Ті онкологічні захворювання, які колись були фатальними, зараз піддаються лікуванню – керівник Львівського онкоцентру
- Четвер, 30 травня 2024
На Львівщині налічується близько 80 тисяч онкологічних хворих. Більшість із них пролікувалася або ж проходить лікування у Львівському онкологічному регіональному лікувально-діагностичному центрі. Цього закладу, як і самого захворювання не слід боятися. Адже поява нових препаратів та застосування сучасних методик лікування дає свої ефективні результати і допомагають успішно боротися з недугою. Дуже важливою є комбінація хіміотерапії, променевої терапії та хірургії. Лікування можна підібрати навіть для пацієнтів із 4 стадією захворювання.
Про це у програмі «GOпро…» на ТРК «Перший Західний» розповів Олег Дуда, керівник Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру.
Відеоверсія розмови – тут.
– Як керівник Львівського онкологічного центру, що хотіли б змінити у роботі медзакладу?
– Хочемо змінити і вигляд закладу, і сприйняття людей, аби пацієнти, котрі до нас звертаються сприймали його трохи по-іншому. Онкологічного центру не потрібно боятися. Переважна більшість людей думає, що до нас звертаються лише пацієнти із пізніми стадіями захворювання, коли вже нічого не можна зробити. Проте у нас надається висококваліфікована допомога, що дає хороші результати. З кожним роком проводиться більше оперативних втручань, застосовується більше радикальних методів лікування. У Львівській області налічується близько 80 тисяч онкологічних хворих, котрі перебувають на обліку. Це ті, хто переніс онкологічне захворювання та пролікувався. Це – доволі велика цифра. Колись вона була значно меншою, оскільки смертність пацієнтів була вищою.
Потрібно проводити скринінги і профілактичні огляди
– Пацієнт, котрий отримує скерування на обстеження у Львівський онкологічний центр не повинен сприймати це як вирок?
– Звісно, ні. Це – можливість переконатися у тому, що зі здоров’ям все гаразд. Наші заключення у розрізі онкології є фаховими. У нас, залежно від напряму онкологічної патології, створено 13 мультидисциплінарних команд. До них входять найкращі в області і в Україні спеціалісти. Якщо вони встановлюють діагноз пацієнту, то цьому можна вірити. І коли вони розпрацьовують методику лікування, то цьому теж можна вірити.
– Якщо людину починають непокоїти певні симптоми, потрібно одразу звертатися до онкоцентру?
– Потрібно звернутися до сімейного лікаря. Це – найближчий лікар, котрий знає і розуміє пацієнта та його родину і може прийняти правильні рішення щодо скерування. Адже не завжди потрібно підозрювати онкологію. Якщо онкологія вже турбує, то це – пізня стадія. Онкологію потрібно обстежувати на рівні скринінгів та профілактичних оглядів.
Скринінг це – обстеження здорових людей. До прикладу, коли жінкам, віком від 45 років проводять мамографію грудної залози і виявляють маленькі пухлини, які можна легко вилікувати. Те ж саме стосується шийки матки.
Профілактичні огляди дають можливість щось запідозрити, проконтролювати хронічні захворювання. До прикладу, у пацієнта є хронічний гастрит. За ним потрібно спостерігати, щоб він не перетворився на рак шлунку. Тож сімейний лікар, знаючи пацієнта і його родину, огляне його і за потреби скерує в онкологічний центр. Зараз ми працюємо над тим, щоб сімейні лікарі знали, коли потрібно проводити скринінги та огляди і самі пропонували пацієнтам пройти обстеження.
Організм людини може потужно боротися проти пухлини
– Як правильно пацієнт має відреагувати на поставлений онкологічний діагноз?
– Люди бояться діагнозу «рак». Адже це – пухлина, що складається з клітин з аномальним неконтрольованим ростом. Онкологія поєднує дуже багато захворювань. Не можна порівнювати онкологію різних органів між собою, бо всі вони – різні і лікуються по-різному. Дуже важливою є комбінація хіміотерапії, променевої терапії і хірургії. Лікування можна підібрати навіть для пацієнтів із 4 стадією захворювання. Колись рак молочної залози 4 стадії був вироком. Зараз 80% пацієнток із застосування сучасних методів лікування проживає більше 5 років.
Онколог ніколи не скаже пацієнтові, скільки йому залишилося жити, оскільки він добре розуміє розвиток хвороби. Онкологічне захворювання не йде лінійно вверх. Воно може піднятися, стати на плато і це плато може тривати 5 років. У людини можуть бути метастази, але вона буде жити і її нічого не турбуватиме. А потім може різко піднятися або не піднятися. Тому не можна загадувати. Ми мали випадки, коли людині сказали, що вона помре до місяця, а пацієнт отримав лікування і прожив ще багато років. Організм людини може потужно боротися проти пухлини. Підтвердженням цього є імунотерапія. Адже імунотерапія це – не препарат, який безпосередньо лікує, а відкриває пухлину для організму. І наша імунна система сама починає з нею боротися.
– Рак можна залікувати чи вилікувати?
– Вже є такі, що можна вилікувати. Якщо є онкологія, то призначається лікування і спостереження після лікування. За пацієнтом обов’язково потрібно спостерігати. Ми завжди розуміли, що до року це – ранній рецидив. Буває, що недуга може повернутися через 10 років. Важливо не пропустити цього моменту. Навіть якщо вернеться, все можна поправити. Таке буває. Адже це – агресивна хвороба, яка по-різному розвивається. Є люди, котрі із цим діагнозом живуть багато років. До прикладу, у нас є пацієнт, котрий прийшов із раком простати. Його спостерігали і знайшли ще 3 онкології. Все пролікували і він далі живе.
У Львівському онкоцентрі – фахові лікарі і сучасне обладнання
– Наскільки якісним є обладнання, що дозволяє виявляти недугу?
– У нас – сучасне діагностичне і терапевтичне обладнання. Але світ не стоїть на місці. Постійно з’являється нова апаратура, більш точна в діагностиці та лікуванні. Якщо ми хочемо надавати сучасне європейське лікування, мусимо оновлювати метеріально-технічну базу та апаратуру. Вона – дорога, препарати – дорогі, але завтра придумають щось нове і воно стане менш дорогим. Нам потрібна така апаратура. До прикладу, для променевої терапії. Це дасть можливість допомогти більшій кількості пацієнтів. Колись це були кобальтові апарати. Вони давали широкий пучок променів, що обпалював шкіру, а доза була меншою. Зараз є сучасні потужні і точні прискорювачі. Це коли на обстеженні визначають пухлину, націлюються на неї і апарат б’є просто в пухлину, не ушкоджуючи навколишні тканини. Ймовірно, що такий додатковий лінійний прискорювач з’явиться і у нашому онкологічному центрі. У нас є один старий, два нових. Такі апарати зараз будуть на Волині, в Тернополі, Івано-Франківську. Ми розуміємо, що це – сучасна апаратура, яка може раптово зламатися, а пацієнтам потрібно пройти лікування. Відтак хочемо стати таким хабом променевої терапії, щоб їх прийняти і продовжити для них лікування. Із повномасштабним вторгненням до нас приїхало дуже багато людей з інший міст, котрі тут, у нас, розпочали чи продовжили лікування. Якщо цього не зробити, то позитивних змін не відбудеться.
– У штаті онкоцентру почав працювати генетик. Які питання він вивчає?
– Генетика відіграє дуже важливу роль. Багато людей приходять з родиною. Вони хочуть знати, якщо, до прикладу, онкологія є в дідуся чи бабусі, чи передастся захворювання комусь із дітей або онуків. Генетик з’ясує, яка саме онкологія була в бабці чи дідуся, що могло передатися і чого очікувати. Для дітей робляться скринінги. Завдяки такій світовій практиці можна виявити певні захворювання у більш ранньому віці.
У лікуванні онкології зроблено колосальний прорив
– Часто від людей можна почути, що наша медицина не може впоратися із такими захворюваннями. Для ефективного лікування потрібно їхати за кордон. Наскільки це правда?
– Це – неправда. Відстаємо не ми, можливо відстає система. В США та усіх європейських країнах страхова компанія покриває весь аспект лікування, особливо хіміотерапії, імунотерапії, таргетної терапії. Це – високоефективні, але дорогі препарати, які Україна, на жаль, не має можливості закуповувати. Хоча з кожним роком вони дешевшають, бо з’являються нові. Тоді і ми можемо дозволити собі щось закупити. Зараз медичні закупівлі України вже можуть закуповувати препарати, які ми раніше не могли закупити. Тож у забезпеченості лікуванням ми відстаємо. Зараз українці мають можливість поїхати на лікування за кордон, взяти страхівку і пролікуватися. А от з точки зору хірургії, променевої терапії – різниці немає. З точки зору діагностики, я б сказав, що ми є кращими, адже за кордоном люди також потрапляють у великі черги, особливо на консультації до лікарів. У нас це відбувається набагато швидше.
– Наскільки дороговартісним є лікування раку? Чи є допомога від держави?
– Держава поставила у пріоритет декілька онкологічних пакетів, зокрема променеву терапію, хіміотерапію. Вони дуже добре фінансуються. Дуже дорогі препарати держава закупити не може. Цього не можуть й інші держави. До прикладу, одне введення імунотерапії коштує близько 80 тисяч. Близько 5 років тому його вартість коливалася в межах 240 тисяч.
Якщо порівнювати із ситуацією, що була 10 років тому це – колосальний прорив. Скажімо, 20 років тому хірургія мабуть була найважливішою у лікуванні онкологічних захворювань. Зараз вона також є важливою, але у сфері діагностики та лікування важливими також є хіміотерапія, імунотерапія, медикаментозна, таргетна і променева терапія.
Зараз ми також бачимо нові препарати, нові розробки. І ті онкологічні захворювання, які колись були фатальними, зараз піддаються лікуванню.
Фундація може об’єднати тих, хто хоче допомагати онкохворим
– В одній зі своїх доповідей ви згадували про клініку Мейо. Що це за клініка?
– У США є декілька провідних клінік, що спеціалізуються на онкології. До них належить і клініка Мейо. До цієї клініки пацієнт приходить не з болячкою, а для обстеження свого організму. Їхня філософія у тому, щоб пацієнт вийшов з повним розумінням себе, свого організму. Адже можна прийти з хворим шлунком і не побачити щитовидної залози. Ця клініка розпочала свій розвиток з навчання персоналу. Вони виробили стандарти поведінки персоналу. Це – хороша діагностика, лікування і навчання.
– Ви маєте на меті створити фундацію. У чому її завдання?
– Хочемо об’єднати навколо онкоцентру громадські організації, які прагнуть допомогти пацієнтам. Вони – дуже розрізнені, оскільки одні займаються грудною залозою, інші простатою. Фундація може їх об’єднати, а також надавати психологічну підтримку пацієнтам, допомагати матеріально. Окрім того, фундація може взяти на себе функцію проведення тренінгів, навчань. Також до неї може долучатися соціально-орієнтований бізнес. Думаю, до кінця року ми вже матимемо концепцію такої фундації.
Львівському онкоцентру потрібне апарат ПЕТ/КТ
– Також ви хочете створити ядерний центр. Що це таке?
– Зараз у нас є радіонуклідне відділення. Завдяки роботі цього відділення пацієнту вводиться препарат, мічений радіонуклідом. До прикладу, пацієнтам із захворюванням щитоподібної залози вводиться радіонуклідний йод. Якщо у хворого є залишкові вузли, метастази чи клітинки, вони втягують у себе цей йод і йод їх знищує. Це – дуже високоефективне лікування. Це – початок ядерного центру. Ядерний центр це – велика структура, що має в собі циклотрон, препарат для ПЕТ/КТ (позитронно-емісійна томографія, томографія при введенні міченої глюкози), для високоякісного дослідження і лікування. Мічена глюкоза – радіоактивна, накопичується у певних пухлинах і це видно на КТ. Оцю мічену глюкозу потрібно зробити. Її період піврозпаду – до години. Тобто за цей час її потрібно зробити і ввести. Власне циклотрон призначений для того, щоб виготовити такий препарат, а ПЕТ/КТ це – сканер для дослідження. Після проведення такої точної діагностики є можливість лікування.
На жаль, зараз у Львові немає ПЕТ/КТ. Для проходження такого обстеження люди їдуть або до Києва, або у Краків, Замость, Жешув. Хоча на це дослідження є великий попит. Ми б хотіли об’єднати в себе і професійні кадри, котрі працюють в радіонуклідному відділенні, і кадри медичного університету, котрі можуть працювати як лабораторія циклотрону для того, щоб винаходити нові ліки. Також можна співпрацювати з НУ «Львівська політехніка», де навчаються інженери-фізики. Насправді це – великий простір для діяльності.
– У чому проблема створення такого ядерного центру?
– У вартості. Це – велика інвестиція, але це – інвестиція в здоров’я. Згідно зі стандартами, такий один ПЕТ/КТ має бути на мільйон населення. У Львові точно мала б бути доступність до такого обстеження. Адже ми тут концентруємо тут високоякісну медицину. Маємо певні напрацювання. Думаю, такий центр буде і на Львівщині.
Розмовляв Олег Радик
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 22 Листопада
- Більше новин