«Суми не пробачають невірних рішень». Волонтер про те, як оговтується місто після трагедії та звільнення голови ОВА
- Середа, 16 квітня 2025

Уряд підтримав проєкт указу президента України про звільнення Володимира Артюха з посади голови Сумської ОВА. На нового голову погоджено кандидатуру Олега Григорова. Після удару по Сумах, коли загинуло 35 мешканці міста, мер міста Конотоп на Сумщині Артем Семеніхін звинуватив Артюха утому, що удар російської ракети став наслідком не лише російської кровожерливості, але й недбалості українських посадовців. За його словами, в одній із будівель, по якій цілили росіяни, Артюх влаштував церемонію вручення грамот і медалей бійцям 117-ї бригади. Згодом Володимир Артюх заявив, що він не був ініціатором нагородження бійців ТрО, яке мало відбутися в приміщенні Конгрес-центру.
Про звільнення голови Сумської ОВА після ракетних ударів на Вербну неділю, як зараз виглядають ці місця та як оговтуються Суми після трагедії – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» очільник Сумського осередку «Добробат» Олексій Клюєв.
Відеоверсія розмови – тут.

«Дії окупантів не можна пробачити»
– Що вам відомо про звільнення голови Сумської обласної військової адміністрації?
– У відкритих джерелах з’явилась інформація про те, що Володимир Артюх був звільнений зі своєї посади. Цьому передували події, які відбулися 13 квітня, оскільки як стало відомо, обстріл Сум був пов’язаний у тому числі з нагородженням бійців. Та це не виправдовує дії російських окупантів, які саме другою ракетою по вулиці, по житловій забудові вбили 35 мирних людей. Разом з тим, військові, які перебували на місці першого прильоту, не загинули.
Дії окупантів не можна виправдати та пробачити.
«Це шрам, який надовго залишиться в історії Сум»
– Зараз ви знаходитесь на місці, куди в неділю прилетіла балістика, бачимо позаду вас зруйнований будинок. Розкажіть деталі трагедії в неділю, аби увесь світ побачив звірства росіян, які атакують мирних людей.
– Це одна з центральних частин міста Суми, вулиця Петропавлівська, вона є історичною частиною міста. Це одна з найбільш архітектурно виразних частин.
Зокрема, пам’ятка архітектури – Інститут прикладної фізики, сторож, який тут працював в неділю, у тяжкому стані в лікарні, за його життя борються медики. Зараз тут після роботи комунальних служб, ДСНС та волонтерів прибрано і чисто. Встановили електроопори, прибрали згорілі авто, адже тут був епіцентр вибуху. Ця будівля – це шрам, який надовго залишиться в історії Сум.

Бачите, якого розміру вищербини на фасаді. Уламки ракети дуже важкі, гострі. Уся дорога вкрита ямами, які утворились унаслідок цього прильоту. В радіусі 500 метрів від цього місця вибиті віконні блоки в будинках. Ракета містила в собі ще частину з дрібними уламками, які забрали життя людей. На цій дорозі, метрів 200 звідси, було знайдено тіло чоловіка. На переході стояв автобус, в якому загинула значна частина мешканців Сум.
Це місце – меморіал в місті. Сюди з’їжджаються представники інших міст, родичі загиблих, друзі. Вони приносять сюди квіти та особисті речі загиблих. Плями на вулиці це від крові людей, які тут загинули. Тут іграшки, лампадки, частини автомобілів, які були знищені.
У Сумах приспущені державні прапори, триває жалоба.

«Перша ракета не забрала життя людей»
– Чому на ваш погляд така велика кількість жертв і постраждалих? Люди не встигли втекти, сховатися від балістики?
– Було два завдано два удари балістичними ракетами. Час їх підльоту – 45 секунд від моменту запуску, тож заховатися не особливо встигнеш.
Інші фактори, це трафік авто, які тут проїжджають та те, що кількість тривог у місті може сягати 20-30 щодня і люди не можуть так часто реагувати на них. Та ще й після першого прильоту небайдужі вийшли на вулиці, аби надати допомогу постраждалим. Друга ракета здетонувала в повітрі, накривши значну територію своїми уламками і убила усіх тих людей.
Зараз підходжу до наступної локації, куди влучила перша ракета, це Конгрес-центр Сумського державного університету. Будівля вціліла, ракета пробила скляну стелю, перекриття першого поверху і вибухнула вже внизу у підвалі. Та вона не забрала життя людей, є поранені. У приміщенні суду, яке розташоване поруч, відсутнє скління.

«Олег Григоров – нова людина для Сумщини»
– Найщиріші співчуття усім, хто постраждав під час цього теракту РФ. Як Суми зараз, в якому стані люди? Також повернуся до звільнення Артюха та призначення нового очільника ОВА – що кажуть про Олега Григорова у місті?
– Ще декілька слів скажу про удар. Це саме та локація, куди прилетіла ворожа ракета. Вирва, яка утворилась в результаті її детонації. Так виглядає Конгрес-хол, який раніше приймав делегації, тут проходили виставки, працював театр.
Олег Григоров – нова людина для Сумщини, тому давати якусь оцінку йому не можу. Загалом, Сумський регіон проблемний у багатьох аспектах, це прикордонна територія і протяжність кордону з РФ є найбільшою – це 560 км. Контролювати життя в регіоні складно, це тяжке завдання, тут постійно заходять ДРГ, обстріли і новому очільнику буде важко. Також важливі гуманітарні питання, евакуація населення, військові та оборонні проблеми.

Сподіваємося, що новий керівник справиться зі своєю роботою, бо Суми не пробачають невірних рішень. За ці помилки розплачується в тому числі і цивільне населення і ціна їх дуже висока.
«Натиск росіян зараз дуже відчутний»
– Що зараз з обороною на Сумщині, адже відомо, що росіяни активізували наступи на Харківську і Сумську області?
– За інформацією з відкритих джерел, в Сумській області проводились проводилось будівництво фортифікаційних споруд. Вони не ідеальні, їх допрацьовували уже в ході проведення бойових дій.
Це пов’язано з розвитком дронів, саме вони зараз стали основною небезпекою як для людей, так і техніки. Тому були внесені зміни в проєктну документацію, зокрема фортифікації обладнують антидроновими сітками, це і так звані мангали на техніці. Усе відбувається дуже динамічно.
Сподіваємось, що це дасть свій ефект, оскільки натиск росіян зараз дуже відчутний. У Сумах він відчувається більше з повітря, як удар 13 квітня. Це удари балістикою углиб території та КАБами – по прикордонню. Також дронові атаки з використанням усього спектру модифікацій.

Розмовляли Уляна Лаврик, Віталій Ковела
Новини
- Сьогодні
- 18 Квітня
- Більше новин