Там, де священники готували людей до переходу на новий календар, цей перехід відбувся легше – Тарас Антошевський


Українці вже готуються до Різдва Христового, яке цьогоріч святкуватимуть 25 грудня. Однак ті парафії, які ще не готові до змін і продовжують відзначати релігійні свята за юліанським календарем, мають час на перехід до 2025 року.    

Чому поки що Різдво Христове святкуватимуть по-новому, а Пасхалію ні; чи всі церкви, які дотримуються нового стилю позбулися російського впливу; чи вдасться побороти в Україні московський патріархат? Про це у програмі Головне за день розповів Тарас Антошевський, директор Релігійно-інформаційної служби України.

Відеоверсія розмови – тут.

– Чи усі парафії ПЦУ і УГКЦ вже перейшли на новий церковний календар?

– Для цього маємо час до 2025 року. Нещодавно було озвучено інформацію, що близько 120 парафій ПЦУ ще не перейшли. І навіть там, де перехід відбувся, процес не був легким. Тобто священники переводили парафії на новий календар, але люди не завжди були до цього готовими. Щодо парафій УГКЦ, точної цифри не знаю. Можливо кілька не перейшли. Але не виключаю, що парафій, які залишилися на старому календарі зовсім немає.   

У попередні роки ми багато говорили про те, що людей до такого переходу потрібно готувати. На жаль, це не завжди було враховано.

Ще не всі церкви вийшли з-під впливу Росії

– Ви сказали, що віряни мають час до 2025 року, аби повністю перейти на новий календар. А якщо цього не відбудеться?  

– Не впевнений, що є якісь канонічні засоби впливу. Навіть якщо такі парафії залишаться, то їх буде дуже мало. Коли Грецька церква переходила на новий стиль, то частина парафій залишилася «старостильниками». Фактично через календар відбувся розкол. У 1990-их чи 2000-их роках «старостильники» намагалися встановити контакт з тодішнім патріархом Філаретом, що було не зовсім канонічно.

– Чи можемо розцінювати перехід на новий календар, як ще один крок від Росії? І якщо це так, то скільки ще країн залишилося під впливом російської церкви?  

– Якщо когось потрібно переконати, застосувавши політичну мотивацію, то так. З одного боку, політична мотивація була і ми її використовували. З іншого боку, мені б не хотілося зайвий раз згадувати церкву, яка не має нічого спільного з Богом. Особливо зараз, коли вони відкривали свій собор і молилися на Путіна.

Насправді далеко не всі церкви, які перейшли на новий стиль вийшли з-під впливу Москви. Зокрема це стосується Болгарської церкви. Вона вже перейшла, однак у ній залишилися спроби переконати, що це був неправильний крок. Грузинська церква залишилася на старому стилі, але чи є вона промосковською? Ні, так не є.

Якщо ж говорити про Православну церкву в Польщі, Православну церкву в Чехії і Словаччині, то там – сильні москвофільські впливи, зокрема серед єпископату. Однак далеко не всі віряни у цих церквах є проросійськими.

Олександрійська і Антіохійська церкви перейшли, Єрусалимська – ні. Але Єрусалимська церква – дуже специфічна. Якщо дивитися з точки зору кількості парафій, вона дуже маленька. Хоча з іншого боку, там дуже великі російські впливи. Зокрема це виражається у великому фінансуванні. Окрім того, там є дуже багато росіян. Якщо пройтися по монастирях на Святій землі, завжди можна знайти літературу російською мовою чи зустріти когось, хто розмовляє російською. Тобто там – дуже великі впливи.

Людей до переходу на новий календар слід було готувати

– Маємо інформацію, що в одній із парафій Стрийського району священник сказав парафіянам, що служитиме богослужіння двічі і відповідно двічі вшановуватиме всі свята. Якою є ваша думка з цього прниводу?

– Якщо людям так легше звикнути, то нехай буде. Ще раз кажу, людей потрібно було готувати до переходу. Адже церковний календар не змінився. Скажімо, як було 30 листопада Андрія, так і залишилося 30 листопада. Просто колись це було на 13 днів пізніше.  

Зараз показують календарі післяцарських часів. Тоді на Наддніпрянщині Різдво Христове святкували 25 грудня. Світський і церковний календар був юліанським, відповідно усе сходилося. В Галичині чи на інших територіях, де діяв подвійний календар, якраз і була та різниця. Але людям про це не говорили і це шкодило, оскільки люди не розуміли, який день по-церковному.   

– Хто важче сприймає перехід на новий календар: священники чи парафіяни?

– Думаю, що кучно. Тобто там, де священники погано сприймають, там і люди погано сприймають. А там, де священники готували людей, там цей процес відбувся значно легше.

У 2025 році Воскресіння Христове святкуватимуть усі разом

– Завершення зимового циклу свят припадає на 2 лютого. Саме в цей день святкуватимемо Стрітення Господнє?

– Так. Різдвяний цикл розпочинається від посту, часу приготування до Різдва Христового. Опісля святкуємо Різдво Христове та Богоявлення Господнє. Стято Стрітення Господнього це – завершення різдвяного циклу.

– Але Великдень 2024 року віряни Східного і Західного обрядів відзначатимуть у різні дати. З чим це пов’язано?

– Коли відбувався перехід, то говорилося, зокрема в УГКЦ, що можемо переходити на новий стиль лише з Православною Церквою України, щоб бути разом. Для православних перехід на новий календар не означає перехід на Григоріанський календар. Це означає перехід на Новоюліанський календар.

З одного боку, Новоюліанський і Григоріанський календар – один і той самий. Це стосується нерухомих свят, закріплених до конкретного числа. Натомість Пасхальний календар відрізняється. У церквах, що живуть за Новоюліанським календарем, використовують Юліанський календар щодо Пасхалії. Тому ця різниця є. У 2025 році цієї різниці вже не буде.

Тож до 2025 року хочуть дійти порозуміння і визначити один календар. Окрім того, наступного року – 1700 років Першого Вселенського Собору на якому було встановлено дату Пасхи. Тобто це було б дуже гарно і символічно.

Проти московської церкви немає політичної волі

– Повертаючись до теми функціонування московської церкви, 44 депутати вимагають від голови ВРУ Руслана Стефанчука звернутися до Венеційської комісії щодо висновку про урядовий законопроєкт, який пропонує заборонити московську церкву в Україні, бо це начебто обмежує права громадян. Чи є загроза, що московська церква знову повернеться в легальне русло?

– Вона з цього легального русла нікуди не виходила. Чому?.. Колись давно у нас були «догналіти» і було достатньо матеріалів, щоб довести, ким вони є насправді. Але як казати ті, хто з ними займалися: «Нема політичної волі, щоб з ними боротися». Так і зараз немає політичної волі. Ще 1,5 роки тому уряд захищав московський патріархат, переконуючи, що вони – УПЦ і їх не потрібно займати. Але йшлося про те, що вони не хотіли виконувати закон про перейменування цієї церкви. Зараз є новий урядовий законопроєкт. Він ніби підходить до ліквідації. Але між першим і другим читанням до нього було внесено понад 1200 пропозицій. Його починають затягувати. Однак навіть якби він вже став законом до того, як він почне діяти мине багато часу.

Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини