Самозайнятою особою бути вигідніше, ніж ФОПом. Аналітик розповів про зареєстрований в Раді закон

Фото: litsa.com.ua

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №10166, який пропонує ввести податок для самозайнятих осіб. Тобто тих громадян, які працюють на себе, але не зареєстровані як ФОП, зокрема, – таксистів, кур’єрів, нянь, фотографів, перукарів, майстрів манікюру – всього 20 видів діяльності. Вони мають платити податок у розмірі 6% від доходу.

Як ідеться в поясненні до законопроєкту, його ухвалення дозволить залучити додаткові надходження в бюджет, створити можливості просто сплачувати податки для понад 500 тисяч самозайнятих.

Про переваги і недоліки законопроєкту в ефірі програми «Головне за день» на «Першому  Західному» розповів керівник аналітичного напряму Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ілля Несходовський.

Передовсім він пояснив різницю між статусами ФОП і «самозайнята особа».

«ФОП – це підприємець, у якого є бізнес-ідея, і він її реалізує, продаючи свої послуги.  Іншими словами, це людина, яка займається підприємницькою діяльністю для отримання прибутку. Самозайнята особа – це особа, яка самостійно надає окремі послуги, але це вже не стільки підприємницька діяльність, скільки певний вид підробітку, який людина обрала, щоб додатково отримати кошти», – пояснює експерт.

Відмінність також в тому, що самозайнята особа не платить єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Відтак, вона не набуває страхового стажу, необхідного для нарахування пенсії.

Але, на думку експерт, вигідніше все-таки бути самозайнятою особою.

«Якщо ти самозайнята особа, то в тебе відсутній облік, звітність. Іншими словами, ти маєш лише фіксувати свій дохід. І відповідно, від цього доходу нараховувати податок. Хоча, я вважаю, що в цьому законопроєкті краще було б передбачити якусь фіксовану суму у вигляді патенту. Тобто, людина купила патент,  і вона протягом цього часу займається діяльністю. Це вже певні особливості реалізації»,  – говорить Ілля Несходовський.

Скриншот з програми «Першого  Західного»  

За його словами, ідея є доброю для підприємців, які займаються службою таксі або доставки, бо дозволяє простіше організувати найм працівників. Бо на сьогодні, вони повинні або реєструватись, як ФОПи, а це податкові перевірки, подання звітності, або працедавець повинен їх офіційно працевлаштовувати і платити податки сам, на що не весь бізнес погоджується. Як наслідок, часто такі люди працюють нелегально.

«Це спрямовано на великі мережі кур’єрів і таксистів. Там задіяно багато людей, для яких це не є основним місцем роботи, вони просто підробляють. В цьому плані їм, фактично, нічого не треба буде робити. Якщо цей закон приймуть, вони перебудують весь процес, зазначивши, що ви є платником податку. Але якщо ви самостійно працюєте, то вам треба повідомити податкові органи, що ви є самозайнята особа. Потім ви маєте зареєструвати Реєстратор розрахункових операцій і далі просто фіксувати реалізацію і з цієї суми сплачувати 6%», – пояснює Ілля Несходовський.

оренда квартири Львів

Новини