«Слід наростити бойову міць». Полковник США про контрнаступ ЗСУ та чи Україна може використати тактику Ізраїлю
- Вівторок, 15 жовтня 2024
Контрнаступ ЗСУ може розпочатися з новою західною технікою та сформованими новими бригадами, про це пише The Times. Там прогнозують, що цього року росіяни продовжуватимуть наступ на південному сході України, де вони взяли місто-фортецю Вугледар, за яке боролися майже 2,5 роки. «Це повільна, кривава боротьба, в якій росіяни можуть втрачати більше тисячі людей на день, але вони зберігають свою динаміку», – йдеться у публікації. Узимку обидві сторони будуть зайняті відновленням сил. У виданні припускають, що Україна отримає дозвіл на використання ракет ATACMS більшої дальності та британських Storm Shadow.
Про війну на Близькому Сході, ситуацію в Курській області і можливість проведення Україною нового контрнаступу – у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» полковник США у відставці Джонатан Світ.
Відеоверсія розмови – тут.
«Це тривала і систематична робота»
– Ізраїль розпочав наземну операцію в Лівані для знищення Хезболли – як оціните ситуацію в цьому регіоні?
– Бачимо активне залучення Ізраїлем спецпідрозділів піхоти, яка вправно маневрує через кордон. Сили оборони Ізраїлю зараз роблять багато речей. Їх розвідка збирає розвідувальні дані, намагається ідентифікувати тунелі Хезболли в Лівані та визначити точки запуску ворожих ракет, зокрема і місця розміщення пускових установок.
І надалі спостерігатимемо це. Операція буде тривати. І водночас будуть продовжуватися стратегічні авіаудари Ізраїлю. Ізраїльський ВПС постійно атакує місця зосередження живої сили та боєприпасів та штаби командування Хезболли, зокрема у Бейруті. Це тривала і систематична робота, яка потребує постійного збору розвідданих. Також відбуваються операції щодо виведення з ладу ворожих ракет і супутнього обладнання. Ізраїль чинить невпинний тиск на сили Хезболли та їх керівництво.
– А якими можуть бути наступні кроки Ізраїлю щодо Хезболли та, зокрема, відповідь на ракетну атаку з боку Ірану?
– Ізраїль, в першу чергу, має на меті повністю ізолювати і знищити Хезболлу та інші проксі-сили Ірану в регіоні. Зокрема, фізично ліквідувати їх керівників, аби обезголовити цю терористичну гідру, якою є Іран та іранські аятоли.
Ізраїль уже успішно ліквідував керівництво Хамасу. Вони тепер більше не загрожують Ізраїлю. Тепер там зосередилися на Хезболлі і ми побачили вибухи пейджерів у членів цієї організації. Зараз на них чиниться тиск. В останні тижні трьох лідерів Хезболли ліквідували. Ізраїль працює над тим, аби зменшити загрозу з їх боку.
«Іран – це набагато більша ціль»
Опісля вони спрямують свої зусилля на Іран. Це набагато більша ціль, але це також більш потужний ворог з балістичними ракетами та артилерією.Також Іран має ядерний потенціал, який розвиває. Одним із варіантів відповіді Ізраїлю на ракетний терор Ірану – це ракетний удар по пускових майданчиках та установках, які він використовує. Також розглядається варіант удару по їх сховищах ракет, адже Іран останнього разу запустив по Ізраїлю понад 180 боєголовок. Важливо знищити іранські підприємства, де виробляються ці ракети, які експортуються і до РФ. Ще один варіант – вдарити по джерелах доходів Ірану, які дозволяють їм фінансувати озброєння своїх проксі-сил, зокрема по нафтових об’єктах. Ще один сценарій: удар по ядерних об’єктах Ірану, аби унеможливити збагачення урану та подальше виробництво ядерної зброї.
І четвертий, найбільш небезпечний варіант відповіді, це зміна режиму в Ірані – спробувати допомогти іранському народу повстати, аби повернути собі свою країну. Цього чекає спадковий принц Ірану, Реза Пахлаві, який змушений жити за кордоном 45 років.
– А що думаєте про стратегію Ізраїлю з ліквідації очільників Хезболли. Чи було би корисним для України використати її відносно російського командування?
– Перш за все, потрібно мати чудову розвідку, яка би визначала місцезнаходження цих терористів. Тоді можливо їх знищити хірургічним шляхом. Необхідний збір розвіданих, радіоелектронна розвідка та потрібні інформатори. Іранські проксі керуються зверху вниз, команди надходять від старших офіцерів до низу організації. Ізраїль не намагається боротися зі всіма їх солдатами, а прагнуть знищити їх керівників. Це інший спосіб ведення бою і певною мірою він є ефективним.
До речі, раніше бачили повідомлення про те, що Хамас намагався реорганізуватись на півночі Гази, але ця атака була відбита ВПС Ізраїлем і це вдалося зробити завдяки розвідці.
«Щодо РФ – це вже інша історія»
Ця стратегія Ізраїлю є ефективною і здійснюється не лише відносно Хезболли, а й Хамасу. Ізраїль дуже ефективно ліквідовував керівництво Корпусу вартових ісламської революції у Лівані та в Сирії.
Щодо Росії – це вже інша історія. Україна також була дуже ефективною у ліквідації російських офіцерів, які перебували на полі бою. Вдалося дуже успішно знищити деяких із найбільш високопоставлених офіцерів, зокрема в Криму. Під загрозою було навіть життя генерала Герасимова. Україна має ресурси для цього і відповідні цінні розвідувальні дані.
– А які шанси в Ізраїлю повністю ліквідувати Хезболлу – як військову та політичну загрозу?
– Як військову загрозу, так. Очевидно, що ніколи не вдається ліквідувати всю організацію, зокрема їх мислення та ідеологію.
Ось, наприклад, ми ще досі боремося з ІДІЛ, хоча фундаментально їх знищили ще 10 років назад. Проблема в ідеології: вони прагнуть вбивати невірних, стерти Ізраїль із мапи світу, знищити вплив США в регіоні. Ймовірно, усе це зміниться зі зміною поколінь, адже людей там зараз запрограмували проти США і Заходу.
Це важка боротьба. Можливо, коли уряди Хезболли, Хамасу впадуть, тоді до влади прийдуть нові люди, які будуть мислити по-іншому.
– А як ця ескалація на Близькому сході може вплинути на ситуацію в Україні?
– Насамперед, це може зменшити кількість зброї, яку Іран надає РФ, а та використовує проти українського народу. Йдеться про безпілотними та балістичні ракети. Якщо така зброя припинить надходити до РФ, то це точно дасть Україні більше можливостей для проведення своїх операцій.
Чим росіяни могли би заповнити цю прогалину? Бачимо боєприпаси, які надходять із Північної Кореї. Це понад три мільйони – це дуже багато. Частина з них є непридатними, але все ж це велика цифра. Росія, звісно, не зважає на якість, там беруть те, що їм надають.
«Військовий менталітет росіян – це йти масою»
– Російський диктатор Владімір Путін наказав своїм військам звільнити Курську область до жовтня, але їм це не вдалося. Якою ви бачите поточну ситуацію там та її вплив на інші ділянки фронту, зокрема на сході України.
– Зараз Росія воює там переважно не навченими військовими, у яких погане командування. Військовий менталітет росіян – це йти масою. Вони хочуть масово використовувати піхоту, артилерію. Намагатимуться зібрати стільки танків, щоб переважати українські сили і таким чином наступати. Це саме те, що бачимо на полях битв в Україні, зокрема на Донбасі та в Курській області. Бачимо безжальний тиск на українських захисників, які успішно вбивають росіян та знищують їх техніку. Але за якийсь час усе це впливає на ваших воїнів.
Диктатор Путін підписав указ, за яким призвав до армії ще 180 000 резервістів, тож він збирається продовжувати одягати людей у форму та переміщати їх на фронт. Їх будуть кидати хвилями, вони прагнуть знесилити українських воїнів. Звісно, поки їм цього не вдалося зробити, вони втратили понад 660 тисяч солдатів з початку вторгнення. Поки Україна буде оснащена зброєю, то продовжить завдавати таких втрат росіянам.
Однак необхідна здатність знищувати ці сили ще до їх прибуття на поле бою. Саме так можна виграти війну: не у ближньому бою, а попереджаючи ті битви, які мали би настати.
«Україну необхідно прийняти у НАТО»
– Президент Зеленський повернувся зі США без дозволу на нанесення далекобійних ударів углиб РФ американським озброєнням. Яким ви бачите вплив цього затягування на ситуацію на полі бою? Є припущення, що Байден може дозволити Україні бити углиб Росії уже після президентських виборів.
– Єдине, чого не хоче більшість воєначальників – це віддавати ініціативу РФ. Це дає Росії можливість диктувати умови на полі бою та змушує Україну реагувати на них. Адже саме ви повинні встановлювати умови, завдаючи поразки російським військам до того, як вони прибудуть на поле бою.
Україна продовжує битися, вражає нафтові об’єкти, склади з боєприпасами, чинить невпинний тиск на російські сили в Криму. Однак робить це за допомогою власних систем озброєння.
Тож передача ініціативи ворогу – це не спосіб виграти війну, і це те, що мене засмучує. Впевнений, що і багатьох інших військових професіоналів розчаровує те, що ви чекаєте дня виборів, коли йде війна. Ми живемо тут і зараз. Світові лідери мають зібратися разом і ухвалити ці рішення. Адже їх обрали для цього, а не чекати поки соціологічні опитування підкажуть те, яким шляхом потрібно йти. Це, мабуть, засмучує багатьох американців.
– Крім того, були дискусії, особливо цього тижня, щодо можливого сценарію завершення війни в Україні. Деякі західні експерти кажуть, що Україна може отримати членство в НАТО в обмін на припинення вогню з РФ та подальше укладання мирної угоди. Яке ваше ставлення до цього?
– Не думаю, що це ймовірно з двох причин. По-перше, Путін сказав, що не збирається йти на переговори, а президент Зеленський, що не «торгуватиме територіями». Тому вважаю, що неможливо провести такі перемовини. Україну необхідно прийняти у НАТО, щоб забезпечити безпеку на наступні роки. Стаття п’ята була дуже ефективною протягом усього часу існування НАТО.
Звісно, можливий обмін територіями: Курськ на Донбас та Крим. Це тоді може бути інструментом переговорів. Це причина, чому Зеленський прагне захопити побільше землі на Курщині. Він побачив слабкість і вразливість росіян там.
Але вступ до НАТО має бути рішенням зараз. Звісно, є дві країни в НАТО, які проти цього: Словаччина та Угорщина. Потрібно щось робити із ними, впливати на їх позицію.
«Путін хоче йти вперед»
– Майбутні місяці війни в Україні – якими бачите наступні кроки РФ на полі бою і чого очікуєте?
– Путін хоче йти вперед. Він нарощує бойову міць, призиває до армії ще 180 тисяч.
Також прокоментую інформацію ЗМІ, що Росія начебто ще має елітні підрозділи. Насправді, в їх армії більше немає таких частин, адже їх знищено. Їх тепер відновлюють за рахунок новобранців. Проте це росіяни, які кілька тижнів назад були цивільними. А сьогодні вони штурмують українські позиції.
На жаль, Росія буде продовжувати наступ на Донбас. Вони намагатимуться захищати Кримський півострів, зокрема зараз будують захисні споруди поблизу Керченського мосту. Якщо цей рятувальний круг обірветься, вони будуть повністю ізольовані на півострові і не зможуть дістатися до своїх солдатів. Отже, це та битва, яку будемо бачити.
Це знайома російська тактика. Вони програють на полі бою, тому будуть переслідувати українських цивільних. Бачимо це під час їх окупації, вони убивають мирних українців, це кампанія терору. І дуже неприємно спостерігати, що розслідування щодо цих злочинів у світі так і не проводиться.
– Бачили повідомлення у ЗМІ, що у 2025 Україна може провести ще один контрнаступ, аби переломити хід війни. Чи справді Україні це може вдатися і що потрібно від Заходу?
– Вважаю, що так, але слід наростити бойову міць. Це означає, що доведеться залучити до цього винищувачі F-16. Українські сили повинні мати більше можливостей для маневру, тож необхідні танки.
Українці отримують бронетранспортери, бойові машини піхоти Bradley. Це чудові машини, їх основна гармата здатна знищити російські танки Т-72, зокрема снарядами зі збідненим ураном. Але Україні також потрібна артилерія та далекобійні спроможності. Маючи такі спроможності можна спробувати просунутися до Кримського півострова. Але для цього потрібно зупинити наступ росіян на Донбасі.
Саме тому операція на Курщині буде продовжуватись. Звісно є проблема в Україні щодо мобілізації. Зараз є нестача живої сили, однак потрібно не лише залучити цих людей до ЗСУ, але навчити їх перш, ніж відправляти на поле бою.
Розмовляв Даніель Ткіє
Новини
- Сьогодні
- 20 Листопада
- Більше новин