«Триває третя хвиля штурму Авдіївки». Гетьман про успіхи ЗСУ, ситуацію на фронті та оновлені «Шахеди»

Фото: Politeka

Яке значення має для росіян Авдіївка, чи вплине на активність їхніх атак оголошення Путіним участі в президентських виборах, коли ми облаштуємо плацдарм на лівобережжі Херсонщини та чим небезпечні пофарбовані «Шахеди» – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Олексій Гетьман.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Олексій Гетьман, Фейсбук

Росіяни хочуть до середини грудня захопити Авдіївку

– Що зараз відбувається навколо Авдіївки?

Росіяни розпочали третю хвилю штурмових дій. Мають за мету до середини грудня захопити місто, адже саме тоді Путін хоче оголосити, що йде на наступні президентські вибори, які в РФ заплановані на 15-17 березня. Для цього йому потрібна перемога в Авдіївці, тому кількість людей і техніки, яких вони будуть туди кидати не має значення. Хоча ні, техніку вони ще будуть шкодувати, а людей – ні, це ресурс вони можуть поповнювати ще довго. За даними Інституту вивчення війни, у росіян зараз втрати більші, будь коли за цю війну. Зокрема, під Бахмутом (але не тільки) вони були в середньому 776 російських військових. Зараз по всьому фронту – 930 людей. Переважна більшість на Авдіївському напрямку.

Фото: росЗМІ

Хоча, з іншого боку, російські воєнкори вже починають, як то кажуть, вмикати задню, бо якщо росіянам не вдасться захопити Авдіївку, то потрібно буде якось це пояснювати росіянам. На мою думку, якщо їм не вдасться захопити місто до того моменту, коли Путін оголосить, що йде на президентські вибори, то одразу, або за кілька днів,  активні бойові дії тут окупанти припинять. Втратиться зміст,а якогось великого військового і стратегічного значення цей населений пункт немає.

На лівому березі Херсонщини підготовка до створення плацдарму

– З обережним оптимізмом спостерігаємо за подіями на лівобережжі Херсонщини, де тривають важкі бої. Ситуація може змінитися у будь-який момент. Наскільки там зараз складно?

Там триває підготовка до створення плацдарму. Це має бути квадрат приблизно 20 на 20 кілометрів вздовж берега, що дасть можливість збудувати понтонні переправи. Це можна здійснити менш ніж годину. Тоді у ворога, відсунутого більш ніж на 20 кілометрів, буде менше можливості накривати наші підрозділи далекобійною артилерією і ми зможемо переправляти туди більше наших військ, важку, броньовану техніку, артилерійські системи. А зараз говорити, що на лівобережжі вже є плацдарм, який можна використовувати для подальших просувань вглиб території і, зокрема, в бік Криму – ще зарано. Там зараз діє наша морська піхота, яка постійно маневрує, бо йде дуже потужна контрбатарейна боротьба. Скільки часу займе створення плацдарму залежить від погодних умов та дій ворога. Та врешті-решт, ми цей плацдарм створимо і продовжимо наступальні дії.

Фото ілюстратвне: ЗСУ

Ми мали це здійснювати паралельно з наступальними діями біля Роботиного, у напрямку Токмаку, але росіяни підірвали Каховську ГЕС і це нас призупинило. Довелося чекати поки вода спаде і зараз робляться ті дії, які планувалися на початку літа. Негативним для росіян стало те, що та ж сама вода позмивала їхні фортифікації і перемістила міни.

Чи простіше там буде рухатися нам ніж на Мелітопольському чи Бердянському напрямку? Швидше за усе – так, бо там таких потужних фортифікацій, як «лінії суровікіна» немає. Вони щось намагаються побудувати, але у них вже немає таких можливостей та й часу.

Нова тактика ворога – масований удар по одній-двох цілях

– Росіяни почали використовувати оновлені «Шахеди» – чи складніше нам буде їх збивати і з чим ми ще можемо зіштовхнутися?

Це не нові дрони. Можливо це комусь здалося, бо ті, що були збиті нашою ППО під Києвом пофарбовані у чорний колір, а новий «Шахед»-238 іранці презентували теж чорним. Тому могли вирішити, що це уламки саме 238-го.

Це було зроблено, щоб українським силам ППО було важче їх виявляти і знищувати. Хто був у Києві під час цього нальоту, то бачив, як працювали прожектори, які шукали ці повітряні цілі. Також деякі з цих чорних «Шахедів» були пофарбовані карбоном, а цей матеріал поглинає електромагнітні хвилі. Тоді радіолокаційна станція зенітно-ракетного комплексу їх майже не бачить.

Те, що сталося під Києвом – було тренуванням ворога. Ворог хотів перевірити, наскільки столиця може боротися саме з БпЛА і які у нас є засоби ураження. Самі ж росіяни казали, що тактика атак на нашу країну буде змінена. Вони будуть використовувати одночасно «Шахеди», балістичні і крилаті ракети і зосередяться на одній-двох цілях.

Фото: Мілітарний

Очікувати атаки з Чорного моря «Калібрами» під час шторму не варто

– Ворог зараз готується, він очікує холодів і накопичує смертоносну зброю – чи застосування ракет морського базування та зі стратегічної авіації обмежуються погодними умовами?

– «Калібри» – це крилаті ракети морського базування і ворог використовував їх для нанесення ударів, здебільшого, по Миколаївській, Одеській областях, а далекобійні зі стратегічної авіації – по інших регіонах. Росіяни запускали «Калібри» з моря, коли шторм сягав не більше ніж 3 чи 4 балів. Хоча для сучасних військових кораблів хвиля 15 метрів не є надто небезпечною та запускати ракети неможливо. Тому поки така погода, очікувати атаки з Чорного моря, не варто.

Окрім того, у ворога в Севастополі були установки, щоб ці «Калібри» завантажувати на кораблі, бо це складний технологічний процес. Ракета має бути підключена до електроніки, щоб  її можна було вже на кораблі програмувати та коригувати. Однак ми у Криму ми знищили завод, який, власне, і був технологічною структурою, яка працювала на завантаження «Калібрів». Росіяни намагаються усе це відтворити в Новоросійську, однак наразі не можуть це робити так швидко, як у Криму.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини