«Ще не розуміємо усіх загроз». Закалюк про навчання з 19 серпня та що буде у школах під час довгих блекаутів

Фото ілюстративне: УНІАН

Шкільний навчальний рік у Львові розпочнеться раніше – 19 серпня. Таке рішення прийняв Штаб підготовки міста до зими. Чи у всіх школах Львова навчання буде швидше, чи стартуватимуть уроки пізніше, що буде з навчанням у випадку повного блекауту, а також: як відбуватиметься навчання з предмету «Захист України» у національно-патріотичних центрах – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» керівник управління освіти Львівської міської ради Андрій Закалюк.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Твоє місто

Наказів про 19 серпня не існує

– 19 серпня це рекомендаційне рішення для школи? Чи наказова вказівка, що навчальний рік у всіх школах Львова має розпочатися саме у цю дату?

– Безперечно, ніяких таких наказів не існує. Структуру навчального року затверджує школа, але ми рекомендуємо це і будемо комунікувати, оскільки розуміємо, що перед нами стоїть загроза.

– В Україні, відповідно до закону про освіту, старт навчального року, завершення, тривалість, визначається урядом і постановами Кабінету міністрів. Це не завадить у процесі, якщо школи вирішать собі розпочати навчальний рік швидше, як рекомендує Львівська міськрада?

– Не бачу проблеми. Насправді ця норма про перше вересня в законі про освіту на час дії військового стану не діє. Це регулюється постановами Кабінету міністрів. Ми її наразі не маємо… Комунікуємо з цього питання з колегами з міністерства, народними депутатами, і вони схиляються до того, що цього року постанова Уряду має надати право громадам визначати дату початку навчального року.

Фото ілюстративне: Суспільне

Скажу свою думку. Вважаю, що цю норму потрібно забрати, оскільки громади самодостатні для того, щоб вирішувати, яким чином їм проводити навчання. Ключове, що маємо виконувати з точки зору закону про освіту, це виконання навчальних планів, надавати якісну освіту і 175 днів навчання. А як громади собі будуть визначати? Думаю, там краще це розуміють, знаючи, які загрози є перед ними, особливо у часі війни.

Під час довгих блекаутів навчання, напевне, не буде

– Але правильно розуміємо, якщо будуть такі школи, які матимуть бажання починати навчальний рік з 1 вересня, то ніхто їм перечити не буде?

– Не можемо перечити, але, безперечно, будемо акцентувати на тому, що це має бути 19 серпня.

– Раніше також йшлося про ще одну рекомендацію – старт уроків трохи пізніше, ніж вони зазвичай у школах стартують, зокрема, ближче до десятої години. Як із цією рекомендацією з початку навчального року?

– Не вбачаю в цьому великої потреби. Навіть узимку о дев’ятій у нас вже світловий день. Тому ми до цієї норми поки що не звертаємося, немає нагальної потреби.

– У рішенні штабу щодо початку навчального року також йшлося, що у випадку повного блекауту школи працюватимуть як Пункти незламності, аби там львів’яни могли зігрітися, підзарядити гаджети. То як тоді буде із навчанням? Його проводитимуть дистанційно, чи це буде перерва, а потім діти наздоганятимуть те, що пропустили.

– Хочу чітко сказати. Рішення про 19 серпня пов’язано в основному з тим, щоб ми мали запас і можливість максимальну кількість днів дітей навчати за партами. Насправді ми ще не розуміємо усіх загроз. Бо у нас зараз світловий день з пів п’ятої ранку до десятої вечора. Якщо б ми зараз змоделювали ситуацію і мали грудневі відключення, ми би зрозуміли це все.

Друга річ, стосовно Пунктів незламності. Безперечно, коли місто буде в повному блекауті, не буде довгий період часу – два-три тижні електроенергії чи газу у місті – школи стануть пунктами обігріву для мешканців. Напевне, ми в цей час не будемо організовувати навчальний процес, оскільки це складно і в таких обставинах це і не потрібно. Також не думаю, що це буде якесь дистанційне навчання. Скептично ставимося до онлайн-навчання, у цьому всі вже дуже яскраво переконалися. Тож будемо максимально вчити дітей за партами і використовувати теплий час для навчання.

Фото: ЛМР

– Зимові канікули рекомендовано розпочати 21 грудня. Так розуміємо, що їх тривалість буде залежати від наявності електроенергії. Правильно?

– Від цього буде усе залежати, Бо якщо зникне світло і газ у місті, тоді будь-які дії будуть складними.

Предмет «Захист України» викладатимуть фахівці

– І ще про одне нововведення. У новому навчальному році учні 10-11 класів вивчатимуть захист України у національно-патріотичних центрах. Їх створили у місті уже десять, ще чотири мають бути – до кінця літа. Але якщо проаналізувати, то у нас, якщо не помиляюся, понад півтори сотні шкіл у Львові – як вони між собою оцих 14 центрів будуть ділити?

– Трішки детальніше. Предмет «Захист України» має дві основні проблеми. Перша – це інфраструктура, немає обладнаних приміщень, класів. І друга проблема – кадри. Тому що годин «Захисту України» у школах переважно не так багато, аби туди йшли працювати фахові люди. В середньому, в школі це 14-15 годин на тиждень, це навіть не повна ставка. Знайти фахових людей на таке навантаження дуже складно, або й неможливо. І цей предмет часто викладали усі, крім фахівців.

Минулого року ми собі поставили за ціль це повністю реформувати і створити такі центри. Що таке центр національно-патріотичного виховання? Це обладнані кілька приміщень, які включають в себе класи: тактичної підготовки, домедичної підготовки, тир та інше.

Урок «Захист України». Фото: ЛМР

Друга річ, коштом міста туди введені штатні одиниці і там відбувається навчання постійно. Школи є прикріплені до конкретних центрів. Ці години, які вони мають у школах, об’єднують у так зване модульне навчання. І діти один раз на місяць приходять туди на цілий день. Одна група працює з медичною підготовкою, інша – з тактичною, ще одна – займається вогневою підготовкою.

Плюс нам вдалося дати дуже гідну заробітну плату працівникам центрів. Часто зараз це ветерани, учасники бойових дій, і це дуже круто, коли фахівці реально навчають дітей.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

оренда квартири Львів

Новини