Трамп оголосив про вихід США зі складу ВООЗ та Паризької кліматичної угоди

Фото: Axios

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп підписав укази про вихід США з Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та про вихід США з Паризької кліматичної угоди.

Про це пишуть The New York Times, Reuters та Axios, BBC, повідомляє Українська правда.

Трамп пояснив своє рішення «неправильним поводженням ВООЗ з пандемією COVID-19» та «нездатністю організації до реформ». Серед інших причин названо «несправедливо високі фінансові внески США» у порівнянні з іншими країнами, такими як Китай.

«Всесвітня організація охорони здоров’я обкрадала нас, всі обкрадають Сполучені Штати. Цього більше не буде», – заявив Трамп під час підписання угоди.

Цей крок не став несподіванкою, адже Трамп критикує ВООЗ ще з 2020 року, звинувачуючи організацію у сприянні зусиллям Китаю «ввести світ в оману» щодо походження COVID.

ВООЗ рішуче заперечує ці звинувачення та заявляє, що продовжує тиснути на Пекін, щоб той поділився даними, які допоможуть визначити, чи з’явився COVID внаслідок контакту людини з інфікованими тваринами, чи через дослідження подібних вірусів у китайській лабораторії.

Рішення Трампа означає, що через 12 місяців США вийдуть з агенції Організації Об’єднаних Націй у сфері охорони здоров’я і припинять фінансову підтримку її роботи. Сполучені Штати на сьогодні є найбільшим фінансовим донором ВООЗ, на який припадає близько 18% її загального фінансування. Останній дворічний бюджет ВООЗ на 2024-2025 роки склав $6,8 млрд.

Координатора Білого дому з реагування на Covid-19 під час адміністрації Байдена, доктор Ашиш Джа назвав рішення президента Дональда Трампа про вихід із Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) «стратегічною помилкою.»

«ВООЗ – це досить важлива організація, і вихід Америки створює політичний вакуум, який може заповнити лише одна країна – і це Китай», – сказав Джа в інтерв’ю CNN.

Рішення про вихід може обмежити доступ американського Центру контролю та профілактики захворювань (CDC) до глобальних даних, які надає ВООЗ. Наприклад, у 2020 році ВООЗ поділилася генетичною послідовністю нового коронавірусу, отриманою з Китаю, з усіма країнами-членами.

Законодавці Республіканської партії критикують ВООЗ через роботу організації над «договором про пандемію», покликаним посилити готовність до пандемій і запровадити юридично обов’язкову політику для країн-членів. Документ передбачає нагляд за патогенами, швидкий обмін даними про спалахи, а також розбудову місцевих ланцюгів виробництва та постачання вакцин і ліків.

Республіканці розглядають цю угоду як загрозу американському суверенітету.

Експерт із права громадського здоров’я з Джорджтаунського університету Лоуренс О. Гостін, який брав участь у переговорах щодо укладення договору, заявив, що вихід США із ВООЗ стане «глибокою раною» для громадської охорони здоров’я, але «ще більш глибокою раною для американських національних інтересів і національної безпеки».

«Вихід США із ВООЗ стане тяжким ударом для глобального громадського здоров’я, але ще більшою втратою для національних інтересів і безпеки Америки».

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп призначив Марті Макарі, хірурга та письменника з Університету Джонса Гопкінса, який виступав проти карантинних обмежень під час пандемії COVID-19, очільником Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA).

На пост міністра охорони здоров’я у своїй адміністрації Трамп обрав Роберта Кеннеді-молодшого, який є переконаним антивакцинатором.

Задовго до пандемії COVID-19 Роберт Кеннеді-молодший зі своєю антивакцинальною некомерційною групою «Захист здоров’я дітей» став одним із найвпливовіших у світі розповсюджувачів страху та недовіри до вакцин.

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп також підписав указ про вихід США з Паризької кліматичної угоди у перші години свого нового президентського терміну. Це вже вдруге, коли Трамп ініціює вихід з міжнародного пакту, спрямованого на боротьбу з глобальним потеплінням.

Паризька угода – це міжнародний пакт, спрямований на обмеження глобального потепління шляхом зменшення викидів парникових газів. Це вже друга спроба адміністрації Трампа вивести США з Паризької угоди. Перша відбулася у 2017 році, але її скасував Джо Байден у перший день свого президентства у 2021 році.

Згідно з процедурою, США доведеться чекати рік для офіційного виходу.

Білий дім оголосив про «національну енергетичну надзвичайну ситуацію», окресливши низку змін, спрямованих на скасування кліматичних норм США та підвищення видобутку нафти й газу. Це рішення прийнято після історичного підвищення глобальної температури, яка у 2024 році вперше перевищила позначку у +1,5°C, порівняно з доіндустріальним рівнем.

Хоча Паризька угода не є юридично зобов’язуючою, вона є ключовим документом, що спонукає до глобальної співпраці для боротьби з причинами глобального потепління.

Тепер США приєднаються до Ірану, Ємену та Лівії як одні з небагатьох країн, що залишаються поза угодою, підписаною 10 років тому в столиці Франції.

Білий дім також анонсував низку змін, зокрема скасування кліматичних ініціатив адміністрації Байдена: скорочення інвестицій у чисту енергію, скасування стимулів для електромобілів та розширення видобутку нафти й газу.

«Ми будемо бурити, крихітко, бурити», – заявив Трамп. У своїй інавгураційній промові він також наголосив, що США розпочнуть нову еру розвідки нафти й газу.

«Ми знизимо ціни, знову наповнимо наші стратегічні запаси аж до самого верху та експортуватимемо американські енергоносії по всьому світу. Ми знову станемо багатою нацією, і це рідке золото під нашими ногами нам у цьому допоможе».

«Ігнорування глобального буму чистої енергії вартістю 2 трильйони доларів лише сприятиме збагаченню конкурентів, тоді як наслідки кліматичних катастроф продовжать руйнувати життя та економіку», – сказав глава ООН з питань клімату Саймон Стілл.

Паризька кліматична угода була укладена у 2015 році для спільної боротьби з ризиками зміни клімату. Її мета – утримати зростання середньої світової температури на рівні менше 2°C від доіндустріального рівня, а в ідеальному варіанті – менше 1,5°C.

США відповідальні приблизно за 15% глобальних викидів парникових газів».

оренда квартири Львів

Новини