«США втрачають підтримку у світі». Експерт про політику Байдена щодо перемоги України та позиції Гарріс та Трампа

Фото: AP

Вашингтон обговорює з Києвом план перемоги, представлений президентом Володимиром Зеленським, про це заявив речник Держдепартаменту США Метью Міллер. “Я не збираюся вдаватися в різні деталі, окрім того, що скажу, що ми продовжуємо співпрацювати з урядом України щодо цього плану”, – зазначив він. Американський чиновник додав, що йдеться також і про інші заходи, «які, на нашу думку, не входять до плану, і які, на нашу думку, допоможуть Україні перемогти на полі бою та забезпечити справедливий і міцний мир”.

Про те, що у США немає бачення, як Україна може перемогти, втрату Вашингтоном підтримки у світі та якою можуть бути міжнародна політика Камали Гарріс та Дональда Трампа – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» міжнародний оглядач, аналітик «Детектор медіа» Єгор Брайлян.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Фейсбук Yehor Brailian

«Вбивство Вікторії Рощиної – це жахливий злочин РФ»

– Українські журналісти та медійники закликали міжнародну спільноту до рішучих і негайних дій у зв’язку із убивством у російському полоні нашої колеги Вікторії Рощиної. Є відповідна заява, під нею може підписатись кожен журналіст – якою є реакція світу?

– Була реакція «Репортерів без кордонів» (RSF), керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії RSF Жанна Кавельє сформулювала відповідну заяву. Це одна з найбільш авторитетних громадських організацій, і багато було постів у соцмережах, особливо англійською мовою. Однак якихось заяв від світових політиків не побачив. Ситуація з убивством Вікторії Рощиної ще раз показує, що Україні в міжнародній комунікації треба робити наголос на тому, які воєнні злочини Росія вчиняє на окупованих територіях і це стосується як військових, так і цивільних. Бо за великим рахунком іноземці не знають, що там відбувається, а там кояться жахливі речі.

Фото: Радіо Свобода

Як приклад, представник Папи Римського прилетів до Москви для переговорів щодо полонених. Це важливо, що Зеленський зустрічався з Франциском і підняв питання полонених, особливо журналістів. Якраз Католицька церква може бути одним з тих факторів, які вплинуть на росіян, щоб вони їх повернули. Бо, як відомо, Вікторія була в списках на обмін, але вона була вбита росіянами у полоні і це жахливо.

Також маємо проєкт про українських медійників-колаборантів, де вивчаємо тих людей, які пішли співпрацю з ворогом на окупованих територіях, це: Луганська, Донецька, Запорізька, Херсонська області та Крим. Більшою мірою вони навіть до 2022 року не приховували своїх проросійських поглядів. Для нас важливо, щоб ці медівники отримали покарання за свої незаконні дії.

«США не мають жодного бачення перемоги України»

– До виборів у США прикута увага світу і українців, зокрема. З’явилися рейтинги, за якими кандидатка у президенти Камала Гарріс випереджає свого опонента Трампа на 4%. Вибори мають відбутися уже на початку листопада – ваші прогнози, хто переможе на тлі їхніх останніх заяв та до чого Україні готуватися?

– Важко сказати на 100%, хто виграє, але Гарріс зберігає лідерство в президентських перегонах.

Щодо очікувань, то якщо переможе Гарріс, то продовжиться лінія демократів з надання допомоги Україні. Однак її міжнародна політика буде трішечки іншою, ніж у Байдена, хоча в цілому контури будуть такими ж. Якщо прийде до влади Трамп, то можна очікувати, що завгодно. Багато буде залежати від того, хто у нього будуть радником з нацбезпеки і держсекретарем. Ці дві людини визначають зовнішню політику США.

Фото: Радіо Свобода

По позиції Вашингтону зараз можна сказати, що вони нас підтримують, щоб ми трималися, оборонялися, але в них немає жодного бачення, яким чином Україна може перемогти. Це та реальність, яку визнають американські експерти, колишні головнокомандувачі військ США у Європі та багато інших політиків, дипломатів.  І наразі незрозуміло, що може змінити цю тенденцію, бо у США є багато внутрішніх проблем, які пов’язані з абортами, нелегальною міграцією, високими цінами.

Плюс ще російська пропаганда підливає масла у вогонь, маніпулює Трампом. РФ вкладає багато ресурсів в те, щоб посилити існуючі розбрати в країнах НАТО і США тут не виключення.

Американське суспільство сильно поляризоване за різними темами, особливо політичними і це безпосередньо впливає на політику щодо України.

«У США роблять усе ситуативно»

– Водночас, діючий президент Байден заявив про готовність до переговорів з РФ, Китаєм і КНДР без попередніх умов. Про що йдеться?

– Для Байдена зараз важливо, принаймні спробувати почати переговори щодо ключових міжнародних питань. Для Вашингтону основною загрозою залишається Китай, це пов’язано з Тайванем, де виробляється більша частина чипів, напівпровідників, які використовуються в створенні сучасної техніки: комп’ютерів, мобільних телефонів.

У США розуміють, що проблема полягає в співпраці авторитарних держав, які кинули виклик Заходу, але корінь цього зла – Росія. Бо інші країни використовують те, що РФ пішла на повномасштабне вторгнення в Україну і надають їй допомогу.

Фото: Голос Америки

З іншого боку, Китай виступає за мир у всьому світі і ще з лютого 2023 має план щодо врегулювання української кризи – так Пекін на офіційному рівні називає російсько-українську війну. І США розуміють, що поступово втрачають вплив у світі, і їм треба якимось чином домовлятися насамперед з КНР.

Щодо Північної Кореї, то побачимо ще більше поставок зброї у РФ і це для нас погана новина. Захід, чесно кажучи, нічого не зробив, щоб стримати КНДР від отримання нею ядерної зброї – це сталося ще у 1990 роках.

В США немає якоїсь глобальної стратегії. Байден, як, в принципі, Трамп, Обама – не мають комплексної доктрини зовнішньої політики. Там роблять все ситуативно і все залежить від того, що діється у світі. Останній президент США, в якого була конкретна міжнародна доктрина – це Джордж Буш-молодший і вона полягала в тому, що Штати – це світовий шериф, який вирішує питання жорсткою силою.

За Буша почалися війни в Афганістані і в Іраку, але згодом Обама пішов на перезавантаження відносин з Росією, поворот до Азії. Потім Трамп, який намагався з усіма домовитися і Байден, який робить ставку на союзи. Той самий AUKUS (абревіатура: Australia, United Kingdom, United States) –  США, Велика Британія, Австралія – однак це жодним чином не призвело до реального стримування агресорів.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

оренда квартири Львів

Новини