«Він відчуває себе могутнім». Британський аналітик про сценарії завершення війни Трампа
- Сьогодні 17:17
Новообраний президент CША Дональд Трамп заявив, що його адміністрація зосередиться на російсько-українській війні. «Ми будемо дуже наполегливо працювати з Росією та Україною. Це має припинитися. Росія і Україна повинні зупинитися», – сказав він на заході у Флориді, повідомляє CNN. Однак Трамп не уточнив, як саме це має статися. Раніше номінований на посаду радника президента з нацбезпеки Майк Волтц заявив, що Дональд Трамп планує посадити за стіл переговорів обидві сторони, і таким чином завершити війну РФ проти України.
Про те, яким чином президент Трамп буде це робити, – у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» науковий співробітник програми Росії та Євразії лондонського аналітичного центру Chatham House Джон Лоф.
Відеоверсія розмови – тут.
«Трампу буде важко укласти угоду з Путіним»
– Дональд Трамп переміг із великим відривом на виборах у США. Крім цього республіканці отримали більшість як у Палаті представників, так і в американському Сенаті. Тим часом The Washington Post повідомила про його телефонну розмову з Вдадіміром Путіним – якими можуть бути наслідки президентства Трампа для Україні та загалом для світового порядку.
– Це дуже великі питання. Перш за все, перемога Трампа була надзвичайною. Це свідчить, що він має дуже сильний рівень підтримки в Сполучених Штатах, що його тип мислення подобається значній частині населення США, і це матиме серйозні наслідки для позиції цієї країни у світі. Він зможе створити команду з цією більшістю у Палаті представників і Сенаті, яка буде реалізовувати його радикальні плани.
Щодо Росії та України, то потрібно ще почекати, щоб побачити, хто саме буде визначати цю політику. Звісно, знаємо, що Марко Рубіо, ймовірно, стане держсекретарем, його називають так званим «яструбом», адже він займає жорстку позицію щодо Китаю та РФ. У нього є свої погляди на природу режиму Путіна. Крім цього, теж відомий кандидат на посаду радника з національної безпеки – це Майк Волтц. У нього теж сильна позиція відносно Росії.
Не сумніваюся, що Трамп спробує швидко домовитися з Путіним, аби укласти угоду. Знаємо, що Трамп – ділова людина. Також треба мати на увазі, що Кремль спростував розмову між Трампом і Путіним. До речі, слухав довгу промову, яку Путін виголосив на так званому валдайському форумі. Є враження, що він сигналізує США, що буде готовий до перемовин. У той же час вважаю, що Трампу буде досить важко забезпечити укладання мирної угоди по Україні.
«Рубіо та Волтц дуже дисципліновані у своїх заявах»
– Як можете оцінити позиції основних кандидатів Дональда Трампа на посади державного секретаря США та радника з питань національної безпеки – Марка Рубіо та Майка Волтца? Якими можуть бути їх стратегії щодо припинення, принаймні, бойових дій в Україні?
– Ці люди є близькими до Трампа, вони підтримують наративи Трампа і його гасло: «Зробімо Америку знову великою». Вони були дуже дисципліновані у своїх меседжах і висловлювалися відповідно до партійної лінії Трампа. І вони завжди підтримували те, що говорив Трамп. І, звичайно, щодо України, вони говорили такими ж гаслами як Трамп, аби критикувати президента Байдена.
Водночас, за результатами першого терміну Трампа, з 2016 по 2020 роки, він не дуже поступався Путіну. Навпаки, йому протистояв. Йдеться про розмову з ним під час саміту в Гельсінкі. Тоді йшлося про Україну, хоча досі ніхто не знає, що конкретно вони тоді обговорювали.
Також слід пам’ятати, що саме Трамп санкціонував передачу Україні летальної військової допомоги, зокрема протитанкових систем Javelin. Його адміністрація також жорстко блокувала початок роботи газогону «Північний потік-2». В той же час ми чули від Трампа, що він захоплювався Путіним, хоча це й не означає, що він готовий дати йому все, що той хоче, зокрема капітуляцію України.
Трамп може вирішити підтримувати Україну чи ні, але у вас є й інші союзники, і самі українці мають вирішити те, як саме вони хочуть закінчити цю війну. Проте Трамп відчуває, що йому це під силу, принаймні, він хоче показати своїм виборцям, що здатен покласти край цій війні. Він відчуває себе дуже могутнім.
«Китайці уважно спостерігатимуть за переговорами Трампа»
– Чи означає це те, що Дональд Трамп не може собі дозволити програш України?
– Дозвольте мені ще дійти до цього питання. Хочу прокоментувати призначення Марка Рубіо на посаду державного секретаря, маю певний досвід спілкування з ним. Йдеться про справу про права людини, яка пов’язана з російською сім’єю, яку переслідували в латиноамериканській країні. І сенатор Рубіо сказав, що їх переслідує режим Путіна, він був надзвичайно ефективним у захисті їх прав. Він відстоював інтереси цієї сім’ї і пішов на такі кроки, які дозволили їх звільнити з в’язниці. Вважаю вражаючим те, що він одразу зрозумів, що ці люди в небезпеці, що їх переслідували. Цей випадок вказує на те, якою людиною є Марк Рубіо. Він розуміє природу російського режиму.
Щодо кандидата на посаду радника із питань нацбезпеки Майка Волтца, поки не можу це прокоментувати. Чув лише його заяви під час виборчої кампанії, він досить критично висловлювався відносно дій Росії в Україні.
Отже, ці кадрові рішення вказують на те, що Путіну буде непросто, бо Трамп не має наміру погоджуватися з усіма бажаннями російського диктатора. Такого не буде, адже Трамп не може показати себе слабким.
Адже це побачили би і у Пекіні. Китайці дуже уважно спостерігатимуть за перебігом переговорів. Трампу потрібно домогтися від Путіна суттявих поступок. Зокрема, вони можуть домовитися, щоб Україна ніколи не вступала в НАТО, в обмін на замороження лінії фронту. Крім цього Росія захоче отримати інші гарантії, а саме щодо демілітаризації України. З іншого боку, не розумію, на які поступки готовий піти Путін.
Трамп ранішще говорив, що хоче розірвати союз РФ і Китаю, та це фантазія, цього не станеться. Хоча є багато проблем у відносинах між Китаєм і Росією, і високий ступінь взаємної недовіри з обох сторін. Однак ці відносини розвинулися в останні роки. Тому Трампу не вдасться розірвати цей союз, однак він міг би попередити Путіна, якщо той дійсно хоче приєднатися Китаю, то матиме проблеми. І, щивдше за все, він так і зробить.
Тому переговори будуть важкими і займуть деякий час. Також не має жодної гарантії, що вони будуть успішними.
«Ймовірне призначення Хегсета шокує»
– А як оцінюєте кандидата Трампа на посаду міністра оборони США Піта Хегсета, колишнього ведучого телеканалу Fox News?
– Це дивне рішення, яке викликало справжній шок у Пентагоні та НАТО. У Хегсета немає досвіду керування такими організаціями, як Пентагон. Він, звісно, ще має пройти через процес затвердження в Сенаті і це може виявитися досить складним. Однак це свідчить, що Трамп може бути безрозсудним щодо справді важливих питань. Тому давайте зачекаємо, кого врешті призначать на цю посаду і кого затвердить Сенат США.
Водночас, це свідчить, що Трамп відчуває себе абсолютно вільним в ухваленні тич чи інших рішень, на відміну від свого першого терміну. Йдеться також кандидата на посаду генерального прокурора Тулсі Ґаббард, колишню представницю Демократичної партії в Конгресі. Це викликало жах у Вашингтоні. Хоча, повторюся, скептично ставлюся до їх затвердження.
– А що можете сказати про кандидата Дональда Трампа на посаду очільника Національного розвідувального управління США?
– Є питання і до кандидата на посаду очільника національної розвідки Джона Реткліффа. Цей кандидат в минулому робив заяви явно не на підтримку України.
«Україною має займатися така людина, як Курт Волкер»
– Хотів би зосередити увагу на можливих перемовинах між Україною та РФ за участі США. За інформацією Fox News, Дональд Трамп може призначити спеціального представника США щодо перемовин між Україною та РФ Чи справді вірите в те, що Трамп може досягти угоди із Путіним, і чи справді, він може бути жорстким щодо російського диктатора?
– У минулому, під час першого терміну Трампа, спецпредставником з питань України був колишній посол США в НАТО, Курт Волкер. Його дуже поважають в Україні, особливо дуже чітку позицію щодо інтересів України. Тому наразі не знаю, хто буде кандидувати на цю посаду, але це мала би бути така ж людина, як Курт Волкер, яка має власні погляди на те, як слід підтримувати Україну.
Стосовно переговорів, то, як вже говорив раніше, вважаю, що Трамп повинен показати, що він сильний. Він не отримає того, чого хоче, якщо піде на завершення війни на умовах Путіна і буде примушувати Україну здатися. Трамп може змусити Путіна його боятися. Може сказати: «Дивіться, якщо ви не погодитеся на мої умови щодо завершення війни, я підтримаю Україну і дам українцям набагато більше зброї, ніж Байден».
Під час першого терміну Трамп став великим розчаруванням для Росії. Тому давайте подивимось, як буде розвиватися ситуація. Водночас, досягнення угоди такого типу, яку хотів би бачити Трамп, яка зробить його могутнім лідером і надішле потужний сигнал як Пекіну, так і Тегерану, це довгий і важкий процес. На цьому етапі Трамп може лише з’ясувати те, чи дійсно Путін хоче завершення війни. Але на мою думку, ця війна була потрібна Путіну, щоб виправдати те, що він робить в Росії. Цей рівень репресій йому потрібен, щоб зберегти цілісність російської системи. Люди йому підкоряються через те, що йде війна. Коли настане мир, то він матиме певні проблеми і не в останнє через те, що багато людей з фронту повернулися би додому. Багато демобілізованих опинилися би без таких доходів, які раніше отримували.
Крім цього, зараз деякі галузі промисловості в Росії досить сильно «перегріті». Йдеться про оборонну промисловість, яка зараз отримує величезну підтримку. Однак після досягнення миру, Путін вже не зможе вливати такі величезні кошти в оборонку. Тож, аби російський диктатор поклав кінець цій війні, він має показати, що начебто переміг, але він не зможе цього зробити. Справа у тім, що Трамп також має продемонструвати перемогу.
«Саме Трамп вирішив вивести війська з Афганістану»
– Що знадобиться Трампу, аби змусити Путіна вести перемовини з Україною, чи достатньо в нього важелів впливу на Кремль?
– Трам може попередити Путіна, якщо той не погодиться на його умови, тоді він буде підтримувати Україну ще сильніше. Адже Трамп вихваляється, що за час його першого президентського терміну не було війн. Він хоче показати себе сильною людиною.
Водночас, слід пам’ятати, що саме він прийняв рішення про виведення військ США з Афганістану. І це був дуже принизливий крок для його країни. Вважаю, що це дуже надихнуло Путіна на вторгнення. Змусило його повірити, що США слабкі, що їхні союзи не такі сильні, як раніше. Тому Путін почав просувати свій порядок денний щодо України, зокрема після анексії Криму.
Ці дві події пов’язані між собою, зокрема поспішне виведення з Афганістану, а потім – повномасштабне вторнення Росії. Трамп не захоче бути відповідальним за чергове приниження США.
Йому потрібно зважити, як він буде стимулювати російського диктатора на мир в Україні. Однак Путін майстер маніпулювання, він спеціально на Валдаї зробив компліменти Трампу, аби задіти його его. Він сказав, що Трамп його вразив, адже показав велику силу. Путінські радники доклали багато зусиль, аби визначити те, на які больові точки Трампа слід натискати, аби спонукати його до певної реакції.
Водночас, не думаю, що вони зможуть зчитати дії Трампа на 100%. Вони здатні лише підігравати його інстинктам і підлещувати йому.
Розмовляв Даніель Ткіє
Новини
- Сьогодні
- 20 Листопада
- Більше новин