«Розмови про переговори є загрозливими». Експерт про план перемоги Зеленського та страхи Байдена

Фото: The Telegraph

Наступного тижня президент Володимир Зеленський відвідає США, де зустрінеться з очільником країни Джозефом Байденом, щоб представити йому план перемоги. про це повідомив речник Зеленського Сергій Нікіфоров. За його словами, глава української держави розраховує обговорити деталі цього плану, а також підтримку України з боку США «у її боротьбі заради свободи.» Також Зеленський матиме зустрічі з віцепрезиденткою Камалою Гарріс, представниками Конгресу США від обох партій і кандидатом у президенти Дональдом Трампом.

Про майбутні зустрічі Зеленського, презентацію плану перемоги України та дозволи застосовувати західну далекобійну зброю углиб території РФ – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» міжнародний оглядач, аналітик «Детектор медіа» Єгор Брайлян.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Фейсбук Yehor Brailian

«Трамп зараз може говорити, що завгодно»

Спочатку про плани щодо України, бо версій їх є багато. Поряд з планом перемоги, який пропонує президент Зеленський, є також і кандидата в президенти Дональда Трампа, який озвучив його потенційний віцепрезидент Джей Ді Венс. За словами Венса, Трамп у разі перемоги на виборах у США скаже росіянам, українцям і європейцям, що мирне врегулювання виглядатиме приблизно так, як існуюча лінія розмежування між РФ та Україною. Це буде сильно укріплена демілітаризована зона, аби Росія не вторглася знову. Очевидно, що такий план є неприйнятним для України, оскільки такі зони ми уже мали у стосунках з РФ. Але наскільки цей план поділяє сам Трамп?

– Треба розуміти, що Трамп певною мірою узурпував Республіканську партію, він став основним кандидатом на пост президента. А також, що і в Республіканській, і в Демократичній партіях, немає якогось стратегічного бачення щодо завершення російсько-української війни. А ті ідеї, які озвучив Ді Венс, вони солідарні з тим, що кажуть росіяни, що Україна має залишатися нейтральною державою, ніякого вступу в НАТО. Що Штати допоможуть обороні України, але нічого більшого.

Фото: Reuters

Думаю, нам слід просувати окрему стратегію щодо США. Бо США зараз опинилися в такій ситуації, коли вони хочуть більше співпрацювати з країнами Азії проти Китаю. Тож у цій стратегії має бути викладено, що означає перемога України над РФ для Вашингтону. Адже ця війна впливає на весь світ. Це не лише країни НАТО, але Латинська Америка, Африка, Близький Схід, Індо-Тихоокенський регіон.

Поза тим, Трамп зараз може говорити, що завгодно. Триває передвиборча кампанія, і він обіцяє завершення російсько-української війни за одну добу. Це те, що роблять політики у різних країнах світу. Для нас важливо зосередитися на плані, який представить Володимир Зеленський у Вашингтоні, аби зрозуміти, наскільки детальною є стратегія перемоги України.

«США слід пояснювати, як через РФ Китай стає наддержавою»

Роботу над планом перемоги України уже завершено. Як наголосив президент Зеленський, опрацьовані усі ключові акценти, зокрема, не може бути жодної альтернативи миру, замороження війни чи інших маніпуляцій. Це певно є відповідь на ініціативу Трампа. Але загалом, те, що тема України стала складовою передвиборчої риторики обох штабів американських кандидатів у президенти це добре для України, чи – не особливо?

– Не добре. Це внутрішнє питання американців, кого вони оберуть своїм президентом. Дуже б хотілося, щоб було менше цього українського фактора у США.

Трамп і апелює до внутрішніх питань. Це аборти, нелегальна міграція, питання податків. І Камала Гарріс теж мало згадує про Україну, лише каже, що буде і далі підтримувати Україну. Але, знову ж таки, у демократів присутня ця логіка деескалації. Вони готові допомагати Україні: зброєю, тренуванням військових, однак для них все ж більш ключова загроза – це Китай.

Тому завдання України в тому, щоб пояснювати американським партнерам, яким чином Китай і РФ між тобою пов’язані. Бо Китай використовує російські природні ресурси, щоб стати наддержавою. Дешево купує російські нафту, газ і таким чином отримує більший вплив в Африці, Латинській Америці, у тих регіонах, де США його втрачають. І це, до речі, теж негативно б’є по нам, бо підтримка України з боку США, не найкраще сприймається у країнах Глобального Півдня.

Фото: росЗМІ

– Видання The Telegraph пише, що рішення про надання дозволу на удари углиб РФ не буде ухвалене, доки президент США не зустрінеться із Зеленським. Зараз усе гальмується, бо нібито Байден боїться ескалації, про яку ви згадували. Що такого мав би почути він від Зеленського, щоби дозвіл був таки наданий?

– Важливо наголошувати на тому, яким чином РФ втручається у справи США. У червні було звільнено з-під варти Джуліана Асанжа, людину, яка розсекретила багато документів щодо дій військ США в Іраку і Афганістані. І в контексті цього нам потрібно нагадувати, як РФ маніпулює Трампом, використовує умовні поділи у США щодо абортів, міграції, щоб ще більше розколоти суспільство.

Основна ідея російських спецслужб у тому, щоб суспільства країни НАТО були роз’єднані. І американське – не є виключенням. І нас потрібно наголошувати, що ці дозволи нам потрібні уже і що  перемога України необхідна і для Вашингтона.

«Переговори з РФ можуть пройти ще до 1 листопада»

– Курська операція Сил оборони це був хороший аргумент щодо заяв на Заході про ескалацію. Він показав, що таке «червоні лінії» РФ. То чи змінилося зараз щось в голові західних політиків?

Курська операція стала великим сюрпризом для Вашингтону. Радник з нацбезпеки президента США Джейк Салліван був цим занепокоєний, як один з апологетів теорії деескалації. Але Курськ показав світу, що не існує якихось «червоних ліній». РФ уже перетнула їх усі, вони стосуються міжнародного права та інших визнаних світом документів. Україна має право на самооборону, згідно з 51-ї статті ООН і саме до неї апелюють українські дипломати. Вони кажуть, що ми б’ємо по аеродромах РФ, зайшли на Курщину, однак це війна і Україна має мати свої аргументи на майбутніх переговорах.

Насправді, маю острах, що вони можуть відбутися ще до президентських виборів у США 5 листопада.

– Чому ви говорите про це з острахом? Це погано для України?

– Росія хоче через західні країни, зокрема США, проштовхнути свій «мир». Знаємо, що є так звані альтернативні плани, зокрема від Киатю, Бразилії, Південної Америки. Зокрема, спецпредставник КНР з врегулювання української кризи Лі Хуей якраз поїхав в турне: Індонезію, Південну Африку і Бразилію

І в їхньому плані присутній існуючий статус-кво і окупація росіянами частини Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської областей і Криму, які стануть лінією розмежування. І це серйозний виклик.

Українсько-російські перемовини у Стамбулі у березні 2022. Фото: AP

«Треба посилити комунікацію на регіональному рівні»

– Найкращим запобіжником проти реалізації такого плану став захід українських Сил оборони у Курську область. Тепер Україна може сказати, що «реалії на землі» (як це говорять росіяни) включають і частину Курщини, де зараз українські військові адміністрації. Тож чи ще актуальний китайський план?

План Китаю складається з десяти пунктів, так само як і український. І в ньому є також радіаційна безпека. КНР теж не хоче Третьої світової війни з використанням ядерної зброї. Однак він підіграє баченню переговорів Росії, де хочуть їх проведення виключно на своїх умовах і готові говорити лише з Вашингтоном. Зі свого боку, у Вашингтоні кажуть, що це українцям вирішувати, якою має бути перемога, завершення війни.

Однак усі ці розмови є дуже загрозливими. Нам треба пояснювати, що РФ є загрозою і для Заходу і Росія втручається у справи США, країн НАТО, як тільки може. Ці вибори у США будуть набагато гіршими, ніж у 2016, коли ГРУ Росії хакнули електронну пошту кандидатки від демократів Гілларі Клінтон і у звіті спецпрокурора Роберта Мюллера 2019 року було вказані два підрозділи, які займалися цим. Уже тоді американці знали, що росіяни втручаються в їхні внутрішні справи. Але лише зараз вони почали говорити про Russia Today та інші моменти.  

Фото: Радіо Свобода

Це довгий процес переосмислення Росії для американського суспільства і так само пояснення України, чому вона важлива. Є Український науковий інститут у Гарварді, інші інституції, але все одно для України ще дуже багато роботи.

Важливий момент, зараз посилюється розмови на регіональному рівні. Українські фермери з півдня та сходу приїжджали у США за програмою фонду Маршалла, також була комунікація з релігійними громадами і на півдні Штатів. Це дуже важливо, бо рішення приймаються у Вашингтоні, але більшість оборонних заводів саме на півдні. Цей регіон основне електоральне поле Трампа, республіканців.

Тож нам слід переконувати місцеве населення, чому перемога України важлива і для них. Чесно, для американців російсько-українська війна реально далеко. Тому нам слід продовжувати працювати на регіональному рівні, щоб переконувати владу різних штатів, чому перемога України важлива.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

оренда квартири Львів

Новини