«Спочатку будуть черги». Експертка про зміни під час перетину кордону з ЄС та блокування його поляками

Такою була черга на україно-польському кордоні у перший день безвізового режиму з ЄС у червні 2017. Фото: BBC

Європейський Союз запускає нову ІТ-систему прикордонного контролю – Entry/Exit Scheme (EES). Нововведення стосуватиметься громадян третіх країн, які в’їжджають на територію ЄС для короткострокового перебування. Сучасна автоматизована система замінить ручне нанесення штампів у паспортах, натомість під час першого в’їзду у подорожувальника візьмуть біометричні дані: відбитки пальців, фото обличчя для ідентифікації. Система також автоматично підрахує кількість днів перебування в Шенгенській зоні. Це дасть змогу контролювати, аби мандрівник не перевищив дозволений термін перебування (90 днів протягом 180 днів).

Чого очікувати українцям від зміни процедури перетину кордону та що відомо про блокування кордону польськими аграріями – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ірина Коссе.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: AgroPortal

«ЄС готувався до впровадження системи з 2017»

– З 10 листопада ЄС запровадить нову автоматизовану систему реєстрації в’їзду та виїзду на зовнішніх кордонах у Шенгенській зоні. Що це передбачає?

– Це нова інформаційна система, ЄС готувався до її впровадження з 2017 року. Кілька разів це переносилося, бо країни були не готові. Це означає, що тепер усі в’їзди-виїзди з країн ЄС будуть вноситися в єдину інформаційну систему, і можна буде дивитися, скільки людей в’їхало, скільки вони перебувають на території Євросоюзу. Та рахувати ті 90 днів, які мають право перебувати не громадяни ЄС на її території.

Фото: Ми-Україна

– Давайте роз’яснимо людям, от 10 листопада наступило, людина вирішила поїхати за кордоні – що її чекає саме на кордоні, що вона має зробити, має знати? Є інформація, що потрібно буде трохи довше перший раз провести часу на кордоні, ніж зазвичай.

– Так і є. Перший раз, коли людина перетинатиме кордон після впровадження цієї системи, в неї мають взяти біологічні зразки. Вона має здати відбитки пальців і зроблять її фотографією, ці дані потім будуть зберігатися в системі, також там буде – прізвище, ім’я по батькові, день народження. І ці дані будуть там три роки, у цей час уже не потрібно буде так довго затримуватися на кордоні.

Але зараз потрібно буде очікувати, бо поки усіх внесуть в систему, то будуть черги на кордоні. Тож, починаючи з 10 листопада, потрібно більше часу закладати на його перетин.

«У другій половині 2025 ще одне нововведення»

– Далі протягом трьох років ти скануєш свій паспорт і можеш проїжджати?

– Взяття відбитків буде один раз, через три роки потрібно буде здавати ще раз, або якщо ви

отримаєте новий закордонний паспорт, то теж знову потрібно буде здати відбитки пальців і щоб вам зробили фотографію. Потім при наступних перетинах кордону прикордонник скануватиме ваш паспорт і всі ці дані в нього будуть.

ЄС також планує ввести ще одне нововведення. Це буде у другій половині 2025 – електронну систему дозволів, що має здійснювати реєстрацію та контроль за пересуванням у межах Шенгенської зони.

Фото: Наша Польща

– Що це таке і наскільки реально його впровадження?

– Цілком. Ці дві системи пов’язані між собою. Перша – умовно кажучи, це база даних, а друга система – дасть можливість заздалегідь зареєструватися для перетину кордону, щоб ще зменшити час перетину.

Коли будете підходити до інспектора, то він тільки просканує ваш паспорт і в нього вже будуть всі дані: коли плануєте в’їжджати, скільки плануєте перебувати в зоні ЄС. Йому не потрібно буде вам задавати жодних питань. Найбільше ймовірно, що країни ЄС замінять прикордонників якимись автоматичними системами. Тож ви просто з авто скануватимете ваш паспорт і вам будуть як в метро відкриватися дверцята.

«Для ЄС це важливо»

– На кого ця система ЄС не буде поширюватися?

– На людей, які мають право на проживання в ЄС. І також на тих, хто не мають права в’їзду, вони не зможуть зареєструватися.

– На вашу думку, чи спростить введення цих систем перетин кордону і чи посилить безпеку в Європі, як про це заявляють розробники даної системи?

– У ЄС кажуть, що з часом так. Бо, як вже казала, на початках навпаки буде ускладнений перетин кордону, доведеться чекати в чергах. Розрахунок на те, що з часом, коли вже всі будуть в базі, то це буде швидко.

Для ЄС це важливо, бо таким чином там зможуть контролювати міграційні потоки. Бачитимуть, скільки людей перетинають кордон щодня, коли вони виїжджають, куди вони їдуть, як довго вони перебувають. Таким чином країни зможуть обмінюватися цією інформацією і це дозволить прикордонником швидше реагувати. Зокрема, чи ви не перебрали умовно відведений вам час, бо зараз прикордонники ставлять штампи і по них намагаються вирахувати, чи ви не перебували в ЄС довше, ніж 90 днів. Зараз система це визначатиме автоматично.

Фото: 5 канал

«Цього разу це внутрішні польські питання»

– Чи можете також прокоментувати заяву про те, що польські фермери знову планують блокаду вантажівок на кордоні з Україною. Зокрема, вони попередили про акцію протесту на пункті пропуску «Медика- Шегині», хоча наразі ще нічого не відбувається. Може маєте більше інформації і взагалі, як можуть розгортатися далі події, бо ж пам’ятаємо, як це було раніше?

– Це тривожна інформація для наших перевізників, експортерів і аграріїв. З тієї непідтвердженої інформації, яку знаю, причина перекриття кордону, вона не залежить від українців. Цього разу не ми щось порушили – це внутрішні польські питання. Фермери будуть вимагати від свого уряду чергових поступок. А перекривають кордон, тому що це найшвидший шлях достукатися до уряду і привернути до себе увагу.

Тож дуже сподіваюся, що це питання вирішиться швидко, якщо і буде перекриття, то короткостроковим.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

оренда квартири Львів

Новини