«Там і не мало були фортифікацій». Олексій Гетьман про оборонні лінії біля Авдіївки та знищення «Сєргєя Котова»
- Субота, 09 березня 2024
Ще один російський корабель пішов на дно, цього разу наші безпілотники потопили патрульний корабель «Сєргєй Котов». Які деталі цієї операції відомі, чи можемо ми створити плавучу систему ППО на базі дрона, чому були відсутні належні обороні лінії біля Авдіївки та чи ослабне натиск росіян після виборів – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Олексій Гетьман.
Відеоверсія розмови – тут.
«Сєргєй Котов» знищений зграєю наших дронів
– Патрульний корабель РФ «Сєргєй Котов» знищений у безпосередній близькості до Керченського мосту. Які деталі щодо цього корабля та самої операції?
– «Сєргєй Котов» – це патрульний корабель. Такі судна не ходять далеко від берега, їх застосовують для проведення конвойних операцій, супроводу вантажів. Зокрема, і для того, щоб перехоплювати безекіпажні плавзасоби. Є інформація, що за цим корветом наші безпілотники ганялися морем кілька годин і атакували його цілою зграєю з різних боків. Нам вдалося і мети досягти, і зафільмувати подію на відео, аби побачити, що і як там відбувалося.
Нашим, як його називають, «москітним флотом» ми знищили вже третину кораблів РФ у Чорному морі. У них залишився лише один такий корвет. Тому Керченський міст стає усе менш безпечним.
Плавуча система ППО – це дуже амбітна заява, її важко втілити
– Голова ГУР Кирило Буданов озвучив мету створити на базі «Магури» (морського дрона-камікадзе) щось на кшталт плавучої системи ППО. Які б цілі могла вражати така ППО, враховуючи, що база дрона – це, фактично, так званий водний мотоцикл. Вона б змогла збивати «Шахеди» та ракети ще в морі?
– Це дуже амбітна заява. Сумніваюся, що така плавуча система ППО могла б збивати ракети, бо у них велика швидкість. Щоб це робити слід використовувати боєприпаси з потужних засобів ураження. Встановити їх на такий плавучий дрон ще можна, але його потрібно відцентрувати, щоб він, стріляючи, не перевертав човен. Ця система могла б невеликими ракетами, на кшталт переносного зенітно-ракетного комплексу, стріляти і по гелікоптерах, але потрібно вирішувати питання з прицілами. Це буде складно зробити.
Ну і, звісно ж, ще має бути і система керування, бо розуміємо, що оператор буде на великій відстані, за сотні кілометрів. Потрібен якийсь ретранслятор – можливо літати дрон, який передаватиме сигнал за лінію горизонту.
Там і не мали бути побудовані фортифікації
– Схоже, що фронт в районі Авдіївки вдалося стабілізувати. Проте наші військові нарікають, що були неприємно вражені тими оборонними лініями, які мали б бути підготовлені до організованого відступу. Чи є спроможність зараз виправити цю ситуацію по усій лінії фронту? І чи змінить її новий командувач Інженерних військ?
– Нові командувачі спочатку мають прийняти справи, розібратися з тим, що відбувається, ознайомитися зі своїми новими обов’язками. До війни у ЗСУ було правило, що людину на новій посаді пів року не карали за неналежне виконання своїх нових обов’язків. Не йдеться про серйозні кримінальні чи дисциплінарні порушення. Уже потім наставала повна відповідальність. Але зараз йде війна і жодного терміну на розхитування немає. Загалом, людині з тієї ж системи (а найчастіше саме таких обирають) нову посаду можна опанувати за 2 тижні.
А щодо не так побудованих фортифікацій, то їх там і не мало бути. Річ у тім, що армія займає оборону, враховуючи особливості місцевості, зокрема на панівних висотах чи біля річок, абиворогові було максимально незручно атакувати. Авдіївка була панівною висотою, наступні пагорби – 7-10 кілометрів на захід. Там є усі можливості. Між Авдіївкою і цими пагорбами низина – будувати там фортифікації небезпечно.
Розумію, що включається політика – якщо ми відійдемо ще на 5-7 кілометрів, то це трактуватиметься як поразка. Однак, невже важко збагнути, що ми відходимо, аби зайняти вигідніші позиції. Усе це прописано у військових підручниках, однак «диванні експерти» розповідають зовсім інше.
Чому люди, які не розуміються у військовій науці лізуть з якимось порадами та коментарями?! Навіть ті ж New York Times, які пишуть, «чому там не побудовані потужні фортифікації». Їх звели трохи західніше – де є рельєф місцевості, який дозволяє це зробити. Боюся, через те, що комусь так цього хочеться, нам доведеться тримати оборону на незручних позиціях і втрачати людей. Так, кожен метр нашої території безцінний, але життя військовослужбовця – значно цінніше.
Ворог суттєво пошматований
– За логікою після російського наступу мала б відбутися оперативна пауза. Мабуть, і самі росіяни на неї чекають. Та напруга на фронті не спадає, тривають «м’ясні штурми». Як будуть розгортатися події весною і влітку?
– Росіяни тиснуть, бо у них 15-17 березня так звані вибори, так званого президента. Вони вже давно заявляли, що хочуть захопити Авдіївку і Куп’янськ і навіть ставили дедлайни. Перший наказ захопити Авдіївку був до 14 грудня 2023, коли Путін оголосив, що йде на президентські вибори.
А щодо Куп’янська, то росіяни продовжують атакувати і будуть це робити. Та все ж, думаю, що ворог трохи призупинить активні дії, бо він суттєво пошматований, причому – на усіх напрямках, особливо на Авдіївському. Тим більше, що у нас з’явилося більше снарядів і ми в артилерійській контрбатарейній боротьбі почали давати більше відсічі.
І ще – росіяни атакують по усій ліні фронту, бо таким чином намагаються розтягнути наші війська і знайти слабкі місця, щоб туди спрямувати свої найпотужніші угруповання, які мають в резерві.
Кількість ракетних атак може зменшитися
– Щодо ракетного терору, який РФ посилила перед виборами Путіна (зокрема, в Одесі) – чи буде він тривати? Що після виборів?
– Спрогнозувати важко. Думаю, що кількість ракетних та «шахедних» атак трохи зменшиться, їх спрямовуватимуть уже не на енергетичні об’єкти. Росіяни будуть атакувати Київ, заводи в містах по усій Україні, летовища, склади – усе, що їм вдасться розвідати.
Розмовляла Уляна Лаврик
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- Більше новин