«Штраф автоматично не з’являється». Грень про оновлення даних та суми, які доведеться сплатити тим, хто не встиг
- Середа, 17 липня 2024
Біля центрів комплектування та ЦНАПів в останні дні оновлення даних військовозобов’язаних відбувався неабиякий ажіотаж. Однак встигли це зробити в силу різних причин далеко не всі. Наразі представники влади декларують, що термін оновлення даних продовжуватися не будуть. На тих, хто не встиг цього зробити чекають адміністративна відповідальність та штрафи.
Про всі питання щодо процедури оновлення даних, накладення штрафів та проходження ВЛК – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» керівник апарату Львівської обласної військової адміністрації Тарас Грень.
Відеоверсія розмови – тут.
– У ніч на 15 липня у будівлю ТЦК у Буську кинули гранату, пошкоджено фасад та вікна приміщення, на щастя ніхто не постраждав. Також останнім часом сталося кілька підпалів авто військових по Україні, кажуть про російський слід. Чи може мати місце ворожий вплив і в ситуації на Львівщині?
– Ворог працює не тільки на полі бою… Не виключено, що це стосується і подій у Буську. Але я акцентував би на тому, що цю історію мають розслідувати і відповідно кваліфікувати правоохоронні органи. Тож це питання до них.
– А чи буде якось, можливо, змінена робота центрів комплектування у зв’язку з цими подіями? Зокрема, оснащення додатковими засобами відеонагляду…
– Над цим працюють. Однак, знову ж таки, у першу чергу це відповідальність керівників ТЦК.
За не проходження ВЛК під час оновлення немає штрафу
– Повертаючись до ажіотажу і черг тих, хто хотів оновити свої дані і з різних причин не встиг цього зробити до 16 липня. Щодо Львівщини, бодай у відсотках, яка частина військовозобов’язаних це зробила вчасно?
– На жаль, такої цифри сказати не зможу. Але у нас є загальнодержавні дані по Україні, які говорять про певну кількість осіб, які встигли це зробити (станом на 14 липня кількість оновлень сягнула понад 4 млн) і вони кажуть, що найбільше військовозобов’язані користувалися застосунком Резерв+.
Станом на сьогодні я не бачу передумов, щоб законодавчо термін оновлення даних – говорю про 60 днів – був продовжений.
– Але при оновленні даних через застосунок Резерв+ неможливо пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Чи вважається завершеною ця процедура без ВЛК?
– Акцентую на тому, що ВЛК і оновлення даних – це не тотожні поняття. Ви не підлягаєте адміністративній відповідальності за не проходження комісії при оновленні даних. ВЛК передбачає, щонайменше, направлення туди. А його оформляє безпосередньо керівник ТЦК.
Інша справа, якщо у вас є повістка і було скерування на ВЛК, а ви цього не зробили, то тоді є відповідальність.
У кожного є своя життєва історія, різні обставини
– У мережі нарікають на роботу деяких центрів комплектування. Також є теза про регулярні вимкнення електроенергії. Як щодо забезпечення резервними джерелами живлення центрів комплектування, адже було зрозуміло про ажіотаж. До того ж такі установи мали б належати до критичної інфраструктури – їм би не мали вимикати світло.
– Питання енергозабезпечення – це окрема історія. Світло є у майже всіх ТЦК цілодобово. Їм не вимикають світло.
Питання в тому, що аварії можуть спричиняти проблему. Але наголошу на тому, що було два місяці і ми свідомі, в яких умовах живе країна. Тому, напевно, буде некоректно говорити тільки про те, що біля кожного ТЦК має бути дизель-генератор. Тоді у нас не буде підміни понять і пошук крайнього. Вибачте, за такий термін.
– Розумію. Може здатися, що люди, які не встигли шукають собі якесь…
– Жодним чином так не вважаю, в кожного є своя життєва історія, різні обставини. Буде некоректно з нашого боку умовно говорити, що «самі винні». Так не можна. Але навіть серед моїх знайомих багато людей говорили, що підуть оновляти дані в останній чи передостанній день. Чи дадуть свої дані у Резерв+ чи ЦНАП у кінці терміну, бо може тоді не прийде повістка…
Звичайно, що є питання до роботи ТЦК. Але з іншого боку, так само розуміємо, в яких умовах зараз живемо. Ніхто не прогнозував відключення по вісім годин світла. Це вимушений захід.
– А як щодо військовозобов’язаних жінок – кому треба оновити дані?
– Жінки, які мають медичну освіту, теж підлягають оновленню даних на загальних підставах. Усі процедурні речі щодо чоловіків, стосуються і жінок.
Постанову про штраф виписує начальник ТЦК
– Моделюємо ситуацію. Військовозобов’язані чоловік чи жінка не встигли оновити дані у жоден зі способів, а це: ТЦК, ЦНАП, і Резерв+. Настає 17 липня – людині уже варто чекати на штраф. Чи спершу їй прийде повістка чи якась вимога?
– Звернемося до суті оновлення даних. Це актуалізація. І, відповідно, коли до вас приходить повістка на стару адресу, очевидно, що вона в силу нового закону вважається врученою. Це найбільший наслідок.
– Якщо говорити саме про послідовність? Штраф буде одразу чи спершу буде ще нагадування?
