Росіяни зруйнували музей Шухевича, щоб знищити усе, що пов’язане з його іменем – Роман Чмелик

Фото: Радіо Свобода

У ніч на 1 січня, внаслідок російської атаки дронами-камікадзе, у Львові було знищено останню штаб-квартиру генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича. Це – знакова для українців споруда, адже саме тут він прийняв останній бій. Музей був єдиною матеріальною пам’яткою, яка засвідчувала його смерть.

Знищуючи музеї, росіяни намагаються знищити нашу національну пам’ять, імена і все, що пов’язане з боротьбою українців за незалежність.

В який спосіб відновлюватимуть музей; хто саме має долучитися до відбудови? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів директор Львівського історичного музею, доктор історичних наук Роман Чмелик.

Відеоверсія розмови – тут.

Музей був єдиною пам’яткою, що засвідчувала смерть Шухевича

– Чи можете розповісти історію будинку на вул. Білогорща 76А, де розташовувався музей Романа Шухевича? Адже не всі розуміють, чому росіяни вирішили знищити його, використавши аж два дрони-камікадзе?

– Цей будинок – пам’ятний для усіх українців. Саме там генерал-хорунжий Роман Шухевич загинув. Ми не маємо інших матеріальних пам’яток, окрім цієї, яка б засвідчувала його смерть. Відомо, що він переховувався у різних квартирах, продовжуючи вести збройну боротьбу за незалежну Україну. Однак останнім його прихистком став саме цей. 5 березня 1950 року будинок оточили НКВДисти. У ньому Роман Шухевич прийняв останній бій.

На початку 2000-х років було прийняте рішення про створення у цьому будинку Меморіального музею Романа Шухевича. Створили його як відділ Львівського історичного музею. Саме в цьому будинку зберігалися меморіальні речі, які належали генерал-хорунжому УПА: фортепіано на якому він грав, меблі, якими користувався. Загалом у цьому будинку було 16 пам’яток, що належали до музейного фонду України. Решта – копії. Практично усе було знищене.

– Чи доцільно відновлювати будівлю у первинному вигляді, чи може варто законсервувати руїни, як наслідок дій «русского міра»?

– Ми вивчали досвід країн, де після Другої світової війни були знищені схожі об’єкти. Є кілька шляхів вирішення цього питання. Можна законсервувати будинок і це буде свідченням злочину проти нашої історії та культурної спадщини.

Другий шлях – відбудувати будинок. Так, до прикладу, було відбудовано Королівський замок і Ринкову площу у Варшаві. Польська держава зробила це після Другої світової війни.

Також є третій шлях. Ми можемо меморіалізувати це місце, а поруч побудувати новий музей Романа Шухевича.

Кожен із варіантів – достойний. Напевно ми знайдемо порозуміння і зупинимося на одному з них. Але річ у тім, що власником цього будинку є Львівська міська рада. Очевидно, що саме міська рада несе повну відповідальність за те, чи відбудовувати, а якщо відбудовувати, то в який спосіб. Сподіваюся, міська рада, приймаючи остаточне рішення, проводитиме консультації з усіма зацікавленими сторонами.

До Львівського історичного музею вже надходили звернення щодо відбудови. Однак Львівський історичний музей не має повноважень давати або не давати дозвіл на його відбудову. Адже повторюся ще раз, земля і будинок належать міській раді. Щодо експозиції, то ми готові долучитися в будь-якому вимірі: чи це буде копія, чи новозбудований будинок, чи рештки цього будинку, інтегрально вписані в новий будинок, що може постати на цьому місті.

На мою думку, від руйнівних подій пройшло небагато часу. Ми ще надто схвильовані, аби приймати остаточне рішення. Думаю, слід провести консультації з усіма зацікавленими сторонами, обов’язково залучивши Львівську обласну військову адміністрацію, Львівську обласну раду, оскільки музей Романа Шухевича, як відділ історичного музею є комунальним закладом Львівської обласної ради. Тобто депутати обласної ради та фахівці департаменту культури Львівської ОВА – співвідповідальні за те, що було і що буде.

Зі свого боку, Львівський історичний музей також готовий сформувати свою позицію, оскільки безпосередньо будуватиме нову експозицію.   

Ця війна – не за території, вона – за цінності     

– Раніше, а саме 7 травня 2022 року, у Богодухівському районі Харківської області прямим влучанням російської ракети було знищено Національний музей Григорія Сковороди. Чому росіяни цільово знищують наші історично-культурні пам’ятки?  

– Очевидно, що ця війна – не за території. Росія – одна з найбільших країн світу і їй цих територій не бракує. Це війна за цінності. А цінності в українського і російського народів завжди були різними. Царська, а згодом і радянська пропаганда насаджувала ідею «колиски трьох братніх народів» та поширювала історії в яких ми завжди виступали «молодшим братом». Насправді ж, цінності і бачення перспектив розвитку у нас – абсолютно різні. Російська Федерація хоче знищити цінності до яких належать свобода слова, свобода народу, поняття суверенітету. Українці хочуть бути громадянами своєї держави, а не підлеглими або рабами в Росії чи в будь-якій іншій імперії.

Постать Романа Шухевича була певним символом збройної боротьби проти Радянського Союзу. В середині ХХ століття вже ніхто не боровся зі зброєю в руках. Ніхто на Заході. Після Ялтинської конференції Європа була поділена. Усі змирилися зі станом, нав’язаним СРСР після Другої світової війни. Роман Шухевич – один з небагатьох, хто очолював збройне повстання і продовжував збройну війну проти Радянського Союзу. Абсолютно очевидно, що музей зруйнували для того, аби знищити пам’ять про Шухевича і все, що пов’язане з його іменем.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини