«Щільність захисту значно зросла». Експерт про готовність енергосистеми до зими та блекаут на два місяці
- Четвер, 31 серпня 2023
Енергетики активно готуються до нового зимового сезону в умовах війни. Не обіцяють українцям легкої зими проте наголошують, що відключення світла застосовуватимуть лише у разі значних пошкоджень через російські обстріли. Як заявив міністр енергетики Герман Галущенко, є усі необхідні ресурси, аби пройти опалювальний сезон. У якому стані наша енергетична система і якою є її перспектива цієї осені і зими, чи збільшилась її захищеність від ворожих обстрілів, який час можемо залишатися без електроенергії та чи зростуть ціни за електрику і тепло – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт з енергетики Геннадій Рябцев.
Відеоверсія розмови – тут.
Немає підстав прогнозувати якісь апокаліптичні сценарії
– Як ви оцінюєте стан енергетичного сектора напередодні холодного періоду року – чи готові ми зимувати?
– Зараз йдуть міжсезонні ремонтні роботи, вони ще тривають, але усе відбувається за графіком. Якихось суттєвих відмінностей у термінах запланованих і реальних робіт немає. Тож немає підстав говорити про те, що держава і енергетика не готові до опалювального сезону чи прогнозувати якісь апокаліптичні сценарії. Навіть, якщо РФ учергове нанесе удари по об’єктах критичної енергетичної інфраструктури.
– Чи надійно захищена наша енергетика, чи враховані помилки минулої зими? Які були слабкі місця і чи зараз це можливо виправити?
– Недоліком було те, що сил нашої протиповітряної оборони було не достатньо, щоб захистити небо на Україною. Зараз щільність захисту суттєво зросла, вона не є абсолютною, проте РФ уже не зможе завдавати таких численних ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури. Абсолютна більшість засобів ураження ворога буде збиватися нашими Силами оборони, про що свідчать ті обстріли та ракетні і безпілотні атаки, які відбувалися впродовж літа цього року. Так, є пошкодження, проте їх значно менше, аніж це було на початку жовтня – у листопаді 2022.
Стартові умови для початку опалювального сезону цього року є гіршими
– У той час є інформація від енергетиків, що цієї зими буде складніше ремонтувати обладнання, бо уся ремонтна база вже була використана. Чи відповідає це дійсності, бо ж приходила допомога від країн-партнерів?
– Безумовно,стартові умови для початку опалювального сезону цього року є гіршими, ніж у минулому. Це пов’язано з меншим обсягом резервних потужностей, аніж це було рік тому і обмеженою кількістю обладнання на складах енергокомпаній. Є усе необхідне для проведення оперативних ремонтів, але зрозуміло, що замінити високовольтне обладнання як тоді, так і зараз буде складно.
При цьому є успіхи пов’язані з суттєвою децентралізацією роботи енергетичних об’єктів. Зараз велика кількість (це вже сотні) територіальних громад реалізують проєкти з використання місцевих джерел енергії для самозабезпечення, як електричною так і тепловою енергією. Тут варто закликати усіх долучатися до цієї роботи. Це розвантажить об’єднану енергетичну систему і зменшить ризики вимкнення електроенергії.
Підстав для повного припинення енергопостачання на тривалий термін не має
– Ви сказали про регіональні переваги децентралізації – от міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що у місті може не бути світла до двох місяців. Чи реальною є така ситуація?
– Це краще запитати у Андрія Івановича, що він мав на увазі. Але якщо говорити про роботу Об’єднаної енергетичної системи України і про її Західні підсистеми, то об’єктивних підстав для повного припинення енергопостачання на тривалий термін зараз немає.
Крім того, за рахунок роботи системи передачі Укренерго та регіональних операторів систем розподілу обленерго, зокрема, «Львівобленерго», було забезпечено збільшення пропускної здатності ліній електропередач, які синхронізують нашу систему з континентальною Європою. Завдяки цьому у нас збільшилася можливість аварійних перетоків електричної енергії і ці можливості уже задіювалися. Хоча вони (перетоки) називаються аварійними чи надзвичайними, насправді це – нормальна практика, і якщо є надлишок генерації, то чому б цим не скористатися. Є обмін електричною енергією, який відбувається між Україною і державами Європейського Союзу і тому західні регіони України більш захищені в цьому плані.
Електрична енергія для домогосподарств не дорожчатиме
– Пане Геннадію, а чого чекати стосовно тарифів цієї осені – чи ростимуть ціни?
– Коли йдеться про електричну енергію, то рішення наразі незмінне – тарифи залишаються сталими. Тобто, електрична енергія для домогосподарств не дорожчатиме упродовж нинішнього опалювального сезону. Для промислових та комерційних підприємств ситуація інша. Там усе буде визначатися ринковою вартістю електричної енергії і відповідної методики, яку оприлюднила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Скоріш за все вартість електричної енергії для цього сектору буде зростати, бо є низка чинників, які свідчать про це.
Якщо говорити про централізоване теплопостачання та підігрів води,то є рішення Верховної ради про мораторій на зміни цін і тарифів до завершення війни і плюс ще кілька місяців по тому. Вони залишаться незмінними, якщо органи місцевого самоврядування не рухатимуть інші складові, які входять в сумарну платіжку, яку отримуємо.
Головне, аби трейдери не захопилися підняттям цін
– Деякі мережі АЗС знову підняли ціни на дизпальне та бензин. 60 грн за літр бензину – це міф чи недалека реальність? Чого чекати далі?
– Колись, за часів прем’єрства Юлії Тимошенко, бензин коштував 2,95, вона примушувала трейдерів тримати цю ціну. Свого часу, ціну 30 грн за літр вважали критичною, за якою щонайменше чверть автомобілістів пересядуть на велосипеди та громадський транспорт. Але бачимо, що зараз зростання відбувається. Є об’єктивні причини – це реакція на відновлення довоєнного рівня оподаткування, плюс реагування на зростання цін на нафтопродукти на європейських біржах, пов’язаних зі стрибком нафтових котирувань – з 75 до 85 доларів за барель.
Тут головне, аби трейдери не захопилися підняттям. А ще іноді транспортники піднімають ціни значно більше, ніж це економічно обґрунтовано.
Наші негаразди прискорюють позитивні зміни
– Чи помітили ви зростання джерел відновлювальної енергетики – Україна розвивалася у цьому напрямку?
– Безумовно. Тут є послаблення і з боку законодавців, ухвалено низку законів, які спрощують як будівництво, так і експлуатацію відповідних станцій. Навіть тих, що працюють на біометані, чого не було раніше. Проводиться велика кількість регіональні форумів, на яких тергромади розповідають про свій позитивний досвід. Дуже важливо налагодити комунікацію між ними. Зараз є багато програм, зокрема, в рамках міжнародної технічної допомоги, які надають кошти на розвиток місцевих джерел енергії і, зокрема, відновлюваних джерел.
Тут необхідно робити те, що визначено, зокрема і енергетичною стратегією. Зокрема, її мета децентралізація, розукрупнення і забезпечення енергетичної самодостатності України в якомога коротший термін. Думаю, що наші негаразди прискорюють позитивні зміни, бо ми не хочемо залежати ні від забаганок росіян, ні від місцевих енергетичних монополістів – і здатні це змінити.
Зекономимо електроенергію, яку генерує один атомний блок
– Як ви готуєтеся до наступного осінньо-зимового періоду?
– Завтра-позавтра планую замовити собі більш потужний Power bank (це вже навіть своєрідна енергетична станція), щоб не залежати від вимкнень, бо потребую саме розетки, а не просто під’єднання USB чи чогось подібного. Хочеться зберегти свою працездатність за будь-яких умов.
І це не єдине, що зроблю. Не забуваймо про раціональність використання електричної енергії, зокрема світлодіодні, більш економні лампи. Також продовжує діяти програма заміни ламп розжарювання на сучасні, така можливість ще є. Окрім того, якщо кожен з нас вимкне хоча б одну, не конче потрібну лампочку, то можемо зекономити енергію, яку генерує один атомний енергоблок.
Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин