«Все залежить від Трампа, який, як я припускаю, дуже любить Путіна». Андерс Аслунд про допомогу Україні
- Вівторок, 19 грудня 2023
У разі президентства Трампа, Україна не отримуватиме безпекову допомогу від США, адже Трамп підтримує кремлівського диктатора. Це – корумпована фігура зі своїми фінансовими інтересами. Республіканські конгресмени схвалюють його точку зору, вони не розуміють, що насправді відбувається.
В інтересах Путіна діє і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Він також робить все можливе, аби повністю заблокувати надання Україні західної допомоги. Він, як і Трамп працює на Путіна.
Чи може Україна обійтися без фінансової підтримки США та західних партнерів; чим загрожує збільшення видатків на російську армію; як продаж російської нафти впливає на економіку держави-агресорки та чи може Захід припинити таку діяльність? Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів шведсько-американський економіст Андерс Аслунд.
Відеоверсія розмови – тут.
– Чи досягли антиросійські санкції своїх стратегічних цілей?
– І так, і ні. Вони унеможливили ріст економіки Росії з 2014 року. Але вони не руйнують російську економіку. Ці санкції лише обмежують обсяг коштів, які Росія може витратити на свою армію. Окрім цього, санкційні заходи обмежують кількість технологій, які Росія може імпортувати. Саме цього вдалося досягти завдяки західним санкціям.
Санкції ніколи не призводять до економічного колапсу
– Ще з перших днів повномасштабного вторгнення Росії були прогнози, що західні санкції можуть спричинити економічний колапс Росії. Чому цього не сталося?
– Такого ніколи не стається через санкції. Санкції ніколи не бувають такими ефективними. Такі заяви лунали, бо цього хотіли досягнути. Але вони не були обґрунтовані серйозною аналітикою. Зазвичай серйозні санкції зменшують ріст ВВП на 2-3% на рік. Саме це відбувається з економікою Росії.
– Чи ви особисто задоволені впливом західних санкцій на російську економіку?
– Завжди можна зробити більше. Вважаю, що фінансові санкції проти Росії – досить серйозні. Водночас, гранична ціна на продаж російської нафти – недостатньо ефективний захід. Але саме зараз західні держави вживають належних заходів, щоб зробити граничну ціну більш ефективною. До прикладу, зараз накладають санкції на так званих посередників, які постачають російську нафту на Захід.
10% від ВВП Росія витрачатиме на армію
– Як загалом оцінюєте стан російської економіки?
– Росія заявляє, що їх ВВП виріс на 2%, супроти минулорічного зниження на 2%. Це продовжує процес економічної стагнації, яка розпочалася ще в 2014 році. Від 2014 року і дотепер розмір середньомісячної зарплати зменшився удвічі. До того ж, обмінний курс російського рубля збільшився з 32 рублів за долар у 2013 році до близько 100 рублів за долар сьогодні. Рубль втратив близько двох третин своєї вартості. А російські валютні резерви стали неліквідними з багатьох причин.
Зараз Росія стикається з певним бюджетним обмеженням, враховуючи наявний дефіцит. Заразом, незважаючи на це, Росія може витрачати 10% від ВВП на свою армію. Це – досить багато. До прикладу, США витрачають на оборону 3,5% від свого ВВП, а Європа – менше 2%.
– Чи може російський рубль ще більше втратити свою вартість наступного року?
– Це можливо. Зараз ми бачимо, що Центральний банк Росії підвищив облікову ставку до 15% в той час, як інфляція в Росії – на рівні 7%. Тобто реальна облікова ставка становить 8%. Це – дуже багато. Це унеможливлює прихід інвестицій. Росія фактично живе за рахунок свого оборонно-промислово комплексу. А рівень безробіття – на рівні 2,9%. Це досить низький показник, який означає, що люди в Росії отримують дуже маленьку заробітну плату. Зараз російська економіка наближається до економіки радянського виду, де був низький рівень безробіття, низькі зарплати, погані умови життя та низька якість виготовленої продукції, зокрема технологій.
Мобілізація дистабілізувала російську економіку
– А як на фінансову та економічну систему Росії вплинула мобілізація?
– Протягом першого півріччя 2022 року з Росії втекли понад 400 тисяч людей. Протягом другої половини минулого року – понад мільйон людей. Загалом майже 1,5 мільйона осіб покинули Росію. Йдеться про молодих та освічених росіян. Але проблема в тому, що їм досить складно залишатися за кордоном. Тому, ймовірно, що сотні тисяч людей повернулися додому, коли побачили менші ризики щодо проведення мобілізації.
Мобілізація точно дестабілізувала російську економіку. Однією з найбільших поточних проблем оборонно-промислового комплексу Росії є брак робочої сили. Найбільшою проблемою, звісно, є брак сучасної електроніки. Поки що росіяни не дуже стривожені загрозою проведення мобілізації, а вона може відбутися після президентських виборів, запланованих на 17 березня.
– Наступного року Росія удвічі збільшує витрати на оборону. Як це може вплинути на їх економіку?
– Це означає, що Росія буде витрачати ще менше коштів на власне населення. Це можливо, якщо не зважати на поточний рівень інфляції. Втім російський уряд переконує, що в них майже збалансований бюджет. Проте у них немає жодних золотовалютних резервів для запозичення коштів з-за кордону. І все через західні санкції. До того ж, у них немає власних ліквідних золотовалютних резервів. Але якщо країна живе лише за рахунок податкових надходжень і не має бюджетного дефіциту, то зможе протриматися таким чином доволі довгий час.
Не можна дозволяти Росії перевозити нафту через Балтійське і Чорне моря
– Видання «Politico» повідомляє, що введення граничної ціни на продаж російської нафти провалилося, бо російська нафта продається по 60 доларів за барель. А це – вище за граничну ціну. Чи зможуть західні держави забезпечити виконання цього санкційного заходу?
– Так. Минулоріч західна енергетична політика щодо Росії призвела до зростання цін на газ. Втім зараз ціни на газ у Європі впали. Вони нижчі на 19% від тих цін, що були в серпні минулого року. Ці ціни і мають бути такими. А от ціна на нафту на світовому ринку зараз коливається на рівні 70% за барель. Ця ціна не є дуже високою. Російську нафту зараз постачають через Балтійське море і Чорне море. В обидвох випадках держави можуть вимагати у судновласників покращити якість кораблів та змінити умови страхування. Це можуть зробити Данія, Фінляндія, Естонія, зокрема у Фінській затоці і Туреччина у протоці Босфор.
Дивно, що не сталося катастрофи через те, що Росія зараз використовує для транспортування зерна танкери, які раніше перевозили нафту. Очікую, що держави північної Європи посилять стандарти, яких необхідно дотримуватися судновласникам для перевезень через Балтійське море. Думаю, так само зроблять турки в Чорному морі. Якраз через ці моря проходить 90% експорту російської нафти. Думаю, будуть посилені екологічні стандарти для суден, будуть вимагати наявність міжнародного страхування, якого російські кораблі точно не мають.
Російським кораблям не можна дозволити транспортувати нафту. До прикладу, турки вже заборонили транспортування скрапленого газу через протоку Босфор. А все через те, що є надто великі ризики для екології, зокрема, коли перевозять нафту саме росіяни. Впевнений, що всі прийдуть до такого рішення.
– Американське агентство «Bloomberg» повідомляє, що російські доходи від продажу нафти сьогодні є навіть більшими, аніж до початку повномасштабного вторгнення. На вашу думку, чи може Захід різко обвалити ціну на продаж російської нафти?
– Ціни на російську нафту то піднімаються, то падають, як і всі ціни на світову нафту. Якщо ви порівняєте ціну на російську на початку пандемії у 2020 році, то зараз ціни дійсно вищі. А якщо порівняєте з ціною на нафту минулого року, то вони – нижчі. Важливо враховувати загальну статистику. За моєю оцінкою, Росія цього року заробить на 150 млрд доларів менше з продажу нафти та газу. Це означає, що вона втратить близько чверті з експортного доходу, який мала минулого року.
Слід зупинити діяльність російського зернового флоту, що є небезпечним для навколишнього середовища у Чорному та Балтійському морях. Таким чином ми вирішимо проблему притоку коштів для Росії.
Допомога Україні залежить від Дональда Трампа
– Президент України Володимир Зеленський під час відвідин США зустрічався з сенаторами Конгресу – чи вплинуло це на конгресменів і чи пришвидчить затвердження допомоги Україні?
– Складно відповісти на це питання. Але сам візит президента Володимира Зеленського – чудовий та сміливий вчинок. Приїхати зараз до Вашингтона це – дійсно хоробро. І якщо щось може змінити поточну ситуацію у США, то це якраз візит президента України.
Як на мене, все залежить від однієї людини, а саме від колишнього президента США Дональда Трампа, який, як я припускаю, дуже любить Путіна. Думаю, що Путін фінансує Трампа. Ми просто про це не знаємо, бо ніколи не проводили розслідування саме щодо фінансових операцій Трампа, які дуже широко пов’язані з Росією. Трамп зараз фактично є власником Республіканської партії. Всі республіканські конгресмени бояться його і тому публічно не йдуть всупереч його позиції.
Загалом Трамп хоче припинити надання Україні всієї допомоги. Республіканці підтримують його точку зору, але вони взагалі не розуміють того, що насправді відбувається. Це – трагедія, що була спричинена відсутністю фінансової прозорості у США. Припускаю, що Трампа фінансує Путін. Але для підтвердження цього потрібно більше доказів. А все тому, що в американській економіці є дуже багато прихованих легальних коштів. Це – сотні мільйонів. Зокрема і в американській політиці. На жаль, усі ці кошти – легальні.
– Ще від початку повномасштабного вторгнення Україна почала отримувати фінансову допомогу від США, ЄС та інших партнерів. Чи зможе вижити українська економіка без західної фінансової підтримки чи допомоги з боку США?
– Це буде дуже складно, зокрема без фінансової підтримки з боку американського уряду. Президент Джо Байден та його адміністрація дуже добре це розуміють. Демократи повністю об’єднані підтримкою України. Окрім того, близько половини республіканців заявили про підтримку України. Але зараз, коли Трамп проти цього, вони дотримуються його позиції.
– Нещодавно у Twitter ви написали, що голос за Трампа, це голос за Путіна. Чого слід очікувати у разі президентства Дональда Трампа, зокрема щодо безпекової і фінансової допомоги для України?
– Очевидно, що Трамп припинить надання Україні всієї безпекової допомоги, бо він не хоче перемоги Путіна. Трамп ніколи не критикував Путіна. Особисто я переконаний у тому, що Трамп це – завжди про гроші. Він отримує кошти з Кремля. Втім фінансова система США має дуже багато тіньових коштів. Тому нам складно це довести.
Орбан хоче повністю заблокувати західну допомогу для України
– Угорщина заблокувала надання Україні допомоги у розмірі 50 млрд євро, а також виступала проти початку переговорів щодо членства України в ЄС. На вашу думку, у такий спосіб Віктор Орбан просто шантажує ЄС чи дійсно працює над тим, аби заблокувати надання західної допомоги Україні?
– Думаю, що він хоче повністю заблокувати надання західної допомоги Україні. Ще давно стало зрозуміло, що Путін купив Віктора Орбана. Це відбулося в межах великого ядерного проєкту, зокрема через інвестиції у ядерний реактор, збудований «Росатомом» і профінансованим Росією. Думаю, що Орбан, як і Трамп, є повністю корупціонером. Його купив Путін. Він думає лише про гроші, тому ситуація тут є набагато складнішою.
Президент Володимир Зеленський нещодавно підписав закон щодо захисту прав національних меншин і тепер в Орбана немає аргументів щодо необхідності захисту прав угорської меншини в Україні. Втім вже зараз він говорить про те, що Україна начебто є надто корумпованою для того, аби стати членом ЄС. Заразом він зробив Угорщину найбільш корумпованою країною Європейського Союзу. Угорщина є більш корумпованою, аніж Болгарія та Румунія, які раніше були найбільш корумпованими країнами ЄС, проте зуміли це змінити.
Трагедія полягає в тому, що ЄС так і не забрав в Угорщини право голосу на засіданнях Європейської Ради, хоча це можна зробити відповідно до 7 статті. Орбану вже довгий час вдається уникати цього, бо він входить до Європейської народної партії, яка завдяки партії Орбана «Фідес» має більшість у Європейському парламенті. ЄС мав розібратися з Орбаном вже давно, коли він підривав демократію, верховенство права та незалежність медіа в Угорщині. На жаль, ЄС не пішов на це. І зараз вони не знають, що робити. Вони можуть повернути заморожені кошти Угорщині. Втім ЄС мусить хоча б надати те, що зараз необхідне Україні. Врешті-решт, Орбан і надалі буде намагатися заблокувати допомогу Україні. Він просто працює на Путіна. Така політика не в інтересах Угорщини. Це просто особиста корумпованість Орбана.
– ЄС увів санкції щодо російських діамантів. Наскільки це нашкодить економіці Росії?
– Думаю, що це не дуже важливий захід. Було б краще заборонити весь експорт Росії, який іде на Захід і, можливо, зробити деякі винятки щодо тих товарів, які дійсно необхідні Заходу. У такому випадку Росія опиниться поза межами західної економіки.
– Зважаючи на те, що війна в Україні переходить у наступний рік, чи буде нам складно отримувати нову фінансову, економічну та військову допомогу?
– Якщо США припинять надавати допомогу Україні, буде складно відновити цю підтримку. Зараз ми спостерігаємо суттєву небезпеку щодо цього питання. Втім, якщо ЄС не зможе затвердити фінансування для України, це не можна назвати такою аж катастрофою, оскільки кожен член ЄС надає Україні суттєву фінансову допомогу на двосторонній основі і кожен член ЄС може таким чином надавати Україні навіть більше допомоги, аніж надається зараз. Тож саме рішення ЄС щодо фінансування України не є таким критично важливим з огляду на інші наявні механізми допомоги. Також важливим аспектом є початок перемовин про вступ України до ЄС.
Ще одне важливе питання це – 300 млрд доларів заморожених активів Російського центрального банку. Ці кошти мусять конфіскувати та передати Україні. Втім чинять цьому супротив центробанки ЄС, Німеччина та Франція. Вони роблять це безпідставно. Якщо зараз Україна не отримає фінансування зі США, то вона має вимагати конфіскацію активів Центрального банку Росії та передачу їх Україні. Ці кошти мають бути передані Україні, як компенсація за завдану Росією шкоду, тобто як репарації. І це, відповідно до міжнародного права – цілком законно.
Розмовляв Даніель Ткіє
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин