«США і Європа лише зараз зрозуміли реальність загрози від РФ». Експерт про зв’язок між заявами Кемерона і Макрона та допомогою США

Фото: Diario Publico

Очільник МЗС Великої Британії Девід Кемерон уперше публічно визнав право України використовувати зброю країни для ударів по території РФ. Також він анонсував фінансову підтримку України на суму у 3 млрд євро. Як можна оцінити такі важливі заяви високопосадовця Британії, чи випадковим є співпадіння у часі цієї заяви з черговим нагадуванням президента Франції Еммануеля Макрона щодо необхідності, за певних умов, вводу військ окремих країн НАТО в Україну, чому з риторики Байдена зникли слова про підтримку нашої держави та яким чином РФ намагатиметься ізолювати Україну у світі – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» міжнародний експерт Микола Бучин.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Львівська політехніка

Заяви Кемерона є сигналом для інших країн

У Львові та Києві побував міністр закордонних справ Британії Девід Кемерон, який заявив про дозвіл використовувати британську зброю на території РФ та анонсував щорічну фінансову допомогу Україні. Прокоментуйте ці заяви високопосадовця?

Фото: Reuters

– Вони є надзвичайно потрібними у нинішніх умовах. Три мільярди євро – це солідна підтримка для України. Важливим також є запевнення, що ця підтримка триватиме, скільки буде потрібно. А ще важливішою є друга заява – про дозвіл без обмежень вражати цілі британською зброєю. Великою нашою проблемою було те, що хоча у нас і є іноземна зброя, але ми не мали права вражати нею важливі військові обєкти на території Росії. Зараз частково лід розтанув, і ми вже нарешті чуємо заяви від країн Балтії та з боку британського глави МЗС. Вони є певним сигналом для інших країн, які теж можуть піти на такі кроки.

Захід нарешті зрозумів, що в Україні вирішується його доля

– У той самий час прозвучала також заява президента Макрона щодо необхідності, за певних умов, відправлення в Україну французьких військ. Чи це співпадіння?

– Насправді ці речі є логічним підсумком і розумінням Заходом тих подій, які зараз відбуваються в Україні. Лише зараз США і Європа почали розуміти реальність загрози, яка йде з боку РФ і те, що російсько-українська війна має геополітичне значення. Країни Європи збагнули, що на черзі вони.

Усі ці речі, а також американська допомога взаємозв’язані. Неспроста вона була проголосована на фоні доповіді в Конгресі комітету розвідки США про те, що РФ, Китай, Іран та Північна Корея сформували умовний антизахідний союз. Усе складається в одну цілісну картину, за якою проти країн Заходу йде цілеспрямована війна. Думаю, таких заяв у майбутньому будемо чути усе більше.

Фото: Bloomberg

А такі заяви слід сприймати усерйоз чи це лише спроби набрати собі бонусів на міжнародній арені? Чи справді до нас можуть відправити війська?

– Звичайно, остаточно зможемо судити про це, коли ця проблема постане реально. Проте відкидати реальності відправлення, зокрема і французьких солдатів, в Україну не варто. Якщо Європа зрозуміє, що Україна програє війну, то вона має включитися у протистояння.

Для Макрона це можливість набрати політичних бонусів. Маємо розуміти – якщо його обіцянки будуть десонувати з реальністю, то це відіб’ється на його політичних рейтингах.

Великобританія робитиме усе для того, аби забезпечити нашу перемогу

Ще одна заява Девіда Кемерона стосувалася сторічної угоди про партнерство з Україною. Який ефект це матиме для України?

– Заява про сторічну дружбу свідчить, що Західний світ і Великобританія вірять – Україна як держава надалі існуватиме. Інакше ніхто б про таке не говорив. Також робимо висновок – Великобританія буде з нами до кінця і робитиме усе для того, аби забезпечити нашу перемогу.

Британія неодноразово демонструвала на практиці свою відданість підтримці України. Вона була однією з небагатьох країн, яка надала нам військову допомогу ще до повномасштабного вторгнення РФ. Саме вона допомогла нам вистояти у перші дні російської навали.

Такий союз є дуже важливим для України ще й у тому плані, що Великобританія має великий авторитет у світі. Зокрема, вона має дуже дружні стосунки з, так званими, колишніми домініонами, – Канадою, Австралією та Новою Зеландією. Ці країни теж можуть суттєво посилити нашу обороноздатність.

Фото: ОП

Байден розіграв свою важливу карту і повернувся до внутрішніх питань

Спостерігаємо цікаву річ – після того США вдалося протиснути питання допомоги Україні, з риторики Байдена зникли слова про підтримку України. У свої виборчій кампанії він робить ставку зовсім на інше. Це означає, що в американських виборців немає запиту на допомогу Україні, чи є внутрішні, важливіші для них проблеми?

– Будь-які дії США слід розглядати через призму виборчої кампанії, адже у них восени не лише президентські вибори, а й обиратимуть нижню палату Конгресу та третину верхньої палати Сенату. Тому у США зараз достатньо своїх проблем. Там передвиборча боротьба тільки виходить на пік і будь-які дії, які буде робити теперішня адміністрація чи їхні опоненти, будуть зумовлені тим, наскільки вони даватимуть їм шанси на перемогу. Тому тут не варто говорити про якусь «зраду».

Байден розіграв свою важливу карту і зумів забезпечити пакет підтримки для України. Після цього Байден закономірно звернув увагу на внутрішні питання. Не піднімати їх, не мати їх у передвиборчій риториці – це суттєво знизити шанси на перемогу.

Фото: Politico

Свого часу демократи вже поплатилися за те, що не приділяли належної уваги внутрішнім соціально-економічним питанням. Маю на увазі президентську виборчу кампанію 2016 року, коли Дональд Трамп говорив про економіку та гроші, про збільшення рівня добробуту і життя американців. А демократи звертали увагу на більш абстрактні речі, які були важливими з позиції теорії демократії, але не зовсім сприймалися середньостатистичними американцями. Тож навряд чи Байден захоче ще раз стати на ті ж граблі.

РФ буде розігрувати карту пов’язану з реальними проблемами в Україні

У ГУР зазначають, що Росія має намір ізолювати Україну від міжнародної допомоги та підтримки. Чи РФ вдасться це зробити і на яких болючих темах вони можуть зіграти?

– Росія, напевно, буде розігрувати карту пов’язану з тими проблемами, які зараз є в Україні. Зокрема, йдеться про болюче для нас питання корупції. РФ просуватиме ідею, що усі західні гроші будуть розкрадені, призведуть до збагачення кишень певних посадовців чи політиків. Також розігруватиметься питання мобілізації і порушення прав тих українців, які зараз за кордоном.

Але, на моє переконання, тут радше потрібно говорити не про теми, а про інструменти, якими РФ буде це робити. Росія уміло працює зі звичайними громадянами США, європейських країн і доносить до них ідею, що їхні уряди занадто багато грошей витрачають на корумповану Україну у той час, коли падає рівень їхнього добробуту. Зокрема, буде намагатися зробити так, щоб до влади в європейських державах і США прийшли проросійсько налаштовані сили або ті, які, принаймні, будуть більш лояльними до них. Певні результати це дає. Зокрема, Словаччина змінила свою зовнішню політику. Зараз на черзі вибори у Великій Британії і РФ вважає, що лейбористи, можливо, будуть менш ворожими до них. Теж намагатимуться допомогти Дональду Трампу перемогти на виборах президента США.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Cтас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини