Ідуть перемовини про те, що саме слід надавати Україні – голова комітету з питань безпеки парламенту Австралії

Перші MRAP Bushmaster PMV для ЗСУ, 8 квітня 2022. Фото: Міноборони Австралії

Австралія не будучи членом НАТО, вже надала Україні безпекову допомогу на суму більше 0,5 млрд доларів США.

Зараз між урядами України та Австралії ведуться перемовини щодо надання нового пакету безпекової допомоги. Зокрема, Україна може отримати БМП Bushmaster, дрони, сучасне обладнання для кібербезпеки та кіберзахисту.

Чи може Україна розраховувати на винищувачі F-18 Hornet, які Австралія не використовує за призначенням, сучасні танки та броньовані автомобілі Hawkei?.. Поки ці питання залишаються дискусійними.

Про це у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» розповів Пітер Халіл, голова комітету з питань розвідки та безпеки парламенту Австралії.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Вікіпедія

– Як жителі та політики Австралії сприймають вторгнення росії до України?

– Страх і повне несприйняття того на що пішов Путін. Такою була реакція жителів Австралії на жахливе і аморальне захоплення сусідньої держави. Народ Австралії дуже підтримує українців, так само як і політичне керівництво нашої держави.

Український народ на чолі з лідером Володимиром Зеленським показав екстраординарну силу, мужність та хоробрість. Це дуже надихнуло австралійців і викликало неабияке захоплення українським народом та його боротьбою для захисту своєї території. Народ Австралії і наш уряд неодноразово закликали Росію вивести свої війська з території України для того, щоб завершити війну.

Вважаю, що рішуча підтримка України з боку австралійського народу також була продемонстрована і діями нашого уряду. Уряд Австралії надав Україні безпекової, тренувальної, гуманітарної, енергетичної і технологічної допомоги на суму понад 0,5 млрд доларів США.

Наша допомога полягає не лише в тому, щоб підтримувати вас у вашій боротьбі, а й підтверджувати це реальними діями, зокрема наданням військової підтримки.

Ідуть перемовини про те, що саме слід надавати Україні

– Вже пройшло близько 7 місяців з моменту, коли Австралія востаннє надала нам серйозну військову допомогу. Коли ми можемо очікувати на новий пакет безпекової допомоги?

– Я і багато моїх колег, зважаючи на підготовку України до контрнаступу, рішуче закликаємо надавати Україні подальшу безпекову підтримку. Зараз – критично важливий момент війни. Це – переломний момент війни. Тож є великий сенс надавати військову підтримку Україні.

Австралія – одна із держав, котра не будучи членом НАТО, надала великі обсяги безпекової допомоги для України. Зараз уряд Австралії дуже тісно спілкується з українським урядом, аби з’ясувати, що ми можемо зробити для підтримки вашої держави впродовж цієї війни. Ми розуміємо, що це буде затяжна війна на виснаження, тому обдумуємо, яким чином можемо допомогти.

Сьогодні Австралія вже виконує декілька зобов’язань, наданих Україні. Уряд на чолі з прем’єр-міністром Ентоні Албанезе відтоді як розпочав свою роботу, подвоїв обсяги безпекової допомоги для України.

– Минулий тиждень у парламенті Австралії був бюджетним. Чи передбачив парламент Австралії у федеральному бюджеті на наступний рік кошти для підтримки України?

– Були закладені кошти на виконання минулих безпекових зобов’язань щодо України. Новий пакет допомоги для вашої держави зараз ще обговорюється. Ідуть перемовини про те, що саме слід надавати Україні.

Скрін з відео: Перший Західний

БМП Hawkei були б корисними для України

– Українці в Австралії та наш уряд закликають Канберру надати Україні броньовані автомобілі Hawkei. Чому уряд Австралії зволікає з цим рішенням?

– Уряд Австралії надав Україні майже 90 БМП Bushmaster. Деякі з них вже – в Україні і їх використовують Збройні сили України. БМП Hawkei були б корисними для України. Про це зараз ведуться перемовини, як і про інші види безпекової допомоги. Я підтримую надання Україні подальшої безпекової і гуманітарної допомоги.

Наш міністр оборони зараз дискутує в медіа про те, що тривають перемовини із посадовцями Міністерства оборони України щодо необхідної безпекової допомоги впродовж цієї війни. Надіюся, що уряд Австралії надаватиме дуже потужну підтримку Україні на постійній основі.

Фото: Вікіпедія

– БМП Bushmaster були ефективними під час попередніх контрнаступальних дій, зокрема під час звільнення Харківщини. Наш міністр оборони заявляє, що нам потрібно більше таких машин. Чи можемо ми очікувати на це?

– Частина цих машин вже доставлена до України. І ще більша частина БМП Bushmaster надійдуть до України. Очевидно, що інформація про кількість БМП є конфіденційною. Але до пакету допомоги Україні також входять дрони та інше провідне сучасне обладнання для забезпечення кібербезпеки і кіберзахисту.

БМП Bushmaster. Фото: АрміяInform

Наступні кілька місяців будуть критично важливими

– У світі утворилася так звана «танкова коаліція». США, Велика Британія та багато європейських держав вже надали Україні сучасні західні танки. Чи підтримуєте ви долучення до цієї коаліції?

– Знаю про «танкову коаліцію», яка надає Збройним силам України важливі спроможності, зокрема для проведення літнього контрнаступу. Для вас такі танкові спроможності будуть доречними. Я закликав наш уряд надати такі спроможності Україні. Я б дуже підтримав такий крок. Але скажу ще раз, перемовини щодо надання Україні додаткових військових спроможностей тривають. Звісно, сучасні танки М-1, А-1 були б дуже корисними для України.

– Також Україна закликає західні держави розпочати тренування українських пілотів. Чи може Австралія розглянути проведення тренувань для наших пілотів?

– Це – інша складова, що має увійти до пакету безпекової допомоги.

Скажімо так: я підтримую багато заходів, які б допомогли Україні. Я виступаю за надання Україні БМП Hawkei, Bushmaster, сучасних танків, проведення тренувань, кіберпідтримку, надання безпілотників і бронежилетів. Тобто весь комплекс можливих заходів, які були б дуже корисними для України. Адже наступні декілька місяців будуть критично важливими, бо територіальні здобутки і втрати цього літа, фактично, будуть замороженими взимку. Тому важливо, аби Україні надали всі можливості і переваги.

Фото ілюстративне: EPA

Сили оборони України використовують дрони, вироблені в Австралії

– Австралійські ЗМІ повідомляють, що на зберіганні в Австралії є десятки винищувачів F-18 Hornet. Армія Австралії їх не використовує, тому планує або продати, або утилізувати. Чи не краще було б віддати хоча б частину цих винищувачів Україні?

– Я розумію прагнення України отримати якомога більше спроможностей, зокрема засобів ППО та повітряних сил. Але як я вже зазначив, новий пакет безпекової допомоги для України саме зараз обговорюють уряди України та Австралії. Втім, незважаючи на те, які безпекові зобов’язання зараз на столі, вони мають бути розглянуті.

– Зараз США та Австралія тісно співпрацюють для розробки далекобійної високоточної ракети з радіусом дії до 500 км. Чи може Австралія співпрацювати і з Україною щодо таких оборонних проєктів?

– Є велика потреба співпраці із нашими партнерами щодо ракетних технологій і спроможностей. Сьогодні є нестача таких ракет у глобальних масштабах. Є критична потреба у дослідженні гіперзвукових ракетних технологій, зважаючи на використання таких ракет на полях бойових дій. Вважаю, що стан наших безпекових відносин, які розпочалися через війну, ще більше поліпшаться.

Сотні українських новобранців пройшли військове тренування в Австралії. І австралійські військові беруть участь у вишколах українців у навчальній програмі під керівництвом Великої Британії. Коли є такі відносини на рівні сухопутних, повітряних, військово-морських сил, така співпраця має значення, оскільки може розширитися до рівня міжурядової. Відносини, які ми вибудували із нашими партнерами з України і хоробрість українців приведуть до подальших рівнів співпраці, зокрема щодо ракет та дронів.

До прикладу, технологія із виготовлення дронів є дуже важливою для ЗСУ. Є одна австралійська компанія, яка виробляє тисячі дронів, що використовують сили оборони України. Йдеться про невеликі та легкі дрони, які використовуються для різноманітних завдань: для розвідки, спостереження чи транспортування запасів крові для українських військ. Вони можуть нести бокс, вагою 3 кг. Зважаючи на такі технології, якими володіють австралійські компанії, співпраця з Україною є дуже важливою для наших відносин.

БпЛА PPDS австралійської компанії SYPAQ. Фото: SYPAQ.

Альянс «П’ять очей» підтримує військові зусилля України

– Сьогодні відбувається потужний обмін розвідданими між США та Україною. Чи відбувається такий обмін між Україною та Австралією?

– Не можу багато говорити на цю тему. Але як голова комітету з питань розвідки та безпеки нашого парламенту знаю, що співпраця між державами-членами розвідувального альянсу «П’ять очей» (входять: Австралія, США, Канада, Велика Британія, Нова Зеландія) є дуже потужною, зокрема щодо підтримки військових зусиль України. Таке зобов’язання щодо України взяли на себе усі партнери, яких я згадував. Є певні елементи співпраці між їхніми розвідувальними органами щодо кібербезпеки та безпекової допомоги, зокрема шляхом надання деякого важливого для вас обладнання для поліпшення безпеки та охорони державного кордону України. І Австралія також надала таку підтримку. Звісно є й інші проєкти для підтримки військових зусиль України. Проте, думаю, про це не варто багато говорити, зважаючи на їх чутливу природу.

Альянс Five Eyes. Фото: Вікіпедія

– Чи підтримали б ви те, щоб Україна стала близьким партнером або членом розвідувального союзу «Пяти очей»?

– Зважаючи на те, що Україна бореться проти агресора, вже є органічна співпраця і побудова відносин між Україною та партерами «П’яти очей». Ця співпраця – тісна, як і співпраця щодо безпеки, розвідки чи військової справи. Надіюся, що в майбутньому така співпраця продовжиться у рамках партнерства. Ми не можемо втратити відносини, які побудували із нашими українськими партнерами. Їх можна продовжити і в майбутньому.

Австралія ввела санкції проти режиму РФ за допомогою Законів Магнітського

– Держави Великої Сімки та ЄС готують нові санкції проти Росії. Чи планує уряд Австралії також посилити санкційні заходи проти російського режиму?

– Ми ввели дуже потужні санкції проти російського режиму за допомогою Законів Магнітського, ухвалених в Австралії минулого року. Ми використовуємо їх для накладання санкцій для Путіна і всіх ключових людей з його оточення, зокрема членів його сім’ї. Це – дуже потужні економічні санкції.

Ми також вітали видачу Міжнародним кримінальним судом ордерів на арешт президента Путіна і уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Це рішення суду – великий крок вперед для забезпечення справедливості для України та українського народу.

Наша особиста оцінка підтверджує, що є чіткі докази вчинення воєнних злочинів в Україні. Йдеться про Бучу, масові страти людей, зґвалтування, навмисне бомбардування цивільних, примусові депортації. Австралія наполягає на забезпеченні притягнення до відповідальності за російські та путінські злочини. Ось чому у березні 2022 року ми долучилися до 42-ох інших міжнародних партнерів, які звернулися до Міжнародного кримінального суду і закликали розслідувати ситуацію в Україні. Ми виділили необхідні кошти для працівників Міжнародного кримінального суду, щоб підтримати розслідування злочинів, вчинених в Україні. Вважаю, що на міжнародному рівні чи на рівні Міжнародного кримінального суду, чи на рівні резолюцій ООН слід продовжувати мандат незалежної комісії, яка розслідує порушення прав людини і порушення міжнародного гуманітарного права.

Ми разом із нашими партнерами робимо все необхідне, аби впевнитися у тому, що Росія нестиме відповідальність за свої дії.

Також ми занепокоєні тим фактом, що міжнародна комісія всередині березня встановила, що російська влада порушила Міжнародне гуманітарне право і вчинила багато воєнних злочинів. Тобто наші зусилля полягають у тому, щоб підтримати Україну на міжнародному рівні, шляхом накладання економічних санкцій, санкцій через Закон Магнітського, індивідуальних санкцій, підтримки Міжнародного кримінального суду ООН. Росіян слід притягнути до відповідальності за злочини, які вони вчинили. І міжнародна спільнота не може зупинити ці зусилля, навіть якщо ця війна завершиться вже завтра. Справедливість для України має бути забезпечена.

– Австралія ввела санкції проти Ірану за поставку летальної зброї до Росії. Чи були ефективними вони? Чи планує уряд Австралії продовжувати таку санкційну політику?

– Ми встановили, що Іран постачає до Росії дрони, які були використані у військових операціях для атак проти цивільного населення. За це ми наклали на Іран санкції і продовжимо це робити. Адже річ не лише в росії, а й у державах-партнерах, які надають росії допомогу. Це – важливі зусилля міжнародної спільноти для підтримки України.

Слід захищати правопорядок, заснований на повазі до міжнародного права

– Який найкращий шлях для уникнення подібної війни в майбутньому у Європі? І яку роль у цьому може зіграти Австралія?

– Останні 10 років я критикую Захід за те, що Путіну дозволили уникнути відповідальності за його численні злочини і вторгнення. Маю на увазі анексію Криму та дії в Сирії. Він продовжував робити це і уникати відповідальності.

Для того, щоб уникнути такої війни у майбутньому, ліберальним західним демократіям слід захищати ліберальний правопорядок, заснований на повазі до міжнародного права, прав людини, верховенства міжнародного права, поваги до суверенітету та територіальної цілісності держав, права на самовизначення. Слід цілісно захищати цей правопорядок, щоб такі держави, як росія не порушували ці закони і не реалізовували свої стратегічні цілі, використовуючи силу. Ми, як міжнародна спільнота демократії мусимо пліч-о-пліч протистояти зростанню авторитарних режимів і захищати ліберальний правопорядок.

Думаю, що через аморальне, агресивне, брутальне вторгнення до України і війну, світові демократії прокинулися від сну і сказали: «Досить!». Вони підтримують Україну. Бо сьогодні Україна – на передовій боротьби з авторитарними режимами. Наші партнери будуть продовжувати спонукати Україну врегульовувати цей конфлікт на власних умовах. І, звісно, будь-які безпекові гарантії є справою України. Але ви будете знати, що демократії світу твердо стоять на боці України і з повагою до хоробрості та мужності у боротьбі України за свій суверенітет, територіальну цілісність та український народ. І ми будемо продовжувати працювати з вами, щоб досягти тривалого і справедливого миру в Україні. І, як я вже зазначив, австралійський народ – разом із вами. Ми – солідарні із вами і підтримуємо вас.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич


оренда квартири Львів

Новини