Тернопільщина – після удару, Львівщина закрила збір на 1000 дронів, а Харківщина готується до відбудови – «Синергія областей»
- Понеділок, 29 травня 2023
Від початку повномасштабної війни єднання між областями стало ще більшим. До прикладу, такий тісний зв’язок існує між Львівщиною, Тернопільщиною та Харківщиною.
Львівська область і досі опікується внутрішньо переміщеними особами з Харківщини, надає їм житло, забезпечує медичний супровід, дбає про відпочинок та дозвілля дітей. Своєю чергою керівник Харківщини всіляко підтримує військові бригади зі Львівщини, які зараз боронять Україну саме в цьому регіоні.
Допомагає зруйнованому Харкову і Тернопільщина. Надсилає бригади фахівців, вартісне американське обладнання, гуманітарні вантажі, а також дбає про те, щоб українці були з хлібом.
Попри всі труднощі, не забувають очільники і про наших захисників на фронті, і про підготовку до прийдешньої зими, і про реформи в інших важливих галузях. Чим живуть Львівщина, Тернопільщина та Харківщина в час війни?
Про це у програмі «Синергія областей» на ТРК «Перший Західний» розповіли: Максим Козицький, голова Львівської ОВА, Володимир Труш, очільник Тернопільської ОВА, Євген Іванов, заступник голови Харківської ОВА.
Відеоверсія розмови – тут.
На Львівщині можуть вимикати світло по 2 години двічі на добу
– «Укренерго» вже повідомило українців про застосування графіків відімкнення світла на літній період. Чи можете розповісти більш детально з чим це пов’язано і як ці графіки застосовуватимуть на Львівщині?
– Максим Козицький: В основному це залежатиме від споживання електроенергії в ранкові і вечірні години пік. Це стосується не лише Львівщини, а й усіх інших областей. Такі ймовірні відімкнення зумовлені виведенням певних енергоблоків в ремонт. Таких ремонтних робіт потребують мережі і підстанції, що постраждали внаслідок влучань. Ми готуємося до опалювального сезону. Також часткового це пов’язано з весняним паводком та зменшенням генерації на каскаді ГЕС.
Це – планові ймовірні відключення, але вони будуть задіяні у випадку дефіциту електроенергії у загальній мережі. Якщо ми говоримо про Львівську область, то це – 6 груп. Кожна група – двічі по 2 години. Це – план, який може застосовуватися при дефіциті електроенергії.
За нагоди прошу жителів Львівської області мінімізувати використання електроенергії саме у пікові години.
Фото: Укренерго
– Почастішали випадки, коли на дорогах Львівщини водіям роздають виклики до центрів комплектування. Яка загалом ситуація із мобілізацією на Львівщині?
– Ця діяльність – планова. Адже кожен повинен розуміти, що в разі необхідності потрібно йти і захищати Батьківщину. Вручення повістки не означає, що ця людина буде одразу мобілізована. Це – перевірка постановки на військовий облік. Оскільки ми повинні чітко розуміти, яким ресурсом володіємо і що ми можемо зробити для нашої держави.
Мобілізація відбувається планово і Львівщина виконує цей план.
270 тисяч ВПО скористалися медичними закладами Львівщини
– В одному з інтерв’ю ми говорили про необхідність забезпечення медичних закладів новим обладнанням. Якою зараз є ситуація із цим забезпеченням?
– Минулого року нам дуже допомогли благодійні, гуманітарні та урядові організації, Всесвітня організація охорони здоров’я, «Червоний Хрест», «Карітас». Вони допомагали і медикаментами, і обладнанням. Завдяки їм ми впоралися з навантаженнями на медичну мережу.
Якщо брати додатково, то 270 тисяч внутрішньо переміщених осіб скористалися медичними закладами Львівської області, більше 80 тисяч осіб пройшли стаціонарне лікування або були прооперовані. Дякую усім, хто допомагав ліками, перев’язувальними матеріалами і обладнаннями. Цьогоріч обсяги допомоги трохи зменшилися, але вона все одно надходить. Ми планово працюємо над поліпшенням умов перебування пацієнтів і над поліпшенням умов роботи лікарів в закладах охорони здоров’я.
Зараз маємо кілька проєктів. Один з них – реконструкція психіатричної лікарні. Хочемо облаштувати приймальне відділення і палати для людей, котрі цього потребують, а також придбати медичне обладнання.
На Львівщині відкрили центр протезування та реабілітації Superhumans. Фото: Суспільне Львів
Також це великий проєкт «Superhumans»: реконструктивна і косметологічна хірургія, протезування, психологічна допомога. Допомагаємо Львівському обласному госпіталю ветеранів війни та репресованих імені Юрія Липи у Винниках, на базі якого розташований «Superhumans». Зараз там також проводяться ремонти і закуповується необхідне обладнання. Дякуючи Міністерству охорони здоров’я цьогоріч там буде встановлено ангіограф. Ще два комп’ютерні томографи будуть встановлені в інших медичних закладах області.
Окрім того, допомагаємо Львівській обласній дитячій клінічній лікарні «Охматдит». На базі цієї лікарні планується створення хірургічного відділення.
І ще один проєкт стосується Львівського обласного клінічного перинатального центру. Цьогоріч плануємо завершити оперблок та пологовий зал в укритті.
Це був найпотужніший ракетний удар по Тернопільщині
– У ніч на 14 травня ворог наніс по Тернопільщині потужний удар. Що можете розповісти про наслідки цієї атаки?
– Володимир Труш: Від початку повномасштабної війни це був наймасованіший удар по Тернопільщині. Від цього ракетного удару постраждало дві громади. Загалом було зруйновано та пошкоджено 44 приватні будинки, комерційні структури. Майже 50 000 м² складів вигоріло вщент. Для гасіння працівники ДСНС змушені були застосувати спеціальну техніку – дрони, які могли дістатися центру займання. На щастя, обійшлося без жертв. Маємо двох постраждалих. Один з них перебуває у Львівському опіковому центрі, інший отримав оперативну медичну допомогу та продовжує амбулаторне лікування.
Не знаю, яка логіка у ворога. Адже під ворожим прицілом опинилися суто цивільні об’єкти: перший дачний кооператив, склад з гуманітарною допомогою, склади із сільськогосподарською технікою, транспортними засобами, будівельними матеріалами. Тобто серед них не було жодного військового об’єкта чи об’єкта критичної інфраструктури.
– Чи розпочали відновлення цих об’єктів?
– Так. Вже проведено комісії, складено протоколи комісій, постраждалі зареєструвалися на платформі «єВідновлення». Закупили необхідні матеріали: шифр, плівку, дерево. Коштами долучилися і громади, в яких завдано руйнувань. На жаль, є будинки, які не підлягають відновленню. Надіємося, що після війни цим людям будуть виплачені кошти з репарацій. Щодо бізнесу, ситуація ще критичніша. Знищені склади це – збитки на десятки мільйонів.
– Як вирішується житлове питання тих людей, котрі втратили своє житло?
– Це не було постійне житло, а дачні будинки, які використовувалися людьми відповідно до пори року. Відтак не було необхідності у переселенні чи відселенні людей. У житлових будинках, що постраждали від прильотів, замінено вікна. Тут – все гаразд.
Наслідки удару по області. Фото: ДСНС у Тернопільській області
Тернопільщина засіяла майже 800 тисяч га і стала лідером по Україні
– Цьогоріч Тернопільщина стала лідером посівної кампанії. Ви засіяли вп’ятеро більше ріпаку, аніж планували. І зазначили, що зможете забезпечити сільськогосподарськими культурами не лише Тернопільщину, а й інші регіони. Чи можете вже сказати куди і яку саме продукцію плануєте постачати?
– Тернопільщина здебільшого – аграрна область. Враховуючи, що у південних областях немає можливості засівати поля, ми стали лідерами. Цьогоріч засіяли майже 800 тисяч га. Це – не лише ріпак, а й зернові культури: пшениця, ячмінь, соняшник. До речі, на одному з підприємств висадили городину та кавуни. Тож я впевнений, що ми точно будемо з хлібом та продуктами харчування.
Щодо домовленостей з іншими областями, це – комерційні структури, що діють згідно з чинним законодавством. Вони можуть торгувати як по Україні, так і за її межами.
Акцент зараз робимо на переробці продукції. До прикладу, наші джеми, яблука доставляються по цілому світі. Маємо контракти зі США.
Тернопільщина скоротила споживання газу на 18%
– Чи розпочалася на Тернопільщині підготовка до прийдешньої зими?
– Ще минулого року всі котельні області, які подають тепло на житлові масиви, ми забезпечили великими генераторами. Також подумали над тим, що робити у випадку пошкодження однієї із котелень. Ми закільцювали труби зі всіх котелень, тобто зробили реверсну подачу тепла. Якщо одна з котелень вийде з ладу, то тепло буде все одно буде подаватися. Звісно, це не буде той же об’єм, але у помешканнях людей точно не буде 5–6°С.
Також ми провели реверсну подачу води, що забезпечує додатковий нагрів теплої води, що подається у житлові будинки. Це, у порівнянні з минулим роком, дало змогу скоротити споживання газу на 18%.
Цьогоріч також плануємо модернізувати деякі котельні. НАК «Нафтогаз» залишив хороший відгук про Тернопільську область. Ми змінюємо кількість пальників, систему подачі, встановлюємо нові, ще більш економні котли. Також розглядаємо варіанти альтернативного опалення.
Львівщина успішно реалізувала проєкт «1000 дронів для ЗСУ»
– А як готується до опалювального сезону Львівщина?
– Максим Козицький: Говорячи про опалювальний сезон, маємо враховувати і забезпечення теплом, і електроенергією. Якщо говорити про електроенергію, зараз іде відновлення підстанцій та електромереж, пошкоджених ворогом. Це – планова робота, яка частково мала б завершитися до жовтня.
Якщо ми говоримо про забезпечення теплом, відповідно до розпорядження уряду, двічі на місяць, відбувається контроль за виконанням підготовки до опалювального сезону.
У нас діє обласна програма заміни котлів. Завдяки коштам обласного бюджету будемо співфінансувати заміну котлів для енергоефективності, а також заміну газових котлів на альтернативне паливо.
– Львівська ОВА спільно з БО «Дігнітас» та її директором Любою Шипович запустила проєкт «1000 дронів для ЗСУ». Судячи з того, що рахунок закрито, кошти на 1000 дронів вже зібрано. Куди ці БпЛА відправите і чи плануєте відкривати новий проєкт?
– У нас був проєкт «1000 автомобілів свободи». Ми його успішно закрили, але досі передаємо автомобілі на фронт. Щодо цього проєкту, то Люба Шипович особливу увагу приділяє Rpv дронам, дронам-камікадзе. Дякую команді «Дігнітас» і Міжнародному штабу підтримки українців. Завдяки їхній дуже активній позиції ми стали майданчиком для проведення конференцій, де професійні фахівці можуть обмінятися думками і показати свої винаходи, а також майданчиком для збору коштів. Мені надзвичайно приємно, що Львівщина робить такі проєкти. Думаю, що на 1000 дронів не завершиться. Наше завдання – надалі помагати хлопцям на фронті.
Фото: ЛОВА
На Тернопільщині навчатимуть менеджерів з управління БпЛА
– До речі, є інформація, що на Тернопільщині, вперше в Україні, на базі коледжу з посиленою військовою підготовкою розпочали навчання менеджерів з управління БпЛА.
Пане Володимире, розкажіть детальніше про підготовку цих фахівців.
– Ми – єдині в Україні, хто на базі середньоспеціальної освіти ввів професію оператора наземних дронів і БпЛА. Ми зробили це на базі коледжу з посиленою військовою підготовкою. Найцікавіше, що ця професія затребувана не лише під час війни. Вона актуальна і в мирний час. Адже більшість аграріїв для окроплення полів використовують саме дрони, оскільки це – швидше, дешевше та ефективніше. Більше того, ми вже маємо 30 випускників. Це – працівники ДСНС, котрі пройшли курси підвищення кваліфікації. Вони отримали мінімальні навики керування дронами і сертифікат про завершення цих курсів.
У ніч з 13 на 14 травня, коли горіли склади, ми побачили ефективність застосування дронів. Тоді на висоту 300 м був запущений дрон із тепловізором. Завдяки цьому ми бачили, де найбільші осередки займання, в якому стані балки перекриття. Це було важливо, оскільки всередині працювали люди.
З вересня ми плануємо набирати на стаціонарне навчання дітей, котрі в майбутньому стануть професійними операторами дронів.
– Ви передали у Харківську область унікальне сучасне обладнання. У чому його особливість?
– У Тернопільській області проживало 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Зараз це – 75 тисяч осіб. Ми надаємо їм житло, відповідні послуги, забезпечуємо роботою.
Із початком повномасштабної війни встановили партнерські стосунки із Харківською областю. Відправили туди майже 500 тисяч продуктових наборів. Це без урахування будматеріалів, лісопродукції, робочих бригад, які їхали туди після деокупації. Тобто допомагали чим могли.
Обладнання, яке ми передали у Харківську область – справді унікальне. В Україні є лише 10 великих лісообробних станків «Gildemeister». Ми домовилися з американцями. Вони задонатили ці станки. Вартість одного станка і пилорами – 1 млн доларів США. Ми передали ці станки в Миколаїв та Харків. На цих територіях проводиться відновлення, тому пиломатеріали там завжди потрібні. Унікальність обладнання у його автономності, тобто у спроможності працювати у будь-якому місці.
У Харкові 25 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури частково або повністю знищено
– Харків перебуває під постійними обстрілами росіян. Якщо порівнювати Харків до повномасштабного вторгнення із сьогоднішнім, яка кількість об’єктів знищена?
– Євген Іванов: Харків до війни і зараз це – два різні міста. Загалом 25 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури частково або повністю знищено. Сюди входить більше 4 тисячі багатоквартирних будинків і більше 8 тисяч приватних будинків, 861 заклад освіти (більше половини шкіл), більше 200 медичних закладів, 127 адмінбудівель, критична інфраструктура. Але основне – більше як 11 тисяч об’єктів житлового фонду.
Рятувальник оглядає будівлю Харківської міськради, зруйнованої внаслідок ракетного обстрілу 1 березня 2022 року. Фото: DW
– Якою є ситуація із вищими навчальними закладами? І як загалом відбувається процес навчання?
– Навчання відбувається в онлайн-форматі. З огляду на безпеку ані очне навчання, ані змішану систему вводити не можна. Оскільки приліт ракети із Бєлгорода до Харкова займає 30–40 секунд. У нас навіть сповіщення про повітряну тривогу може спрацювати після вибуху або одночасно з ним. Якщо ми говоримо про південні території області, то це – 1,5 хвилини. Однак для евакуації у бомбосховища цього часу недостатньо. Тому ми не можемо відновити освітній процес у повноцінному форматі. З огляду на поточну ситуацію сумніваюся, що нам вдасться зробити це до вересня.
Загалом, в освітній галузі, у школах та ВНЗ задіяно близько 300 тисяч студентів та викладачів. Не всі перебувають у місті. На жаль, ми не можемо зараз усе повноцінно відновити.
– А яка ситуація із газо-; водо-; електропостачанням?
– На деокупованих територіях електропостачання відновлено до 84% мешканців області, 78% споживачів вже мають газ. Щодоби ми підключаємо нові населені пункти. Однак процес не відбувається настільки швидко, як би нам того хотілося. Причина у розмінуванні територій. Замінування сільськогосподарських угідь, лісів, місць загального користування та цивільної інфраструктури є нашою основною проблемою. Для того, щоб заживити населений пункт потрібно, насамперед, обстежити та розмінувати територію.
На Харківщині першочергово відновлюватимуть житлові будинки
– Уряд разом із Європейським інвестиційним банком виділяє майже 600 млн грн на відновлювальні роботи. У цьому списку областей є і Харківщина. Зважаючи на цю субвенцію, які об’єкти плануєте відновлювати насамперед?
– Насамперед це – житлові будинки, частково об’єкти критичної інфраструктури, заклади охорони здоров’я і, можливо, в окремих громадах ЦНАПи, центри надання послуг.
– З початком повномасштабної війни чимало підприємств Харківщини релокувалося в інші області. Якою зараз є ситуація з бізнесом?
– Реалізації проєктів, запланованих до війни, звісно, немає. У вересні минулого року відбулася деокупація Харківщини (зараз в окупації перебуває 2% області). Якщо порівнювати той період з теперішнім, то бізнес дуже ожив. Це стосується і великих машинобудівних підприємств, і агробізнесу. Є тенденція повернення ІТ-бізнесу.
На Харківщині від дій ворога загинули 76 дітей
– Під час однієї з останніх атак на Харків загинув 8-річний Дмитро Кос’янов. Хлопчик зазнав важких травм, несумісних з життям. У нього залишилися мама, тато і сестричка. Скільки всього дітей загинуло в області від дій окупанта?
– Це – наш окремий, великий біль. У нас 76 загиблих дітей від початку повномасштабного вторгнення; 30 діток втратили обох батьків і залишилися сиротами; 222 дитини поранено; 530 дітей примусово вивезено до Росії, з них місце перебування 233 дітей нам невідоме. Декого вдалося повернути. Але загалом це – жахливо!
Росія викрадає українських дітей. Фото ілюстративне: DW
На 1 червня Львівщина готує для дітей цілу низку цікавих заходів
– 1 червня – Міжнародний день захисту дітей. Чим Львівщина буде дивувати малюків?
– Максим Козицький: Насамперед хочу сказати, що дитячі втрати болітимуть завжди. Також хочу подякувати Харківській ОВА і, зокрема, голові Олегу Синєгубову за те, що при першому моєму дзвінку допомагає нашим львівським бригадам, які захищають нашу Батьківщину на Харківщині.
Що стосується Дня захисту дітей, ми плануємо кілька цікавих заходів. Локації, звісно, не називатиму. Але це буде концерт для більш ніж 1000 дітей, свято дитячого малюнка. Також біля Львова діятиме парк розваг.
Загалом коштом обласного бюджету вже заплановано оздоровлення понад 1500 дітей. Просимо громади, які мають фінансову спроможність іти назустріч дітям наших воїнів, аби вони змогли відпочити у літніх таборах. Також цьогоріч, на території області, вперше буде проведено дитячий чемпіонат з вітрильного спорту. Надіюся, що це додасть дітям позитивних емоцій. Адже у них повинно бути щасливе дитинство.
Розмовляла Ярина Капітан
Записала Олеся Когутич
Новини
- 23 Листопада
- Сьогодні
- Більше новин