«Справа не в марці чи у країні-виробнику» – фахівці про причини пожеж акумуляторів і генераторів

Фото ілюстративне: ДСНС України

В Україні зросла кількість пожеж внаслідок використання електрогенераторів, акумуляторів та туристичних газових плиток. Чому вони відбуваються, у чому полягає складність їх гасіння та як їм можна запобігти – речник ДСНС у Львівській області Віталій Туровцев та інженер-енергетик, фахівець з налагодження електроприладів, зокрема генераторів Ігор Клінов

«Атипові» пожежі – 10% від загальної кількості» – Туровцев

Фото: Варіанти

Наскільки частими є пожежі через використання альтернативних засобів обігріву і приготування їжі?

– Загалом, за 2022 рік на Львівщині виникло понад 5 тисяч пожеж. Під час війни робота пожежників значно ускладнилася, змінився сам характер несення служби. Зросла інтенсивність і навантаження, адже поряд зі звичними пожежами виникали такі, з якими до цього часу зустрічатися не доводилося, додалася нетипова робота після обстрілів по території області. Зокрема, масштабні пожежі, як то – на Львівській нафтобазі та на енергетичних підстанціях, виникали інші серйозні загрози, які доводилося ліквідовувати.

Також, з осені 2022 маємо й такі нетипові ризики, як пожежі і нещасні випадки від генераторів, акумуляторів і газових балонів. Бо за відсутності електрики, люди, щоб зігріти домівку і приготувати їжу, використовують в помешканнях альтернативні джерела енергії, в тому числі й туристичні газові плитки з балончиками, які є небезпечними за умови їх застосування в закритих приміщеннях. Зокрема, використовуючи туристичні плитки, ставлячи на конфорку каструлі, що діаметром перевищують вказаний в інструкції, спричиняють нагрівання балончика з газом, під’єднаного поряд, що призводить до його вибуху. Із загальної кількості пожеж загалом, атипових – є приблизно 10%.

Щодо їх ліквідації, то наша робота ускладнюється додатковими ризиками. Якщо раніше ми ліквідовували загоряння в квартирі електрифікованого будинку і знали, що там не може бути газу, то тепер, заходячи в таку в квартиру, – не знаємо, чи там немає балона, який міг би вибухнути.

Тож небезпеки зараз стає набагато більше і для самих пожежних.

Так само можуть бути небезпечними увімкнуті в мережу акумуляторні батареї чи генератори. Бо навіть відключаючи загальне освітлення, ми все одно можемо мати напругу в квартирі. Це додаткові виклики для рятувальників.

Пожежа у Львові, на вулиці Тернопільській. Ймовірно, причиною міг стати вибух акумулятора з інвертором

Не менш небезпечним є залишення без нагляду включеного акумулятора під час його підзарядження. Тому перед початком використання генераторів, акумуляторів чи газових приладів переконливо просив би уважно прочитати інструкцію до них, а для їхнього безпечного встановлення – звертатися до фахівців і дотримуватися усіх правил безпеки, у жодному випадку їх не порушуючи. Бо це може закінчитися плачевно.

Щодо буржуйок, то на щастя, пожеж внаслідок їх використання не було. Можливо тому, що у людей не було потреби у їхньому використанні.

«Вибухають, бо їх неправильно заряджають» – Ігор Клінов

– Два тижні тому у Львові на вулиці Тершаківців у квартирі будинку стався вибух, зруйновано перегородку, а також стіни між сусідніми квартирами. Вибух спричинив літієвий акумулятор. І такий випадок, на жаль, не поодинокий. Чому так відбувається?

– У першу чергу, тут має місце людський фактор – недотримання інструкцій експлуатації, порушення техніки безпеки, недогляд та легковажність людей. Літієво-іонні акумулятори вибухають через те, що їх заряджають невідповідними зарядними пристроями. Ми усі були свідками того, як кілька років тому у людей вибухали мобільні телефони. Зараз відбувається щось подібне. Поки люди не навчаться правильно користуватися акумуляторами і їх заряджати – такі історії будуть повторюватися.

Літієво-іонні акумулятори потребують спеціальних (наполягаю на цьому терміні) зарядних пристроїв, в яких передбачене відімкнення струму у момент повної зарядки. Зрештою, це специфіка усіх акумуляторів, адже вони усі нагріваються під час зарядження. Тому необхідно до акумулятора мати відповідну зарядку і якщо вона не продається з ним в комплекті – придбати її, насамперед, порадившись з фахівцем.

У нас багато людей, які вважають себе фахівцями в усіх галузях і вміючи вкрутити лампу, кожен має себе електриком. Фахівці добре знають як потрібно себе поводити з акумуляторами, а для інших дам кілька важливих порад. Аби убезпечити себе від лиха:

1. купуйте лише сертифіковані моделі акумуляторів (незалежно від того літієві вони чи гелеві), це стосується і автоматичних зарядних пристроїв до них;

2. при використанні встановіть акумулятор у приміщення, що добре провітрюється;

3. тримайте акумулятор в прохолодному місці, або підключіть кулер для його охолодження;

4. при використанні акумулятора слідкуйте, щоб він не нагрівався;

5. не залишайте без нагляду як включений акумулятор, так і коли його підзаряджаєте.

На доступі свіжого повітря до акумулятора під час зарядки хочу особливо наголосити. Люди вважають, що оскільки акумулятори не гудуть як генератори і не виділяють отруйних газів, значить їх можна заряджати у закритому помешканні. Ні. Акумулятори при зарядці виділяють шкідливі випари, тому приміщення має добре провітрюватись, мати добру вентиляцію.

А основне – читайте інструкцію до використання і за підключенням та для консультування звертайтеся до фахівців.

Вибух інвертора та акумулятора на вулиці Тершаківців. Фото: Євген Тарнавський, Фейсбук

«Знову і знову переглядайте інструкцію»

Збільшились і випадки пожеж та отруєння чадним газом через неправильне використання генераторів. Як запобігти цьому?

– За даними МВС за два місяці в Україні сталося близько 3 тисяч пожеж. З них лише 200 – через несправність, та 17 – через дітей. Усі інші – це неправильне користування приладами для обігріву, а також неправильне поводження з вогнем. В тому числі, йдеться і про проблеми зі встановлення і використання генераторів. І справа тут, знову ж таки, як і з акумуляторами, не в країні-виробникові, не в фірмі і навіть не в типі генератора, а перш за усе, – в людях, у їхньому безвідповідальному ставленні до приладів, небажанні дотримуватись необхідних, описаних в інструкції правил і застережень. Тому усі генератори повинні бути встановлені:

лише на відкритому повітрі;

на відстані не менше 6 метрів від вікон та дверей;

якщо робити це біля опорної стіни, то відстань має бути не менше 1 метра.

Також важливо перед використанням генератора перевірити проводку.

Крім цього, генератор має бути накритий від опадів, бо якщо на нього потрапляє волога, то струмом може вдарити не лише сам генератор, а й прилади, підключені до нього.

Не можна змішувати види пального, мастила, яким заправляється прилад. Якщо генератор треба дозаправити, то слід дочекатись, аби він повністю охолов. Оскільки щойно на генератор, деталі якого ще гарячі, потрапляє пальне, він миттєво загорається. І пальне, і мастило не можна зберігати поряд з генератором.

Важливо: генератор не має працювати 24 години на добу. Його потрібно вимикати на вказаний в інструкції час.

І основне – генератор, як я постійно на цьому наголошую, повинен встановлювати і підключати фахівець. Він же має проінструктувати людину, як правильно і безпечно ним користуватися. А людина повинна дотримуватися усіх заходів безпеки та…знову і знову переглядати інструкцію.

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини