«США не вийдуть з переговорного процесу». Експерт про «перемир’я Путіна», оптимізм Макрона та розчарування Трампом

Фото ілюстративне: Reuters

Франція, Велика Британія, Німеччина, Україна та США готують наступний раунд перемовин після зустрічей у Парижі і Лондоні, про це розповів міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. «Ми потребуємо залученості і лідерства США у мирних зусиллях. Не лише Україна, а й світ потребує», – зауважив Сибіга. Міністр нагадав, що у Римі нещодавно президент Володимир Зеленський провів дуже змістовну і цінну зустріч з президентом Дональдом Трампом, з подальшими розвитками. За його словами, зараз тривають консультації між союзниками щодо визначення місця, формату і змістовного наповнення нової зустрічі.

Як Україна має відповісти на «перемиря» Путіна, чим особливі перші 100 днів президента Трампа та чи вийдуть США з переговорів по Україні – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» політолог, експерт аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитро Левусь.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Укрінформ

«Імітація Путіним «перемир’я»

– Диктатор Путін оголосив «перемир’я» з 8 до 11 травня. Як на це має реагувати Україна?

– Очікувана дія з боку РФ. Не сумнівався, що після зустрічі Зеленського з Трампом у Ватикані, коли прозвучала заява, що Путін не хоче миру, з боку Росії буде якась імітація мирного процесу. Спочатку пролунало, що, мовляв, Путін готовий до прямих переговорів з Україною без жодних умов. Та потім там усе швидко відіграли назад заявою, що військові КНДР воюють за РФ. А зараз імітація мирного процесу – «перемир’я» на 8 травня.

Тож нагадування України, що є запропоноване США тридцятиденне перемир’я, було абсолютно логічним. У цьому передбачений контроль та узгодження з обома сторонами. Одностороння дія Росії, не може бути, в принципі, ефективною. Російське «перемир’я» на Великдень таким точно не було.

І другий момент – Україна наголосила США, що ми на тому шляху, який був визначений раніше Трампом. А РФ цього не робить.

«Занадто оптимістичний Макрон»

– Президент Зеленський заявив, що «перемиря» потрібно Путіну для параду на 9 травня: «Знову чергова спроба маніпуляції, чомусь усі повинні чекати 8 травня і тільки тоді припиняти вогонь, щоб забезпечити Путіну тишу на час параду». Чому російський диктатор не готовий припиняти вогонь на 30 днів?

– Речник Кремля Пєсков в одному пресвиході примудрився сказати дві взаємовиключні речі. Спочатку, що від «київського режиму» не має відповіді щодо «перемир’я» на 80-річчя перемоги, а потім – що пропозицію Зеленського зупинити вогонь на 30 днів неможливо реалізувати, оскільки необхідно врегулювати усі нюанси. Тож Москва так сильно хоче миру, що аж ніяк не може врегулювати усі нюанси. А це – визнання їхніх територіальних загарбань та капітуляція України.

Фото: Le Point

В цьому контексті у РФ уже пішла друга хвиля. Зокрема, їхній заступник голови Радбезу Медведєв розповів, як треба українців «денацифікувати» по всій Європі, а голова цієї організації Патрушев, що Росія має ще амбіції на Одесу.

Цього для Сполучених Штатів та усього світу мало би вистачити, аби зрозуміти, що таке «перемир’я» Путіна та які його реальні плани.

– Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що наступні два тижні будуть ключовими для досягнення режиму припинення вогню в Україні. Що має трапитися, які важливі зустрічі мають відбутися?

– Це надто оптимістичний погляд. Звісно, президент Франції не є Трампом, у якого, уже минулого тижня мала бути угода між Росією і Україною. Ймовірно, Макрон має сподівання на зміну позиції Росії після тиску з боку США.

Також, можливо. є певний розрахунок на те, що Росія погодиться на миротворчий контингент. Точніше, Сполучені Штати погодять з ними це і тоді уже можна буде говорити про початок переговорного процесу з РФ.

Фото: Politico

«Незадоволення Трампом з боку українців обґрунтовані»

– 30 квітня – 100 днів на посаді у президента США Дональда Трампа. І входить він у цей період з не зовсім позитивним рейтингом у США. Негатвний він у нього і в Україні. Що встиг зробити Трамп за цих 100 днів, які ключові моменти?

– Запам’ятається Трамп тим, що на 100 днів тріумфально проголосить, що такого президента ще у США не було і що він зробив для своєї країни і світу набагато більше, ніж інші.

Якщо говорити конкретно про Україну, то Дональд Трамп розкаже, що усе просувається успішно. Адже три роки не було жодних переговорів, а за нього вони нарешті почалися. В принципі, тут навіть і особливого лукавства нема, переговорний процес іде. Також буде йтися, що США можуть впливати на українську та російську політику.

Стосовно падіння рейтингу в Україні, то зрозуміло чому Трамп так сприймають у нас. Бо, якщо не знаєш, як вчиняти, то треба діяти за законом. Є міжнародне право, Росія його порушила. А тут найбільша потуга світу забуває про моральні та правові цінності. До того ж з таким кавалерійським підходом, що, мовляв, усе можна вирішити за 24 години. І виправдання, що Трамп жартував не сприймаються, бо під час виборчої кампанії він постійно говорив про ці години.

Також президент США обіцяв, що буде тиснути на обидві сторони. Цього не має. Тож розчарування і незадоволення з боку українців обґрунтовані.

Та навряд чи це падіння рейтингу чимось загрожує Трампу. Вважаю, що були надто перегріті надії.

Фото: Reuters

– Чи сподівалися, що за 100 днів президенту Трампу вдасться хоча б мінімально наблизити мир в Україні досягти? Чи теж розчарувалися?

– Не мав особливих сподівань. Згадайте блокування допомоги Україні в Конгресі ще у 2024 році. Швидше радий був помилитися у своїх очікуваннях.

Саме тому не розчарувався. Мої знайомі, які мешкають у США і аналізували ситуацію, були налаштовані, теж подібним чином. Багато яскравих обіцянок, але вони не будуть виконуватися. Імпульсивний підхід, який не спричинить серйозних, глибинних наслідків.

– Чергова обіцянка може бути для України уже на 100 днів Трампа…

– Згоден. 100 днів теж буде супроводжуватися черговим піаром. Мовляв, ми усе робили як слід, а вони такі нерозумні.

Не вірю у можливий вихід США з переговорного процесу по Україні. Якщо таке і станеться, то не надовго. Бо Штати все ж залишаються дуже важливим світовим гравцем і виходить, що така складна ситуація залишається без впливу цієї країни. Плюс на цьому тлі починає зростати роль Європи.

«15 хвилин без перекладача не так вже й мало»

– У Ватикані відбулася зустріч Зеленського і Трампа. На ваш погляд, чи вдалося Зеленському за ті 15 хвилин достукатися до Трампа, чи змінив він трішки свою думку щодо російсько-української війни? Адже Білий Дім назвав 15-хвилинну розмову дуже продуктивною, а Зеленський, що вона має потенціал стати історичною.

– Зустріч реально була вдалою. Напередодні, коли ще вирішувалося, чи вона відбудеться, були побоювання, щоб не стало ще гірше, як 28 лютого в Овальному кабінеті.

Дональд Трамп дуже різний. На своєму полі, та ще з командою підтримки і з медійним супроводом більше мачо, вдавано-мужній. Це велике досягнення, що протоколи у Ватикані дозволили організувати таку зустріч.

Певні зміни є. Саме після цього з’явився абзац Трампа про те, що чи не обманює його Путін. Але потім більших змін ми не побачили. Зараз оточення Трампа, зокрема віцепрезидент Джей Ді Венс продовжує стару риторику, що Україна не може перемогти. Але ситуація була використана вдало і 15 хвилин без перекладача не так вже й мало.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Уляна Лаврик та Віталій Ковела

ДІМ РІА у Львові

Новини