«Від ракети на Хоткевича постраждало 20 людей». Москаленко про те, як мешканцям отримати компенсацію та коли відремонтують будинки на Стрийській

Фото: dsns.gov.ua

Львівяни досі оговтуються після ракетної атаки, здійсненої 29 грудня 2023 року. Зокрема, мешканці найбільш пошкоджених будинків на вул. Хоткевича замінюють вибиті вікна та двері, а відповідні служби встановлюють вікна у підїздах та відновлюють елементи конструктиву. Для цього міська влада виділила з резервного фонду понад 30 мільйонів гривень та заручилася допомогою Фонду Говарда Баффета.

Як постраждалим львів’янам отримати грошову компенсацію; коли запрацюють пошкоджені освітні заклади; у якому стані будинки на вул. Стрийській, що зазнали ракетної атаки влітку минулого року? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова.

Відеоверсія розмови – тут.

– Днями відбулася зустріч з мешканцями будинку на вул. Хоткевича, пошкодженого під час ракетного обстрілу 29 грудня 2023 року. Які їхні найбільші потреби?

– У день масованої атаки Росії завдано шкоди понад 30-ти львівським житловим будинкам. Ми одразу провели зустріч із мешканцями і періодично продовжуємо це робити. Вже під час першої зустрічі чітко озвучили, що будемо компенсовувати вартість вікон, вхідних дверей та елементи конструктиву будинку, який найбільше постраждав. Для цього запустили усі процедури. З резервного фонду виділили понад 30 мільйонів гривень. Також розпочали роботу щодо проведення експертизи.

У ліцеї «Сихівському» працює Центр надання адміністративних послуг. Саме там приймають необхідні документи. Станом на зараз, маємо понад 230 заяв. Протягом дня мешканці подають 14-15 заяв. На засіданні виконкому затвердили списки по 26 заявах. Також готуємо рішення по ще 63 заявах на наступне засідання виконавчого комітету. Близько 7% вікон вже замінені.

Аби замінити вікна у під’їзді, між поверхами, звернулися до Фонду Говарда Баффета (американський приватний сімейний фонд, що працює в Україні з 2022 року та зосереджений на розв’язанні найбільшої гуманітарної кризи в Європі з часів Другої світової війни). Відтак вже встановлено понад 40 таких вікон.

На жаль, ми не можемо витрачати кошти з міського бюджету на скління лоджій, якщо будинки здавалися в експлуатацію без них. За цими коштами іде чітка, сувора звітність. Але ми спілкувалися з представниками фонду і домовилися, що після встановлення вікон у під’їзді, перейдемо до замірів лоджій. Тож наше завдання – знайти рішення по кожному елементу.

Ще одне питання, підняте мешканцями найбільш постраждалого будинку на вул. Хоткевича – пошкодження ліфтової шахти і ліфтової кабіни. За висновками експертизи, така ж ситуація і в іншому під’їзді. Витрати на ремонт будемо компенсовувати з бюджету громади міста.

Окрім того, у деяких стінах є тріщини. До 12 січня очікуємо комплексний висновок від експертів щодо елементів конструктиву. Відтак будемо вирішувати усі питання комплексними роботами.    

На Хоткевича ми максимально увімкнули опалення

– Під час ракетного удару завдано шкоди не лише майну. Найгіршим є те, що постраждали люди. Як вони почуваються зараз?

– Загалом по допомогу до медиків звернулися 20 львів’ян. Трьох людей було госпіталізовано. Ще одній мешканці із переломом руки проведено операцію. Вона досі перебуває у лікарні.

– Одразу після трагедії почало з’являтися чимало інформації про пошкодження водогону, газогону. Чи є у помешканнях постраждалих будинків газ, тепло та вода?

– Одразу після атаки було відімкнено всі мережі. Це робиться для того, аби не було поширення небезпеки. Усю комунікацію ми обов’язково узгоджуємо зі службами ДСНС. Щойно вони дають дозвіл, ми вмикаємо мережі.

У попередні ночі стовпчики термометрів опустилися до позначок -18-20°С. Не у всіх під’їздах та помешканнях вже встановлені вікна. Люди, незважаючи на це, залишалися ночувати у будинках. Аби збалансувати температуру, ми максимально увімкнули опалення.

Заразом спілкувалися з кількома готельними мережами у Львові. Зголосилися підприємці. Також запропонували мешканцям постраждалих будинків низку наших комунальних готелів. Не отримали жодного підтвердження щодо поселення. Хоча така можливість існує досі. Якщо хтось на час ремонтних робіт захоче скористатися таким варіантом, ми цю можливість обов’язково надамо. Для цього потрібно звернутися у ЦНАП, що працює в ліцеї «Сихівський» або до голови районної адміністрації.

Учні ліцею «Оріяна» на Сихові навчатимуться у дві зміни

– Окрім житлових будинків було пошкоджено 3 школи і дитячий садочок. Коли діти зможуть повернутися до своїх навчальних закладів?

– Перша група дітей вже відвідує садочок. Повноцінно він відновить роботу з 15 січня. В одній зі шкіл було вибито 7 вікон, в іншій – 15 вікон. Вони вже встановлені. І у школі №86, і в ліцеї «Сихівському» навчання відновиться з 15 січня.

У ліцеї «Оріяна» – більш складна ситуація. Там вибито понад 200 вікон, у деяких стінах є порушення конструктиву. Відтак з 15 січня розпочнеться навчання в старшій групі. Там, де замінені вікна навчання буде відбуватися у дві зміни. У цей час ми будемо відновлювати іншу частину закладу. Зараз очікуємо на висновки експерта. Це – важливо, оскільки є певні руйнування в стінах. Відповідно до цього експертного висновку з резервного фонду бюджету міста будемо виділяти кошти та проводити усі необхідні ремонтно-відновлювальні роботи.

– Тож поки зарано говорити про те, що приміщення молодшої школи ліцею «Оріяна» буде знесено та повністю відбудовано?

Щойно з’явиться офіційний висновок, ми все опублікуємо та поінформуємо про це громадськість.

Збитки від атак по Львову оцінюються в сотні мільйонів гривень

– Чи можете озвучити попередню суму завданих збитків?

– Суми поділено на дві частини. Є кошти, виділені із резервного фонду. До прикладу, сума на компенсації коливається у межах близько 30 мільйонів гривень. Кажу приблизно, оскільки немає ще усіх заяв. Коли мешканці подадуть останню заяву, зможемо сказати точну суму.

Є видатки, пов’язані з пошкодженням автомобілів. Вони не компенсовуються, оскільки немає порядку компенсації. Але навіть у цих випадках працюємо з керівниками ОСББ, чітко фіксуємо завдану шкоду. У майбутньому ці документи можна буде долучити до стягнень з країни-ворога.

Якщо аналізувати дві останні великі атаки на наше місто, враховуючи і музей, і університет та обліковувати кожну знищену річ, то йдеться про сотні мільйонів гривень.  

– Зараз мешканці постраждалих будинків власним коштом замінюють пошкоджені вікна та двері. Як працюватиме механізм відшкодування?  

– Є простий механізм. У ЦНАП потрібно подати рахунок-фактуру та підставові документи. Районна адміністрація оперативно їх аналізує та подає в управління соціального захисту на затвердження порядку компенсації.

Відновлювальні роботи в будинках на Стрийській досі тривають

– Повернімося до попередніх обстрілів, зокрема на вулиці Стрийській. У будинках, пошкоджених у липні 2023 року досі тривають ремонтно-відновлювальні роботи. Якою є ситуація зараз?

– У цьому комплексі зі 17 будинків найгірша ситуація була у 4 будинках. Зокрема у будинка №62 і №68 завершено дахові роботи. У будинках №64 та №66, де в результаті атаки був прямий прильот, по одній частині виконання становить близько 85%. У дні з низькою мінусовою температурою роботи не проводяться. Але щойно погодні умови будуть більш сприятливими, роботу буде продовжено. Очікуємо, що в найближчий час завершимо усі аварійно-відновлювальні роботи.

Наступний етап – роботи з фасадом, сходовими майданчиками та базові роботи всередині будівлі. Третій етап – відновлення квартир. Для цього будемо зустрічатися з мешканцями та детально проговорювати чи це буде компенсація коштів, чи проведення загальних робіт. Попередньо йшлося про компенсацію.  

– У чому полягає найбільша складність із відновлення будинків на Стрийській? Адже більшість обєктів у цьому ансамблі це – памятки архітектури.

– Справді, найбільш пошкоджені будинки є пам’ятками архітектури. Ми зверталися в ЮНЕСКО. Робили 3D-сканування усіх будівель. Маємо проходити багато етапів процедур погодження. Зараз будемо визначатися, як максимально пришвидшити ці роботи. Тож важливо, аби всі необхідні дозволи були видані якомога швидше.

Дитсадок «Казка» на Патона запрацює наприкінці лютого

– Львів’яни також звертаються і на «гарячу лінію» міста. Зокрема цікавляться, коли буде відбудовано дитячий садочок «Казка» розташований за адресою вул. Патона, 24?

– Звісно, ми б хотіли, щоб робити на цьому об’єкті були виконані швидше. Але після бетонування підлоги, проведення внутрішніх робіт та встановлення вікон, було виявлено додаткові тріщини в перекритті. Ми повністю укріпили перекриття. Однак цей процес зайняв додатковий час.

Тож перша частина буде запущена наприкінці лютого, а друга – на початку березня.

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини