Ситуація на ЗАЕС: експерт з ядерної безпеки про те, до чого треба готуватися вже зараз
- П'ятниця, 07 липня 2023
Окупанти знову лякають загрозою на ЗАЕС. Зокрема, вони збираються перевести 4-ий енергоблок в стан гарячої зупинки.
Про те, чим це може нам загрожувати, в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному» розповів начальник відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк.
За його словами, погроз не варто лякатись, бо під час холодної і гарячої зупинки реактор знаходиться в заглушеному стані і не працює на виробництво енергії і тепла. Загроза є лише в тому, що більше буде потребуватись води для охолодження реактора. Тобто, витрати води зі ставка-охолоджувача стануть більшими і це може зменшити запас води в ставку.
Якщо ж росіяни спробують вивести блок на потужність, що є більш небезпечним, то тримати це в таємниці вони не зможуть, оскільки це складна процедура, яка триває багато часу. І є шляхи, як завадити їм вивести блок на потужність.
«Якщо їм це вдасться, то буде більше енергії виділятись від палива. Трохи буде інший ізотопний склад палива. Але на рівень радіаційного забруднення це принципово не вплине. Реактор на АЕС є доволі захищений. Він не стоїть під відкритим небом, він знаходиться в захисній оболонці із залізобетону. І у випадку аварії, вся радіація має бути всередині», – пояснює Дмитро Гуменюк.
Якщо ж все-таки спрогнозувати вибух на ЗАЕС і викид радіації, то рівень загрози для України, за його словами, буде залежати від того, якою буде зона потенційного забруднення.
«Перший день є найкритичнішим тому, що більшість радіоактивних ізотопів протягом першого дня осядуть на грунті. Це не означає, що суттєво впаде фон забруднення. Просто впродовж дня припиниться викид. А далі треба прислухатись до того, що буде казати місцева влада. Все буде залежати від радіаційного фону. Це може буде евакуація, перебування в укритті, або обмеження перебування на свіжому повітрі. Все буде залежати від доз, які будуть в тих чи інших областях», – зазначає експерт з ядерної загрози.
Попри все, він радить мати вдома «тривожну» валізу, яку легко буде загерметизувати. До валізи експерт пропонує додати гігієнічні засоби та додатковий комплект одягу.
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин