Сподіваємося, Україна зможе досягти перемоги вже цього року – генерал Чіп Чепмен

Фото: УНІАН

Час і місце контрнаступу мають обирати українці. А для того, щоб це мало переможний ефект, українській армії слід вчасно надати важку артилерію, далекобійні високоточні ракети та повітряні сили, спроможні забезпечити захист із повітря. За словами Чіпа Чепмена, генерал-майора Збройних сил Великобританії у відставці, необхідне західне озброєння вже вирушило в Україну.

Як і де може розпочатися контрнаступ; чи можливо деокупувати Крим і завершити війну вже цього року; наскільки ймовірними є мирні переговори з РФ? Про це – у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний».

Відеоверсія програми – тут.

Фото: Радіо Свобода

– Що вас найбільше вразило під час візиту президента Володимира Зеленського до Великобританії? І як це може вплинути на подальшу безпекову допомогу для України?

– Будь-який лідер, особливо у воєнний час, мусить мати можливість і бажання об’єднувати чоловіків і жінок навколо спільної мети. Характер лідера повинен викликати довіру. Володимир Зеленський саме це і робить. І цьому є декілька причини.

По-перше, найбільшим викликом цього року є збереження підтримки в Україні з боку іноземних держав і Альянсу, а також забезпечення та розуміння того, що собою являє Росія. Візити президента України до США і Великобританії мали на меті продовжити підтримку України. І це – дуже важливо.

Другою причиною є те, що держави-члени НАТО, зокрема Великобританія і Німеччина, проведуть навчання для близько 30 тисяч українських військових. Президент Зеленський відвідав відповідні полігони. У важливості тренування українських військових не слід сумніватися. Поле бою найгірше місце для того, щоб вчитися на ходу. Проведення тренувань і навченість персоналу також є дуже важливими.

І по-третє, слід показати, що Україні і в подальшому слід надавати необхідне обладнання.

– Ви згадали про навчання особового складу. А чи можуть наші пілоти, які зараз проходять навчання у Великобританії, повернутися на сучасних винищувачах вже цього року?

– На те, аби українські пілоти навчилися літати на літаках, піде не багато часу. Більше часу потрібно, щоб навчитися їх застосовувати в бою. Це – винищувальна авіація, яка відіграє велику роль. Слід буде інтегрувати знання авіаційних приладів із бойовими навичками.

Чи могли б вони завершити тренування і вже цьогоріч вирушити у зону бойових дій? Ймовірно, що так. Але думаю, що однією з ключових ідей цього року є можливість надати Україні винищувачі МіГ–29. Їх інтеграція із західним озброєнням, зокрема із ракетами AІM-9 дозволить не лише літати на такій авіації, а й ефективно використовувати її для виконання бойових завдань.

Україні слід вчасно надати три види озброєння

– Великобританія анонсувала надання Україні далекобійних систем. Що це за системи?

– Далекобійні ракети допомогли б вам відкинути назад логістичні шляхи ворога і ускладнити збільшення бойового імпульсу на фронті. Усе залежить від радіусу дії і точності далекобійної зброї. Є три види озброєння, необхідного для України.

Слід зробити все, щоб артилерія і техніка, зокрема танки вчасно прибули на поле бою. По-друге, можливим є надання далекобійних високоточних ракет. І по-третє, слід впевнитися у тому, що у вас є спроможні повітряні сили, які б надали можливість сухопутним військам просуватися вперед на полі бою.

Ці три види озброєння слід вчасно надати Україні.

Це може відбуватися у чотири фази, як про це зазначив наш міністр оборони Бен Уоллес. Тобто спочатку вам не хочуть надавати таку зброю. Потім починають обговорювати тактичну доцільність надання такої зброї. Опісля розпочнуть програму підготовки пілотів. І, врешті-решт вирішать надати вам цю необхідну зброю. Але це потрібно зробити вчасно, щоб допомогти Україні забезпечити оперативну допомогу в якнайшвидший проміжок часу.

Крилата ракета повітряного базування SCALP, вона ж Storm Shadow, ілюстративне фото: Defense Express

– А ми можемо отримати у майбутньому крилаті ракети, зокрема Storm Shadow?

– Думаю, що в майбутньому вам можуть надати Storm Shadow. Це – дуже далекобійна зброя з радіусом дії до 550 кілометрів. Як військовий можу сказати, що це потрібно Україні, щоб продовжити далекобійну боротьбу, як це роблять росіяни у відношенні до України, наносячи удари по вашій енергетичній інфраструктурі. Завдяки цьому можна змінити хід подій на полі бою. Чи можемо ми надавати вам таку зброю? Звісно, можемо! Чи ми її надамо? Це питання вирішують політики, а не військові. Але з точки зору того, як ви оцінюєте свої можливості, зокрема у Бахмуті, критично важливо під час ухвалення рішень дотримуватися балансу між політичними намірами та військовою стратегією.

Скрін з відео: Перший Західний

Не можна допустити оточення українських військ у Бахмуті

– У Бахмуті точаться запеклі бої. Як ви оцінюєте поточну ситуацію там?

– У росіян з Бахмутом така ж сама проблема, як 30 років тому була у Саддама Хусейна, коли завершилася війна у Перській затоці. Для росіян битва за Бахмут є вирішальним протистоянням і найважливішою з усіх битв. Але це – тактичне протистояння. Та від того, як ви будете структурувати усі тактичні битви, що принесуть оперативні результати, залежить стратегічний результат. Для України є декілька речей, що є складовими цього бойового завдання.

Насамперед, так виглядає, що наразі Україна проводить оборонну операцію Бахмута. Це є поточним завданням українських воїнів. Але яка мета цього? Перемогти російські війська, виснажити їхні сили і завдати їм таких втрат, щоб вони не могли контрнаступати? Якщо б вони могли таке зробити, це б змінило умови для контранступу українських військ у майбутньому.

Оборона Бахмута не є операцією із затримування російських військ. Це – оборонна операція з якою дають собі раду українські військові. Це дозволить зберегти ваші резерви, дочекатися прибуття західного озброєння і вибрати час та місце для проведення контрнаступу.

Сьогодні немає сенсу проводити контрнаступальні дії на оперативному рівні, поки весняна земля є досить болотяною і недостатньо щільною для проведення військових маневрів.

– Важливо зупинити російські війська у Бахмуті, щоб унеможливити їхні спроби контрнаступальних дій?

– Це – частина поточної стратегії, що була узгоджена військово-політичним керівництвом України. Але якщо оборону Бахмута зможуть зруйнувати, це може виявитися марною битвою. Врешті, найважливішим є рівень втрат з обох сторін і від цього все буде залежати.

Фото: Українська правда

Вагнерівці – загроза для Путіна і російського суспільства

– Але чому РФ, незважаючи на рівень втрат, так наполегливо хоче захопити Бахмут?

– Це має для росіян важливе значення. Росіяни не досягнули успіху ще з травня минулого року. У разі захоплення Бахмута, Путін зможе представити це як перемогу. Але українцям у будь-якому випадку не можна допустити оточення власних військ. Це було б тактичною поразкою. На цей момент українське командування не вважає, що таке може відбутися. Але якщо б це сталося, то було б катастрофою для України.

Окрім того, зараз велику роль у війні відіграє значення будь-яких подій для аудиторії. Вони продають для російської аудиторії інформацію про можливе оточення українських військ у Бахмуті. Для них це має важливо.

Це схоже на те, що Вінстон Черчилль сказав після битви за Ель-Аламейн: «Чи це є початок кінця? Чи це кінець початку?». Усе залежить від того, про яку сторону війни говорити.

– Для захоплення Бахмута Росія здебільшого використовує вагнерівців. Чи не свідчить це про брак досвідчених солдат?

– Російська армія більше готова воювати до останнього вагнерівця, ніж до – останнього солдата. Путін і військове командування дивляться на солдат як на військовий актив. І вони знають, які люди туди входять. Серед вагнерівців є деякі професійні солдати, але більшість – засуджені особи. Вони кидають їх, як гарматне м’ясо. Тож будуть воювати до останнього вагнерівця.

На це впливає і внутрішня політика Росії. Військові і очільник вагнерівців є так званими військово-політичними баронами РФ. Думаю, що вони становитимуть загрозу не лише для суспільства в РФ, але й для Путіна. Якщо він дасть вагнерівцям можливість досягти значних успіхів на полі бою, то покаже їх у гарному світлі.

