Сьогоднішня наступальна армія РФ – велика, але вона не є професійною, – експерт
- Субота, 11 лютого 2023
Сьогодні Україна взяла на себе весь удар пострадянського монстра, що зветься РФ. Успішне застосування озброєння і технологій додають Україні колосального досвіду, який з часом відкриє нам двері в НАТО.
Так вважає Сергій Кузан, голова Українського центру безпеки та співпраці. У програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» говоримо про найбільш критичні напрямки фронту, застосування технологій Starlink у керуванні безпілотниками та коли Україна може стати повноправним членом Північноатлантичного альянсу.
– Голови західних областей України говорять, що готові до наступу з боку Білорусі. Однак, відомо, що війна – мистецтво обману. На вашу думку, що можуть підготувати для нас окупанти?
– Насправді, усе, що окупанти могли, вони вже продемонстрували ще в лютому-березні минулого року. Увесь наш північний кордон, адміністративна межа з Білоруссю, насправді непридатна для наступу, особливо широкомасштабного, оскільки потребує значних зусиль та ресурсів. У Росії немає достатньо сил для того, щоб відкривати новий фронт.
Ми бачимо величезну відмінність між тією армією, якою РФ атакувала на початку вторгнення і цією. Та армія мала 10-річний стаж навчань, в тому числі міжнародний. Вони могли діяти як окремі підрозділи. Цілком самостійні батальйонно-тактичні групи могли виконувати свої завдання. Тієї армії вже насправді немає. Вона була знищена нашими силами оборони.
Сьогоднішня наступальна армія РФ – велика. Вона, як мінімум, на 50% більша, аніж минулого року. Але водночас вона не є такою професійною. Там немає головної середньої офіцерської ланки. А саме вона є кістяком збройних сил.
Тому чимось здивувати росіяни вже не можуть.
У Росії немає достатньо сил, щоб відкривати новий фронт
– В Інституті вивчення війни акцентують на потужній активізації росіян на Луганському напрямку, вважаючи це новим витком повномасштабного наступу на територію України. Яка ваша думка?
– Основних напрямків російського наступу є 5. Вони окреслили їх ще на початку лютого цього року: два на Луганщині і три на Донеччині.
На Луганщині це – Куп’янський напрямок, оскільки це вузлова станція, необхідна для постачання росіян. І це – Лиманський напрямок, район Кремінної. Розповідають, що саме там збільшується кількість російських окупантів. І цей напрямок важливий для того, щоб з Півночі підтискати наше Донецьке угрупування сил оборони.
На Донеччині це – три напрямки: Бахмутський, Авдіївський та Новопавлівський, тобто Вугледар, де постійно відбувається загострення, застосування морської піхоти тихоокеанського флоту, усіх видів техніки, гелікоптерів. Але наші сили оборони відбивають всі атаки і не дають росіянам захопити нові плацдарми.
– На деокупованих територіях залишаються громадяни, які співпрацювали з ворогом. Водночас туди повертаються люди, котрі підтримують Україну. Яких заходів повинна вживати держава, аби вирішити цю ситуацію?
– Усі люди мають право висловлювати свою думку. Але питання співпраці з ворогом це – питання колабораціонізму. Стабілізаційні заходи, які проводить держава на деокупованих територіях передбачають виявлення, встановлення причетності та покарання всіх, хто тією чи іншою мірою був причетний до співпраці з ворогом. Це питання і майнових злочинів, пов’язаних з мародерством, і колаборантів.
Чимало тих, хто допомагав ворогу втекли з росіянами. Вони, до речі, втікали першими, створюючи величезні затори в напрямку Донецької, Луганської областей і російського кордону. Якщо буде встановлена їхня причетність до колаборантських дій, звісно, їх притягнуть до кримінальної відповідальності.
Наші БпЛА використовуються для встановлення позицій
– Компанія SpaceX заявила, що вживатиме заходів, аби їхні технології Starlink не використовували для керування українськими безпілотниками. Аргументуючи тим, що вони ніколи не використовувалися і не будуть використовуватися як зброя. Як ви ставитеся до такого рішення?
– Є вже заява міністра Федорова про те, що станом на сьогодні немає перебоїв із Starlink. Будемо сподіватися, що держава полагодить зі SpaceX усі проблеми, що виникали. Тобто всі громадяни України, а особливо українські захисники, повинні мати доступ до якісного інтернету. Адже інтернет, зв’язок є засобом нормального функціонування будь-якої системи, в тому числі Збройних сил України. Тому спекуляції є недоречними.
– А як бути із керуванням безпілотниками, які українські захисники використовують на полі бою як зброю? SpaceX мають право на такі заяви?
– Будь-яка міжнародна компанія не хоче бути причетною до вбивств, перш за все мирних осіб. Але ми маємо виключну ситуацію. Насамперед, наші безпілотники використовуються для встановлення позицій, а не безпосередньо для завдання ударів. Окрім того, відсоток безпілотників, які використовуються для завдання ударів є надзвичайно малим і він ніяк не впливає на тисячі терміналів Starlink, які були чи будуть передані Україні.
Думаю, що це лише потрібно довести до керівництва компанії. А з тим, що наші захисники мають очі і можуть виявляти ворожі позиції не мало б бути жодних проблем.
Формат Рамштайн за чисельністю переважає НАТО
– Президент Володимир Зеленський і прем’єр Великобританії Ріші Сунак завізували підписану Лондонську декларацію. В одному із пунктів зазначається про те, що Лондон допоможе Україні в розбудові Збройних сил і працюватиме з членами Альянсу над поглибленням оперативної сумісності України з НАТО і прискоренням переходу України на стандарти Альянсу. Про що це свідчить? Про те, що поки Україна не стане членом НАТО будуть утворюватися дрібні коаліції України з різними державами?
– Не думаю, що НАТО буде довго зачинене перед Україною, бо Україна виконує те, для чого Північноатлантичний блок був створений. Нагадаю, що всі держави об’єдналися в НАТО саме для протистояння Радянському Союзу і для того, щоб цей глобальний монстр, не зміг поодинці розбити слабші європейські держави.
Сьогодні весь удар пострадянського утворення, під назвою РФ бере на себе Україна. Можна сказати, що сьогодні Україна робить за НАТО його роботу. Я би навіть по-іншому поставив питання. Північноатлантичний блок буде зацікавлений в Україні більше, аніж Україна – в НАТО.
Весь комплекс зброї і технологій, задіяних у війні це – неоціненний унікальний досвід, якого немає жодна натівська країна. Безперечно, Україна буде в НАТО. Це лише питання часу.
Звісно, країни НАТО наразі не готові безпосередньо вступати у війну, тому після того, як ми розіб’ємо РФ, питання членства в Північноатлантичному блоці вирішиться само собою.
А до того, звісно, не потрібно відкидати і менші альянси. Кожен з них виконує свою функцію. Альянси з Польщею, з країнами Балтії, з Британією – це все наші заслуги, нашого дипломатичного корпусу.
Нагадаю, що найбільший альянс, який за своєю чисельністю переважає Північноатлантичний блок це – формат Рамштайн, який створився конкретно для допомоги Україні в цій війні. Тому немає нічого поганого в тому, що ми стаємо каталізатором майбутніх безпекових блоків.
– Коли, на вашу думку, росіяни знесуть путінську систему і матимуть шанс поновити стосунки з європейською цивілізованою спільнотою?
– Думаю, після того як ми завдамо їм поразки на полі бою. А от зміни, трансформації в самій Росії будуть відбуватися ще протягом багатьох десятиріч, оскільки це суспільство повинно пройти процес денацифікації, а держава – процес демілітаризації.
Розмовляла Ярина Капітан
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин