«Ще 26 підписів і ми досягнемо мети». Нардеп про заборону російської церкви в Україні

Фото: Слово і Діло

Спікер парламенту Руслан Стефанчук, відповідаючи на запитання журналістів, чому законопроєкт про «Заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з центром впливу в Росії» (знаний у народі, як «Про заборону російської церкви в Україні») не виноситься на голосування заявив, що на це не має голосів. Чому насправді відкладається це голосування, хто саме лобіює затягування цього процесу та як це подолати – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» народна депутатка Юлія Клименко, яка ініціювала збір підписів у ВРУ під зверненням про заборону УПЦ МП.  

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Вікіпедія

Є чотири законопроєкти і будь-який з них може бути проголосований

– Ви ініціювали збір підписів у Раді під зверненням про заборону УПЦ МП. Є 125 підписів – необхідна кількість, аби керівництво парламенту розглянуло законопроєкт. Пройшов місяць, що зараз з ним?

– Звернення є і ми продовжуємо збирати підписи та це займає час, оскільки не усі колеги є в залі, частина у відрядженнях або хворіють. Маємо уже 200 підписів. Ще 26 і ми – досягнемо мети. Покажемо пану Стефанчуку, що у Раді є достатня кількість нардепів, готових розглядати ці законопроєкти. Щоб це не було політичного забарвлення, у звернення внесені чотири різних документи. Перш за усе – законопроєкт підготовлений Слугами народу і затверджений Кабміном, а також: Миколи Княжицького, Інни Совсун та Ірини Констанкевич. Будь-який з них може бути проголосований.

Групи депутатів у Раді активно лобіюють російську церкву в Україні

– Очевидно, що голоси таки вдасться зібрати, тоді чим викликана така заява спікера парламенту?

– Важко відповісти на це запитання. Але потрібно це визнати, що у ВРУ є групи депутатів, які активно лобіюють російську церкву в Україні. Це і депутати колишньої ОПЗЖ, які не підписали звернення; є і депутати у Слузі народу, їх там до 40 чоловік. Тобто, є різні групи, яким вдається лобіювати інтереси церкви РФ у парламенті, а спікер на це піддається. Вважаю, що потрібно винести це питання на розгляд і голосування, адже це вимога українського суспільства.

Фото: Liga.net

– Які аргументи наводять ці групи?

Стандартні і дуже маніпулятивні: що держава відділена від Церкви і депутати не можуть у це втручатися. Я їм пояснюю, що йдеться не про релігію, а про національну безпеку. Бачимо, як ворожа церква промиває мозок нашим громадянам, несе пропаганду насильства і зло у наше суспільство. Не розумію чому так має залишатися.

Зараз вона притихла, але щойно буде перемога і суспільство продовжить жити мирним життям, російська церква мімікрує і продовжить свою ворожу пропаганду. Це, як ракова пухлина, яка залишить свої метастази в організмі і продовжить руйнівну діяльність. Ми ж розуміємо, що Гундяєв є представником ФСБ… Тому аргументи, що «держава відділена від церкви», і що «давайте не втручатися і не розділяти суспільство» є маніпулятивними. 

Фото: Lb.ua

«Вирішила показати факти, а не міфи і домисли»

– Ви вже пробували перерахувати тих, хто є найбільшими лобістами блокування цього законопроекту? Якщо можна предметніше?

– Безумовно, це усі гілки, які відділилися від ОПЗЖ. Це заборонена партія, але розуміємо, що вони досі представлені у Раді. Як тільки зміниться ситуація вони вкотре «перефарбуються» і стануть одразу «міцними господарниками» чи ще кимось. І сіятимуть у суспільстві зло і ненависть.

На погоджувальних радах питання про заборону російської церкви ставиться з квітня-травня 2022. Але його постійно відкладають під соусом того, що або «немає голосів», або «давайте не розділяти суспільство». Я не бачу тут ні першого, ні другого. Навпаки усі соціологічні дослідження вказують, що 2/3 українського суспільства хочуть такої заборони і, як мінімум 200 депутатів, готові за це голосувати. Тому вирішила показати факти, а не міфи і домисли.

Пряма заборона російської церкви у всій Україні

– Як на вашу думку, відповідно до чотирьох поданих законопроектів, має відбуватися процес заборони релігійних структур афілійованих з російською федерацією?

– Перш за усе, це пряма заборона російської православної церкви на усій території України. По-друге, якщо громада приймає таке рішення, це можливість швидкого переходу у інші Церкви чи конфесії. Наприклад, у громаді є церква і люди навіть не знають це ПЦУ, чи це московський патріархат, чи якась інша Церква. Вони роками звикли ходити туди. Зараз ця Церква має сказати, яка вона, – московська, чи ПЦУ, чи якась інша. А громади повинні це знати і мати можливість переходу.

Нагадую, більшість церковного майна належить громадам і саме вони вирішують, яка Церква у них буде. Є свідоміші громади, які можуть це зробити, а є ті, яким потрібно спонукання на законодавчому рівні і тоді процес піде.

Фото: СБУ

Жодних покарань людям не буде

– Уявімо гіпотетичну ситуацію, що ті 4 закони будуть імплементовані і російська церква буде оголошена такою, що є посібником спецслужб РФ. Що буде з тими людьми, які продовжать працювати у цій церкві або ходити до неї?

– Жодних покарань і утисків людям не буде. Але це розв’яже руки громадам і дасть розуміння, кому належить ця Церква. Можна лише мотивувати і дати людям інформацію, хто саме біля них перебуває і чому вони продовжують промивати їм мозок.

– Заява Стефанчука звучала достатньо дивно, особливо після епопеї з відновленням електронного декларування…

– Наголошу, усі законопроєкти пройшли комітети і мають позитивні висновки, вони готові до голосування. Їм нічого не бракує, усе є, лише відсутня політична воля. Але я бачу волю багатьох депутатів, які розуміють, що зараз є унікальний шанс, аби очиститися від «руского міра» і пропаганди.

– Як буде далі рухатися історія зі збором підписів? Чи ставите ви собі якісь дедлайни?

Це питання треба проголосувати ще цього року. Що швидше це буде зроблено, то краще. Адже якщо суспільство не бачить відповіді на свої запитання, тоді воно реагує жорстко і увесь негатив отримає влада.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Віктор Біщук, Ярина Капітан

Записала Наталія Сохан

оренда квартири Львів

Новини