«Трамп вірить у теорію хаосу». Військовий та економіст США про те, чого чекати Україні у найближчі місяці

Фото: BBC

У команді Дональда Трампа обговорюють сценарії завершення війни в Україні, один з яких передбачає її заморожування, про це пише The Wall Street Journal із посиланням на свої джерела. Цей сценарій складається з трьох пунктів: лінія фронту заморожується і на ній створюється демілітаризована зона (1); Україна відмовляється від вступу до НАТО щонайменше на 20 років (2); За це США продовжать постачати Україні зброю (3). За словами джерел, поки що Трамп не схвалив конкретного плану.

Який чинник став вирішальним під час голосування у США, чи мають рацію журналісти WSJ та як це вплине на хід війни в Україні – у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» полковник Джонатан Світ та економіст Марк Тот.

Відеоверсія розмови – тут.

«Це були економічні вибори»

– Дональд Трамп переміг на виборах президента США. Крім цього, Республіканці отримали більшість у Сенаті та вже на шляху до досягнення більшості у Палаті представників. Як можете відреагувати на ці результати?

Марк Тот: Не здивований цим результатом. Люди голосували здебільшого, враховуючи внутрішні економічні проблеми в США. Справа у тім, що дохід американців не відповідає рівню інфляції за останні чотири роки. Це стало причиною того, чому обрали Трампа.

Безумовно, це значна перемога республіканців. Вони мають шанси отримати більшість у Сенаті та Палаті представників. Крім цього, за Трампа в загальному проголосували більша кількість республіканців. В останнє таке було в часи Джорджа Буша, на початку 2000-х років. Трамп переконливо переміг Гарріс у Вісконсіні, Мічегані та Пенсільванії.

Марк Тот. Скрин з відео: Перший Західний

– Це переконлива перемога Трампа, отже економіка зіграла у цьому ключову роль…

Це були економічні вибори. Розумію, що результати виборів викликають багато питань в українців, але слід вірити у вашу перемогу в цій боротьбі. Ще не все втрачено, важливо залишатися позитивними, доводити до американців, чому Україна має виграти цю війну. Адже ви б’єтеся не лише за власне виживання, а й за основні принципи західної свободи.

«Трамп визначиться щодо України у найближчі місяці»

– Очікуєте, що Дональд Трамп припинить постачання озброєння до України. Які можливі сценарії щодо України у час його президентства і який план щодо України він може обрати серед тих, які йому пропонують його радники?

Україні доведеться мати справу із Трампом. Водночас, ми ще нічого не знаємо про те, що він буде робити на посаді і хто буде його радником. Це стане зрозуміло, коли дізнаємося, хто має стати його держсекретарем, міністром оборони та радником з питань національної безпеки. Тоді будемо розуміти, яку стратегію відносно України він буде просувати. Заяви, які він зробив раніше, є складовою його передвиборчої риторики. Зазвичай після перемоги на виборах кандидат починає по-іншому мислити та говорити. Дуже рідко передвиборчі обіцянки перетворюються на реальну політику Білого дому.

Фото: WSJ

– А що очікувати від Трампа у контексті військової стратегії щодо війни в Україні?

Джон Світ: Потрібно відокремити зовнішню політику від внутрішніх питань. Адже Трамп отримає секретні розвідувальні дані про те, що відбувається в Україні та Близькому Сході, і з їх врахуванням він буде ухвалювати рішення.

Поки не знаємо, хто стане його радником з національної безпеки та міністром оборони, а це є ключовим. Поки він не обере людей на ці посади, не будемо знати траєкторію його руху у зовнішній політиці. Слід також враховувати, що говорив його віцепрезидент, він був критичним щодо України. Однак Трамп говорив дещо по-іншому.

Джонатан Світ. Фото: CBS

Формування політики Трампа щодо України, Близького Сходу та Китаю відбудеться у найближчі місяці, тому давайте поки не заходити в цьому питанні надто далеко. Наразі варто зосередити увагу на ситуації на полі бою в Україні, адміністрація Байдена все ще може зробити багато для Сил оборони, оскільки на Україну витрачено лише 10% від коштів, які були затверджені Конгресом. Ба більше, Байден може дозволити Україні завдавати далекобійні удари по Росії, аби зменшити російську загрозу. Також це потрібно, аби вдарити по військах КНДР.

Отже, адміністрація Байдена ще буде працювати до 20 січня, і відіграє певну роль.

«Трамп дізнається багато нового»

– Ви згадали про війська КНДР, за даними Reuters, північно-корейські війська вперше вступили в бойові дії у Курській області Росії. Що це означає, і як Захід має на це реагувати?

– Солдати КНДР будуть використані, аби заповнити прогалини в російській обороні, їх розміщують у районах, де російські військові перебувають у невигідному становищі. Українські військові продовжують рухатися углиб РФ, на Курщині.

Слід розуміти, що деяка інформація приховується, адже США та НАТО зараз намагаються визначитися, як на це слід відповідати. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що розуміє цю загрозу. Вона у тім, що, оскільки корейські сили знаходяться на Курщині і фактично беруть участь у бойових операціях, це може відкрити скриньку Пандори для інших країн. Вважаю, що найкращою відповіддю на північнокорейські війська було би надання Україні права задавати далекобійних ударів в глиб РФ.

Це суттєва загроза. Зараз йдеться про 12 тисяч солдатів, але їх чисельність може зрости, якщо цього захоче Путін, особливо через нестачу особового складу та інші проблеми на фронті.

Фото: DW

– А як Дональд Трамп може відповісти на відправку військ Північної Кореї до України, чи може він зайняти жорстку позицію відносно російського диктатора Владімира Путіна.

Марк Тот: Відповідь на це питання буде відома у січні. Трампа будуть інформувати на абсолютно новому рівні після того, як він увійде до Білого дому. Раніше він не мав доступу до такої інформації. Йому точно розкажуть про переміщення військ Північної Кореї і про оцінки розвідувальних служб США.

Він точно дізнається багато нового. Почує, що російські агенти планували закласти запальні пристрої у літаках поштової компанії DHL. Його поінформують про диверсії росіян у Великій Британії, Німеччині та Польщі. Там точно є сліди Путіна. Сподіваюся, що ця інформація дасть йому розуміння того, що війна Путіна ведеться не лише проти України, а й Заходу. Сподіваюся, щойно Трамп побачить, наскільки широкомасштабною є війна Путіна, він точно не буде це терпіти. Він має зрозуміти, що може втратити Україну. Саме це відбулося після поспішного виведення військ США в Афганістані.

Фото: Слово і Діло

– Хто може консультувати Трампа щодо стратегії відносно завершення війни в Україні – професіонали з питань національної безпеки, які в цьому розбираються, чи його найближчі друзі, родина та партнери по бізнесу?

– Щоб це зрозуміти маємо обговорити, хто такий Трамп? Часто він слухає лише себе, а оточуючі в кращому випадку можуть хіба пригальмовувати його. Це вже було під час його першого президентства.

Ким би не були ці люди, їм потрібно спробувати вплинути на нього уже зараз. Трамп розумний хлопець і має розуміти, що має виправити певні речі, які не зміг зробити за першої каденції. Також сподіваюся, що він буде слухати радників.

Якщо подивитися на його стиль управління: у бізнесі та у владі, то зрозумієте, що він вірить у теорію хаосу. Трамп вірить, що таким чином можна досягти кращий результат. Це слід враховувати. Влада має мати межі, тож не слід захоплюватися усім тим, що він говорить або робить.

Важливо також обговорити те, як Трамп буде комунікувати з президентом Зеленським. Хотів би відзначити роботу його та уряду, вони не піддаються хаосу, залишаються сильними та лобіюють свої інтереси серед оточення Трампа. Це правильно, також важливою є підтримка з боку прем’єр-міністра Польщі.

«Джерела WSJ не ознайомлені з військовими планами»

– Видання The Wall Street Journal повідомило про плани найближчого оточення Трампа щодо припинення вогню в Україні. Тривають дискусії, чи доцільно створити демілітаризовану зону в Україні, чи навіть увести європейські війська. Що демілітаризована зона означала би для України з військової точки зору?

Джон Світ: Не впевнений, що так буде. Стаття Wall Street Journal написана за даними від джерел, які не ознайомлені із військовими планами. Концепція демілітаризованої зони не закінчує війну, а продовжує її. Така зона зараз в Кореї, вона активна впродовж 75 років. Вона може стати поштовхом до початку світової війни. Тож це не вирішує проблему.

Є певна дискусія щодо демілітаризованої зони, іншою умовою є те, що Україна не приєднається до НАТО протягом 20 років, а це саме те, чого хотів би Путін. Якщо він все-таки зайде в Україну через 10 років, а вона не буде в НАТО, тоді буде у тому ж становищі, як і зараз. Тож вважаю, що замороження війни не є вирішенням проблеми, бо тільки її продовжує. Ці вічні війни, це якраз те, на що вказував президент Байден.

Нам потрібно говорити про те, як збираємося виграти цю війну, як змусити Путіна покинути Україну. Адже лише після виведення російських військ, можемо говорити про припинення вогню та створення якихось зон і про повернення контролю РФ над Курською областю. Вважаю, що стаття Wall Street Journal далека від реальності.

Фото: Голос Америки

– А як ви ставитесь до концепції замороженого конфлікту в Україні?

Марк Тот: Це безглуздо. Слід розуміти природу цього конфлікту. Захід може розглянути ідею про те, що цей конфлікт можна заморозити. Однак Путін розпочав війну проти Заходу та намагається відновити свою імперію. Перші кроки були в Чечні та Грузії, а потім в Україні в 2014 році і знову в 2022 році, і тому він не захоче заморозити цей конфлікт. Можливо, він розглядатиме це як стратегічну паузу, аби перезавантажити свою економіку, армію і отримати більше часу для перегрупування.

Думаю, що на Заході дійсно обговорюють це, але вони помиляються так само, як журналісти Wall Street Journal.

«Путін хоче, аби у США всі сварилися»

– Чи може Трамп використати військову допомогу як розмінну монету, аби примусити Україну до перемовин з РФ. Скаже: «Домовляйтеся з росіянами, або не отримаєте жодного пакету військової допомоги»?

– Це можливо. Усе залежить від того, хто буде йому радити і що конкретно будуть пропонувати зробити для переговорів з Путіним. Однак думаю, що на Трампа чекає сюрприз. Путін не збирається завершувати війну. Трамп має зрозуміти, чого дійсно хоче Путін. Йому потрібна пауза, адже зараз мусить покладатися на північнокорейські війська, щоб повернути Курську область.

Якщо Трамп є хорошим гравцем у покер, то зрозуміє, що Заходу не потрібно йти на поступки Путіну, а змусити його зробити їх. Якщо подивитесь на стиль управління та ведення бізнесу Трампа, то він часто намагається змусити іншу сторону втратити більше. Якщо він залишиться вірним цьому принципу, то Путін втратить більше, ніж отримає.

– А які військові аспекти цього?

Джон Світ: Важливий момент у тім, що конфлікти в Україні та на Близькому Сході взаємопов’язані. Вони переплетені. Адже війна між Україною та Росією неможлива без підтримки Ірану, так само як і ескалація на Близькому Сході та загроза Ізраїлю. Зокрема, президент Трамп заявив, що підтримує Ізраїль і запевнив їх в тому, що можуть зробити все, що потрібно, аби вирішити проблеми із безпекою.

Хотів би це почути і щодо підтримки України. Росія є терористичною організацією і Трамп має це враховувати.

Перемога над Росією в Україні призведе до поразки Ірану на Близькому Сході та вирішить низку проблем у всьому світі. Йдеться про регіон Сахель в Африці, Балкани, Прибалтику. Однак, аби завершити війну в Україні, потрібно перемогти Росію, сподіваюся, що адміністрація Трампа зрозуміє цю просту концепцію.

Зараз важливо, щоб адміністрація Трампа об’єднала країну та народ.

Фото: Радіо Свобода

– Що відчуває Владімір Путін після оприлюднення результатів виборів президента США, чи задоволений?

Марк Тот: Путін – це хлопець, який, перш за все, хоче сіяти розбрат. Тож так, з цієї точки зору, він задоволений. Судячи з публічних заяв, які Трамп зробив проти Байдена, він задоволений, які сильні в американців розбіжності.

Путін спробує перетягнути Трампа на свій бік. Побачимо, однак сподіваюся, що американський президент переграє російського диктатора і зрозуміє, що той хоче його підштовхнути до невигідної угоди. Сподіваюся на те, що Трамп зробить усе необхідне на підтримку України.

Джон Світ: Росія хоче розділити Захід і Путін буде робити це із будь-ким на посаді президента США. Такою є мета ФСБ. Вони хочуть створити якомога більше розбіжностей, тому підтримують обидві сторони. Путін хоче, аби у США всі сварилися і мали якнайбільше розбіжностей.

Зараз важливо, щоб адміністрація Трампа об’єднала країну та народ. Трампу знадобиться допомога адміністрації Байдена, щоб зробити це. Також сподіваюся, що дві команди зможуть зібратися і почати говорити про те, як допомогти Україні перемогти, а не припинити вогонь.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

оренда квартири Львів

Новини