Розглядаємо цей регіон на перспективу – Любов Абравітова про зацікавленість України щодо ПАР
- Четвер, 04 травня 2023

Співпраця з державами Африканського континенту, зокрема Південно-Африканською Республікою, довгий час не була у пріоритеті України. Але війна РФ, яку вона розв’язала проти України та економічна і геополітична ситуація – змінили акценти. Яким є ставлення ПАР до російсько-української війни, що прив’язує цю країну до Росії, у якій галузі ПАР і Україна можуть активно співпрацювати, чи приїде на саміт БРІКС Путін – розповіла у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» надзвичайний і повноважний посол України у Південно-Африканській Республіці, Мозамбік та Ботсвані Любов Абравітова.

РФ 30 років просувала ідею, що допомогу Африці надавала винятково вона
– Офіційна позиція Південно-Африканської Республіки – нейтралітет, а не офіційно вона підтримує зв’язки з РФ, хоча за економічними показниками Росія на 20-ій позиції щодо співпраці. Що ж тоді так тримає їх разом?
– Ситуація насправді складна, оскільки в ПАР є певна пам’ять щодо того, як СРСР допомагав країнам Африки в боротьбі за визволення і, зокрема, ПАР – з апартеїдом. Зараз переважна більшість південноафриканців вже усвідомлюють, що за ту допомогу, яку вони отримували, зобов’язані не лише РФ, а п’ятнадцяти країнам колишнього СРСР. Але Росія упродовж тридцяти років після розвалу Союзу просувала ідею, що допомогу Африці надавала винятково вона. Україна ж втратила значний період у формуванні контактів з ПАР.
Цифрова трансформація та сільське господарство
– У межах тих дипломатичних зв’язків, які Україна зараз налагоджує з ПАР, що саме для себе розглядаємо? Попри те, що нам, звичайно ж, хотілося б офіційної підтримки ПАР у війні проти РФ, на співпрацю в яких галузях розраховуємо?
– Україна та й Росія ні політично, ні економічно не є серйозно присутніми у цьому регіоні. Ми розглядаємо цей регіон на перспективу і будемо відвертими, щоб у такі далекі від нас країни просунути український продукт, він повинен бути для них дуже потрібним.
На сьогодні Україна довела, що має потужні позиції у цифровій трансформації і я вважаю, що саме з цим можемо працювати у цьому регіоні. Також ми довели, що наша країна є годувальницею значної частини світу, отже питання сільського господарства і його розвитку в африканських країнах, теж можемо використати. Україна є прикладом того, як навіть за умов війни сільське господарство може функціонувати. Отже, ці два елементи є особливо важливими. Є й інші привабливі галузі.

Маємо бути обережними, коли оцінюємо ситуацію з BRICS
– Пані посол, маємо також активно працювати в політичній площині. А з цим не усе гаразд. В Україні були шоковані тим, що ПАР задля того, аби туди міг приїхати Путін або хтось з російських військових злочинців, відмовлялася виконувати рішення Міжнародного кримінального суду. Як розгортається ситуація далі?
– Реагуємо на це обережно. Наголошую на цьому, бо дипломатична ситуація дуже складна. ПАР має складне завдання: з одного боку дотримуватися своїх зобов’язань, відповідно до норм Міжнародного права, з іншого – у неї є певні економічні чи політичні відносини з державою, якої зараз усе більше стороняться.

Спочатку президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса заявив, що Африканський національний конгрес ухвалив рішення про вихід країни з юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС), який видав ордер на арешт Путіна», пояснюючи це «упередженістю МКС щодо певних країн». Після цього Рамафоса уточнив, що не мав на увазі вихід його країни з Міжнародного кримінального суду.
А згодом влада ПАР попросила президента РФ не приїжджати на саміт BRICS (туди входять Бразилія, РФ, Індія, Китай та ПАР), а взяти у ньому участь за допомогою відеозв’язку, мотивуючи це тим, що у них «немає варіанту його не заарештовувати».
Записала Наталка Соханич
Новини
- Сьогодні
- 17 Квітня
- Більше новин