Третя платіжка за газ: за що і скільки доведеться платити львів’янам

Фото: ТСН

Львів’янам надходять додаткові квитанції на оплату комунальних послуг щодо газопостачання – так звана третя платіжка за газ. Цього разу йдеться про технічне обслуговування газових мереж будинків і їх будуть проводити раз в три-п’ять років. Це залежить від дати проведення газу в будинок. Якщо будинок був газифікований понад 25 років тому, ці роботи повинні проводитися раз у три роки, якщо після – раз на п’ять. У «Газмережах» стверджують, що раніше ця оплата входила у єдиний платіж за газ, однак зараз її вирішили виключити, адже такою є європейська практика. Також нововведення дозволить утримувати внутрішньобудинкові газові мережі в належному стані.

За які саме роботи платитимуть мешканці, скільки та чому – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» керівник пресцентру Львівської філії «Газмережі» Петро Лукіянчук.

Відеоверсія розмови – тут.

Скрин з відео: Перший Західний

«В одноразовій платіжці до оплати буде 350 грн»

– Повідомляється, що вводиться третя платіжка за обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж – що це за нововедення, кому вона буде надходити і з якою періодичністю?

З вересня 2024 мешканці багатоквартирних будинків отримують платіжки за технічне обслуговування. Ця послуга буде одноразовою, раз на три або п’ять років в залежності від терміну експлуатації газових мереж у вашому будинку.

Якщо термін експлуатації газових мереж до 25 років – це раз на 3 роки, якщо після – раз на 5 років. В місяць буде виходити близько 75 грн, тож в одноразовій платіжці до оплати буде сума – 350 грн.

Фото: Ua-energy

– Від чого залежить ціноутворення цієї платіжки – у кого старші газорозподільчі мережі, той дорожче чи менше платить? Як нараховується оця плата?

– Від обсягу робіт безпосередньо на об’єкті і від кількості квартир – є будинки на 140 квартир, а є на двадцять. Наші фахівці обстежують газові мережі, виявляють витоки на фланцевих, різьбових з’єднаннях, якщо вони незначні і локалізовувати їх вдається за лічені хвилини, відповідно платіжка прийде менша. А якщо роботи більше – і в об’ємах, і в кількостях затраченого матеріалу – вона буде трішки більшою.

«Це буде фіксована сума»

– Тій людині, яка живе на дев’ятому поверсі доведеться більше заплатити, ніж з першого, бо там більший об’єм роботи доведеться виконати?

– Ні, на один будинок, розраховується загальна сума. До прикладу, будинок отримав платіжку на 7 тисяч гривень і вони їх ділять на кількість квартир. Кожен мешканець отримує фіксовану суму.

– А чому комусь уже з вересня почали приходити, а інші ще цієї платіжки не мають?

– Все залежить від проведення технічного обслуговування. Ми буквально кілька місяців тому розпочали цей процес, тож на деяких об’єктах це уже завершено і ми можемо виставити платіжку.

Виконання цієї послуги буде тривати протягом кількох років, тож у цей період мешканці отримуватимуть платіжки.

Колаж: 20 хвилин

«Послуга для багатоквартирних будинків»

– За що конкретно платитимуть мешканці, які конкретні роботи із технічного обслуговування виконують фахівці підприємства?

– Тут важливо розрізняти внутрішньобудинкові і внутрішньоквартирні газові мережі. Зокрема, до вводу в квартиру – це внутрішньобудинкові газові мережі і саме їх ми обслуговуємо. Це, як я уже казав, витоки на фланцевих, різьбових з’єднаннях.

Як відбувається процедура? Приходять фахівці і їм потрібен доступ виключно до однієї квартири, аби за допомогою манометра перевірити чи не падає тиск в газових мережах. Якщо таке фіксується, то це означає, що є витоки на з’єднаннях. За допомогою високочутливого приладу наш фахівець виявляє їх – як показує практика у кожному будинку є до 15 витоків – локалізовує і за певний період виставляє платіжку за технічне обслуговування.

Якщо споживач хоче, щоб провели технічне обслуговування у квартирі, потрібно заключити окремий, додатковий договір, це можна зробити у нашому центрі обслуговування клієнтів.

Фото: Українська енергетика

– А що з приватними помешканнями окремих будинків?

– Послуга поширюється виключно на багатоквартирні будинки. Внутрішньобудинкові газові мережі дуже багато років були на обліку ОСББ чи комунальних підприємств. На цю послугу мали б виділятися гроші саме з загальнобудинкового бюджету, але цього ніхто не робив. Тож газові мережі у нас в жахливому стані, відповідальність за них ніхто не несе, а це впливає на безпеку і комфорт споживачів.

У приватному будинку кожен власник самостійно визначає, наскільки він хоче забезпечити безпеку свою і родини. Тож чи буде він укладати договір на технічне обслуговування чи ні – залежить від нього.

«В Європі є три платіжки»

– Ми отримуємо платіжку за газ, за його доставку, а тепер ще буде третя – раз на три-пять років за технічне обслуговування мереж. Чому це не можна усе об’єднати в одну платіжку, як в цивілізованому світі, та заплатити за усе одразу і мати спокій?

– Навпаки, в цивілізованому світі існує три платіжки. Тож хочемо наше законодавство привести до вимог Євросоюзу.

В Європі є три платіжки: за газ, який ви відібрали, за транспортування його і за технічне обслуговування. Це все зроблено, щоб не було монополії. Ви, як споживач, можете купити газ в однієї компанії чи іншої. Можете замовити послугу з технічного обслуговування у нас, але на ринку є й інші підрядники, які можуть надати вам її за інші кошти. Шукаєте собі відповідну ціну і укладайте з ними договір. Важливо! Якщо ви це зробите, то протягом 15 днів до нас потрібно принести копію договору і підтвердження того, що ви дійсно провели технічне обслуговування.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

оренда квартири Львів

Новини