Блокування перевізників можуть використати проти новоствореного уряду в Польщі – Левко Прокіпчук

Фото: Konfederacja

В результаті страйку польських перевізників, на українсько-польському кордоні простоює близько 4 тисяч вантажівок. До акції, що стала причиною смерті вже двох українських водіїв залучено не так багато польських протестувальників. Ситуацію можна було б легко вирішити, якби у цьому була зацікавлена польська влада та поліція. Проте ані одні, ані інші не вживають жодних заходів.

На думку Левка Прокіпчука, експерта з питань практичного застосування митного законодавства, ця криза створена для того, аби дочекатися формування уряду Туска. Коли ж Туск вживе заходів, щоб припинити акцію, цілком ймовірно, що його дії спробують використати проти новосформованого уряду. Про це Левко Прокіпчук розповів у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний».

Відеоверсія розмови – тут.

– З 6 листопада триває блокування кордону з боку польської сторони. Скільки зараз транспортних засобів стоїть у черзі?  

– Була інформація про те, що на повернення в Україну очікують майже 4000 вантажівок. Це стосується 4 пунктів пропуску. Раніше повідомлялося, що пункт пропуску «Медика-Шегині» був заблокований лише в денний період. Проте учасники акції заявили, що з 27 листопада блокуватимуть його так само, як інші пункти пропуску, тобто цілодобово.  

Від блокування кордону Україна щотижня втрачає 200 млн євро

– Які збитки несе економіка України від страйку польських перевізників?

– Згідно з інформацією, поданою Федерацією роботодавців України, розмір збитків становить 200 млн євро в тиждень. Враховуючи, що блокада триває вже 3 тижні, то це – 600 млн євро. Але на мою думку, ці наслідки не так легко порахувати, оскільки дуже багато підприємств не знають чи співпрацюватимуть з ними надалі контрагенти в Польщі та Європі. Проблема не лише в затримці доставки сировини або продуктів. Йдеться про те, що наші підприємства, які працювали з Європою просто втратять частину замовлень.      

– Ви підготували список компаній, що займаються цією блокадою. Що із цим списком робити?

– Ідея полягала в тому, щоб притягнути до відповідальності осіб, які організовували чи підтримують цей страйк. Спершу я зареєстрував петицію на сайті президента України щодо застосування санкцій до осіб, причетних до блокування українських перевізників. Але згодом, в ході спілкування з українським бізнесом та польськими друзями наштовхнувся на думку, що є зміст за відкритими джерелами інформації сформувати список підприємств, де бенефіціарами є особи, які більше чи менше причетні до цього страйку. Відтак за відкритими ресурсами я здійснював збір інформації про осіб, а відповідно до польського реєстру, визначав перевізників, які беруть у цьому участь. Майже кожні 2 дні довиявляю 3-4 перевізники. Діяльність майже усіх була спрямована на здійснення перевезень у Білорусь та Польщу. Після того, як цей ринок в основному для них закрився, вони не змогли переналаштуватися на здійснення діяльності в Україну і вибрали для себе такий недобросовісний шлях конкуренції, як блокування доріг перед пунктами пропуску. Спершу думав, що це виключно економічна ситуація. Хоча насправді там присутня більше політична причина.

Блокуванню доріг до кордону сприяє польська поліція

– Відомо, що до цього процесу залучені крайні праві політичні середовища в Польщі. Але зараз у польському уряді триває формування коаліції. Наскільки це може вирішити конфлікт?

– Я вже бачив повідомлення від наших посадовців, зокрема від заступника міністра інфраструктури Сергія Деркача про те, що нам мабуть доведеться чекати формування уряду під головуванням Дональда Туска.

Під час моніторингу різних джерел, мені траплялися відео, де польські блокувальники, спілкуючись з польськи громадянами говорили приблизно про те, що не потрібно хвилюватися, нехай цим займається Туск. Тобто вони не приховують, що ця криза створена для того, аби дочекатися формування уряду Туска, який спробує їх розігнати, а потім використовувати це проти новосформованого уряду.      

– Українська сторона готується до евакуації наших водіїв. Що про це думають самі керманичі? І якими можуть бути наслідки такої ініціативи?  

– Я спілкувався з водіями, котрі зараз перебувають на кордоні. До евакуації вони ставляться песимістично. По-перше, хто відповідатиме за збереження того вантажу, що залишиться в машині? А по-друге, якщо вони повернуться в Україну, чи зможуть потім перетнути кордон за системою «Шлях»? Поки ці питання не будуть вирішені, не вірю, що багато людей зголоситься на евакуацію.

Насправді, у цих блокуваннях бере участь невелика кількість осіб. За запитами на публічну інформацію ми отримали документи, які подавали страйкарі для початку акції, так звані «зголошення про згромадження». У них зазначалося, що буде близько 200 осіб і 100 тірів на кожному пункті пропуску. Але за фактом, блокувальники не змогли зорганізувати такої кількості осіб та вантажівок. Відтак досить поширеною є думка про те, що в більшості цей процес блокування створюють не так самі блокувальники, як поліція. Вони сприяють блокуванню доріг. Говорять, що це здійснюється для забезпечення порядку, але мені здається, що це не зовсім так. В певні моменти відбулися засідання кризових центрів у Ряшеві. Воєводство дозволило поліції супроводжувати тіри по автостраді А4, найдовшій польській автомагістралі. Через 1-2 дні представники конфедерації, які здійснюють блокування, почали поширювати інформацію про те, що мовляв поліція продалася, що вона супроводжує контрабанду. Це – абсолютна єресь. Опісля всі тіри виявилися заблокованими на пунктах пропуску. Насправді,поліція і місцева влада мають можливість зробити цей страйк беззмістовним. Але вони не вчиняють таких дій.

Можливо нам потрібен синьо-жовтий флот танкерів і балкерів

– Схожа ситуація відбулася і на кордоні зі Словаччиною. Проте організатора акції одразу затримали і ситуація вирішилася. Як, на вашу думку, мінімізувати такі акції, щоб ані Україна, ані інші держави не страждали економічно?  

– Насамперед хочу сказати, що між блокуванням кордону зі сторони Польщі і зі сторони Словаччини є велика різниця. У Словаччині вдалося швидко розблокувати кордон, бо поліція виконала свою функцію. Протягом 3-4 годин вони розблокували дорогу. У Польщі цього не роблять. Вони захищають блокувальників для того, щоб продовжити цей страйк.

Щодо заходів, то ми перебуваємо в такій ситуації, коли все більше доводиться розраховувати на самих себе. Такі способи блокування, якщо зараз і вирішаться, то в будь-який момент можуть повторитися. Для цього не потрібно багато осіб. Достатньо кількох тірів і 5 водіїв, які блокують дорогу до пункту пропуску. На мою думку, потрібно розглянути питання посилення наших портів. Коли країни G7 застосували до Росії санкції щодо цінової стелі на перевезення нафти, Росія почала створювати тіньовий флот танкерів. Тобто вони почали купувати танкери і за рахунок тіньового флоту обходити санкції. Можливо нам потрібно створити синьо-жовтий флот танкерів і балкерів, тим більше, що безпекова ситуація у Чорному морі – суттєво краща, аніж кілька місяців тому.

Розмовляли Ярина Капітан, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини