Усе через те, що їм не вистачає стволів.
– Росіяни навіть задіюють авіацію, аби компенсувати втрати артилерії. У попередні тижні нашими силами було знищено і кілька ворожих гелікоптерів…
– Для того, щоб компенсувати нестачу артилерії, росіяни дійсно використовують ударні гелікоптери. Звісно, втративши 688 одиниць стволів, це потрібно компенсовувати. Для цього вони почали масово використовувати ударні гелікоптери. За червень було знищено 10 російських ударних гелікоптерів. Це саме та кількість ударних гелікоптерів, що була знищена українськими системами ППО чи ПЗРК. Однак є ще та кількість, про яку ми не знаємо. Скажімо, коли щось прилітає у районі Мелітополя чи Бердянська і починає вибухати на їх аеродромах, то можемо припустити, що там вибухають не лише боєприпаси.
Нещодавно з’явилося відео на якому один із окупантів пролітав над аеродромом і в кадр потрапив об’єкт дуже схожий на знищений російський ударний гелікоптер та багатофункціональний транспортний Мі-8. Тобто ще є гелікоптери, які були знищені саме на майданчиках та аеродромах.
У росіян можуть бути проблеми з виробництвом калібрів
– Під час останніх ракетних атак росіяни запускали саме непарну кількість «Калібрів», хоча пускові носії розраховані на парне число. Це – економія ракет чи щось інше?
– Вони не вперше використовують 3 ракети «Калібр», запускаючи їх, скажімо, з підводних човнів проєкту 636 «Варшавянка». Хоча у цієї «Варшавянки» пускова система – на 4 ракети.
Дійсно виникає питання, чому вони запускають лише 3 ракети? Або у них і справді проблеми з виробництвом Калібрів, або є інші проблеми з логістикою, що не дозволяють постачати повний боєкомплект, повну кількість. Відтак отримують їх невеликими партіями.
Є і найгірший варіант. Вони можуть здійснювати проєкт із накопичення великої кількості боєкомплекту, щоб нанести більш масований удар саме крилатими ракетами морського базування. Якщо проаналізувати статистику, у них майже завжди привалюючими є крилаті ракети авіаційного базування Х-101/Х-555. А от ракети морського базування, що виробляються майже у тій самій кількості що й Х-101/Х-555, їх завжди – набагато менше: ⅟4 чи ⅕ від загальної кількості авіаційних ракет.
Із боку Білорусі можливі диверсії терористичного характеру
– З’явилися супутникові знімки на яких зафіксовано близько 300 наметів, розташованих на території Білорусі. За попередніми підрахунками, у них можуть розташуватися 8 тисяч «вагнерівців». Поки туди ніхто не прибув. Що там може відбуватися?
– Це – не підготовка до якогось реального удару. Адже 8 тисяч це – 10 батальйонно-тактичних груп… 24 лютого 2022 року з території Білорусі на Україну напало 40 батальйонно-тактичних груп російських окупантів. Це були елітні підрозділи з повним боєкомплектом, технікою, танками, бойовими броньованими машинами, БМП, БТР, з повною підтримкою артилерії та авіації. Зараз ми говоримо про 8 тисяч найманців, «зеків» на пікапах з кулеметами «Максим». Це взагалі не є ударною силою. І з цього неможливо зробити ударне угруповання. Особливо зараз, коли ми говоримо про те, що північний плацдарм насичений ресурсом для протидії таким загрозам. Окрім того, там дуже щільні лінії оборони.
Відтак цей контингент потрібно розглядати виключно за гібридним сценарієм, тобто вчинення провокацій та диверсій терористичного характеру. Тож небезпека саме в цьому, а не в масштабному вторгненні та маршах на Київ.
Розмовляла Ніна Сукач
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин