Тоді як Україна готувалася до контрнаступу, ми надто довго діяли. І це – найбільший провал Заходу – Бен Ходжес

Фото: Вечірній Київ

Війна в Україні стала позиційною через те, що жодна зі сторін поки не має технологічної переваги. Зокрема, для досягнення стратегічних цілей військам ЗСУ потрібні ракети ATACMS з радіусом дії до 300 км та єдиною бойовою частиною. Такі ракети могли б ефективно діяти проти об’єктів в Криму, зробивши півострів несприятливим для дислокації російських сил та послабити їх позиції на материковій частині.

Однак США не готові надати такі ракети Україні. Сполучені Штати пояснюють свою неготовність малою кількість такого озброєння. Однак, по-перше, вони вже не планують використовувати їх за призначенням, а по-друге, ніхто навіть не попросив виконавчого директора «Lockheed Martin Corporation» (американської компанії, що спеціалізується в галузі авіабудування та авіакосмічної техніки) збільшити чи перезапустити їх виробництво.

Чому так?.. І чи варто сподіватися на посилення допомоги від США?  

Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Бен Ходжес, генерал-лейтенант Збройних сил США у відставці.

Відеоверсія розмови – тут.     

– Генерал Валерій Залужний у статті для журналу «The Economist» написав про те, що війна в Україні стала позиційною боротьбою. Як ви можете прокоментувати цю думку?

– По-перше, коментарі генерала Залужного є дуже зрозумілими, професійними та переконливими. Це дуже хороша оцінка стану справ у війні. Але ніхто не повинен сприймати ці коментарі, як негатив чи щось на зразок слів про поразку. Навпаки. Це інтерв’ю – те, що має робити професійний військовий. А саме: проводити оцінку та визначати, що потрібно для перемоги.

Окрім цього, мені сподобалося, що генерал Залужний відзначив важливість звільнення Криму. Це має бути важливим меседжем для всіх, хто підтримує Україну.

Захід досі не веде політики для забезпечення перемоги України

– Генерал Залужний зазначив, що війна в Україні стала позиційною боротьбою. Чому так сталося і як це можна змінити?

– По-перше, і це відзначив генерал Залужний, росіяни мають відповідні ресурси. Незважаючи на те, скільки їх вбивають, вони продовжують знаходити нові тіла і кидають їх на поле бою. Вони якраз використовують цю одну перевагу, тобто їхню кількість. Це і є однією із причин, чому уповільнився прогрес на фронті.

По-друге, ми, Захід, надто повільно ухвалювали рішення про надання Україні відповідних спроможностей: броньованих транспортних засобів, далекобійного озброєння тощо. Це зайняло багато часу. Натомість росіяни не витрачали часу намарно. Тоді як Україна готувалася до контрнаступу, ми надто довго діяли. І це є найбільшим провалом Заходу. Незважаючи на все хороше, що було зроблено, ми досі не ведемо політики для забезпечення перемоги України. Якби це змінилося, не було б більше зволікань щодо надання необхідної зброї.

По-третє, Україні також довелося вчитися. Ви майже з нуля створили дуже сучасну армію. Вважаю, що ЗСУ змінили свою стратегію через те, з чим вони зіштовхнулися на початку цього літа. ЗСУ почали більше зосереджуватися на знищенні російської артилерії, російської логістики та російських командних пунктів. Це було важливою зміною стратегії.

Комплексна операція ЗСУ, що поєднує дії у повітрі, на суші, на морі, в космосі та кіберпросторі вже призвела до відступу частини Чорноморського флоту Росії. Це підтверджує ефективність цієї концепції. Якщо у вас є відповідні спроможності, ви можете зробити Крим несприятливим місцем для дислокації російських сил. Сухопутні атаки – лише частина комплексного контрнаступу.

Важливо також наголосити і на людському ресурсі. В Україні є достатньо військовозобов’язаних чоловіків та жінок для того, щоб зробити те, що потрібно. Але так виглядає, що не всі в Україні залучені до боротьби. Досі є військовозобов’язані чоловіки, звільнені від проходження військової служби. Така проблема була і в США під час Другої світової війни. Знаю, що тисячі військовозобов’язаних чоловіків не перебувають в Україні. Вони – в Польщі, в Німеччині, в Румунії. Думаю, ваш уряд зараз працює над тим, щоб заохотити їх повернутися до України та допомогти задовольнити потребу щодо людського ресурсу.        

– Ви згадали про мобілізацію в США. Як вона відбувалася в часи Другої світової війни?

– Наприкінці Другої світової війни майже 12 мільйонів чоловіків та жінок служили в Збройних силах, військово-морських силах, повітряних силах і морській піхоті. До лав Збройних сил набирали добровольців та мобілізованих. Тоді довелося збільшити граничний вік для мобілізації, щоб можна було мобілізувати необхідну кількість людей, враховуючи те, що не всі мобілізовані за віком могли фізично виконувати те, що необхідно. Ми проводили мобілізацію аж до війни у В’єтнамі. До війни у В’єтнамі ніхто не мітингував проти мобілізації. Це було дуже непопулярним у США, оскільки війна була не популярною. Звісно, завжди є люди, яким з будь-яких причин вдається ухилятися від мобілізації.

Вважаю, що мобілізація повинна проводитися під час війни, коли вона є зрозумілою і підтримується народом. Думаю, саме так є в Україні. Проте все має відбуватися чесно, щоб еліти і сини багатих людей не мали змоги ухилятися від мобілізації. І якщо все відбуватиметься чесно, все вдасться. Думаю, що Україна продовжить шукати нові шляхи для того, щоб заохочувати служити і жінок. В Україні вже багато жінок служить на різних посадах. До прикладу, у США, зважаючи на те, що бракувало чоловіків, нам довелося створювати все більше посад у наших Збройних силах для жінок. Тепер у нас жінки є у Силах спеціальних операцій та у підводних човнах. Жінки є пілотами винищувачів та піхотинцями. Якщо вони підходять за критеріями фізичної підготовки, вони нам потрібні, як і їхній розум.  

Україні нададуть високоточні боєприпаси GLSDB

– Генерал Залужний заявив, що для перемоги у війні йому необхідне панування в повітрі, РЕБ, контрбатарейні спроможності та засоби для розмінування. Чи можна сподіватися, що США нададуть Україні такі спроможності та технології?

– Знаємо, що до України прибудуть винищувачі F-16, що вже відбуваються відповідні тренування. Не хочу називати конкретну дату, бо я не знаю, але пілоти будуть навчені швидше, ніж будь-хто собі прогнозував. Однак є велика відмінність між тим, щоб знати як літати на авіації і тим, щоб ефективно використовувати авіацію. Це все займе ще декілька місяців. Проте винищувачі будуть.

Окрім того, думаю, що нарешті ви побачите надання Україні високоточних боєприпасів GLSDB, які мають радіус дії до 150 км. Думаю, що ще до Нового року завершать виробництво цього озброєння. До того ж, виробництво снарядів у США збільшили в 4 рази, з майже 7 тисяч до 27 тисяч снарядів на місяць. Є речі, які надійдуть до України ще до Нового року. Надіюся, що ми та інші держави продовжимо надавати Україні також інше озброєння, якого потребує українська армія. Втім багато чого залежить від політичної волі щодо перемоги України. Якщо буде така воля, то все необхідне буде відбуватися.

Заразом багато часу займе розвиток нашої оборонно-промислової бази для збільшення обсягів виробництва. І не лише снарядів, а й інших систем озброєння. Я оптимістично налаштований на те, що ми матимемо змогу поставляти більше озброєння, що необхідне генералу Залужному для досягнення успіху.

Також мене вразив і Генеральний штаб ЗСУ, а саме, як вони вміють адаптовуватися, інтегрувати нові зразки та використовувати деякі речі навіть краще, аніж це було можливо. Звісно, Україна має і власний оборонно-промисловий комплекс, який також розвивається. Думаю, що на початку наступного року ми матимемо кращу позицію щодо цього комплексу.

Натомість президенту Путіну довелося 11 разів просити Кім Чен Ина про поставки снарядів. Сумніваюся, що їх належно зберігали. Думаю, що від чверті до половини снарядів з Північної Кореї будуть просто небезпечними та непридатними для використання. До того ж, Росії довелося імпортувати дрони з Ірану. Росії не допомагають ще 50 держав. Ця війна є війною логістики і думаю, що тут перевага неминуче переходить на бік України.

– Ви переконані, що в логістичній боротьбі Захід переможе Росію?

– Якщо західні уряди зрозуміють те, що перемога України також в наших інтересах і що допомога Україні не є благодійністю. Успіх України є пріоритетом для Заходу, як і завдання поразки Росії, що є загрозою для всіх держав Європи, США та Канади. Це також і про те, аби позбавити Іран його найбільшого союзника. Бо без Росії Іран матиме менше можливостей, щоб загрожувати Ізраїлю та його сусіднім державам.

Окрім того, допомога Україні стосується і Китаю. Дуже важливо, щоб китайці бачили Захід, який очолюють США. Це важливо з точки зору стратегічного стримування. До того ж, важливо допомагати таким ліберальним демократіям, як Україна.    

– Генерал Залужний зазначає, що технології є вирішальними для цієї війни. Чи поділяєте ви таку думку? І яку роль можуть зіграти США у посиленні технологічних переваг України на полі бою?

– З історії знаємо, що природа війни є незмінною. Це завжди про насилля, невизначеність та про дві сторони війни, які намагаються знищити одна одну. Втім характер війни і те, яким чином її ведуть змінюється через технології.

Генерал Залужний відзначив розвиток технологій і те, що обидві сторони війни мають повітряні та морські дрони. Окрім того, дві сторони війни, зважаючи на технології, можуть бачити один одного та досягати один одного все з більшої відстані.

Війна в Україні стала позиційному через те, що жодна зі сторін війни, станом на сьогодні, не має технологічної переваги. Якщо США та інші держави надають додаткові спроможності, які допоможуть захистити українські війська, наприклад від російських дронів та ворожого спостереження, думаю, що існує безліч способів, які допоможуть зрозуміти, як це зробити. Маю на увазі поєднання обманливих дій, не кінетичних засобів блокування дронів, збиття деяких з цих дронів та пошук місць їхнього запуску. Вважаю, що Генеральний штаб ЗСУ вже обдумав багато способів того, як це можна зробити. Надіюся, що моя держава та інші країни нададуть необхідні спроможності, які дозволять це зробити.

Україні потрібні ракети з радіусом дії до 300 км

– США надали Україні далекобійні ракети ATACMS, але їх касетні модифікації. Чи допоможуть ці ракети досягти українській армії своїх стратегічних цілей?

– Ракети ATACMS касетного типу вже довели, що є спроможною зброєю. Маю на увазі знищення великої кількості російських гелікоптерів. Але якщо ви можете знайти таку ціль в зоні досяжності цих ракет, тоді, звісно, вони дуже допоміжні на додаток до того, що ви вже робите. Ці ракети допоможуть знищити такі гелікоптери, а це допоможе воїнам на полі бою. Втім, на мою думку, вкрай потрібні ракети з радіусом дії до 300 км та єдиною бойовою частиною. Така ракета могла би дуже ефективно діяти проти об’єктів у Севастополі. Така зброя посилила би тиск на Чорноморський флот, змушуючи їх покинути Крим. Змогла б атакувати авіабазу окупантів у Саках та знищити базу в Джанкої. Всі ці речі допомогли б зробити Крим несприятливим місцем для дислокації російських сил. Це є критично важливим кроком для звільнення Криму.  

Окрім того, таке озброєння послабило б російські сили, розташовані вздовж Дніпра біля Херсона та Запоріжжя. Якби Україна мала можливість бити по їхній логістиці, це б послабило російські війська, які там перебувають.

– Чому США не надали Україні такі ракети з радіусом дії до 300 км?

– Це справді розчаровує. Я чув багато виправдань, але жодне з них не було переконливим. Найчастіше говорили про побоювання того, що Україна може використати такі ракети для нанесення ударів всередині Росії. На мою думку, якщо Росія запускає ракети зі своєї території по невинних цивільних, в України має бути можливість захистити себе. Водночас український уряд заявив про те, що це не є проблемою. Якщо це буде умовою для отримання таких ракет, тоді Україна не буде використовувати їх по цілях на території Росії. На окупованих територіях також є дуже багато важливих цілей. Втім, думаю, що це виправдання не було переконливим.