Фото: росЗМІ

– Інша ситуація у Вугледарі. У газеті «The New York Times» йшлося про те, що українська армія знищила під Вугледаром більше 130 російських танків. Як це вплине на перебіг війни?

– Вважаю, що битва під Вугледаром є частиною оборони Бахмута і необхідна для унеможливлення оточення там українських військ. Росіяни пробують оточити Бахмут. Вони понесли велику втрати у бронетехніці. У них закінчується бойова сила і тому вони хочуть захопити Бахмут. Їх успіх дозволив би сказати їм, що вони повернули собі ініціативу на полі бою. Це може дозволити Путіну мобілізувати ще більше солдатів.

Директор Національної розвідки США Авріл Хейнс, під час слухань у Конгресі, прокоментувала війну в Україні. Вона зазначила, що поки війна в Україні є війною на виснаження, у якій жодна зі сторін не має переваги, доти українці не підуть у контрнаступ. Але наразі не виглядає, що в РФ є значні резерви, щоб досягти чогось більшого.

У перспективі на РФ може чекати громадянська війна

Чи може Росія проводити широкомасштабні наступи, повітряні кампанії, наступ на Київ?

– Це питання слід розділити на дві частини. По-перше, чи зможуть росіяни захопити Київ? Ні, не зможуть.

Щодо іншої частини питання, одним із факторів наземних операцій ХХ століття є контроль за повітряним простором. Звернуся до аналогії про «матір всіх битв», коли США, до початку проведення наземних операцій в Іраку, провели масовану повітряну кампанію, яка тривала 40 днів. І це змінило хід подій на полі бою під час першої війни у Перській затоці.

Але росіяни не проводять таких повітряних кампаній. Зокрема, через великі втрати у авіатехніці у перший рік війни. Окрім того, у них, мабуть, проблеми з обслуговуванням літаків.

Також йдеться про щільність розміщення українських систем ППО, що виключає можливість килимового бомбардування, оскільки спричинило б великі втрати у авіатехніці. Через це РФ наносить далекобійні удари по енергетичній інфраструктурі України, не заходячи у ваш повітряний простір.

Фото: NV

– Періодично у ЗМІ зявляються повідомлення про вибухи в Росії і на окупованих територіях. Як це може вплинути на війну?

– Це – частина далекобійної боротьби. Збільшення радіусу дії українських дронів чи іншого озброєння. Загалом винахідливість українців у вирішення цих технічних викликів свідчить про те, що в росіян буде більше логістичних проблем. Це може призвести до того, що їх армія не зможе дальше воювати. Бо жодна армія не воює до останнього солдата.

Серед російських еліт є велика невизначеність. І російський народ може сказати: «Все. Достатньо». Однак зараз російський народ так не говорить. Хоча війна має і психологічні ефекти.

– А чи можуть такі психологічні ефекти сприяти зміні влади в РФ, або змусити Путіна припинити війну в Україні?

– Так. Але поки складно визначити, коли це може відбутися. Якщо ви подивитеся на рівень втрат у війні, представлений в оперативних зведеннях розвідки Великобританії, російські еліти не несуть втрат на полі бою. У жертвах на війні є дисбаланс. Це може стати тим чинником, який розділить Росію. А в далекостроковій перспективі у РФ може статися громадянська війна. Це не буде за один день. Але авторитарні держави завжди виглядають стабільними до того моменту, коли все починає змінюватися.

На Заході хочуть побачити завершення війни на території України

– Чи можуть наші військові вже цього року звільнити Крим? Яка зброя для цього необхідна?

– Слід використовувати різне поєднання родів військ з бронетехнікою і силами ППО для того, щоб просуватися вперед під захистом сил ППО. Також потрібно застосовувати високоточну зброю, щоб змінити хід подій на полі бою. Для мене зрозуміло, що звільнення Криму є кінцевою метою. Від того залежить, хто переможе, а хто – програє у війні. І від того залежить подальша можливість Путіна залишатися при владі. Час і місце контрнаступу мають обирати українці. Зважаючи на стратегічний вплив контрнаступальної операції, час і місце контрнаступу буде залежати від того, коли у вас будуть значні резерви і логістичне забезпечення західним озброєнням, яке вже їде в Україну.

Фото: Радіо Свобода

– Де і коли може завершитися війна: на українській території чи на території РФ?

