Справи проти львівських волонтерів. Обшуки провели з порушеннями – юристи

Фото: С. Літинський

На Львівщині продовжуються обшуки  у волонтерів. Цього разу слідчі завітали до будинків Святослава Літинського та Назарія Островського, які постачають автомобілі для потреб ЗСУ. Обидвох на той час не було вдома, вони якраз поїхали за новими авто до Польщі. Обшук проводили слідчі київської поліції за ухвалою про проведення обшуків від  Голосіївського районного суду. Волонтерів звинувачують у незаконному продажу гуманітарної допомоги – автомобілів.

Як розповіла в ефірі «Першого Західного» адвокатка Святослава Літинського Ірина Кравець, під час обшуків у нього вдома перебували дружина двоє його неповнолітніх дітей. Ірина Кравець наголошує, що обшуки провели з порушеннями.

«Ви уявіть собі: жінка, яка знаходиться сама з двома малолітніми дітьми… Вони ще навіть не прокинулись. Їй повідомляють, що принесли повістку, відкриваються двері, а їй говорять про ухвалу на проведення обшуку. На жаль, пані Ярославі не прочитали ухвалу і їй не дали можливості з цією ухвалою ознайомитись. І що найгірше, коли пані Ярослава просила не розпочинати обшук і дати можливість приїхати захиснику – слідчі їй в цьому відмовили», – говорить адвокатка. Тобто, відбулося порушення права на захист під час проведення обшуку.

Що ж до самого Літинського, то за словами Ірини Кравець, він у справі проходить як свідок.

Ірина Кравець

Справа Островського

В іншого відомого волонтера Назарія Островського правоохоронці  провели обшуки у двох його помешканнях. Як він наголосив в ефірі «Першого Західного», в його будинках обшуки проводились без буд-яких правил.

«Перший обшук в мене був в моєму недобудованому особняку поблизу Львова. Зараз ми там, власне, робимо ремонт. І майстри якраз були на місці. Слідчі прийшли і сказали: «У вас є проблеми з електроенергією – тому ми будемо робити у вас обшук». Для мене – це сюр якийсь.  Жодної ухвали не було представлено. Вони просто походили по будинку, познімали все на камеру, сіли і поїхали», – розповідає волонтер.

Другий обшук відбувався у його родинному будинку в місті Броди, де Назарій Островський прописаний. Але там вже пів року живуть внутрішньо переміщені особи з Донецька. Вони стали свідками цієї історії.

«Слідчі приїхали зі своїми понятими, потім запитались, де можна їх погодувати, посадили у свою машину і потім поїхали. Спілкувались на російській мові. Потім, коли їм зробили зауваження – перейшли на українську. Нічого не вилучили, нічого не знайшли ні по одному, ні по другому об’єкту», – говорить Назарій Островський.

Назарій Островський

Волонтерів провокують

Волонтер також наголошує, що останніх три тижні його і колег-волонтерів постійно провокували на отримання хабарів.

«Нам говорили: «А привезіть нам машину сюди у Львів. Ми хочемо вам дати гроші в руки». І такі провокації були впродовж трьох тижнів. І це теж мене наштовхувало на думку, що по цьому вже працюють», – зазначає волонтер.

За його словами, підступ тут у тому, що вимагаючи автомобіль вже у Львові, вони хочуть купити машину, яка вже ввезена в Україну як гуманітарний вантаж, чого волонтери робити не можуть.

Справа, у якій звинувачують самого Островського, стосується автомобіля, який Островський пригнав з-за кордону особисто, як він каже, «під лист-звернення» від благодійного фонду.

«Я привіз і передав їм цей автомобіль. І відповідно, далі по Києву його «розпрацьовували» вже ці агенти Нацполу. Які подальші дії були – мені наразі невідомо. Що там «шиють білими нитками» до цієї справи – мені також невідомо», – говорить волонтер.

Чому тиснуть на волонтерів

На думку Островського, справи проти волонтерів зараз виникають тому, що держава не дала жодного способу завезти автомобіль, так потрібний військовим, окрім, як гуманітарною допомогою.  Він впевнений, що всі ці історії тиску на волонтерів є невипадковими і робляться на замовлення.

«Кінцевий бенефіціар, який робить ці обшуки системно, той хто є замовником цієї пісні, зараз досягає того, що волонтери відмовляються від цієї роботи. Як наслідок, хлопці на фронті не отримують  автомобілі», – наголошує Назарій Островський.

У замовності справ проти волонтерів переконаний і юрист Юрій Танасійчук. У цих справах він не бачить жодного обґрунтованого доказу. Зокрема, в ефірі «Першого Західного» він зазначає, що не розуміє змісту клопотань, які подавались до суду для проведення  обшуків, а відтак, причини їх задоволення.

«На мою думку, нині довести правопорушення волонтерів неможливо, бо зміст і мета обшуків, мабуть, була інша, ніж дотримання законодавства України. Ця історія з волонтерами, яку ми проходимо за цю війну вже вдруге. Спершу в 2015-16 роках, тепер – в 2022 році. Маю таке враження, що мають залишитись тільки правильні волонтери», – вважає юрист. 

Раніше підозру вручили ще одному львівському волонтеру і художнику Олесю Дзиндрі та його колезі Юрію Музичуку. Їх звинувачують у продажу автомобілів, завезених для ЗСУ Суд відпустив їх під особисте зобов’язання.

оренда квартири Львів

Новини