Стефанішина: Україну запросять до НАТО в кордонах 1991 року
- Субота, 19 жовтня 2024
Питання вступу України до Північноатлантичного альянсу (НАТО) без тимчасово окупованих Росією територій не обговорювалося. Її запросять в кордонах 1991 року.
Про це заявила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та міністерка юстиції Ольга Стефанішина в ефірі телемарафону «Єдині новини», пише Суспільне.
«Таких розмов не було. Україна однозначно буде запрошена в НАТО в кордонах 1991 року і це не обговорюється. Це не є предметом дискусій», – сказала Стефанішина.
За її словами, членство України в НАТО відбудеться після завершення війни. Водночас у процесі після запрошення ситуація може змінюватися.
«Після запрошення складається протокол про приєднання, в якому зазначають і терміни, і реформи, які потрібно зробити. Це не страшні реформи. Але це пізніше. Зараз запрошення. І воно взагалі не обговорюється ні просуванням на фронті, ні територіями», – каже міністерка.
Раніше президент України Володимир Зеленський казав, що з ним не обговорювали ті пропозиції західних посадовців, за якими Київ має обміняти окуповані Росією території на вступ в НАТО. Він закликав не подавати такі ідеї через будь-які треті сторони.
Міністр оборони України Рустем Умєров у коментарі «Радіо Свобода» також запевнив, що не чув пропозицій, аби країна відмовилася від окупованих Росією територій в обмін на членство в НАТО.
Торік керівник апарату генерального секретаря НАТО Стіан Єнссен допустив, що Україна може вступити у НАТО в обмін на відмову від частини своєї території. Пізніше США та глава місії України при НАТО Наталія Галібаренко спростували, що в альянсі розглядають такий сценарій.
30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.
За результатами саміту 11-12 липня 2024 року у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.
Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли «союзники погодяться і умови будуть виконані».
17 жовтня президент України Володимир Зеленський на засіданні Європейської ради у Брюсселі представив план перемоги України над Росією. Перший і ключовий пункт – запрошення України в НАТО.
Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що Україна приєднається до Альянсу у майбутньому як його 33-й або 34-й член. Проте в США кажуть, що серед членів НАТО немає консенсусу щодо запрошення України і запрошення України в Альянс найближчим часом не обговорюється.
Новини
- 22 Листопада
- Сьогодні
- Більше новин