– Штраф виникає за факт не оновлення даних. Він може бути одразу. Інша справа, що сама процедура накладення адміністративного стягнення, передбачає певні дії та кроки. Очевидно, що не всім наступного дня прийде постанова керівника начальника ТЦК про притягнення до адміністративної відповідальності. Однак можемо констатувати: якщо людина не оновила даних, то наступає адміністративне порушення.
Звичайно, є окремі випадки, коли через хворобу чи інші поважні причини людина цього не зробила. Уповноваженою особою оформляти відповідні процесуальні документи є керівник ТЦК і саме він буде приймати до уваги усі ці дані.
– Як людині дізнатися, що вона має сплатити штраф і в який період вона має це зробити?
– Штраф сплачується не в силу бажання, а коли на руках у людини є відповідний процесуальний документ. У цьому випадку безпосередньо постанова про накладення такого стягнення. У більшості випадків вони будуть виписуватися при фізичній явці людини в ТЦК.
– Якщо людина не з’явиться в ТЦК?
– Буде вважатися, що вона отримала ці документи і, відповідно, вже в рамках цього процесу
будуть і накладатися адмінстягнення.
Слід користуватися виключно офіційними даними
– У системі Opendatabot з’явилася можливість перевірити, чи є штрафи від ТЦК. У перший день програма була безкоштовною, а уже далі – платною. Що дає людині ця перевірка і фраза «немає виконавчих проваджень» чи – «немає щодо вас штрафу»?
– Підемо дещо далі. Виконавче провадження (автоматична система виконавчого провадження – АСВП) – це вже потім. Це тоді, коли є постанова, коли даний вид стягнення несплачений, коли ТЦК перед’явив документ до державного виконавця і, відповідно, автоматично запустилася процедура в АСВП.
Однак це неофіційні дані. Не знаю, наскільки нашим громадянам допоможе інформація, що їх немає в Opendatabot…За умов, коли піде непорозуміння і дані будуть не збігатися, то людям слід користуватися виключно офіційними даними.
Акцент цієї ситуації є саме на юридичній складовій – а це відповідна постанова про винесення такого штрафу. А це, своєю чергою, тягне за собою наслідки в частині сплати – не сплати, відкриття виконавчих проваджень і подібних моментів.
– Гаразд, людина сплатила штраф, але це не звільняє її від обов’язку оновити дані, і чи можна актуалізувати цю інформацію після 16 липня без стягнень? Бо лунали заяви від деяких нардепів, та у законі є норми, що можна не сплачувати штраф, якщо дані про цю особу є в певних держреєстрах.
– Ви говорите про статтю 210, там адміністративна відповідальність і розмір її менший 5 100, не 17 тисяч. Однак ця стаття стосується конкретних категорій громадян, зокрема, призовників. Призовник і мобілізований – це два різних статуси.
А коли говоримо про оновлення даних, то йдеться про статтю 210 зі значком 1. Там зміст зовсім інший. Вона передбачає відповідальність як і на громадян, так і на керівників підприємств, установ організацій за неналежне ведення мобілізаційного обліку. Наголошу ще раз – штраф автоматично не з’являється. Підставою для його накладення є відповідна постанова.
Звертаю увагу наших громадян ви маєте право на її оскарження. Не знаємо, яким чином буде формуватися судова практика. Але, очевидно, що зараз піде вал таких оскаржень і тоді зрозуміємо, яким чином це трактуватимуть суди. Для прикладу, суму штрафу. Зараз це від 17 тис. до 25 тисяч – а чому не 19 чи 20 тис? Усі ці питання будуть досліджуватися.
На накладення штрафів три місяці
– Я правильно розумію, неможливо оновити дані після 16 липня – для цього тепер потрібно сплатити штраф?
– Можливо і в Резерв+, і ЦНАП. Ви, коли в Резерв 17 липня зайдете, то у вас не буде прив’язки до вчинення якоїсь дії в залежності від сплати штрафу. Інша справа, що ви вже вчинили адміністративне порушення, оскільки не зробили це у 60–денний термін.
– А скільки часу є на те, щоб сплатити штраф, і чи це буде можливо зробити в «Дії»?
– Не знаю, чи це буде в «Дії». Термін накладення адміністративного стягнення передбачений протягом трьох місяців. Відповідно, усі керівники ТЦК будуть намагатися в межах цього терміну сформувати весь цей пакет документів і винести відповідні постанови.
На сплату є десятиденний термін. Потім є інша процедура – це пред’явлення стягнення начальником ТЦК державному виконавцю. Тут включаться механізми, відповідно до закону України про виконавче провадження. Це арешт, блокування рахунків і подібні речі.
– Ви згадували про оскарження в плані: а чому така сума. Як її будуть визначати і хто?
– Санкція статті 210, 210.1 і 211 передбачає «від» і «до». Це питання суб’єкта накладення адміністративного стягнення, тобто керівника ТЦК.
Звичайно, є обтяжуючі – пом’якшуючі обставини. Їм має врахувати керівник ТЦК при прийнятті рішення.
– А чи є якийсь ліміт штрафів? Тому що людина може заплатити його, але все одно не оновити дані…
– Є відповідальність за повторне порушення. В залежності від суб’єкта його вчинення та його виду. Кожна ситуація індивідуальна.
Чи доведеться п’ять разів платити штраф? Ні. Коли є системні правопорушення, то тоді вони можуть трактуватися, як кримінальна відповідальність. Але це зовсім інша історія.
Розмовляла Ніна Сукач
Новини
- Сьогодні
- 24 Листопада
- Більше новин