– Це залежить від рівня підтримки України з боку Заходу. На Заході хотіли б побачити завершення війни на території України. Якщо б російські війська покинули територію України, це було б найшвидшим сценарієм завершення війни. Але складність полягає у геополітичному вимірі, оскільки Путін незаконно анексував 4 області України і вважає їх своєю територією. Це – незаконно і абсурдно. Втім міжнародна спільнота визнає лише повне відновлення територіальної цілісності України. Як ви це реалізуєте – залежить від вас. А Захід буде лише йти у вашому напрямку.

Чи завершиться війна у 2023 році? Слід розглянути кілька можливих сценаріїв, замість того, щоб думати про часові терміни завершення війни.

Чому припиняються бойові дії? Цьому є 3 причини.

Перша це – вирішальна перемога на полі бою і ми надіємося, що Україна зможе досягти її вже цього року.

Друга причина – неможливість досягнення перемоги військовим шляхом, що передбачатиме подальше проведення перемовин. Сподіваємося, на засадах справедливого миру. До прикладу, мирний план, представлений Пекіном не включає в себе положення про те, що РФ є агресором, а суверенітет України є абсолютним.

Третя причина – неприйнятна ціна з військової точки зору, з точки зору політики, моралі чи промисловості. Це і є метою далекобійної війни Росії, яка атакує ваші енергетичні об’єкти. Вони хочуть зруйнувати українську енергосистему, щоб підірвати волю і бажання людей до спротиву. Але їм це не вдалося. Українці зуміли зберегти багато електроенергії через відімкнення світла, розгорнули Пункти незламності. А зважаючи на те, як часто вони завдавали удари по енергосистемі, ви мали час і можливість її полагодити. Зараз зима завершилася. Тож у них ще менше шансів на успіх.

Вони хотіли підкорити вас через проблеми зі світлом. А на міжнародній арені росіяни вирішили відключити газ Європі. І те, й інше не мало успіху.

Є велика невідповідність того, як вони воюють на Донбасі і в той же час завдають далекобійні удари по енергосистемі, які принесли незначні результати.

Ці люди багато заробляють і не хочуть думати про те, що відбувається в Україні

– Іноземні видання писали про те, що Франція, Німеччина і Великобританія тиснуть на Україну з проханням розглянути можливість проведення перемовин з РФ. Чи не думаєте ви, що навіть поганий мир є гіршим за війну?

– Я теж так вважаю. Метою війни є кращий мир. І питання полягає в тому, на чиїх умовах, правилах і законах буде побудований цей мир. Я б хотів, щоб він був забезпечений на умовах демократичної держави. Якби Україна домовилася про мир на умовах Росії, це точно призвело б до втрати українського суверенітету і територіальної цілісності.

Зі стратегічної точки зору, російський режим, у разі мирної угоди, лише виграє для себе час для перегрупування військ і знову нападе, через 10–30 років. Слід пам’ятати, що між Першою і Другою світовими війнами минув лише 21 рік. Зі стратегічної точки зору, слід думати на десятиліття, а то й століття наперед. Слід забезпечити справедливий мир на умовах України, а не на умовах агресора, який порушив усі міжнародні закони.

Фото: росЗМІ

– Чи підтримують британці надання допомоги Україні стільки, скільки це буде потрібно?

– Це є мантрою президента США Джозефа Байдена і політичного класу Великобританії. Слід всіх тримати в курсі про події війни в Україні, але робити це так, щоб усі не втомилися від того. Преса вже не так висвітлює воєнні події, як це було у перші дні чи перші місяці вторгнення. Більша увага була на річницю війни. Тож слід впевнитися в тому, що люди, які ухвалюють рішення і суспільство є поінформованими про те, що відбувається в Україні. Потрібно, щоб підтримка вашої держави залишалася потужною. Це є дуже важливим для другого року війни.

– А ваші друзі розуміють, що відбувається в Україні і якою є ситуація на полі бою?

– Останнім часом я спілкувався з багатьма освіченими людьми в Америці. Але вони читають деякі медіа. І я був неймовірно пригнічений тим, якими є їхні погляди на війну і тим, наскільки вони є необізнаними. Ці люди багато заробляють і не дуже хочуть думати, що відбувається в Україні. Вони стикаються з дезінформацією, яку поширюють деякі американські медіа. Над цим слід працювати, бо перемога в інформаційній війні є не менш важливою, ніж на полі бою.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини