«Трамп вірить у хаос». Полковник США та економіст про припинення вогню в Україні та що не так з Гренландією та Панамським каналом
- Понеділок, 03 лютого 2025
Президент США Дональд Трамп заявив, що розмови з Україною та Росією проходять «досить добре», а його адміністрація готує «зустрічі та переговори» з Україною, Росією та «різними сторонами». «Ми маємо справу з Україною і Росією. У нас заплановані зустрічі і переговори з різними сторонами, в тому числі з Україною і Росією. І я думаю, що ці дискусії проходять досить добре», – сказав Трамп, не уточнюючи деталей. Кількома годинами раніше спеціальний посланник Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог попередив, що обидві сторони повинні будуть піти на поступки, якщо вони сподіваються домовитися про врегулювання війни.
Про ймовірність припинення вогню в Україні, чи готовий диктатор Росії до переговорів та важливість для США Гренландії та Панамського каналу – у програмі Мінародні новини на ТРК «Перший Західний» полковник США у відставці Джонатан Світ та економіст Марк Тот.
Відеоверсія розмови – тут.
Трамп має дозволити Україні бити углиб Росії
– Президент Трамп заявив, що розмови з Україною та Росією проходять «досить добре», а його адміністрація готує «зустрічі та переговори». Він також погрожує Влідіміру Путіну, якщо той відхилить пропозицію щодо припинення вогню в Україні, то будуть введені більш жорсткі санкції та тарифи на товари РФ. Як можете оцінити ці заяви і чи вважаєте, що у США достатньо важелів впливу на Путіна?
Джонатан Світ: Ця війна уже триває майже третій рік, за цей час США та їх союзники вже накладали на Росію безліч санкцій та обмежень і вони не дали очікуваних результатів. Звісно, санкції та зниження цін на нафту інструмент тиску на Росію, але не змінять хід війни. Крім цього, якщо будуть введені нові обмеження, вони почнуть діяти за місяці, а не – кілька тижнів.
Адміністрація Трампа мусить дозволити Україні бити по території Росії далекобійним американським озброєнням. ЗСУ потрібно знищувати російські війська та техніку до того, як вони будуть перекинуті до України. Дозвіл на нанесення ударів вглиб Росії у поєднанні із потужнішими економічними санкціями, – це ефективна стратегія, яка може змусити Путіна до миру.
– Марку, що думаєте про погрози президента Трампа на адресу Путіна і чи вважаєте ви це частиною його великої стратегії завершення війни в Україні?
Марк Тот: Трамп вірить у хаос. Він ним живе. Ці погрози є лише початковим етапом у його стратегії завершення війни. Він дає зрозуміти, що готовий діяти жорстко.
Цікаво, що самі росіяни були шоковані. Російські пропагандисти на телебаченні не розуміли: «Як Трамп сміє так розмовляти із Путіним?» Вони такого не очікували.
Таким є меседж Трампа і це хороший початок. До речі, Путін зрозумів усе. Він тепер намагається зіграти на его Трампа. Диктатор почав розказувати, що начебто готовий домовлятися. Ще раніше він говорив, що Китай, Росія та США можуть утрьох правити світом.
Погрози Трампа на адресу Путіна – хороший перший крок. Крім цього, спеціальний представник США в Україні Кіт Келлог підтримав надання військової допомоги Україні коштом російських активів. Також мене вразило те, як Трамп висміював Путіна у соціальних мережах. Зокрема, заявив, що той уже втратив мільйон людей на війні і не керує країною. А далі для Путіна буде лише гірше.
– Як уже згадувалося, Келлог припустив, що США можуть використати заморожені російські активи для фінансування військової допомоги Україні. Полковнику Світ, як ви ставитесь до такої ідеї і що потрібно для того, аби Україна мала перевагу над Росією у переговорах та зокрема на полі бою?
Джонатан Світ: Використання російських активів для постачання зброї в Україну точно в інтересах національної безпеки США.
Це є позитивним кроком з огляду на дві речі. По-перше, це надає Україні більше впливу. По-друге, посилає меседж, знову ж таки Росії, що США будуть надалі підтримувати Україну. Дає зрозуміти Путіну, що США дадуть Україні все, що їй потрібно, щоб виграти війну. Потрібно змінити стратегію допомоги Україні з її виживання, на – перемогу в цій війні.
Україна спільно з Заходом має підготувати план того, як буде звільняти окуповані території. Це можливо. Сили оборони можуть зробити це через ізоляцію окупантів, які перебувають в Україні, завдаючи ударів по військах Росії, Північної Кореї, складах озброєння, боєприпасах та командних пунктах. Таким чином росіяни не будуть мати змоги підтримувати свої війська та оборонні лінії.
Упевнений, що у президента Зеленського та його генералів є план бойової роботи на цьому напрямку.
«Поки небезпечно говорити про досягнення мирної угоди з Росією»
– А що означає ця заява з політичної точки зору, чи свідчить це про зміну позиції Трампа, адже ще під час передвиборчої кампанії він говорив про необхідність припинення військової допомоги Україні. Чи свідчить це про зміну позиції нової влади у Сполучених Штатах.
Марк Тот: Слід розглянути ці речі окремо. Це була передвиборна риторика. Україна тоді була втягнута у внутрішньополітичний процес через імпічмент Трампа. Водночас, тепер, коли команда Трампа прийшла до влади, вони дивляться на все по-іншому. Бачать реалії геополітичної ситуації.
Президент Трамп розуміє, що не може дозволити Путіну перемогти. Саме тому я не зважаю на ті заяви, які він робив в минулому під час політичного процесу. Для мене важливим є те, що він та його команда роблять зараз та у майбутньому.
Також хотів би застерегти Україну від того, аби вона не потрапила у пастку деяких членів оточення Трампа. Україні потрібно пам’ятати про свій вплив у дискусії про завершення війни. Поки небезпечно говорити про можливість досягнення мирної угоди з Росією. Це може послабити допомогу з боку союзників. Якщо Україна втратить віру у свою перемогу і не буде готова далі вести війну, це дуже негативно вплине на всі процеси, які відбуваються у Вашингтоні та у Європі.
Незважаючи на риторику Трампа, Україні слід відстоювати власну позицію і далі доносити до Заходу те, що вона готова боротися. Розумію, що зараз найскладніший момент війни. Україна стикається із дуже складним викликом. Вірю, що ви зможете пройти через це, якщо будете далі боротися і не дозволите Путіну перемогти.
«Владімір Путін тягне час»
– Міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що хотів би, аби війна в Україні завершилася на максимально вигідних для українського народу умовах. Що думаєте про це і як воно мало би виглядати, зокрема для народу України?
Джонатан Світ: Ми всі хочемо, щоб війна закінчилася на вигідних для України умовах. Але не впевнений, що це буде так, якщо Росія збереже контроль над частиною території України, яку вона незаконно захопила. Маю на увазі Крим та Донбас. В цьому основна проблема. І я не вірю, що росіяни погодяться вивести свої війська з цих територій.
Слід усім працювати над тим, аби Україна змогла вигідно завершити цю війну. Є багато роботи, яку потрібно зробити. Закінчити війну в Україні та припинити кровопролиття неможливо, якщо цього хоче лише одна сторона війни. Путін не демонструє бажання зупинятися. Він підписав оборонні угоди з Іраном та Північною Кореєю. За даними південно-корейської розвідки, КНДР перекидає до РФ ще більше військ і ракет.
Також Путін офіційно заявив, що погодиться лише на повну капітуляцію України та те, що не визнає президента Зеленського легітимним лідером України. Росіяни зараз виграють час, нарощують силу, а потім продовжать свій наступ. Саме таким був Путін останні 30 років. Не думаю, що він змінився.
– А як ви можете оцінити цю риторику Путіна Марку? А також готовність Піта Гегсета завершити цю війну на найбільш вигідних для України умовах?
Марк Тот: Це добрий початок для перемовин з позиції сили. Втім, поки зарано говорити про переговорний процес. Побачимо, що далі буде робити Білий дім. Владімір Путін тягне час. Це все, чого він хоче і слід зважати на цю реальність.
Він не має наміру зупинятися, можливо готовий поставити війну на паузу, якщо це йому буде стратегічно вигідно. Наголошу, меседжі, які надходять з України, є надзвичайно важливими. Ви формуєте порядок денний світу і те, про що говорять у Вашингтоні. Не слід дозволяти Трампу і Путіну формувати його щодо України.
Також не вірю, що просто європейських гарантій безпеки буде достатньо. Потрібна певна форма участі США та НАТО у гарантуванні безпеки України. Справа в тім, що це не спрацювало у 2014 та 2022 роках. Отже, це потрібно робити по-іншому. Україна має можливість показати Путіну і Трампу, що вона готова продовжувати боротьбу у цій війні.
Одна з ключових речей, яку Україна має зробити в цьому контексті, це розглянути можливість мобілізації 18-річних хлопців. Звісно, не для того, аби одразу кинути їх на поле бою, а для того, аби навчити їх воювати через два чи три роки, якщо це буде потрібно. Мусите посилати такі меседжі Заходу. Це зробили США у 1941 році, після нападу Японії. Тоді почали мобілізовувати 18-річних хлопців. Розумію, чому поки Україна цього не зробила з огляду на серйозні причини. Втім, думаю, що Україні доведеться піти на такі демонстративні кроки, якщо вона хоче показати Путіну та Вашингтону, що не збирається здаватися. Це важкий складний, але правильний шлях.
«Війну виграє не одна система, а комбінація декількох»
– Державний секретар США Марко Рубіо припинив будь-яку гуманітарну зовнішню допомогу американським союзникам. Чи є ризики, що зовсім припиниться підтримка українського народу?
– Давайте подивимося, що з цього вийде. Президент Зеленський приблизно тиждень тому заявляв, що Захід забезпечив фінансування Україні на весь 2025 рік.
Зараз у Вашингтоні з’ясовують всі аспекти припинення зовнішньої допомоги. Дійсно, був такий наказ від держсекретаря США. Всім потрібно зрозуміти, що це тимчасове явище. Допомогу призупинили на 90 днів для її аудиту. Це не назавжди. Також це не означає, що допомогу не поновлять в якийсь момент у майбутньому.
Це просто призупинення, аби нова адміністрація змогла краще зрозуміти, куди доцільніше направляти фінансові ресурси.
– Як повідомляє видання Axios, США перевезли 90 ракет для систем Patriot – їх транспортували з Ізраїлю. Наскільки значним є це рішення і яку ще зброю США мали би надати Україні, аби кардинально змінити хід війни?
Джонатан Світ: Це чудова новина, що Україна отримує додатковий пакет ракет до ППО. Однак недостатньо лише випустити ракету в небо. Якщо ви не зруйнуєте пускові установки та майданчики запуску ракет, зокрема їх склади, тоді вам доведеться їх збивати кожного дня.
Отже, військова спроможність, яка потрібна Україні, це здатність завдавати ударів углиб Росії, аби знищити ці системи озброєння. Ідеться про далекобійні ракети Storm Shadow, SCALP, TAURUS та літаки F-16, МіГ-29. Крім цього, Україна має власне далекобійне озброєння для ударів углиб на 1800 і 2000 км.
Потрібно кілька таких систем і дозвіл на удари по Росії. Війну виграє не одна система, а комбінація декількох. Звісно, вам потрібна протиповітряна оборона Але щоб зупинити ці атаки, слід знищити систему озброєння, з яких ці ракети запускаються.
«Трамп надсилає меседж Пекіну, що США бачать все»
– Що думаєте про заяви Дональда Трампа щодо Канади, Гренландії та Панамської каналу? Зокрема, деякі військові експерти впевнені, що Гренландія дійсно стратегічно важлива для військового потенціалу США…
Марк Тот: Трамп намагається добитися, щоб певні речі відбулися на умовах, які вигідні США. Він таким чином надсилає меседж Пекіну, що США бачать усе.
Щодо Гренландії йдеться про відкриття Північного морського шляху, який проходить від Мурманська аж до Берингової протоки. Це приблизно 3500 миль. Цей шлях скоро буде доступним через глобальне потепління. Саме тому Гренландія стане стратегічно важливою і буде конкурувати із Канадою.
Також бачимо, що китайські компанії контролюють портові споруди з кожного боку Панамського каналу. Колишній генерал лейтенант США Річардсон попереджає, що Китай намагається побудувати військово-морську базу в Чилі, аби контролювати Магеланову протоку і протоку Дрейка. Таким чином Китай прагне отримати контроль над Тихоокеансько-Атлантичним транзитом військово-морських і комерційних суден США. І тому Трамп таким чином протидіє Китаю.
Однак, вважаю, що важливо співпрацювати з союзниками щодо цих питань, а не погрожувати їм.
– Чи вважаєте, що угода між США та урядом Панама, що до цього каналу є вигідною та справедливою для інтересів Сполучених Штатів Америки?
– Cлід пам’ятати, що згідно з початковим договором США мають право повторно окуповувати зону Панамського каналу, якщо вони вважають, що від цього будуть залежати інтереси національної безпеки. І тому з точки зору економічних відносин та впливу Китаю важливо про це все вести дискусії з урядом Панами. Втім, варіант вторгнення завжди існував. Трамп, по суті, не обіцяв використовувати війська, він лише не виключив такого варіанту.
Трамп сказав: «Дивіться, я не можу сказати ніколи», тому безперечно, якщо китайські військові спробують мілітаризувати цю зону, тоді Сполучені Штати Америки будуть діяти.
Як на мене, дискусія щодо Панамського каналу буде більш економічною, а не військовою. Звичайно, Трамп може використати військову силу, щоб спробувати досягти всього, чого він бажає з економічної точки зору.
– Полковнику Світ, а що можете розповісти про ці заяви Трампа відносно Гренландії та Панамського каналу? Як можете їх оцінити і наскільки важливими є ці території для інтересів США з військової точки зору?
Джонатан Світ: Усе зводиться до того, щоб мати можливість розташувати військові сили та перекидати їх зі східного узбережжя на західне. Якщо вам доведеться обійти Південну Африку чи Південну Америку, щоб перенаправити додаткові сили до Тихого океану, то це займе додаткові 14 днів. Це може вплинути на хід конфлікту.
Щодо Панами, то китайці через державні компанії зараз володіють передньою та задньою частинами каналу. І вони можуть закрити його на кілька днів. Звісно, це важливо для переміщення військових. Втім, думаю, що наразі це більше стосується економіки, торгівлі та того, хто володіє цими шляхами.
Якщо ви володієте цими шляхами, тоді ви можете стягувати з людей плату за їх використання, а потім маніпулювати вартістю. Тому слід стримувати Китай.
Звісно, те, як це робить Трамп, можливо, не найкращий варіант, але це привертає увагу лідерів. Його адміністрація має інший дипломатичний підхід.
Марк Тот: Вважаю, що нам слід звернути увагу на Китай і те, що буде з його впливом через 5, 10, 15 років. Слід розуміти, що Пекін є серйозною військовою загрозою і він хоче встановити контроль над ключовим об’єктом США поблизу Індійського океану. Слід це розглядати на стратегічному рівні.
Ось чому Білий дім так сильно протидіє Китаю, аби той не взяв гору на міжнародній арені та зокрема у питаннях Гренландії, Панамського каналу та інших стратегічних викликів.
Розмовляв Даніель Ткіє
Новини
- Сьогодні
- 04 Лютого
- Більше новин