Ще одним виправданням було те, що начебто у США немає достатньої кількості таких ракет. Але ми й так вже відмовляємося від використання цієї зброї. Цю зброю не будуть використовувати в Тихоокеанському регіоні, якщо нам доведеться воювати проти китайців. До того ж, ми навіть не попросили виконавчого директора «Lockheed Martin Corporation» (американська компанія, що спеціалізується в галузі авіабудування та авіакосмічної техніки) збільшити виробництво чи перезапустити виробництво цих ракет. Думаю, що річ не в нестачі таких ракет, а в недостатній політичній волі.

Також є нерозуміння з боку людей, які працюють в Міністерстві оборони США того, яким чином Україна хоче воювати. Коли я чув від колишнього помічника заступника міністра оборони США те, що Україна начебто не потребує ракет ATACMS для здійснення контрнаступу, я подумав: «Про що ти говориш? Подивися на мапу!». Надто багато людей в Пентагоні не розуміли того, як Україна хотіла вести війну і що для цього було потрібно. В іншому випадку вони б ніколи не сказали того, що Україні не потрібні ATACMS. Для мене було дуже дивно почути таке. Врешті-решт, все залежить від політичної волі та бажання допомогти Україні саме перемогти у війні. Це є ключем до всього.

Завдяки 3-4 ракетам «Storm Shadow» РФ вивела свій флот

– Російська федерація вивела із Криму, зокрема із Севастополя, майже весь свій флот. Чи можна це розцінювати, як стратегічну перемогу України?

– Так. Це підтверджує ефективність концепції. Якщо у вас є будь-яке далекобійне, високоточне озброєння і якщо ви можете використовувати ваші сили спеціальних операцій, партизанів чи будь-кого, хто може знищити радари, то ви можете дуже ефективно знищувати ворожі цілі. Знищення всіх радарів, систем ППО,  захоплення всіх газових вишок та забезпечення прильоту ракети по ремонтному доці у Севастополі є дуже багатогранним підходом українських сил. І ця ціль була чудовим вибором України. Ці ремонтні доки є необхідними для обслуговування Чорноморського флоту Росії. Бонусом цієї операції стало нанесення ударів по російському кораблю та підводному човні. До того ж, було нанесено удар по штабу Чорноморського флоту в Росії. Найбільш нищівним для росіян є те, що було вбито чи поранено майже 30 офіцерів штабу Чорноморського флоту. Таких людей набагато складніше замінити. Ви можете замінити адмірала чи генерала, проте великим ударом для Росії є необхідність заміни майже 30 офіцерів штабу. Завдяки використанню 3-4 ракет «Storm Shadow» вдалося досягти виведення Чорноморського флоту. Це доводить ефективність концепції комплексної операції ЗСУ. Ось чому було б дуже ефективно, якби ми дали Україні далекобійні системи «ATACMS» і німецькі системи «Taurus» зі ще більшим радіусом дії.  

Якщо Путін помре, розвідка швидко про це дізнається

– Було чимало інформації про ймовірну смерть Путіна. Але вона не була верифікованою жодною зі сторін війни. Ви вірите, що Путін досі живий?

– Так, я вірю в це. Ці чутки існують, бо багато людей сподівається, що це є правдою. Але це марна трата часу. Якщо таке відбудеться, розвідка дізнається про це дуже швидко. Я б не вірив у такі чутки. Найважливіше те, що Україна має перемогти Росію. Тут не йдеться лише про одну людину. Він перебуває при владі і його діяльність підтримує багато людей. Ключовим є те, щоб залишатися зосередженим на завданні поразки Росії.  

– Якщо Путін помре, що може відбуватися в Росії: передача влади чи новий заколот?

– Буде відбуватися щось на зразок боротьби за владу, як це відбувається завжди. Не думаю, що Росія є тією країною, де проводять чесні вибори та мирно передають владу. Думаю, ви краще від мене знаєте про те, ким є ці 3-4 людини, які можуть стати наступними лідерами. Маємо бути готовими до того, що відбудеться, коли хтось зможе перемогти Путіна. також маємо бути готовим і до того, що Україна завдасть поразки Росії, звільнить Крим чи буде за крок до звільнення півострова.

Але в такому разі нам також слід думати і про те, що відбудеться з ядерною зброєю, енергетичною інфраструктурою та величезною кількістю коштів, якими там володіють люди. Окрім того, слід думати чи буде потік біженців з Росії в інші частини Європи, що може стати великою проблемою. Ми, Захід, повинні підготуватися до того, що може відбутися. Але я не підтримую такого, оскільки це має відбутися органічно.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини